طراحی انواع باغ میوه

شرایطی که برای احداث باغ باید در نظر گرفته شوند

احداث باغ میوه فارغ از هر نوع آن نیازمند فراهم کردن شرایط و رعایت مسائل و نکاتی است تا بتوانیم بازدهی مورد انتظارمان را به دست آوریم و در زمان مورد نظر به سوددهی برسم. در این مقاله تلاش کرده ایم تا چکیده ای از هر آنچه که برای احداث باغ میوه مد نظر می باشد، ارائه دهیم.

احداث باغ میوه

 

شرایط آب و هوایی در احداث باغ

در احداث باغ باید شرایط آب و هوایی منطقه را در نظر گرفت. منظور از شرایط آب و هوایی حرارت و سرمای بهاره است که درختان برای رشد و نمو نیاز دارند. برای نمونه درخت زردآلو نسبت به سرما مقاوم بوده ولی اگر هنگام باز شدن شکوفه هایش سرما وجود داشته باشد گل هایش از بین خواهد رفت. در نتیجه باید نهال هایی انتخاب شوند که دیرتر به گل می روند.

دما مناسب برای احداث باغ

افزایش یا کاهش دما می تواند بر روند رشد و گل دهی درختان تاثیر بگذارد. درختان میوه باید در طول زمستان به تعداد ساعات معین دمایی کمتر از هفت درجه (بین 0 تا 7 درجه سانتی گراد) دریافت کنند تا از حال استراحت بیرون آمده و شروع به رشد کنند. اگر سرمای لازم تامین نگردد درخت در بهار نمی شکفد. اثر دیگر سرما بر شکوفه های درختان سرمازدگی بهاره است که باعث سرمازدگی گل ها و میوه ها می شود. نوسانات دمایی اگر زیاد باشند و همین طور تفاوت دمای شب و روز و نیز تگرگ از جمله عواملی هستند که باعث خسارت به درختان میوه می شوند.

نور مناسب برای احداث باغ

نتایج آزمایش های مختلف نشان می دهد که طول روز بر گل انگیزی درختان میوه موثر نیست، اما شدت نور در رشد و باروری درختان بسیار موثر است. تنها راه نور رسانی کافی به درون تاج درخت شکل دهی و تراکم مناسب دادن به شاخه های درخت می باشد. یکی دیگر از آثار نور بر درخت میوه، ایجاد رنگ در میوه هاست.

 انتخاب نوع خاک در احداث باغ

در احداث یک باغ توجه به حاصل خیزی باغ امری مهم و حیاتی است. بنابراین باید به نوع و عمق خاک قبل از کاشت توجه کنیم. و در صورتی که خاک در عمق کمتر از یک متر دارای لایه سخت باشد، حتما برطرف کنیم. بیشتر درختان میوه به بافت خاک حساسیت زیادی نشان نمی دهند و اگر خاک دارای عمق کافی زهکش و PH مناسب باشد به خوبی در آن رشد می کند و محصول کافی می دهند.  بافت‌های سبک و سنگین با افزودن مواد آلی قابل اصلاح هستند. در بررسی خاک باید چند عامل را در نظر بگیریم. در درجه اول عمق خاک و در درجه دوم عمق سطح آب زیر زمینی و در درجه سوم میزان شوری خاک باید مورد بررسی قرار بگیرد.

احداث باغ میوه

 انتخاب نوع نهال در احداث باغ

باید توجه کنیم نهالی که برای کاشت انتخاب می کنیم با شرایط آب و هوایی محل سازگاری داشته باشد. همچنین نهالی که انتخاب می شود باید از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

 عامل اقتصادی در احداث باغ

مهمترین هدف از راه اندازی هر کسب و کاری و تولید هر محصولی کسب درآمد است و در صورت کاشت هر درختی باید توجه داشته باشیم که این محصول در بازار تقاضایی داشته باشد در غیر این صورت حتی اگر محصول دارای کیفیت عالی باشد، چیزی جز ضرر عایدمان نخواهد شد.

کاشت نهال

هنگام کاشت نهال های میوه ابتدا باید ریشه را با یک قیچی هرس کرد تا اولا سر ریشه اصلی قطع و گیاه تحریک به تولید ریشه فرعی بیشتر شود.ثانیا سر ریشه ها،‌ که اکثر در هنگام کندن نهال از خزانه زخمی و به طور نامرتب قطع شده،‌ دارای یک سطح صاف شود زیرا ریشه های زخمی و ناصاف سریعا مورد حمله انواع قارچ ها و باکتری ها قرار می گیرند و از بین می روند در حالی که اگر محل بریده شده صاف باشد به راحتی ترمیم می گردد و از عوامل بیماری زا و قارچ ها محافظت می گردد.

رعایت نکات زیر در کاشت نهال ضروری است:

 • درختان طوری کاشته شوند تا هوا به آسانی در باغ جریان داشته باشد تا از تجمع هوای سرد و رطوبت زیاد جلوگیری شود.
 • استفاده از ماشین‌آلات در باغ امکان پذیر باشد.

درختان نور بیشتری دریافت کنند تا رنگ گیری میوه‌ها بهتر شود و از بیماری‌ها جلوگیری شود.

مراحل ساخت باغ

آماده کردن زمین از جهت وجود ناهمواری ها که باید آنها را تسطیح کرد، شخم زدن زمین و کود دادن از جمله این کارها می باشد. قدم بعدی تهیه نقشه باغ است، زیرا درختان ميوه براي رسيدن به حداكثر رشد، و توليد بيشترين و مرغوب ترين محصول، نياز به دريافت نور كافي دارند. مرحله بعد پیاده کردن نقشه باغ است که در 4 روش مربعی، مستطیلی، مثلثی و داربستی انجام می شود.

بلافاصله پس از کاشت نهال ها را آبیاری کرده در غیر این صورت درصد نهال هایی که اصطلاحا نمی گیرند و خشک می شوند بالا خواهد رفت و نیاز به کاشت مجدد یا واکاوی خواهد بود.

 

 


**          شرکت پالیز نهال          **

طراحی انواع باغ میوه و نکاتی که باید بدانیم

طراحی انواع باغ میوه با این هدف انجام می گیرد که بهترین نهال میوه در یک موقعیت مناسب با خاک حاصلخیز، کاشته شود و در مدت زمان مشخص، محصول مرغوب و باکیفیت به بار بدهد. بهترین نهال های میوه نهال هایی هستند که از نظر ویژگی ‌های ژنوتیپی و فنوتیپی در بهترین وضعیت قرار دارند و می ‌توان آنها را به خوبی و با امکانات لازم پرورش داد. هدف از طراحی باغ میوه این است که در هر هکتار از زمین بتوان مقدار باروری نهال ها را توسعه داد و محصولات مناسب برداشت نمود.

یک نهال میوه خوب در نهالستان با شرایط مناسب، تنظیم شرایط خاک و مقدار مناسب آبیاری به طور طبیعی رشد می کند. عوامل مختلفی در طراحی انواع باغ میوه دخالت دارند که به طور مستقیم و غیر مستقیم در تولید میوه های مرغوب، موثر هستند.

 یکی از نکات مهم در احداث باغ میوه، انتخاب نهال میوه جدید و پر ثمر است. خرید نهال میوه اصلاح شده یا نهال میوه پیوندی در حقیقت جزو ارقام نهال میوه محسوب می شود که می توان باغ میوه را با آن احداث کرد. میزان باردهی باغ میوه در هر هکتار بر حسب کیلوگرم معرفی می شود. اگر تعداد نهال های میوه که در یک باغ کاشته می شود در هر هکتار به طور متناسب انتخاب شود، می ‌توان مطمئن بود که بین ۳ تا ۵ سال پس از کاشت نهال ها، بهترین محصول را تولید خواهند کرد.

 برای تولید تجاری انواع میوه از بهترین ارقام نهال میوه شاید به بیشتر از ۱۰ یا ۱۵ سال زمان نیاز باشد. این مقدار به گونه های نهال جدید میوه بستگی دارد.

 از آنجایی که ساخت انواع باغ میوه از ارقام مختلف نهال میوه، متفاوت است و بسته به موقعیت مکانی انتخاب می شود، فاکتورهای متعددی در این زمینه مطرح شده است. در ادامه این قسمت تصمیم داریم به معیارهای تاثیرگذار در طراحی باغ میوه بپردازیم.

