کود مناسب درخت گردو چیست و انواع آن کدام است؟

کود مناسب درخت گردو چیست و انواع آن کدام است؟

کود مناسب درخت گردو، تنظیم شرایط خاک برای کاشت درختان گردو و کاشت نهال گردو، توجه به شرایط آب و هوایی باغ گردو، نحوه آبیاری نهال های گردو و بازرسی باغ گردو از نظر آفت ها و بیماری های گیاهی، مهم ترین مواردی هستند که در کاشت درخت گردو دخالت دارند. تمام این موارد را باید رعایت کرد چرا که ارتباط مستقیمی با بازدهی باغ گردو دارد.

آیا تاکنون نامی از کود مناسب برای درخت گردو شنیده‌اید؟ حتماً نام کودهای شیمیایی و کود مایع مناسب درخت گردو در ذهن شما نقش می بندد؛ اما مسئله کود مناسب درخت گردو چیزی فراتر از این است!

در کاشت و پرورش گردو، مسئله انتخاب کود مناسب درخت گردو یک عامل اجتناب ناپذیر محسوب می شود. کودهای آلی و کودهای معدنی که حاوی درصد مشخصی از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهان هستند، در این گروه قرار می گیرند.

ممکن است دسته ای از ارقام گردو از نظر نیاز به کود شیمیایی، با گروه دیگر متفاوت باشند. با توجه به گونه های مختلف نهال گردو، میزان مصرف کود شیمیایی برای درخت گردو متفاوت خواهد بود. شاید تعجب کنید اما اگر کود شیمیایی یا کودهای ارگانیک را برای نهال گردو، صحیح انتخاب کنید، در بسیاری از هزینه‌های اضافی شما صرفه جویی می شود.

اگر صاحب یک باغ گردو هستید و چندین سال سابقه دارید، حتماً با انواع کود های درخت گردو تقریباً آشنا هستید.

کودهای مناسب گردو انواع مختلفی دارند اما برخی از آنها بیشتر شناخته شده است. کود مایع برای گردو، کود نیتروژن دار، کودهای فسفاته و کود N-P-K، سه نام آشنا در در میان انواع کود برای درختان و نهال های گردو هستند. هر کدام تعریف خاص خود را دارند و ویژگی های متفاوتی را ارائه می دهند. انتخاب بهترین کود برای نهال گردو با توجه به نوع ارقام گردو و میزان مصرف آن بستگی دارد.

 ضرورت استفاده از کود مناسب درخت گردو چیست؟

برای افراد تازه کار در زمینه کاشت درخت گردو این سوال پیش می آید که چه لزومی دارد برای درختان تازه کاشته شده یا نهال های جوان گردو از کود مناسب درخت گردو استفاده کنیم؟ سوال مهم دیگر این است که درست پس از کاشت نهال های گردو آیا ضرورت دارد کود شیمیایی استفاده شود یا باید مدتی از زمان کاشت بگذرد؟

ضرورت استفاده از کود مناسب درخت گردو

بررسی این مسئله به پاسخ دادن سوالات فوق، کمک زیادی می‌کند. در این قسمت درباره ضرورت استفاده از کود مناسب برای درختان گردو و نهال های گردو به طور مفصل، صحبت می کنیم.

به دلیل اینکه نهال های گردو در سراسر جهان در مناطق مختلف پرورش داده می شوند و با نظر به تغییرات شرایط اقلیمی و آب و هوایی و شرایط خاک، ضرورت دارد که میزان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد نهال های گردو تامین شود.

از آنجایی که خاک مناطق مختلف از نظر مواد آلی و معدنی با یکدیگر تفاوت دارد، ممکن است میزان نیتروژن خاک یا سایر مواد مفید در یک منطقه با زمین باغ گردو در منطقه دیگر فرق داشته باشد.

اگر مواد معدنی مناسب در دسترس درختان گردو قرار نگیرد، به تدریج، رشد آنها مختل می شود که به طور مستقیم در باردهی گردو تاثیر دارد.

چاره مشکل فوق این است که خاک نهالستان گردو یا باغ گردو را از نظر مقدار مواد آلی و معدنی مورد سنجش قرار دهند. قبل از آنکه نهال های گردو را در باغ یا نهالستان بکارند، این آزمون ها انجام می شود. مدیران باغ گردو و افرادی که به دنبال احداث باغ گردو هستند، قبل از هر کاری، خاک منطقه را بررسی می کنند؛ در غیر این صورت باید هزینه های بیشتری برای پرورش گردو و آماده سازی خاک صرف شود.

زمانی که شما کود مخصوص درخت گردو را برای نهال گردو و درخت گردو خریداری می کنید به این مفهوم است که نیازهای غذایی گیاه را تامین کرده‌اید. درختان گردو برای این که در اولین سال باردهی خود، میوه های درشت و با کیفیت حاصل کنند، به رطوبت کافی و خاک حاصلخیز نیاز دارند. میزان مصرف کودهای  ارگانیک یا کودهای شیمیایی برای درختان و نهال های گردو متفاوت است. ممکن است لازم باشد یک بار در سال، خاک باغ گردو را با کودهای شیمیایی تیمار کنید.

در شرایط دیگر ممکن است باغ گردو نیاز داشته باشد که تعداد بیشتر از یک بار در سال از کود نهال گردو استفاده کنید که ماهیت ارگانیک دارند. برخی از انواع کود شیمیایی نیز وجود دارند که آنها را باید به صورت اسپری یا محلول پاشی در قسمت‌های مختلفی از اطراف ریشه نهال گردو یا روی برگ ها یا قسمت های دیگر استفاده کنید. کود مایع برای درخت گردو، نمونه‌ای از این کودهای مغذی است.

دلیل دیگری که ضرورت استفاده از کود مخصوص درخت گردو را توضیح می‌دهد، جبران مواد مغذی نیتروژن و ماده مغذی Zn برای گیاه است. این دو عنصر به عنوان عوامل محدود کننده تولید گردو برای گیاهان معرفی شده اند. زمانی که از طریق محلول پاشی بتوانید کود آلی را در اختیار گیاه قرار دهید، این دو ماده مغذی توسط گیاه جذب می شود و تأثیر مثبتی بر رشد گردوهای با کیفیت دارد.

برخی از انواع کود درخت گردو شامل ترکیب کود کمپوست و کود مرغی است درصد آن مشخص بوده و برای انواع ارقام گردو مقدار تعریف شده ای دارد.

در حال حاضر، پیش‌بینی شده است که کودهای نیتروژن دار و کود N-P-K برای رشد نهال های گردو ضرورت بیشتری دارد. کود N-P-K یکی از انواع کودهای شیمیایی است که درصد مشخصی از سه عنصر مغذی، فسفر، نیتروژن و پتاسیم را با درصد مشخص شده برای گیاه تامین می کند.

بهترین روش برای کوددهی درختان گردو چیست؟

دانستن اینکه چرا باید از کود درخت گردو استفاده کنید، چه نوع کود شیمیایی یا کود ارگانیک را به کار ببرید، چگونه کودهای شیمیایی را استفاده کنید و چه زمانی باید کود را برای نهال ها و درختان گردو به کار ببرید، همه مواردی هستند که در مبانی کوددهی تعریف شده اند. با این کارها دقیقاً در مسیر اجرای بهترین روش کوددهی برای درختان گردو در حرکت هستید.

پرداختن به موضوع کودهای گیاهی، کود حیوانی و کود شیمیایی یک موضوع چالش برانگیز در حوزه کشاورزی، باغداری، کاشت و پرورش نهال های جوان است. کاشت نهال گردو و کاشت درخت گردو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اگر از کود نهال گردو اطلاع داشته باشید و بدانید که مقدار استاندارد آن برای هر کدام از ارقام نهال گردو چقدر است، به باردهی نهال های گردو کمک زیادی کرده اید. این اطلاعات به شما کمک می کند که رشد نهال های گردو و درختان گردو را بهتر کنترل کنید. این مسائل به ویژه برای نهال هایی که تازه کاشته شده اند و در معرض خطر قرار دارند، بیشتر اهمیت دارد.

سه عنصر شیمیایی اصلی در همه کودهای مخلوط یافت می شود:

سه عنصر شیمیایی اصلی در همه کودهای مخلوط یافت می شود:

N = نیتروژن با تحریک تولید کلروفیل (ماده اصلی شیمیایی که در فتوسنتز نقش دارد) باعث رشد سالم برگ می شود.

P = فسفر باعث رشد قوی ریشه ها، ساقه ها، شکوفه ها و میوه ها می شود.

K = پتاسیم نقش اساسی در کمک به هضم و تولید غذا در گیاهان دارد.

بهترین روش برای استفاده از کود نهال گردو به این صورت است که نحوه کوددهی شما باید به آرامی و در مدت زمان مشخص انجام گیرد. انتخاب روش مناسب برای نهال های گردو یا درختان گردو به این بستگی دارد که شرایط خاک باغ گردو چگونه است.

ممکن است خاک باغ گردو بیش از حد شرایط اسیدی یا قلیایی پیدا کرده باشد؛ در مقابل ممکن است خاک، حالت آهکی پیدا کرده که تمام این شرایط موجب می شود دسترسی ریشه گیاه به یون های مغذی از بین برود.

به طور کلی، استفاده از کود طبق دستورالعمل برای هر کود و هر نهال گردو متفاوت است. کوددهی معمولاً به صورت محلول هایی با غلظت مشخص و با ابزارهای مخصوص کوددهی انجام می گیرد. پس از استفاده از کود نهال گردو نباید به سرعت آبیاری کنید؛ چرا که باعث می شود کود از منطقه اطراف ریشه شسته شود و در نتیجه هیچ تاثیری نخواهد داشت.

قبل از آنکه کوددهی نهال گردو یا درخت گردو را آغاز کنید، حتماً علف های هرز در اطراف آنها را از بین ببرید. برخی از دستورالعمل ها برای کودهای شیمیایی به این صورت است که گفته شده کود را باید در حالت تزریقی به خاک اطراف ریشه گیاه اعمال کرد.

در برخی دیگر از روش های کوددهی به این صورت است که به مقدار کافی از کود شیمیایی یا کود ارگانیک در خاک اطراف نهال و درخت گردو اضافه می‌شود و سپس باید خاک آن قسمت، زیر و رو شود تا تمام بافت خاک و کود با یکدیگر ادغام گردد.

اصول استفاده از کود درخت گردو کاملا تخصصی است و به بحث طولانی تری نیاز دارد. اگر می خواهید کود مناسبی را خریداری کنید باید به بافت خاک باغ گردو دقت کنید. نوع خاک مشخص می کند که کود شما باید حاوی چه مواد مغذی باشد.

نهال ها و درختان گردو به چه مواد مغذی نیاز دارند؟

بهترین روش برای کوددهی درختان گردو چیست؟

نیاز اساسی نهال های گردو و درختان گردو به مواد مغذی، عاملی است که باعث می‌شود باغداران و صاحبان نهالستان گردو، به دنبال خرید کود ویژه درخت گردو باشند. کودهای مناسب گردو تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد ریشه، رشد عمودی درختان و به بار نشینی گردوهای مرغوب را در اختیار گیاه قرار می دهد.

تمام گیاهان به سه عنصر اساسی برای رشد نیاز دارند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم که در اصطلاح به صورت N-P-K نمایش داده می شوند، به طور متداول، نشانگر این سه عنصر مغذی است. کود N-P-K در حقیقت به این مورد اشاره دارد.

به طور کلی درصد هر یک از این عناصر مغذی به صورت عدد ۲۰- ۲۰- ۲۰ نشان داده می شود و به این معنی است که هر کدام از این عناصر به مقدار ۲۰ درصد وزنی در این کود شیمیایی وجود دارند. یعنی فسفر ۲۰ درصد وزنی، نیتروژن ۲۰ درصد وزنی، پتاسیم هم ۲۰ درصد وزنی را شامل می شود.

جالب است بدانید که درصد تعریف شده در قسمت بالا یک حالت متوسط است، اما ممکن است در شرایط مختلف، بسته به نیاز گل ها و گیاهان، این درصد متفاوت باشد. مثلاً این درصد می‌تواند به‌ صورت ۱۵- ۳۰- ۱۵ نشان داده شود. برای گیاهان دیگر درصد می‌تواند به صورت 25-6-4 نمایش داده شود و این به معنای کودهای شیمیایی است که سرشار از ماده مغذی نیتروژن هستند. این کودهای شیمیایی، ۲۵ درصد نیتروژن دارند و اغلب برای چمن ها به کار می روند.

برای اینکه کود مناسب را خریداری کنید و درصد آن استاندارد باشد، باید به برچسب نسبت N-P-K روی بسته بندی کود دقت کنید. پیشنهاد می شود حتماً کودهای با کیفیت را خریداری کنید که ناخالصی های آن کمتر باشد.

علاوه بر موارد فوق، نهال های گردو و درختان گردو به سایر مواد مغذی برای رشد هم نیاز دارند. مثلاً در کود مخصوص درخت گردو باید عناصر کمیاب مانند کلسیم، منیزیم، آهن، مس، منگنز، روی، مولیبدن، بور و گوگرد هم وجود داشته باشد.

ممکن است یک کود شیمیایی حاوی تمام این عناصر نباشد؛ در این صورت برای تغذیه نهال های گردو پیشنهاد می کنیم کودهای مورد نیاز را جداگانه خریداری کنید.

 چگونه متوجه شویم نهال گردو یا درخت گردو به کود نیاز دارد؟

 چگونه متوجه شویم نهال گردو یا درخت گردو به کود نیاز دارد؟

یک سوال چالش برانگیز در مدیریت نهالستان گردو و باغ گردو این است که چگونه متوجه شویم گیاهان کاشته شده به کود شیمیایی یا کود ارگانیک نیاز دارند؟ پاسخ این سوال، کاملاً واضح و روشن است….

از آنجایی که کودها مواد مغذی را در اختیار گیاهان قرار می دهند، لذا زمانیکه علائم نامطلوب و غیر عادی را روی نهال های گردو یا درختان گردو مشاهده کنید، نشان دهنده کمبود یک یا چند ماده مغذی در گیاه است.

مثلاً اگر برگ های گیاه زرد شوند یا حالت سوخته و قهوه ای تیره پیدا کنند، به اصطلاح می گویند برگ گیاه، کلروز شده و نشان دهنده کمبود آهن است. این مشکل با تغذیه گیاه از طریق مقدار مشخصی آهن برطرف می شود.

امروزه در بازار، کودهای آلی با منشاء گیاهی و حیوانی و کودهای معدنی از دسته کودهای شیمیایی وجود دارند که هر کدام در جایگاه خود، کود ویژه نهال گردو محسوب می شوند. کشاورزی ارگانیک در چند دهه اخیر بسیار متداول شده و رشد پیدا کرده است، بنابراین تولید انواع کود مناسب برای نهال های گردو به سمت کودهای ارگانیک و کود کمپوست تغییر پیدا کرده است.

برای اینکه علائم ناشی از کمبود هر یک از عناصر مغذی را در درختان گردو بشناسید، منابع مختلف درباره نیازهای غذایی نهال های گردو و درختان گردو را مطالعه کنید. سعی می کنیم در مقاله ای جداگانه درباره بیماری ها و آفت های مخصوص به گیاه گردو نیز مطلب کاملی را ارائه دهیم.

راهنمای خرید کود مناسب درخت گردو و نحوه انتخاب آن

اگر به سلامت نهال ‌های تازه کاشته شده گردوی و رشد بهتر آنها اهمیت زیادی می‌دهید و می خواهید درختان گردوی قوی‌تر و سالم‌تری را پرورش دهید، نیاز دارید که از انواع کود مخصوص برای درختان گردو استفاده کنید. شناختن کودهای متداول در بازار، اولین قدم در این مسیر است.

به طور کلی دو نوع کود در بازار برای هر نوع گل و گیاه در دسترس است. کودهای گرانوله که حالت جامد دارند و کودهای مایع یا کودهای محلول در آب، دسته دوم هستند. هر کدام از انواع کودهای مایع و کودهای جامد مزایا و معایب خاص خود را دارند. هر کدام از انواع کود که برای نهال گردو استفاده می کنید باید توسط ریشه گیاه قابل جذب باشد.

یک نکته مهم برای خرید کود نهال گردو این است که اگر کود گرانوله را به صورت مستقیم در خاک استفاده کنید، به صورت عادی قابل جذب توسط ریشه گیاه نیست. اثرگذاری این کود در صورتی است که شما پس از استفاده کود، مقدار آب مناسب را در اطراف ناحیه مورد نظر وارد کنید تا کودهای جامد به حالت محلول در آید و ریشه گیاه بتوانند آنها را جذب کند.

این روش در حقیقت به شرایط خاک و یون های مزاحم یا بافت خاک بستگی دارد. برای کارایی بهتر باید روش اصولی استفاده از هر نوع کود را برای ارقام مختلف نهال گردو بدانید.

دسته دوم از کود درخت گردو، کودهای مایع هستند. استفاده از کودهای مایع، راحت تر است اما اثرات زودگذری دارند. کودهای مایع به سرعت تبخیر می‌شوند و ممکن است توسط یون های مزاحم از دسترس ریشه گیاه خارج شوند. برای خرید این نوع کود هم قبل از انتخاب حتماً با کارشناس کشاورزی یا متخصصان پرورش نهال های گردو مشورت کنید.

به طور کلی، خرید کود درخت گردو زمانی پیشنهاد می‌شود که قرار است تغذیه گیاهان اصلاح شود و در طولانی مدت، بر باردهی میوه های گردو تاثیر مثبت داشته باشد.

هنگام به کار بردن کودهای مختلف برای نهال گردو و درختان گردو توجه داشته باشید که از کوددهی در شرایط بارانی یا آب و هوای طوفانی خودداری کنید. این شرایط باعث می شود که کود به سرعت جابجا شود و بی ثباتی را به وجود می آورد.

استفاده از کودهای جامد برای خاک خشک، توصیه نمی شود. اگر می‌خواهید کودهای جامد گرانوله را در خاک استفاده کنید، حتماً قبل از استفاده، خاک را آبیاری کنید تا رطوبت کافی را برای انحلال کودها داشته باشد. بعد از استفاده از این نوع کودها مجدداً باید آبیاری انجام دهید تا از تجمع کود اطراف ریشه جلوگیری شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

استفاده از انواع کود نهال گردو به رشد بهتر و باروری آنها کمک زیادی می‌کند. کودهای شیمیایی و کودهای ارگانیک، هر دو، مواد مغذی مورد نیاز برای این گیاهان را فراهم می کنند؛ به شرطی که هم به روش صحیح استفاده کنید و هم از نظر درصد مواد مغذی و میزان مصرف، اطلاعات کاملی را کسب کرده باشید.

متداول ترین کودهای مورد نیاز برای پرورش درختان گردو و نهال های جوان گردو موسوم به کودهای N-P-K هستند. این کودها مواد مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در اختیار ریشه گیاه قرار می دهند. زمانی که باغدار علائم نامطلوبی را روی درختان گردو مشاهده کند، نشان می دهد که رشد درخت مختل شده یا اینکه با کمبود مواد مغذی مواجه گشته است. استفاده از انواع کودهای گرانوله جامد و کود مایع برای نهال های گردو پیشنهاد می شود.

به کار بردن انواع کود شیمیایی و کود ارگانیک با توجه به ارقام مختلف نهال گردو انجام می گیرد. اگر صاحب نهالستان گردو هستید باید به پیچ و خم های این روش ها آشنا باشید.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تصمیم دارید باغ گردو راه اندازی کنید، یا نهالستان گردوی خود را توسعه دهید، باز هم نیاز به این اطلاعات خواهید داشت. پیشنهاد می کنیم روش صحیح پرورش نهال گردو، خرید نهال گردو یا انتخاب مناسب بهترین کود برای نهال گردو را از طریق کارشناسان پالیز گردو دنبال کنید.

نهالستان پالیز با ارائه بهترین و باکیفیت و پربارترین نهال های پیوندی گردو و انواع نهال میوه آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 09021832393 تماس بگیرید. کارشناسان فروش ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه‌ها 0

*
*

مشاوره خرید

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید نهال گردو لطفا  از طریق شماره های قید شده ذیل در ارتباط باشید و یا اینکه فرم مشاوره را پر نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات تماس :‌
امکان ثبت ۲۴ ساعته سفارش

مشتریان محترم به راحتی می‌توانید هر ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته، سفارش خود را ثبت نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز از ساعت 7 الی 24 آماده پاسخگو‌یی به تماس شما عزیزان می‌باشد. برای برقراری ارتباط، پرسیدن سوالات و مشاوره قبل از خرید، با ما در تماس باشید.