اصول تغذیه و کوددهی درخت گردو + آموزش کاربردی

درخت گردو مانند دیگر درختان میوه اگر به خوبی تغذیه شود، بازدهی محصول بهتری خواهد داشت. آیا می خواهید بدانید که اصول تغذیه و کوددهی درخت گردو چگونه باید باشد؟ در ادامه اطلاعاتی عالی و کاربردی را در رابطه با کوددهی باغ گردو برای شما آورده ایم.

چرا کوددهی درخت گردو لازم است؟

اگر به طور منظم و دقیق کوددهی درخت گردو انجام نشود، درخت رشد خوبی نخواهد داشت. ممکن است بپرسید که چرا اصلاً باید این کار را انجام دهید؟! درواقع، همانطور که وقتی بچه هایتان گرسنه می شوند به آن ها غذا می دهید، به عنوان یک باغبان و پرورش دهنده باغ گردو نیز باید همین کار را برای درخت گردو خود انجام دهید. این همان چیزی است که درختان گردو بارور را به وجود می آورد و سوددهی زیادی را برای شما تضمین می کند.

هر درخت میوه برای اینکه به بازدهی محصول عالی برسد، به موادمغذی ضروری نیاز دارد. یک پایه و اساس منظم کوددهی درخت گردو که بسیار واجب است، عنصر نیتروژن می باشد. کوددهی درخت گردو به طور صحیح بیش از هر عنصر دیگری به نیتروژن نیاز دارد، هرچند در این زمینه عناصر دیگر مانند فسفر و پتاسیم هم نقشی اساسی دارند. جهت کوددهی درخت گردو، یکی از بهترین راه ها استفاده از ترکیب کود با دو برابر نیتروژن است، مانند کود 10-10-20.

آموزش تغذیه و کوددهی درخت گردو به طور دقیق

از کود کرانولار به جای کود مایع استفاده کرده و دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

در رابطه با کوددهی باغ گردو سوالی خیلی از افراد این است که باید چه مقدار از کود را برای درخت گردو استفاده کنید. در این مورد باید گفت که متفاوت است! میزان کود مورد استفاده برای انواع درختان و از جمله درخت گردو، نیاز به اندازه تنه درخت بستگی دارد.

زمانی که درخت گردو جوان است، یک راهکار اصولی تغذیه درخت گردو این است که قطر تنه آن را اندازه بگیرید. اگر تنه درخت بزرگ‌تر از 15 سانتی متر باشد، می توانید نیم کیلوگرم به ازای هر 5/2 سانتی متر از قطر تنه استفاده کنید. اما قاعدتا درختان بزرگتر به کوددهی بیشتری نیز نیاز دارد و به طور سرانگشتی اگر قطر درخت گردو شما 15 تا 30 سانتی متر است، 1 کیلوگرم کود برای آن مناسب می باشد.

پس به عنوان مثال، اگر تنه درختان گردو باغتان قطری حدود 10 سانتی متر دارند، 2 کیلوگرم کوددهی (به ازای هر درخت) برای بازدهی محصول آن ها عالی است. اگر نمی‌توانید قطر تنه درخت گردو را مشخص کنید، محیط آن را اندازه‌گیری کنید ( نوار اندازه‌گیری را دور آن ببندید) و این عدد را به 3 تقسیم کنید تا قطر تقریبی آن به دست بیاید.

جهت کوددهی باغ گردو، مقدار مناسبی از کود را روی سطح خاک پخش کرده و با بیل به خوبی با خاک درخت مخلوط نمایید. دقت کنید مخصوصا برای درختان گردو بزرگتر، کود باید تا فاصله 30 سانتی متری تنه درخت به خوبی پخش شود؛ زیرا ریشه های درخت گردو عموما تا فواصل زیادی زیر خاک پخش می شوند.

زمان مناسب تغذیه و کوددهی درخت گردو

زمان کوددهی درخت گردو مسئله بسیار مهمی است و شاید بهتر باشد که کوددهی باغ گردو را انجام ندهید تا اینکه در زمان نامناسب آن را به کار گیرید! باغ گردو باید هر سال در یک زمان مشخص کوددهی شود. به طور کلی، زمان ایده آل برای کوددهی درخت گردو بهار است، درست قبل از شروع رشد دوباره و برخاستن از خواب زمستانی.

نحوه کوددهی باغ گردو + ترکیب کود

برای باغدارانی که در مقیاس های بزرگ به پرورش باغ گردو می پردازند، توصیه می شود سالانه یک بار (در اوایل تابستان) حدود 100 برگ مختلف از درختان گردو خود را جدا کرده و جهت ارزیابی ریزمغذی ها به آزمایشگاه بفرستند. کوددهی درخت گردو با اصول کلی به موفقیت می انجامد، اما گاها ممکن است به دلیل برخی از شرایط، درختان گردو دچار کمبودهای خاصی از موادمعدنی شوند که روی بازدهی نهایی محصول تاثیرگذار خواهد بود. در این زمان، یک مشاور و متخصص در زمینه باغداری، می تواند بسیار کمک کننده باشد تا از طریق محلول پاشی، مشکل کوددهی باغ گردو شما را برطرف نماید.

حداقل حد قابل قبول موادمعدنی در برگ ها به شرح زیر است:

  • سدیم: 1/2%
  • فسفر: 1/0%
  • پتاسیم: 1%
  • کلسیم: 1%
  • منیزیوم، کلر: 3/0%
  • مس: ppm 4

به طور کلی، درختان گردو نیازهای زیادی به نیتروژن و در مرحله دوم به فسفر و پتاسیم دارند. بسیاری از کشاورزانی که باغ گردو در مقیاس های بزرگ و تجاری دارند، کوددهی را سالانه با حدود 600 کیلوگرم سولفات آمونیوم (ΝΗ4 2SΟ4) به ازای هر هکتار انجامم می دهند. بخاطر داشته باشید که هر هکتار برابر با 10هزار متر مربع می باشد.

علاوه بر این، آن ها هر 3 سال یکبار حدود 500 کیلوگرم کود فسفره (فسفراکسید) و 200 کیلوگرم سولفات پتاسیم (K2SO4) در هر هکتار اضافه می کنند. این مقدار کوددهی باغ گردو باید به تدریج با برنامه قبلی باشد. توصیه ما به شما این است که از اوایل بهار کنید و تا اوایل پاییز که زمان برداشت درخت گردو فرا می رسد، به اتمام برسانید. با این حال، این ها فقط برخی از اقدامات معمول است که در باغ های گردوی بزرگ اعمال می شود و نباید بدون تحقیق انجام دهید.

مشاوره و خرید انواع ارقام درجه یک نهال گردو از نهالستان پالیز

در این مقاله به‌طورکامل درباره اصول تغذیه و کوددهی درخت گردو صحبت کردیم. کوددهی نهال های گردو یکی از اصلی ترین و مهم ترین چالش های باغداران برای رشد درختهای گردو میباشد.

شما همین حالا می‌توانید از طریق شماره تلفن 09021832393 با تیم مشاوره و فروش نهالستان پالیز تماس بگیرید و مشاوره های لازم را در خصوص انواع کودهی درخت گردو و دیگر موارد تخصصی را دریافت کنید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند تا با اطمینان خاطر و با اطلاعات کامل نسبت به خرید نهال گردو مورد نیاز خود، اقدام کرده باشید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه‌ها 0

*
*

مشاوره خرید

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید نهال گردو لطفا  از طریق شماره های قید شده ذیل در ارتباط باشید و یا اینکه فرم مشاوره را پر نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات تماس :‌
امکان ثبت ۲۴ ساعته سفارش

مشتریان محترم به راحتی می‌توانید هر ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته، سفارش خود را ثبت نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز از ساعت 7 الی 24 آماده پاسخگو‌یی به تماس شما عزیزان می‌باشد. برای برقراری ارتباط، پرسیدن سوالات و مشاوره قبل از خرید، با ما در تماس باشید.