سهم فسفر برای درخت گردو چقدر است؟

سهم فسفر برای درخت گردو چقدر است؟

سهم فسفر برای درخت گردو در کنار سایر مواد مغذی به اندازه ای اهمیت دارد که در فرایند رشد درخت گردو و بارور کردن درخت ها و تولید میوه گردوی مرغوب تاثیر گذار است. زمانی که میوه های گردو مرغوب با طعم خوشمزه حاصل می ‌شوند که درخت گردو از نظر دسترسی به مواد مغذی کاملاً تأمین شده باشد.

وقتی شما نهال گردو را خریداری می کنید یعنی نهال ها هنوز جوان هستند و وقتی در باغ گردو آنها را می کارید باید از نظر رسیدگی به شرایط خاک و دسترسی به مواد مغذی شرایط را کنترل کنید. نهال های جوان گردو هنوز شروع به باردهی نکرده اند، بنابراین پیش‌ بینی می ‌شود که به کود بیشتری نیاز داشته باشند. درختان گردو که رشد آنها کامل شده و چند سالی از باردهی گردو آنها گذشته است، از نظر مواد مغذی نظیر سهم فسفر تامین هستند.

مسئله مواد مغذی برای رشد نهال گردو در بازدهی کل باغ گردو تاثیر دارد. راه های مختلفی وجود دارد که بتوانید این مواد مغذی و عناصر لازم برای رشد گیاه را در اختیار آنها قرار دهید. متداولترین و ساده ‌ترین راهکار، استفاده از کودهای مختلف است. استفاده از کود مناسب برای درخت گردو باعث تغذیه بهتره گیاهان می شود. کوددهی نه ‌تنها برای درخت گردو مهم است، بلکه در پرورش انواع میوه آجیل نظیر بادام تاثیر گذار است.

یک باغبان برای نگهداری از درختان گردو و افزایش باردهی درختان باید شرایط مختلفی را از نظر مواد مغذی، آبیاری و تنظیم شرایط خاک فراهم کند. علاوه بر سهم فسفر برای درخت، این گیاهان به سایر مواد مغذی نظیر نیتروژن، آهن یا ریز مغذی هایی مانند یون های کلسیم و منیزیم و پتاسیم هم نیاز دارند. نیاز درخت گردو به هر کدام از این مواد متفاوت است.

ممکن است یک گونه از نهال گردو به درصد بیشتری فسفر برای درخت نیاز داشته باشد اما میزان کود نیتروژن دار مصرفی برای همین نهال گردو، نسبت به گونه دیگر کمتر است.

به طور کلی درختانی که آجیل تولید می‌کنند بیشتر از هر عنصر دیگری به نیتروژن نیاز دارند. وقتی می ‌خواهید کودهای پتاسیم دار را به همراه کود فسفر دار به خاک اضافه کنید باید توجه داشته باشید که مقدار نیتروژن نسبت به سایر عناصر باید دو برابر باشد. بر همین اساس، کود مناسب برای نهال گردو به صورت کود NPK یا کود نیتروژن- فسفر- پتاسیم با عدد  10-20-10 معرفی شده است.

چگونه فسفر را در اختیار درخت گردو قرار دهیم؟

چگونه فسفر را در اختیار درخت گردو قرار دهیم؟

در تامین سهم فسفر برای درخت گردو از کود مایع NPK بهتر است استفاده کنید. استفاده از کود مایع برای نهال گردو و درخت گردو، میزان دسترسی گیاه به مواد مغذی را افزایش می دهد. میزان نیاز درخت گردو از ارقام مختلف به ماده مغذی فسفر، متفاوت است. همچنین نحوه کوددهی درخت گردو از یک گونه به گونه دیگر با هم فرق دارد. مقدار کود مورد نیاز درخت گردو به اندازه تنه درخت و باردهی آن بستگی دارد.

به عنوان یک قاعده کلی برای انتخاب حجم مناسب سهم فسفر برای درخت قطر درخت را اندازه گیری کنید. اگر قطر تنه درخت گردو بیشتر از ۶ اینچ و ۱۵ سانتی متر نیست، به ازای هر اینچ یا حدود دو و نیم سانتی متر از قطر تنه درخت، حدود یک پوند یا معادل ۴۵۳ گرم کود برای آن استفاده کنید. با اجرای صحیح روش کوددهی می‌توانید فسفر مورد نیاز، پتاسیم و نیتروژن لازم برای رشد درخت گردو را در اختیار آنها قرار دهید.

اگر اندازه گرفتن قطر تنه درخت گردو برای شما دشوار است، از یک نوار اندازه ‌گیری استفاده کنید. نوار اندازه گیری را به دور تنه درخت بپیچانید و عددی را که به دست می آورید بر عدد ۳ تقسیم کنید. پاسخ این تقسیم، عدد تقریبی قطر تنه درخت را نشان می دهد.

برای درختان گردو بزرگ تر و قطورتر، درخت هایی که قطر آنها بین ۷ تا ۱۲ اینچ یا ۱۸ تا حدود 5/30 سانتی متر است، به ازای هر اینچ از قطر درخت، حدود ۹۰۷ گرم کود استفاده کنید.

میزان مصرف کود برای درختان بسیار بزرگ گردو به ازای هر اینچ، یا دو و نیم سانتی متر، حدود یک و نیم کیلوگرم است.

برای اینکه کود فسفر برای درخت را راحت تر در اختیار گیاه قرار دهید، کود مایع را به حالت اسپری یا با یک ابزار مخصوص کود دهی درخت در ناحیه ای زیر درخت گردو بریزید که آن ناحیه جزو سایه بان درخت باشد. برای این کار، سطح زمین که توسط شاخه‌های درخت گردو پوشش داده شده است را علامت گذاری کنید و کود دهی را در همان محدوده انجام دهید.

برای کوددهی مناسب به درخت گردو از کودهای NPK یک نکته مهم وجود دارد؛ کود دهی را نباید مستقیم تا انتهای تنه درخت گردو انجام دهید. در حقیقت، کوددهی تا فاصله حدود ۳۰ سانتیمتر از تنه درخت گردو در اطراف باید انجام شود.

مقدار سهم فسفر برای درخت گردو که توسط کود‌های  NPK تامین می شود، در باردهی محصولات تاثیر دارد، بنابراین زمان کوددهی به درختان گردو را درست انتخاب کنید تا میوه های گردو، مرغوب تر و خوش طعم تر باشند. تا زمانی که نیاز به کود دهی احساس نشود، هرگز کودهای شیمیایی را برای درخت گردو استفاده نکنید.

اهمیت سهم فسفر برای درختان گردو و تاثیر آن در رشد گیاه

اهمیت سهم فسفر برای درخت گردو و تاثیر آن در رشد گیاه

فسفر جزئی از ساختار پیچیده اسید نوکلئیک گیاهان است که سنتز پروتئین را تنظیم می کند. بنابراین فسفر در تقسیم سلولی و توسعه بافت جدید، مهم است. فسفر همچنین با تحولات پیچیده انرژی در گیاه همراه است. افزودن فسفر به خاک با درصد فسفر کم، باعث رشد ریشه و مقاومت گیاهان در زمستان می شود، رشد ریشه در خاک را تحریک می کند و اغلب، بلوغ را تسریع می سازد.

گیاهانی که با کمبود شدید فسفر روبرو هستند، دچار اختلال در رشد شده و اغلب دارای رنگ سبز تیره غیر طبیعی هستند. در اثر کمبود سهم فسفر، قندها می توانند تجمع پیدا کنند و باعث ایجاد رنگدانه های آنتوسیانین شده و رنگ بنفش مایل به قرمز ایجاد کنند.

گاهی اوقات در اوایل بهار، علائم کمبود فسفر روی گیاهان و درختان مشاهده می شود. این علائم معمولاً فقط در خاک های دارای فسفر بسیار کم، باقی می مانند. لازم به ذکر است که این ها علائم شدید کمبود فسفر هستند و محصولات ممکن است بدون نشان دادن کمبودهای مشخص از فسفر، به کودهای فسفردار نیاز داشته باشند.

علاوه بر این، رنگ قرمز مایل به بنفش همیشه نشان دهنده کمبود سهم فسفر نیست، اما ممکن است یک ویژگی طبیعی گیاه باشد. رنگ قرمز ممکن است توسط عوامل دیگری مانند آسیب حشرات ایجاد شود که باعث قطع انتقال قند به دانه می شوند.

وقتی گیاهان کوچک هستند، علائم کمبود فسفر حتی ممکن است تا حدودی شبیه علائم کمبود نیتروژن باشند. زردی غیرقابل کنترل گیاهان ممکن است به دلیل سرمای هوا که بر گسترش ریشه و جذب فسفر در خاک تأثیر می گذارد، رخ دهد. وقتی خاک گرم تر می شود، ممکن است این کمبودها برطرف شود.

