حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

نهال گردوی پیوندی فرنور

نهال گردوی پیوندی فرنور نهال با کیفیت فرانسوی

نهال گردوی پیوندی فرنور یکی از جدیدترین و مقاوم ترین نهال درخت گردو محسوب می شود. ما در این مطلب می خواهیم مجموعه ای از خصوصیات نهال گردو به ویژه نهال گردوی‌پیوندی فرنور را باهم بررسی کنیم. نهال گردوی‌پیوندی فرنور همانگونه که از نامش مشخص است به صورت پیوندی مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنی که هم خود پیوندی است و هم قابل پیوند با گونه های دیگر است.

خاستگاه نهال گردوی پیوندی فرنور فرانسه می باشد. و جزو گونه های پیوندی جدید محسوب می شود. ارتفاع درخت گردو بیشتر مواقع حدود 5 تا 10 متر می باشد. اما ارتفاع نهال گردو حدود 40 تا 120 سانتیمتر است.  نحوه ی کاشت و داشت نهال گردو به صورت علمی و عملی صورت می گیرد. به عبارتی کاشت و داشت درخت گردو نیاز به تخصص دارد، به گونه ای که با رعایت یک سری از نکات ضروری انجام می شود. میزان باردهی درخت گردو به حاصلخیزی خاک، نوع نهال، نحوه ی آبیاری و تعدادی از مولفه های دیگر بستگی دارد.

 

 

نهال گردوی‌پیوندی فرنور خاستگاه فرانسوی دارد

نهال گردوی پیوندی فرنور و نحوه ی کاشت آن

نحوه ی کاشت نهال گردوی‌پیوندی فرنور همانند سایر گونه های نهال گردو صورت می گیرد. نهال درخت گردو را بر روی خاکی می کارند، که حاصلخیز ی آن حداقل عمقی نزدیک به 90 سانتیمتر داشته باشد، زیرا ریشه درخت گردو تا عمق 3 متری خاک پیش می رود.

نهال گردوی پیوندی فرنور را باید در عمق 7 تا 10 سانتیمتری خاک حاصلخیز کاشت.  این نوع درخت بهترین گونه ی درخت برای کاشت در مناطق سردسیر می باشند. و بهتر است در ارتفاعات 1200 الی 1800 متر از سطح دریا کاشته شود. کاشت نهال گردو بیشتر در فصل بهار و یا در اواخر زمستان یعنی اسفند صورت می گیرد. هنگامی که پوست درخت گردو به رنگ قهوه ایی تیره در آمد. و پوست قهوه ایی به راحتی از گردو جدا شد زمان برداشت محصول است، که این امر در مناطق سردسیر بیشتر در اواخر مهر ماه و در مناطق گرمسیر و معتدل در شهریور صورت می گیرد.

ولی آنچه که در برداشت محصول گردو مسلم است. رنگ پوست گردو می باشد. به عبارتی زمانی که، رنگ گردو به قهوه ایی تیره مایل به خاکی تبدیل شد. موقع برداشت محصول است. جالب است بدانید، که نحوه ی میزان باردهی نهال گردو به عوامل مختلفی همچون شرایط آب و هوایی، نحوه ی آبیاری، نوع پیوند، جنس خاک و… بستگی دارد.

نهال گردوی‌پیوندی فرنور
نهال گردوی‌پیوندی فرنور در مناطق سردسیر سریعتر رشد می کند

 

نهال گردوی پیوندی فرنور و فواصل کاشت آن

یکی از خصوصیات درخت گردو به ویژه نهال گردوی‌پیوندی فرنور رشد بهتر و سریعتر آن در مناطق سردسیر می باشد. به عبارتی بهترین شرایط آب و هوایی برای پرورش درخت گردو مناطقی است که دارای زمستان سرد باشند.اصولا این درختان وقتی ثمر می دهند، که یک دوره ی کامل از سرما را پشت سر گذاشته باشند.

طرح ریزی باغ جهت کاشت درخت گردو و افزایش میزان باردهی درخت گردو بهتر است به صورت مربع یا مستطیل باشد. همچنین  فواصل کاشت، باید پنج در هفت متر و یا هشت در ده متر باشد. میزان باردهی نهال گردو به تعداد گلهایش بستگی دارد به طور معمول هر گل 2 تا 4 گردو می دهد. اما، نحوه ی میزان باردهی درخت گردو و همچنین عملکرد نهال گردو در گونه های نهال گردوی‌پیوندی فرنور بهتر است.

به این صورت که، هر گل در این نوع نهال 3 تا 6 گردو ثمر می دهد. یکی از مشخصات نهال گردو حساسیت ریشه ی آن به غرقابی و شوری می باشد، که باعث فلج گیاه می شود. همچنین از دیگر مشخصات درخت گردو سازگاری این گونه ی درخت با بیشتر شرایط آب هوایی همچون: نیمه خشک، سردسیر و معتدل است. اکنون که کلیاتی در مورد نحوه ی کاشت و داشت گردو و نحوه ی میزان باردهی نهال گردو را بیان کردیم. بهتر است تعدادی از خصوصیات گردو علی الخصوص گردوی نهال پیوندی فرنور را مطرح کنیم.

 

نهال گردوی‌پیوندی فرنور
نهال گردوی‌پیوندی فرنور بازدهی بیشتری نسبت به سایر درختهای گردو دارد

 

نهال گردوی پیوندی فرنور و مشخصات گردو

عملکرد گردو برای سلامتی انسان ثابت شده است و سالهاست جزو برنامه غذایی افراد به عنوان نوعی خشکبار یا میوه قرار گرفته است. و نه تنها مردم ایران بلکه مردم سایر کشورها از این مواد غذایی که سرشار از انواع ویتامین ها می باشد، استقبال کرده و به خرید گردو اقدام می کنند. یکی از اصلی ترین مشخصات گردو پوست سخت و مغز روشن آن است. این خشکبار مقوی ارزش غذایی بالایی دارد. از مهمترین خصوصیات گردو امگا 3 و مواد معدنی فراوان موجود در آن می باشد. قیمت گردو متفاوت است، و به کیفیت آن بستگی دارد.

فروش گردو به صورت عمده و جز صورت می گیرد، و مصرف کنندگان خاص خود را دارد. وجود متقاضی زیاد جهت خرید گردو باغداران را به سمت خرید نهال گردو و کاشت و پرورش آن سوق می دهد. البته ناگفته نماند، که میزان باردهی گردو علاوه به نوع خاک و نحوه ی رسیدگی و شرایط آب و هوایی به نوع نهال کاشته شده بستگی دارد. به همین جهت فروش نهال گردو بسته به گونه های مختلف آن متفاوت است.

به عنوان نمونه نهال گردوی پیوندی فرنو به خاطر کیفیت و قیمت مناسبی که در میان انواع نهال گردو دارد، موجب جذب طرفدارن زیادی شده است. همچنین قیمت نهال گردو به نوع آن بستگی دارد. گونه های با کیفیت تر از قیمت بیشتری برخوردار هستند. اما میزان سود دهی بالای آنها باغداران را به خرید درخت گردو و پرورش آن سوق می دهد. و همین امر موجب افزایش هرچه بیشتر فروش درخت گردو در سطح کشور شده است. به علاوه قیمت درخت گردو بسته به گونه های آن می تواند مختلف باشد.

 

نهال گردوی‌پیوندی فرنور
نهال گردوی‌پیوندی فرنور دارای عمر اقتصادی صد سال است

 

مشخصات گردو

نام: نهال گردوی پیوندی فرنور                                                                 کشور سازنده: فرانسه

عمر اقتصادی: بیش از ۱۰۰ سال                                                             تحمل خشکی: متحمل آبیاری:۲۰ لیتر در ۲۰ روز

وزن میوه: ۱۵ گرم، وزن مغز میوه :۶ گرم                                                    فاصله کاشت: فاصله کاشت :۷*۵

قدرت رشد درخت: بسیار بالا                                                                  حداکثر عملکرد میوه در هکتار:4تا 5 تن در هکتار

شکل میوه: شکل این گردو گرد بوده                                                        ضخامت پوست چوبی: دارای پوست کاغذی

رنگ مغز میوه: رنگ روشن                                                                     شروع به محصول دهی: از سال سوم

مقاومت در برابر آفت: مقاومت بالا                                                          درصد چربی:51 درصد

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی: قابلیت کنده شدن راحت پوست از مغز می باشد

رقم گرده افشان: گرده افشان فرنور از فرنت و بولیناتور استفاده می شود

ارتفاع از سطح دریا: ارتفاعات بیشتر از ۱۲۰۰-۱۸۰۰ متر از سطح دریا

نیاز سرمایی: 600-800 ساعت بین 5 تا 10 درجه سانتی گراد در طی فصول پاییز و زمستان

مدت آبیاریک 1000-7000 مترمکعب در هکتار- هر 7-10 روز یکبار در سایه انداز درخت

 


**          شرکت پالیز نهال          **

X