 نکات مهم در طراحی انواع باغ میوه

خرید و فروش بهترین نهال میوه جزء ارکان اصلی احداث یک باغستان پربازده است. بسته به موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و مکان باغ میوه معمولاً نهال خاص میوه انتخاب می شود. برای اینکه با مهمترین جزئیات احداث باغ میوه و نکات مهم بهتر آشنا شوید، این موارد را به صورت فهرست وار در قسمت زیر برای شما معرفی کرده ایم. در هر قسمت می توانید یکی از راهنمایی ها و دستورالعمل های راه اندازی و احداث یک باغ میوه را جداگانه ارزیابی نمایید:

1- اولین و مهمترین نکته در ساخت باغ میوه توجه به موقعیت باغ است. در این خصوص باید مکانی را انتخاب کنید که خاک حاصلخیز دارد. قبل از خرید باغ میوه، به کاربری بودن آن از نظر کشاورزی تحقیق کنید. اگر یک باغ در اختیار دارید باید قبل از خرید نهال میوه شرایط خاک را متعادل سازید. تنظیم کردن شرایط خاک برای رشد بهترین نهال میوه، کار دشواری نیست. کافی است که خاک را زهکشی کنید و PH خاک را با مواد و کودهای شیمیایی تنظیم نمایید. به درجه شوری خاک توجه کنید و موقعیت مناسب را برای کاشت نهال میوه فراهم سازید. دسترسی به منابع آبی در باغ میوه اهمیت دارد؛ چرا که درختان میوه معمولاً نیاز آبی متفاوتی دارند.

2- یکی از نکات مهم دسترسی به نور طبیعی خورشید است. از آنجا که نور خورشید برای رشد درختان میوه بسیار ضروری و لازم است، موقعیت جغرافیایی باغ بهتر است در جهتی باشد که نور طبیعی خورشید به درختان یا نهال های میوه بتابد.

3- مهمترین مرحله، انتخاب بهترین نهال میوه برای کاشت است. این که کدام یک از نهال های میوه برای باغستان شما مناسب تر است و می تواند شرایط آب و هوایی و شرایط خاک را تحمل کند، بسیار اهمیت دارد؛ تا جایی که می تواند محصول پربارتری را تولید کند. برخی از انواع نهال اصلاح شده قابلیت تحمل بیشتری در برابر آفت های گیاهی و خشکسالی یا نور شدید خورشید دارند.

4- اگر قصد احداث باغ میوه را دارید، سرمایه اولیه برای خرید و فروش ارقام نهال میوه و قیمت نهال میوه یا خرید تجهیزات مورد نیاز برای باغ را فراهم کنید.

5- در طراحی باغ میوه بسیار اهمیت دارد که شما یک الگوی مناسب برای کاشت نهال میوه در فاصله استاندارد داشته باشید. برای آشنایی با نحوه کاشت نهال میوه در باغ،بهتر است با یک مرکز فروش نهال میوه که تجربه کافی را در این زمینه دارد مشورت کنید.

6- پس از اینکه تمام الزامات و احتیاجات فراهم شد، اکنون نوبت آن است که زمین باغ را آماده سازی نموده و نهال ها را بکارید. شاید لازم باشد پس از کاشت نهال، کود دهی مناسب انجام دهید تا ریشه های نهال، تقویت شوند.

7- طراحی انواع باغ میوه با نهال میوه بستگی به ارقام میوه دارد. طراحی باغ سیب با طراحی باغ انگور یا طراحی باغ پرتقال متفاوت است. هر کدام از این نهال های میوه، ویژگی های خاص خود را دارند. برای فاصله استاندارد کاشت نهال میوه در انواع مختلف باید به گونه های میوه و شرایط مناسب برای رشد آنها توجه داشت. این ویژگی مربوط به گودبرداری یا حفر چاله ها برای کاشت نهال ها مربوط می شود.

8- به فصل مناسب برای کاشت نهال های میوه توجه داشته باشید. هر یک از انواع نهال میوه در فصل خاص باید کاشته شوند تا پس از دوره نگهداری از نهال ها در چند سال بعد، محصول مناسب را تولید کنند.

9- بهترین موقع برای کاشت نهال میوه زمانی است که نهال، در خواب زمستانی باشد. البته قبل از کاشت هر نهال میوه در ارقام تجاری مختلف با کارشناس کشاورزی صحبت کنید که شما را راهنمایی کنند.

10- نحوه خرید و فروش انواع نهال میوه هم اهمیت دارد. نهال ها باید به صورتی به فروش برسانند که ریشه های آنها محافظت شده باشد، تا هنگام حمل و نقل آسیب نبیند.

11- روش کاشت نهال میوه پیوندی با روش کاشت نهال میوه های بومی و محلی متفاوت است. برخی از انواع درخت میوه به فاصله کاشت بیشتری نیاز دارند و عمق چاله های که برای کاشت حفر می شود باید بیشتر باشد.

12- در برخی از انواع باغ میوه در هر هکتار می توان یک یا دو رقم نهال میوه کاشت. اگر انواع نهال میوه با توجه به واریته آنها در یک باغ میوه کاشته شود، در میزان باروری آنها نقش دارد. انتخاب بهترین گونه های نهال میوه بر همین اساس امکان پذیر است.

 قیمت خرید نهال میوه برای احداث باغ میوه

 یک باغ میوه، بهترین ارقام نهال میوه را پرورش می دهد. شرایط مختلفی در کیفیت نهال ها دخالت دارند. آن دسته از نهال های میوه که محصول پربارترین تولید کنند در بازار پرطرفدار هستند. معمولاً نهال های میوه خوشه ای یا نهال های اصلاحی و نهال میوه پاکوتاه برای بهره‌برداری بهتر، توصیه می شود. عوامل اقتصادی، حجم خرید و فروش نهال میوه را تحت تاثیر قرار می دهند.

 یکی از مهمترین ویژگی هایی که در قیمت نهال میوه تاثیرگذار است، کیفیت نهال ها می باشد. وقتی صحبت از کیفیت نهال میوه به میان می آید منظور این است که نهال میوه چقدر در برابر آفت ها بیماریهای گیاهی مقاوم است؛ یا کم آبی را چقدر تحمل می کند. برای باغ میوه بسیار ضرورت دارد که نهال های میوه مقاوم باشند. به این ترتیب با کوچکترین تغییر در شرایط دمای هوا یا خاک از بین نمی روند.

 قوی بودن ریشه نهال ها عامل دیگری است که قیمت خرید و فروش نهال میوه را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر نهال میوه ضعیف باشد، در هنگام نقل و انتقال از نهالستان به باغ میوه و در زمان کاشت، سریع آسیب می بیند. به طور معمول، قیمت این نهال ها چندان گران نیستند و به سرعت باید آنها را پس از خرید در باغ، کاشت. انواع نهال میوه با کیفیت و مرغوب، قیمت بیشتری دارند و  در بازار از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

 یکی دیگر از عوامل موثر، گونه های میوه و ارقام میوه است. برخی از ارقام نهال میوه برای مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری مناسب اند؛ برخی دیگر از نهال ها ویژه مناطق معتدل هستند؛ عده‌ای دیگر از نهال میوه هم در شرایط سردسیری و کوهستانی بهتر رشد می کنند. قیمت هر کدام از ارقام تجاری نهال میوه متفاوت است.

 از طرف دیگر، قیمت فروش عمده نهال میوه در مرکز نهالستان میوه، بسیار ارزانتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود. از طرف دیگر، سن نهال های میوه هم در قیمت آنها موثر است. برخی از مراکز تخصصی فروش نهال های میوه، نهال میوه را به فروش می رسانند که چند سال از عمر آنها گذشته است. به این ترتیب به طور مثال، قیمت نهال ۵ ساله با قیمت نهال یکساله میوه فرق دارد. قیمت فروش نهال پیوندی یا نهال اصلاح شده با قیمت فروش نهال بومی یا فروش نهال میوه های خاص متفاوت است.

 به عبارت کلی، برای به دست آوردن محصولات مربوطه و موفقیت بهتر است بهترین نهال های میوه را از یک مرکز معتبر فروش نهال میوه تهیه کنید.

عرضه انواع نهال میوه در یک نهالستان مجوزدار یا نهالستان مورد تایید جهاد کشاورزی، مطمئن تر است. به این مفهوم که وقتی شما نهال های میوه را در ارقام مختلف خریداری می کنید، به نوعی با ضمانت آنها را دریافت می کنید. این مسئله درباره نهال فروشی آنلاین هم وجود دارد. در خرید اینترنتی نهال میوه به اعتبار فعالیت مرکز نهالستان توجه کنید و مطمئن باشید که خدمات این مرکز شامل خدمات پشتیبانی هم می شود.

روش های خرید بهترین نهال میوه

 انواع نهال میوه های سردسیری و گرمسیری، نهال های مخصوص میوه های کوهستانی، نهال شناسنامه دار و نهال اصلاح شده از طریق روش های خرید اینترنتی نهال میوه یا خرید حضوری از نهالستان قابل تهیه هستند. قیمت نهال میوه معمولاً در فروشگاه اینترنتی نهالستان مشخص شده است. بسته به اینکه نهال لیبل دار میوه را خریداری می کنید یا نهال بومی، قیمت ها با هم فرق دارند.

در یک مرکز نهالستان، خدمات فروش نهال میوه های کمیاب هم ارائه می شود. مثلاً برخی از میوه ها که بومی کشور ایران نیستند، اما می‌توان با تنظیم شرایط آنها را پرورش داد. برای خرید نهال میوه خاص یا نهال میوه اصلاح شده با ویژگی‌های متفاوت حتماً از طریق یک نهالستان معتبر اقدام کنید.

آشنایی با انواع نهال میوه خاص نهال میوه پیوندی

 برخی از نهال های میوه در شرایط آب و هوایی خاص رشد می کنند و برخی دیگر بومی کشورهای خارجی هستند، اما می توان آنها را در کشور ایران هم پرورش داد. از آنجایی که انواع میوه های خاص، خواص مختلفی دارند و از نظر ارزش تغذیه ای بسیار مورد توجه قرار گرفتند، برای برخی از کارآفرینان و متخصصان در حوزه کشاورزی بسیار جذاب است.

قبل از کاشت نهال های میوه حتماً از طریقه کاشت نهال، نحوه نگهداری از نهال میوه، شرایط خاک، آبیاری، کوددهی و زمان برداشت محصولات، اطلاعات کامل را به دست آورید.

 بهترین و متداول ترین نهال میوه خاص یا نهال میوه پیوندی

 • نهال بلوبری
 • نهال گردو چندلر
 • نهال گردو پیوندی کانادایی
 • نهال گردو اسرائیلی خوشه ای پاکوتاه
 • نهال انگور فرنگی
 • نهال رازبری سیاه
 • نهال رازبری زرد
 • نهال بلک بری
 • نهال هانی بری
 • نهال درخت آووکادو پیوندی
 • نهال پیوندی انگور
 • نهال گیلاس پیوندی
 • نهال گردو خوشه ای
 • نهال گلابی
 • نهال به
 • نهال گوجه
 • نهال هلو انجیری
 • بهار سیب قرمز با گوشته قرمز
 • نهال گلابی قرمز
 • نهال خرمالو موزی
 • نهال گردو آمریکایی
 • نهال انگور ایتالیا
 • نهال گلابی پرتقالی
 • نهال سیب سیاه
 • نهال بادام خوشه ای
 • نهال گردو شیلی

بهترین و پر بازده ترین نهال های میوه را در نهاستان پالیز (سعید قاسمی) سفارش دهید

همانطور که در این مقاله خواندید، قبل از طراحی باغ و خرید نهال میوه باید اطلاعات جامعی در مورد انتخاب های خود داشته باشیم. انتخاب برترین و پربازده ترین نهال های میوه و نهال گردو خیال شما را از بابت توسعه باغ گردو راحت می‌کند. نهالستان پالیز با تولید باکیفیت‌ترین و برترین نهال های میوه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان عزیز است.

برای خرید نهال گردو و انواع نهال میوه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 09021832393 تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