فسفر برای درختان، اغلب به صورت کود برای افزایش رشد توصیه می شود

در حالی که سیستم خاک، میزان فسفر برای درخت گردو، موجود در محلول خاک را در هر زمان محدود می کند و دسترسی مجدد آن را محدود می سازد، ریشه گیاه نیز مشکلات خود را دارد. تراکم ریشه در حجم خاک، نسبتاً کم است. گزارش شده است که ریشه ها فقط حدود یک درصد حجم خاک را در اختیار می گیرند.

فسفر در درجه اول با درصد انتشار (90-98 درصد)، وارد ریشه ها می شود، این شرایط می تواند تنها در صورتی رخ دهد که فسفر بسیار نزدیک به ریشه قرار داشته باشد. فسفر بسیار کمتری از طریق جریان جرمی در آب (1 درصد) وارد ریشه می شود. رشد ریشه برای جذب کافی فسفر، ضروری است.

در واقع از آنجا که ریشه ها با مقدار کمی از خاک تماس دارند، محلول خاک در مناطق تماس با ریشه باید بیش از دو بار در روز پر شود، در غیر این صورت کمبود فسفر ایجاد می شود. این امر باعث می شود که فرم های ناپایدار (ساختاری که به ترکیبات یا خاک رس، ضعیف تر متصل هستند) در تامین فسفر خاک بسیار مهم باشند.

کارایی کود فسفر برای درختان گردو

کارایی کود فسفر برای درخت گردو

راندمان جذب محصول فسفر از کودهای مناسب برای درخت گردو، بسیار کم است زیرا روش هایی وجود دارد که باعث می شود کود فسفر (= 100 درصد محلول در آب) بتواند به ساختارهای کمتری تغییر پیدا کند. بازدهی کودهای فسفردار تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد. این موارد را در قسمت زیر ملاحظه می کنید:

  • مقدار فسفر استفاده شده
  • مشخصات خاک (pH، مواد آلی، بافت و غیره)
  • نوع محصول و مشخصات ریشه
  • درجه کمبود فسفر خاک
  • روش کاربرد فسفر
  • درجه حرارت و رطوبت خاک

جمع بندی و نتیجه گیری

سهم فسفر برای درخت گردو به نوع ارقام گردو و سن درخت بستگی دارد. نهال های جوان گردو در یک تا سه سال پس از کاشت حتماً به کودهای مغذی نیاز دارند تا بهتر رشد کنند. درختان بزرگ تر و قطورتر، نیاز کمتری به کودهای فسفردار دارند اما باید به صورت دوره ای برای آنها استفاده کرد. بهترین کودها برای درختان گردو، کود مایع NPK با درصد 10-20-10 است.

فسفر خاک، نسبتاً پایدار در خاک است. فسفر در مقایسه با نیتروژن، بسیار کمتر حرکت می کند. در واقع، این عدم تحرک به دلیل حلالیت نسبتاً محدود ترکیبات فسفردار خاک است. به دلیل حلالیت محدود این ترکیبات، کود فسفردار با بازگشت به حالت ترکیبات فسفر در خاک بسیار کمتر در دسترس قرار می گیرد.

کود فسفردار که به ترکیبات فسفری خاک برگردد، به طور کامل از بین نمی رود، اما طی چندین سال به آرامی در دسترس محصولات قرار می گیرد. میزان استفاده از فسفر برای درخت گردو، بستگی به نوع خاک دارد.

میزان دسترسی به فسفر توسط سه عامل کنترل می شود: pH خاک، مقدار مواد آلی و محل مناسب استفاده از کود فسفر. خاک های اسیدی باید آهک زنی شوند تا pH خاک تقریباً به 6.5 برسد. pH خاک های قلیایی (بیش از 7) را احتمالاً نمی توان برای دسترسی بهتر به فسفر، به شرایط اسیدی تبدیل کرد.

اگر باغ گردو دارید و میخواهید میزان سهم فسفر برای درخت گردو را اندازه گیری کنید، یا اگر به دنبال قیمت و خرید نهال گردو هستید، با متخصصین و کارشناسان نهالستان پالیز در تماس باشید تا مشاوره های لازم را به شما بدهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *