بررسی آفات و بیماری های درخت گردو و نحوه مدیریت آنها

بررسی آفات و بیماری های درخت گردو و نحوه مدیریت آنها

آفات و بیماری های درخت گردو به مجموعه عوامل آسیب زننده و مخرب گفته می‌شود که می‌توانند سلامت درخت گردو برگ درختان و گردوها را به شدت تهدید کنند. اثر منفی که آفات ها و بیماری های درختان گردو برجای می گذارند، در بازدهی یک باغ گردو تاثیر دارد؛ و گاهی حتی می توانند منجر به ضرر کردن یک باغدار در طول یک سال شوند. شناختن مهمترین آفت های درخت گردو و بیماری های رایج که برای این گیاه مهم ایجاد می‌شود، به مدیریت بهتر این عوامل کمک می کند.

گونه های مختلف درخت گردو و نهال گردو، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کاربرد چوب آن در تمام جهان شناخته شده هستند. انواع درخت گردو در مناطق مختلف جهان پرورش داده می شود. میوه درخت گردو که همان گردو است، برای مصارف متعدد به کار می رود. در حال حاضر، بیشتر از 1000 باغ گردو در متراژ وسیع در کشورهای مختلف، محل پرورش انواع ارقام گردو هستند.

از چوب درخت گردو برای ساخت مصنوعات چوبی و دکوراتیو استفاده می شود. چوب درخت گردو بسیار متراکم است و استحکام و دوام بالایی دارد. چوب درخت گردوی سیاه و چوب قهوه ای تیره که از درختان گردو به دست می آید برای این کار بسیار مفید است.

برخی از انواع کابینت های لاکچری یا مبلمان ها و میز و صندلی چوبی از انواع چوب درخت گردو ساخته می شوند. این توضیحات به مفهوم آن است که سلامت چوب درخت گردو، جنبه اقتصادی داشته و اگر آفات و بیماری های درخت گردو به درخت آسیب وارد کنند، این کاربردها امکان‌پذیر نخواهند بود؛ چون کیفیت چوب گردو به شدت کاهش پیدا می کند.

آفات و بیماری های درخت گردو بر میوه گردو نیز تاثیرگذار است. تفاوتی نمی کند که کدام گونه از انواع ارقام درخت گردو در باغ وجود داشته باشد؛ آن چه اهمیت دارد این است که میزان رشد میوه ‌های گردو باید به حداکثر مقدار خود برسد تا یک باغ گردو، نهایت بازدهی را داشته باشد.

انواع ارقام نهال گردو شامل نهال گردو پالیز، نهال گردو فرنور، نهال گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو پیوندی، نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو مناطق گرمسیری، نهال گردو مقاوم به سرما و ده ها نمونه دیگر از انواع نهال گردو، قابل کشت در شرایط مختلف آب و هوایی در باغ گردو هستند.

نهال های تازه کاشته شده گرد به شدت مستعد ابتلا به آفات و بیماری های درخت گردو می باشند. همچنین درختان گردو پس از یک تا سه سال از دوره کاشت، نیازمند مراقبت نسبت به این عوامل هستند.

آفات و بیماری های درخت گردو برای نهال ها و درختان گردو در فصل‌های مختلف سال می‌تواند اتفاق می‌افتد. اگر این عوامل آسیب زننده کنترل نشود، کیفیت درخت گردو از هر نظر کاهش پیدا می کند.

آفات و بیماری درخت گردو

همان طور که می دانید از میوه درخت گردو برای اهداف خوراکی یا استفاده در مواد غذایی فرآوری و انواع آجیل استفاده می‌شود. حجم زیادی از انواع گردو برای تولید روغن گردو به کار می روند. گردو نه تنها ارزش خوراکی دارد، بلکه برگ گردو و پوست گردو به همراه مغز گردو، خواص دارویی و درمانی نیز فراهم می کند.

با توجه به توضیحات فوق، دور از انتظار نیست که شناختن انواع آفت های گیاهی و بیماری های درخت گردو در دستور کار باغداران و صاحبان نهالستان گردو قرار داشته باشد.

 برای مدیریت بهتر آفات و بیماری های درخت گردو چه کارهایی انجام دهیم؟

تا به اینجای مطلب به اهمیت مدیریت بیماری ها و آفت های درخت گردو پی برده اید؛ اما ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده است که اگر این عوامل مخرب را در باغ گردو روی درختان مشاهده کردیم، چگونه آن را مدیریت کنیم؟

لازم است خاطرنشان کنیم که از بین بردن انواع بیماری های گیاهی یا آفت های درخت گردو کار چندان ساده‌ای نیست! همانطور که یک بیماری مسری بین انسان ها شیوع پیدا می‌کند و درمان آن مدت به زمان زیادی نیاز دارد، برای درختان گردو هم همین مسئله  حکم می کند.

زمانی که درختان گردو به یکی از آفت‌های یا بیماری ها دچار می شوند، مدت زمان زیادی باید از منطقه مبتلا شده حفاظت شود. این بیماری ها به طور قطع به درختان اطراف سرایت می کنند و اگر به سرعت از بین نروند تمام باغ گردو را دچار خواهند کرد.

برای مدیریت بهتر بیماری های درخت گردو و آفت های آن پیشنهاد می‌شود ابتدا عامل بیماری یا نوع آفت شناسایی گردد. برخی از بیماری ها و آفت ها در قالب اثرات بسیار شدید به راحتی قابل مشاهده هستند. اما برخی دیگر از عوامل آسیب زننده، اثرات جزئی تری دارند و باید برای شناسایی آنها دقت بیشتری به خرج داد.

برخی از بیماری ها و آفت های درخت گردو در لا به لای ریزترین برگ ها در شاخه‌ های جوان رخ می دهند. ممکن است این عوامل بر روی تنه درخت گردو مشاهده شوند. در مقابل، شدیدترین آسیب به گونه ‌ای است که آفت درخت گردو به میوه گردو حمله می کند و از درون گردوها را از بین می برد.

همانطور که مشاهده می کنید، اثرات آفات و بیماری های درخت گردو آن چنان سخت و منفی است که می تواند کل دارایی صاحب نهالستان گردو یا یک باغدار را از بین ببرد.

برای مدیریت بهتر تمام عوامل تهدید کننده سلامت درختان گردو، چند راهکار مهم وجود دارد که در قسمت زیر به صورت فهرست گونه به آنها اشاره می کنیم:

1- درختان گردو را به موقع هرس کنید

یکی از مهمترین راه های کنترل و مبارزه با آفت ها و بیماری های درخت گردو این است که شاخه ها را به موقع هرس کنید. اگر قسمتی از درخت به بیماری دچار شده است، طبق دستورالعمل برای کنترل همان عوامل بیماری زا ممکن است لازم باشد، درختان گردو را هرس کنید. در مقابل، اگر آفت های درختان گردو قسمتی از برگ ها را مبتلا کرده است، برگ های آسیب دیده را هرس کنید. در این حالت، پس از کوتاه کردن درختان و برگ ها آنها را در قسمت مجزایی بسوزانید که عوامل بیماری زا قابلیت انتشار مجدد را نداشته باشند.

2- از سموم دفع آفات و حشره کش ها به مقدار مناسب و به موقع استفاده کنید

دومین راهکار مهم برای مدیریت بهتر آفات و بیماری های درخت گردو، استفاده صحیح از سموم دفع آفات و حشره کش ها است. اگر نهال های جوان گردو به بیماری یا آفت دچارر شده باشند، سمپاشی آنها ساده تر است؛ اما این مسئله برای درختان بزرگ و کهنسال گردو متفاوت خواهد بود. سمپاشی یک درخت پربار گردو، کار بسیار دشواری است و شما نمی توانید تمام شاخه‌ ها و برگ ‌ها را تک تک سمپاشی کنید. بنابراین اگر در هر سال، درختان را هرس کنید، این کار برای شما راحت تر خواهد بود. سعی کنید برای استفاده از انواع سموم دفع آفات و حشره کش برای درختان گردو از لوازم و ابزارهای جدید استفاده کنید تا حداکثر بازدهی را داشته باشد.

3-  قبل از کاشت نهال های گردو، وضعیت منطقه را بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راهکارهایی که کمک می‌کند کمتر آفات و بیماری های درخت گردو در باغ مشاهده شود، این است که قبل از کاشت نهال های گردو، منطقه را بررسی کنید. به این ترتیب، احتمال سرایت عوامل بیماری زا از درختان بیمار به نهال های جوان، حذف خواهد شد.

4- از مشاوران کشاورزی و باغداری کمک بگیرید

برای صاحبان باغ گردو و نهالستان گردو ضرورت دارد که همیشه برای نگهداری از درختان گردو از مشاوران کشاورزی و باغداری کمک بگیرند. این راهکار می‌تواند یکی از بهترین اقداماتی باشد که می توانید برای کنترل و مدیریت آفات و بیماری های درختان گردو انجام دهید. در این صورت اگر یک وضعیت تشدید کننده برای درختان گردو در باغ ایجاد شود، مشاوران به شما راهنمایی می کنند که چگونه سریع تر، عوامل بیماری زا را حذف کنید.

 معرفی انواع آفت ها و بیماری های درخت گردو

معرفی انواع آفت ها و بیماری های درخت گردو
 • شپشك قرمز گلابي (Epidiaspis teperii)
 • شپشك توت ( Pseudaulacaspis pentagona)
 • كنه زرد ( Yasates unguiculatus)
 • كنه قرمز ( Panonychos ulmi )
 • سوسك شاخك بلند ( Batocera horsfield)
 • كچلي گردو ( Gracillaria roscipinnella)
 • پروانه فري (Zeuzera spp)
 • شته گردو ( Chromaphis jugtanicola)
 • ابريشم باف ناجور ( Lymantria obfuscate)
 • شپشك گردو ( alcidodes porrectirostris)
 • مگس پوست خوار ميوه گردو ( rhagoletis cingulate)
 • كرم ميوه ( Paramyelois transitella )
 • كرم گردو ( laspeiresia pomonela)
 • باكتريوز (بلايت گردو) ( xanthomonas campestri f.sp juyeanelis)
 • بيماري لكه برگي گردو ( Microstroma jaglandui)
 • بيماري آنتراكنوز ( Jnomonia leptostyea)
 • خشكيدگي سر شاخه يا شانكر گردو (Cytospona jcagtandis)
 • شانكر عميق پوست گردو (Erwinia rubrifaciens)
 • پوسيدگي ريشه ناشي فيتو فتورا
 • پوسيدگي ريشه ناشي از قارچ آرميلاريا
 • پوسيدگي زغالي گردو ( Macrophomina phaseoli)

 

همان طور که در فهرست بالا مشاهده می کنید، دسته‌ای از این عوامل بیماری زا به آفت های درخت گردو مربوط می شود و دسته دیگر شامل بیماری‌ هایی است که درخت گردو، برگ ها و میوه گردو را درگیر خود می‌کند.

بسیاری از این عوامل آسیب زننده اگر توسعه پیدا کنند تا بیشتر از ۷۰ درصد از درختان گردو را از بین می برند. آنچه مهم است اینکه آفات و بیماری های درخت گردو، تمام قسمت های درخت گردو را درگیر می‌کند اما اثرگذاری بیشتر آن، از یک نقطه شروع می شود. مبتلا شدن یک درخت گردو به آفت یا بیماری خاص به این بستگی دارد که عوامل بیماری زا در کدام منطقه بهتر رشد می کنند.

به طور مثال برخی از آفت های درخت گردو نظیر کرم گردو، فقط به سمت میوه ها تمایل دارند و از قسمت گلدهی میوه وارد گردو می شوند. این موجودات معمولاً در زمان گلدهی درخت گردو، بسته به گونه های درختی، مشاهده خواهند شد. در این شرایط، جوانه ها و گل های درخت گردو به ویژه در فصل بهار از بین می‌روند و شما مشاهده می کنید که گل‌های درخت گردو ریزش پیدا کرده است.

برخی دیگر از عوامل بیماریزا نظیر مگس پوست خوار میوه گردو به پوسته سبز بیرونی گردوها حمله می کند؛ در این صورت، لکه های سیاه رنگ روی پوسته بیرونی ایجاد می شود.

برخی دیگر از عوامل بیماری زا نظیر شپشک گردو، به میوه گردوی جوان حمله می کند و از مغز گردو تغذیه کرده و میوه های نارس را به طور کامل از بین می برد. این آفت ها بسیار خطرناک بوده و اگر آن را از بین نبرید تمام میوه های یک درخت گردو را از بین خواهند برد.

برخی دیگر از آفت های درخت گردو روی برگ ها رشد می کنند و سلامت برگ‌ها را از بین می ‌برند. شته گردو و کچلی گردو، دو آفت مهم هستند که برگ های جوان درخت گردو را از بین می‌برند. این عوامل بیماری زا بر روی نهال های جوان رشد می کنند و از آن تغذیه کرده و تمام فرآیند تخم گذاری و رشد و نمو خود را در همین نواحی انجام می دهند.

برخی از آفت های درخت گردو نظیر کنه زرد و انواع شپشک به درخت گردو حمله می کنند اما از آنجایی که این موجودات بسیار ریز هستند، با چشم نمی توانید آنها را تشخیص دهید. چنانچه گسترش پیدا کنند علائمی را بر روی شاخه‌ها و برگ‌ ها نشان خواهند داد. زرد شدن برگ ها و ریزش غیرعادی برگ درخت گردو که تازه کاشته شده و تیره شدن برگ های درخت گردو، نشانه‌ای از این آفت های مخرب هستند.

بیماری های درختان گردو ناشی از ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها بوده که به تمام قسمت های درخت گردو سرایت پیدا می کند. برخی از عوامل بیماری زا، پوست تنه درخت گردو را درگیر خود می‌سازد. برخی دیگر از بیماری هایی که درخت گردو را مبتلا می کنند ناشی از باکتری ها و قارچ ها هستند که به تدریج رشد و نمو انجام دادند و به تمام درخت‌گردو سرایت پیدا کرده‌اند.

برخی دیگر است انواع بیماری های درخت گردو ناشی از نامناسب بودن شرایط نگهداری یا رشد درخت در خاک می باشد. به طور مثال اگر کوددهی، آبیاری و سایر اقدامات نگهداری از درخت گردو به درستی انجام نشود، نهال های گردو یا درختان گردو به بیماری مبتلا می شوند. بیماری‌ هایی نظیر پوسیدگی ریشه، نمونه‌ای از این عوامل هستند.

استفاده نادرست از کودهای شیمیایی یا سموم دفع آفات می تواند ریشه درختان گردو را درگیر کند. اگر آبیاری به طور غیر صحیح، بدون توجه به نیاز آبی درختان گردو انجام شود، ابتدا ریشه های بزرگ درخت را مبتلا می کند و سپس ریشه های کوچک به تدریج دچار پوسیدگی می شوند.

عدم توجه به آبیاری صحیح حتی می‌تواند منجر به خشکیدن کامل ریشه‌ها شود که در نتیجه جبران آن عملاً غیر ممکن خواهد بود و درخت گردو به زودی از بین می رود.

برای مدیریت تمام موارد فوق، پرداختن به روش های صحیح نگهداری از درختان گردو و نهال‌ های گردو ضرورت دارد. اگر می خواهید نهالستان گردو پربازده داشته باشید، باید به سلامت درختان گردو و نهال های جوان اهمیت زیادی بدهید.

تنظیم رطوبت خاک، مراقبت از نهال ها در فصل‌های مختلف، هرس کردن به موقع، آبیاری صحیح و استفاده به موقع از کودهای مناسب، ساده ترین راه کار هستند. با انجام این اقدامات می‌توانید از آفات و بیماری های درخت گردو جلوگیری کنید.

بیماری های درخت گردو

 جمع بندی و نتیجه گیری

اهمیت نگهداری درختان گردو برای به دست آوردن محصولات مرغوب بر کسی پوشیده نیست. تمام باغداران گردو و صاحبان نهالستان گردو به خوب بر این امر واقف هستند که نگهداری از نهال ها و درختان گردو به آنها کمک می کند در هر سال، محصولات بهتر و بیشتری را برداشت کنند.

یکی از عوامل آسیب زننده که سلامت درختان گردو را تهدید می‌کند، آفات و بیماری های درخت گردو است. آفت ها و بیماری ها هم شامل موجودات زنده می شوند و هم ناشی از عدم نگهداری صحیح از این گیاهان می باشد.

آفات و بیماری های درخت گردو به تمام قسمت های درخت آسیب وارد می کنند. اگر از درخت نگهداری نکنید و این عوامل را از بین نبرید، تاثیرات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.  هرس کردن به موقع درختان، کوددهی مناسب، توجه به زمان آبیاری و تنظیم شرایط خاک برای رشد بهتر درختان و نهال های گردو تا حد زیادی می‌تواند باغ گردو را از اطلاعات آفات و بیماری های گیاهی در امان نگه دارد.

راه اندازی باغ گردو با خرید نهال گردو آغاز می‌شود اما این تنها ابتدای راه است. یک باغ دار گردو باید از ابتدای کاشت نهال های گردو تا انتهای بازدهی آن در طول دوره رشد نهال گردو به شدت از باغ و نهالستان محافظت کند. استفاده از مشاوره نگهداری از نهال های گردو، راهکار مناسبی است تا بتوان از اثرات آفت ها و بیماری های نهال گردو جلوگیری کرد.

کارشناسان ما در مرکز تخصصی نهالستان پاییز گردو آماده ارائه خدمات مشاوره کاشت نهال گردو و خرید بهترین نهال گردو در این زمینه هستند.

جهت راهنمایی و مشاوره خرید، کلیک کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
کلیدواژه : آفات نهال گردو
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *