آموزش روش صحیح هرس کردن درخت گردو + نکات ضروری

آموزش روش صحیح هرس کردن درخت گردو + نکات ضروری

هرس کردن درخت گردو برای ارتقای سلامت، ساختار و بهره‌وری درخت ضروری است. درخت گردو بالغ (Juglans spp.) از جمله درختان بلند و پر شاخ و برگی است که سایه بسیار خوبی ایجاد می‌کند، چوب مرغوبی جهت تولید الوار دارد و مهم‌تر از همه مغز خوشمزه‌ای را برای مصرف انسان‌ها، پرندگان و سنجاب‌ها تولید می‌کند. در ادامه در رابطه با روش صحیح حذف شاخه‌های اضافی درخت گردو، توضیح خواهیم داد.

روش صحیح هرس کردن درخت گردو

حذف شاخه‌های زائد درخت گردو برای سرمایه‌گذاری پرورش باغ گردوی شما حیاتی است. از همانابتدایی که در حال پرورش یک درخت گردوی جوان هستید، باید تصمیم بگیرید که شاخه‌های جانبی را چگونه هرس کنید. معمولا پس از کاشت درخت گردو، هرس کردن آن در سال اول و دوم جهت آرایش دادن به درخت انجام می گیرد.

برای برداشت محصول پربازده، هرس کردن شاخه های جانبی تا اندازه 5/1 متری لازم است. اگر درخت در سایه قرار داشته باشد، ممکن است هرس درخت گردو در شاخه‌های جانبی 2 تا 5/2 متری نیز انجام شود.

اگر درخت گردو موردنظرتان، جوان و خیلی کوتاه است و نمی‌توانید هرس کردن شاخه‌های جانبی را همانطور که گفته شد انجام دهید، شاخه‌های جانبی کوتاه‌تر از 15 سانتی متر را ببرید. هرس کردن این درخت به این شکل سبب حفظ قدرت تنه و تحریک رشد آن می‌گردد. هرس کردن شاخه‌های جانبی باید به صورت 45 درجه انجام شود.

 

هرس کردن درخت گردو

 

نکات ضروری حین هرس درخت گردو

هنگامی که درخت گردو به اندازه کافی بزرگ شد، شاخه‌های جانبی بلند و قوی را نگه داشته و شاخه‌های کوچکتر را قطع کنید. بهتر است هرس کردن شاخه‌های جانبی کوچک را قبل از اینکه قطر آن‌ها به بیش از 3 سانتی متر برسد، انجام دهید؛ چرا که در این حالت ترمیم محل بریده شده ناشی از هرس، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

حذف شاخه‌های اضافی درخت گردو نیاز به مشاهده و تصمیم‌گیری دقیق دارد. توصیه ما این است که هر 4 الی 5 سال، شاخه‌های جانبی درخت گردو بالغ را بررسی کرده و شاخه‌های ضعیف، آسیب دیده و بدون بار را ببرید تا درخت سبک شده و نشاط بیشتری داشته باشد. اگر شاخه‌ای که قصد هرس کردن آن را دارید قطور و سنگین است، بهتر است با استفاده از اره برقی آن را جدا نمایید تا تنه اصلی آسیب نبیند.

مطمئن شوید که از قبل هرس درخت گردو، دستکش و ابزار هرس (اره، قیچی و …) را تمیز و استریل کرده‌اید تا بیماری احتمالی از شاخه‌ای به شاخه دیگر درخت منتقل نشود. همچنین، هنگام هرس درخت گردو، مراقب باشید که شاخه اصلی را نشکنید، مگر اینکه بیمار بوده یا خشک شده باشد.

بهترین زمان برای هرس درخت گردو

بهترین زمان حذف شاخه‌های زائد درخت گردو، اواخر فصل زمستان است که درختان هنوز برگ ندارند. به این ترتیب می‌توانید آرایش شاخه‌های درخت را به راحتی ببینید و با تشخیص شاخه‌های جانبی ضعیف و قوی، روش صحیح هرس درختان گردو را به کار بگیرید.

نهالستان پالیز، ارائه دهنده برترین نهال های پیوندی گردو در کشور

نهالستان پالیز (سعید قاسمی) ارائه دهننده پربازده ترین ارقام نهال های نهال گردو,نهال گردو خوشه ای,نهال گردو اسرائیلی,نهال گردو پیوندی,نهال گردو مرغوب,نهال گردوی خوشه ای,نهال گردو اصلاح شده,نهال گردو چندلر با قیمت بسیار مناسب بصورت عمده و خرده در خدمت شما عزیزان است.

این مجموعه موفق افتخار دارد که با سابقه درخشان چندین ساله موفق، برترین نهال های گردو را به مشتریان ارائه کند. جهت خرید نهال گردو و کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان ما در واحد فروش با شماره 09021832393 تماس حاصل فرمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
کلیدواژه : هرس
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *