6 نکته مهم در کاشت انواع نهال گردو

 کاشت انواع نهال گردو

درختان گردو در طی چند سال به درختانی زیبا و درازی تبدیل می شوند. عمر این درختان می تواند به 60 الی 80 سال برسد. با اینحال برای کاشت نهال گردو رعایت مواردی در مورد فضا، خاک ، زمان کاشت و … ما را در کاشت هرچه بهتر این درخت زیبا کمک می کند. گردو در خاک های مختلفی میتواند رشد کند ولی مناسب ترین خاک ، بهتر است خاک مرطوب ، کمی ماسه ای و عمیق باشد تا ریشه درخت بتواند گسترده شود و به درخت تنومندی تبدیل شود. گردو خیلی آهسته رشد میکند و رشد بهتر آن در خاک های کمی اسیدی و خنثی صورت می گیرد. با این حال دیده شده گردو در خاک های قلیایی نیز می تواند رشد کند.

نحوه کاشت درخت گردو

عملیات آماده سازی احداث باغ گردو باید از دست کم یک سال قبل از احداث گردو صورت گیرد. کشت یک گیاه اصلاح کننده خاک از قبیل آفتابگردان و نیز افزودن مواد آلی و کودهای پتاسیمی و فسفره پایه در پاییز همراه با شخم عمیق خاک بخشی از این عملیات می باشند.

پس از پیاده نمودن نقشه کاشت و مشخص شدن محل کاشت درختان روی زمین، در پاییز چاله های کاشت به ابعاد یک متر حفر شود و همان موقع ابتدا مقداری کود دامی و خاک سطحی درکف هرچاله کشت ریخته و سپس چاله ها را با خاک پر نموده تا اوایل بهار به حال خود رها کنید تا نشست نماید. در موقع کشت ترجیحا نیمه دوم اسفند در مناطق معتدل و سردسیری ایجاد چاله ای به عمق ریشه نهال کفایت می کند.

تربیت درخت گردو (فرم دهی اولیه)

بعد از غرس نهال آن ها را آبیاری کنید تا هوای اطراف ریشه خارج شود. در مکان های نسبتا خشک درخت باید به طور منظم آبیاری شود. کاشت نهال ها باید در اسفند ماه و قبل از شروع رشد انجام شود تا سیستم ریشه برای جذب مواد غذایی ترمیم شـود. در طول فصل رشـد باید مراقبت های لازم از نظر کنترل علف های هرز و آبیاری به عمل آید تا رشـد رویشـی درخت بـه طور پیوسته و ملایم ادامه یابد. در محل بادخیز بهتر است درخت به یک قیم مناسـب بسـته شـود. در مناطق خیلی سرد نیز بهتر است تنه درخت را در زمستان با فوم پوشش داد.

در صورت مراقبت خوب می توان انتظار داشت که در پایان سال اول ارتفاع درخت به حـدود 2 تا 2/5 متر برسد. این یک شرایط ایده ال است ولی ممکن است که ارتفاع درخت خیلی کمتر از این مقدار باشـد. در حالت اول می توان نهال را از ارتفاع دو متری سربرداری کرد. در غیر این صورت بـاید درخت از ارتفاع 20 سانتیمتری بالای پیوند سربرداری شود تا در سال بعد به این ارتفاع برسد. تعدادی از باغداران کم تجربه معمولا خشکیدگی یا مرگ درخت پس از هرس را بهانه ای برای عدم انجام هرس گردو می دانند. این تصور کاملا نادرست است و در صورت رعایت اصول صحیح هرس هیچ نوع خطری متوجه درخت نخواهد شد. به هرحال، هرس نادرست یا قطع شاخه از یک محل نادرست می تواند بسیار خسارت بار باشد.

پراکندگی درختان گردو هنگام کاشت

فضای کافی یکی از اصلی ترین ملزومات در کاشت درخت گردو به شمار می رود. این درخت میتوند تا ارتفاع 25 الی 35 متری رشد کند و به فضای بیشتری نیاز دارد. برای اینکه گردو مواد مغذی زیادی از خاک دریافت می کند و نیازمند دریافت نور خورشید برای رشد بهتر می باشد . البته ما میتوانیم ازبعضی نهال های پیوندی استفاده کنیم که فضای نسبتا کمتری را می گیرد.

از آنجا که گفته شد ریشه درختان گردو گسترده هست فضای مناسب برای کاشت این درخت به شعاع 15 متری از درخت دیگر است. با این حال بعضی نهال های گردو به فضای کمتری نیاز دارند و شعاع 10 متری نیز برای آن ها کافی است.

حفر گودال برای کاشت

عمق حفر شده برای کاشت نهال گردو باید حداقل 50 سانتی متر باشه. عرض گودال نیز بین 80 تا 100 سانتی متر باشه. کمپوست تازه و یا کودهای دامی مخلوط شده با کود شیمیایی و یا همچنین برگ های خرد شده و یا کود چمنی میتونه برای رشد بهتر و سریع تر نهال استفاده بشه.

بعد از کاشت نهال حتما آن را آبیاری کنید زیرا احتمال دارد ریشه درخت در مدت زمانی که رطوبت دریافت نکرده ضعیف شده باشد و قدرت زیادی در جذب آب از خاک را نداشته باشد. همچنین نهال های جوان نیازمند آبیاری ممتد در سال های اولیه هستند که برای حل این مشکل میتوانید از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید.

تغذیه درخت

سیستم ریشه ی درخت گردو عمیق و گسترده است، بنابراین کم بودن عمق خاک مانع رشد ریشه ها شده و باعث ضعیف ماندن درخت می شود. از نظر مصرف مواد غذایی خاک، گردو یکی از درختان پر نیاز است. که برای تکمیل تاج و شاخ و برگ و تنه ی عظیم خود به وسیله ی ریشه های عمیق و قوی که تولید میکند انواع مواد غذایی را از لایه های خاک بالا می کشد.

مطالعات اندکی روی نیازهای نیتروژنه ی گردو وجود دارد. در آزمایشی پوشش های مختلف کودهای نیتروژنه روی درختان 4 ساله ی گردو مقایسه شد که اثر آن روی قدرت درخت، میوه بندی و اندازه ی میوه معنی دار نبود اما نسبت به شاهد اثر مثبتی داشت. خاکهایی با خواص بیوفیزیکو شیمیائی نامطلوب جـزو اراضی درجه سه و نامناسـب بـرای درختان میوه می باشند. در اراضی درجه سه بهینه سازی روش تغذیه و آب خیلی دشوار است. کوچکترین اشتباه در فرمولهای کودی و آبیاری می تواند منجر به بهم خوردن شدید معادلات حاکم بر روابط آب، خاک و درخت گردد. بنابراین حدالمقدور باید از پرورش درختان میوه مخصوصاً درختان گردو که دارای سیستم ریشه دوانی و تاج بزرگ و گسترده ای می باشد خودداری نمود و یا قبل از احداث باغ نسبت به تهیه مناسب زمین مبادرت نمود.

نهال گردو

در برنامه های کوددهی، بـه ازت بـه عنوان یک عنصر کلیدی توجه می شـود. زیرا، منشـاء معدنی این عنصر درخاک وجود ندارد و ازطرف دیگر عنصری است که بـیش از همه عناصر دیگر مورد مصرف قـرار می گیرد. درمورد مصرف کودهای آلی حاوی ازت مخصوصا کودهای حیوانی نیز بـاید دقـت شـود که از انباشت بیش ازحد آن ها در پای درخت خودداری گردد.

محافظت از درخت

تکیه گاه مناسب برای رشد مطمئن نهال های جوان گردو میتواند تثبیت آنها رو در رشد سریعی که دارند حفظ کند. برای اینکار میتوانید چوبی با ارتفاع حداقل 60 سانتی متر در سوراخی کنار درخت دفن کنید تا درخت رو نگه دارد و ایمن باشد. برای این منظور از یک چوب مرغوب و مقاوم  استفاده کنید یرای مثال چوب درخت بلوط می تواند گزینه مناسبی باشد.
همچنین برای محافظت نهال از سرما می توانید از رنگ محافظتی درخت که به رنگ سفید در بازار وجود دارد استفاده کنید.

خرید و سفارش بهترین ارقام نهال گردو

در این مقاله با نکات مهم در کاشت انواع نهال گردو آشنا شدیم. همانطور که خواندید مراقبت از نهال های گردو شامل موارد متعددی میباشند.

نهالستان پالیز (سعید قاسمی) با ارائه بهترین و با کیفیت ترین نهال های دو ساله، پیوندی،خوشه ای، ژنوتیپ و… آماده خدمت‌رسانی به مشتریان عزیز است.

برای خرید نهال گردو کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 09021832393 تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.‌

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
دیدگاه‌ها 2

*
*

  ناصر پاسخ

  سلام نهال گردو پیوندی کاشتم منطقه ما هم سردسیری هست و تازه کاشتم تقریبا هوای روستای ماییلاقی هست چند روز آبیاری کنم و از چه کودی استفاده کنم

   آرکاوب پاسخ

   سلام و عرض ادب
   نحوه ی آبیاری درخت گردو به خیلی عوامل از جمله روش آبیاری خاکتون محل کاشتتون و…بستگی داره اما به طور کل هفته ای یک بار کافی هست.

مشاوره خرید

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید نهال گردو لطفا  از طریق شماره های قید شده ذیل در ارتباط باشید و یا اینکه فرم مشاوره را پر نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات تماس :‌
امکان ثبت ۲۴ ساعته سفارش

مشتریان محترم به راحتی می‌توانید هر ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته، سفارش خود را ثبت نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز از ساعت 7 الی 24 آماده پاسخگو‌یی به تماس شما عزیزان می‌باشد. برای برقراری ارتباط، پرسیدن سوالات و مشاوره قبل از خرید، با ما در تماس باشید.