راهنمای انتخاب بهترین خاک و کود برای کاشت انواع نهال های گردو

راهنمای انتخاب بهترین خاک و کود برای کاشت انواع نهال های گردو

انتخاب خاک مناسب برای کاشت نهال گردو و کود مناسب برای پرورش نهال های گردو، دو موضوع مهم در حوزه کاشت گردو و احداث باغ گردو هستند. راهنمای انتخاب خاک و کود مناسب برای کاشت انواع نهال گردو در واقع مجموعه ای از دستورالعمل ها و نکات مهمی است که باغداران باید به آن اشراف کامل داشته باشند. انتخاب یک مکان خوب برای احداث باغ گردو و کاشت نهال های گردو، یک تصمیم گیری مهم است.

خاکی که برای کاشت نهال گردو انتخاب می شود باید برای همان ارقام گردو که خریداری شده مناسب باشد. به عبارت دیگر، خاک باغ گردو باید زمینه را برای رشد بهتر گونه ‌های گردو از ارقام مناسب فراهم کند. تفاوتی نمی‌کند که شما نهال گردو تویسرکان را بخرید یا نهال گردو پیوندی یا نهال گردو کانادایی و یا نهال گردو اسرائیلی؛ آنچه اهمیت دارد این است که قبل از کاشت هر نهال، شرایط خاک را بررسی کنید.

سنجش خاک مناسب برای کاشت نهال گردو در حقیقت به معنای ارزیابی محل کاشت نهال ها در باغ است. نهال های گردو در زمینی رشد می کنند که کیفیت خاک آن منطقه مناسب باشد. مهم ترین ویژگی های خاک یک باغ گردو که برای رشد نهال های گردو مناسب است به این صورت خلاصه می ‌شود:

  • خاک باغ گردو باید بافت متوسط داشته باشد
  • خاک باغ گردو باید عمق مناسب داشته باشد؛ تخلخل کافی داشته باشد و تهویه مناسب و نفوذ آب را فراهم کند.
  • باغ گردو نباید خاک سنگلاخی یا بیش از حد متراکم داشته باشد.
  • باغ گردو نباید بر فراز تپه ها و دامنه های پرشیب کوهستان ساخته شود. خاک این مناطق به هیچ عنوان حاصلخیز نیست.

 خاک مناسب برای کاشت نهال گردو چه خصوصیاتی دارد؟

اولین موضوعی که در بحث راهنمای انتخاب خاک و کود برای کاشت انواع نهال گردو به آن اشاره می کنیم، شرایط و ویژگی های خاک باغ گردو برای رشد نهال ها است.

به طور کلی وقتی فردی تصمیم به احداث باغ گردو دارد باید مناطقی را جستجو کند که خاک آن منطقه تراکم نسبی داشته باشد. خاک های رسی و سنگین، یا خاک هایی که در دشت های سیلابی قرار دارند یا مناطقی که در مناطق مرتفع کوهستان هستند، برای کاشت نهال گردو پیشنهاد نمی شوند. در مقابل، خاک دامنه کوه به ویژه در ارتفاعات کمتر برای باغ گردو مناسب تر است.

یکی از مهمترین ویژگی های خاک مناسب برای کاشت نهال گردو داشتن رطوبت نسبی است. اگر باغ گردو در نزدیکی جویبار یا رودخانه قرار داشته باشد، معمولاً حاصلخیزتر است چرا که خاک آن منطقه رطوبت کافی را از مناطق رودخانه ای دریافت می کند. باغ های گردو که در ارتفاعات زیاد، دامنه های پرشیب یا زمین های رو به جنوب ساخته شده اند، مکان مناسبی برای پرورش نهال های گردو نیستند.

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو شامل خاک های سطحی با ویژگی لوم و شنی یا ترکیبی از رس و ماسه می باشند. کاشت نهال های گردو در خاک حاصلخیز، روش مطمئن‌تری برای به دست آوردن محصولات مرغوب تر است.

خاک هایی که برای کوددهی مناسب نیستند یا مواد مغذی برای رشد نهال های گردو را ندارند، قطعاً برای این منظور پیشنهاد نمی شوند. خاک مناسب برای کاشت نهال گردو باید دارای PH ۵ تا ۸ باشد. از کاشت نهال های گردو در خاک های اسیدی خودداری کنید.

به عنوان سخن پایانی در این قسمت لازم است خاطر نشان کنیم که منطقه ای که برای کاشت نهال های گردو در نظر می گیرید باید منطقه معتدل و دارای شرایط آب و هوایی متعادل باشد؛ به این مفهوم که باغ گردو از دسترس بادهای شدید و یخبندان محافظت شود.

قبل از اینکه نهال های گردو را بکارید حتماً شرایط باغ گردو را بررسی کنید و مطمئن شوید که این کار، بهره وری خوبی در آینده خواهد داشت.

یک نکته مهم لازم است در این بخش یادآوری کنیم؛ و آن، مراقبت از باغ گردو و حذف علف های هرز است. علف های هرز که در اطراف نهال گردو و  درختان گردو  رشد می کنند می توانند تا حد زیادی مواد مغذی را از دسترس گیاه خارج کنند.

 کود مناسب برای کاشت نهال گردو چیست؟

 خاک مناسب برای کاشت نهال گردو چه خصوصیاتی دارد؟

یکی دیگر از مهمترین موضوعات در راهنمای انتخاب خاک و کود برای کاشت انواع نهال گردو، ویژگی های کود مناسب برای کاشت نهال ها است. انواع ارقام نهال گردو نیاز به کود دهی دارند. کود مناسب، مواد مغذی را در اختیار این نوع گیاهان قرار می‌دهد. درختانی که ۳ تا ۵ سال از عمر آنها گذشته است باز هم نیاز به کود مناسب دارند.

 انواع کود مناسب برای کاشت نهال گردو، کودهایی هستند که حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشند. این کودها با نام کود ان پی کی سااخته می‌شوند و درصد هر کدام از این اثر عناصر در کود شیمیایی متفاوت است. کود مناسب برای نهال های گردو با توجه به ارقام گردو مشخص می‌شود. کوددهی گردو تویسرکان با کوددهی گردو کانادایی متفاوت خواهد بود.

در مقالات قبلی درباره روش مناسب کوددهی درختان گردو به طور مفصل صحبت کرده‌ایم. برخی از انواع کودهای مناسب برای گردو، شرایط PH خاک را تنظیم می‌کنند و بنابراین دسترسی ریشه گیاه به عناصر مغذی افزایش پیدا می کند.

برخی از انواع کودها به گونه ای هستند که قبل از کوددهی باید زمین را آبیاری کنید. برای نهال های جوان گردو، ضخامت منطقه کوددهی باید ۲۰ اینچ باشد و برای درختان بزرگتر، این ضخامت را بیشتر تنظیم کنید. در اولین سال پس از کاشت نهال های گردو نباید از هیچگونه کود شیمیایی استفاده کنید. قبل از کاشت نهال های گردو حتماً آزمایش های سنجش خاک را انجام دهید.

جمع بندی و نتیجه گیری

مواد مغذی برای رشد نهال گردو، انتخاب خاک و کود مناسب برای انواع نهال گردو دو موضوع مهم در احداث باغ گردو و پرورش محصولات  مرغوب است. بدون اینکه باغ گردو را ارزیابی کنید و شرایط خاک را بررسی نمایید، نمی توانید نهال‌های گردو را بکارید. انواع نهال گردو در شرایط مختلف رشد می کنند. هر کدام از این نهال ها به مقدار معینی کود نیاز دارند. کوددهی در دوره های مختلف انجام می گیرد.

مسئله مهم دیگر در شرایط خاک باغ گردو این است که خاک نباید متراکم و رطوبت بیش از حد داشته باشد. خاک های زمین کوهستانی، دامنه های پرشیب و زمین های سنگلاخی برای کاشت نهال گردو مناسب نیستند.

اگر در انتخاب و خرید نهال گردو نیاز به مشاوره دارید و نیاز دارید شرایط کاشت نهال ها را دقیق تر بدانید، نهالستان پالیز به عنوان مرجعی در این زمینه آماده ارائه این خدمات به شما عزیزان است. بهترین نهال گردو را با کیفیت عالی و قیمت مناسب از این مرجع دریافت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه‌ها 0

*
*

مشاوره خرید

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید نهال گردو لطفا  از طریق شماره های قید شده ذیل در ارتباط باشید و یا اینکه فرم مشاوره را پر نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات تماس :‌
امکان ثبت ۲۴ ساعته سفارش

مشتریان محترم به راحتی می‌توانید هر ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته، سفارش خود را ثبت نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز از ساعت 7 الی 24 آماده پاسخگو‌یی به تماس شما عزیزان می‌باشد. برای برقراری ارتباط، پرسیدن سوالات و مشاوره قبل از خرید، با ما در تماس باشید.