مهمترین خصوصیات و بیماری های انواع نهال گردو

مهمترین خصوصیات و بیماری های انواع نهال گردو

از جمله خصوصیات نهال گردو نیاز آن به شرایط آب و هوایی خاص خود برای رشد و نمو عالی است. گردو درختی است که در شرایط آب و هوای مدیترانه ای در نواحی که دارای تابستان های معتدل و زمستان سرد باشند به خوبی رشد می کند. نیاز سرمايي گردو حدود 1500 -300 ساعت دمای صفر تا 7 درجه سانتیگراد بسته به رقم می باشد.

درجه حرارت لازم برای رشد و تکامل 12-9 درجه سانتیگراد و حداکثر 37 درجه سانتیگراد و اپتیمم 20-15 درجه سانتیگراد می باشد. دمای مناسب برای محصول دهی مناسب بطور میانگین 22-18 درجه سانتیگراد و حداکثر 35 درجه سانتیگراد می باشد.
درجه حرارت لازم برای آغاز فعالیت درخت و بیدار شدن از خواب زمستانی 7-5 درجه سانتیگراد می باشد، حداقل دمائی که درخت گردو می تواند در زمستان تحمل کند 20- درجه سانتیگراد می باشد.

درخت گردو به سرمای دیروقت بهاره حساس است لذا مصون بودن نسبی منطقه از سرمای بهاره دیروقت الزامی است.
برودت 5- تا 7- درجه سانتیگراد باعث سرمازدگی گل باز شده می گردد. برودت 7- تا 10- درجه سانتیگراد باعث سرمازدگی جوانه هاي زايشي می شود.

درجه حرارت مناسب برای گرده افشانی 25-15 درجه سانتیگراد می باشد.
در دامنه های مشرف به جنوب گلدهی سریعتر اتفاق می افتد اما خطر سرمازدگی بهاره را افزایش میدهد.
از کشت و پرورش گردو در مناطقی با رطوبت نسبی بالاي 70-60 درصد باید خودداری کرد ،اما رطوبت نسبی کمتر از 25 درصد نيز مناسب نمي باشد.

گردو در خاک های رسی سنگین و مرطوب رشد مناسبی ندارد ، وجود خاک های نیمه سنگین از نوع شنی رسی و لومي برای پرورش گردو مناسب است و عمق خاک باید حداقل 3 متر باشد. درختان گردو در خاک هایی با بافت لومی یکدست و با عمق زیاد بیشترین محصول را تولید می کنند. این خاک ها ترکیبی بهینه از نفوذپذیری همراه با حفظ آب و تهویه اطراف دارند. خاک های لومی نسبت به خاک های شنی به دلیل ویژگی حاصلخیزی آنها و حفظ بهتر رطوبت ارجح بوده و امکان مدیریت بهتر آبیاری را دارند.

اسیدیته مناسب ( pH ) برای پرورش گردو حداقل 5/6 و حداکثر 5/7 باشد. خاک های ایران غالباً دارای pH بالا بوده که کاهش آن یکی از اساسی ترین راهکارها برای برطرف کردن نیازهای غذائی گیاهان به منظور تسهیل در جذب مواد غذایی می باشد.

نیاز آبی درخت گردو بر حسب منطقه و رقم 10-8 هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال می باشد. در آبیاری قطره ای نیاز آبی حدود 8-6 هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال می باشد.

خصوصیات نهال گردو

بیماری های مهم درخت گردو

بیماری های گردو شامل بیماری های مربوط به تنه و شاخه ها مثل شانکر عمیق و سطحی پوست، بیماریهای ریشه، طوقه و تنه درخت از قبیل پوسیدگی قارچی طوقه و ریشه، گال طوقه و سیاه خطی و بیماری های مربوط به برگ و میوه از قبیل بلایت (باکتریوز) و لکه سیاه (آنتراکنوز) می باشند که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم باعث وارد آمدن خسارت می شوند. عامل بلایت، شانکر و گال طوقه باکتری ها هستند.

پوسیدگی طوقه و ریشه توسط قارچ ها صورت می گیرد و سیاه شدن محل پیوند(خط سیاه) مربوط به ویروس پیچیدگی برگ گیلاس (البته در ایران گزارش نشده است) است. عوامل تنش زای محیطی از قبیل کمبود یا فراوانی آب و مواد معدنی نیز ممکن است در توسعه این بیماری ها سهم داشته باشند.

بنظر می رسد شیوع این بیماری ها با اقلیم (به خصوص بارندگی) و عملیات کشاورزی از قبیل مدیریت باغ، بهداشت عمومی باغ، تبادل موادگیاهی آلوده، نهال آلوده، تبادل اداوات برداشت و توسعه باغات در اراضی درجه سه و با محدودیت های شدید ازقبیل زهکشی وعمق خاک مرتبط است.ب رای مثال بلایت درمناطق سرد بارانی و شانکر در نواحی گرم و کم آب و یا پوسیدگی طوقه و ریشه درخاک های سنگین و مرطوب گسترش می یابد.

در همه این بیماری ها پیشگیری بهتر از درمان است. اغلب این بیماری ها به کندی درخت را از پای در می آورند و هر گاه آلودگی شدت یافت هیچ گزینه ای برای درمان نخواهد بود. بنابراین در برنامه ریزی های مدیریتی باغ به نکات فنی متعددی از قبیل انتخاب پایه متناسب با نوع استرس غالب در مکان باغ، اجتناب از کشت درختان گردو در خاک های با زهکش ضعیف و یا حاصل خیزی پایین و یا با موانع فیزیکی در لایه های تحتانی خاک، تنظیم دور و حجم آبیاری برای جلوگیری از اشباع طولانی مدت خاک و یا کاهش تنش های وارده از کم آبی و اجرای عملیات خوب کشاورزی شامل مدیریت صحیح کف باغ،کنترل علف های هرز و تغذیه صحیح درختان توجه ویژه ای صورت گیرد.

بهترین زمان کاشت درخت گردو

یکی دیگر از خصوصیات نهال گردو که باید به آن توجه کرد زمان کاشتن نهال می باشد. در اصل یک درخت گردو می تواند از بهار تا تابستان و در ماه های پاییز کاشته شود. ولی چون نهال های جوان به سرما و یخبندان حساس هستند توصیه می شود این درخت از اواخر بهار تا اوایل پاییز کاشته شود. چون هم از سرمای بهاره حفظ شده و هم سرمای پاییز رو تحمل نمی کند . در این صورت چون نهال گردو در فواصل گرم کاشته شده و خاک گرم هست میتواند به راحتی مواد مغذی رو دریافت کند و این برای یک نهال جوان می تواند بسیار مفید باشد.

ارقام تجاری و پر محصول گردو

مهمترین ارقام تجاری درخت گردو عبارتند از:

 • چندلر و فرنور: هردو نوع گردو دیرگل بوده و باردهی جانبی بالایی دارند.
 • یوریکا: نسبتاً دیر گل بوده و باردهی جانبی بالایی دارد.
 • پاین: زود بارده بوده و باردهی بالایی دارد. درز میوه سفت و اندازه ی آن متوسط است. باردهی جانبی و هموگامی بالایی دارد و نسبت به کرم سیب و بلایت حساس است.
 • فرانکت: دیرگل، دیر بارده، میوه با پوست سخت، کشیده، ناصاف، کوچک و بدون منفذ، که درختانی بزرگ و با رشد عمودی هستند.
 • آشلی: کیفیت مغز مرغوب بوده و عملکرد بالایی دارد.
 • سر:پرمحصول،با باردهی جانبی متوسط،کیفیت بالای مغزو جثه ی درخت بزرگ می باشد.
 • چیکو: زودرس بوده و عملکرد بالایی دارد.
 • هارتلی: دانه های درشت، مغز سفید، پوست چوبی نازک و روشن و منفذ میوه سفت، طعم خوب و با باردهی جانبی، مقاوم به کرم سیب و بلایت گردو می باشد.
 • کارپاتین: درصد بالای مغز و مقاومت بالا به سرمای زمستان را دارا می باشد.

خصوصیات نهال گردو

نتیجه گیری

 • درخت گردو در مناطقی که اقلیم سرد و یا معتدل دارند بهتر رشد می کند.
 • سعی شود از نهال پیوندی برای کاشت استفاده شود.
 • فاصله هر درخت از درخت دیگر حداقل به شعاع 10 متری باشد.
 • درخت گردو در خاک های خنثی و نسبتا اسیدی رشد بهتری نسبت به خاک های قلیایی دارد.
 • زمان کاشت نهال بهتر است از اواخر بهار تا اوایل پاییز و مهر ماه صورت بگیرد.
 • خاک نسبتا ماسه ای و دارای زهکشی مناسب و تهویه هوا و آب برای درخت گردو و رشد بهتر ریشه آن می تواند مناسب باشد.
 • نهال جوان در 2 سال ابتدایی کاشت خود نیازمند آبیاری ممتد هست.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *