حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهر اردبیل

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در استان اردبیل

شهر اردبیل مرکز استان اردبیل یکی از مهم ترین استان ها در شمال غربی کشور محسوب میشود. این شهر که در گذشته به نام آرتاویل مشهور بوده است. به علت آب وهوا و شرایط جغرافیایی خاصی که دارد، یکی از بهترین شهرها برای کاشت نهال های گردوی سردسیری به حساب میاید. اردبیل یکی از سردترین شهرهای ایران است که در فاصله 220 کیلومتری شهر تبریز و 580 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. در این بخش قصد داریم تا بهترین نهال گردو در اردبیل را به شما معرفی نماییم. پس با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی شهر اردبیل

همسایه شمالی شهر اردبیل شهر مشکین شهر است. اردبیل از جنوب به شهر کوثر میرسد. همسایه شرقی آن نمین بوده و دو شهر نیر و سرعین در جنوب غربی آن قرار دارد. اردبیل از جنوب شرقی با استان گیلان و از شمال شرقی مرز کوچکی با استان آذربایجان دارد.

ارتفاع از سطح دریای اردبیل

ارتفاع از سطح دریای شهر اردبیل 1350 متر است. این شهر به علت قرارگیری در منطقه کوهستانی، آب و هوای سردی دارد.

آب وهوای هوای شهر اردبیل

شهر اردبیل آب وهوای بسیار سرد و کوهستانی دارد. این شهر به علت قرارگیری در منطقه ی کوهستانی در فصل پاییز و زمستان با برف و یخبندان شدید همراه است. به همین دلیل باید درختان گردوی متناسب با مناطق سردسیری در اردبیل کاشته شود.

مهم ترین اصول مدیریتی احداث باغ گردو در اردبیل چیست؟

برای آگاهی از بهترین نهال گردو در اردبیل ابتدا باید از شرایط دقیق منطقه ای و آب و خاکی باغ خودتان آگاه شوید. سپس با مقایسه ی آن با شرایط محیطی مطلوب نهال گردو؛ بهترین نهال گردو در اردبیل را شناسایی و خریداری نماییم. آزمایش خاک و بررسی شرایط آب وهوایی و اقلیمی منطقه؛ پیش از خرید نهال گردو؛ یکی از مهم ترین اقدامات باغدار محترم است. از جمله مهم ترین فاکتورهایی که در احداث باغ گردو در اردبیل باید به آن توجه داشته باشید؛ موارد زیر است:

اقلیم آب و هوایی شهر اردبیل و مقایسه آن با آب وهوای مساعد نهال گردو

آب و هوای شهر اردبیل به علت قرارگیری در میان کوه های تالش و سبلان؛ تحت تاثیر آب وهوای سرد و کوهستانی قرار گرفته است. اردبیل در زمستان ها بسیار سرد و در تابستان ها معتدل و ییلاقی است. مهم ترین جریان های دمایی در این شهر، جریان هوایی مدیترانه ای از سمت غرب و جریان هوایی سیبری آسیایی مرکزی از سمت شمال شرقی و جریان شمالی که از سمت شمال و شمال غرب، آب وهوای این شهر را بسیار سرد میکنند. به طور کلی، اقلیم آب وهوایی شهر اردبیل دارای 4 اقلیم اصلی کوهستانی سرد؛ کوهستانی معتدل؛ مدیترانه ای گرم و مدیترانه ای معتدل است. این شهر بین 5 تا 8 ماه از سال را در سرما میگذراند. به این ترتیب خواهیم دانست؛ نهال های گردویی برای کاشت در این شهر مناسب اند، که توانایی رشد در آب وهوای سرد شهر اردبیل را داشته باشند. بهترین نهال گردو در مناطق سردسیری، نهال گردو ژنوتیپ کانادایی؛ نهال گردو ژنوتیپ برتر و نهال گردو تویسرکان است.

بررسی ارتفاع از سطح دریای نهال گردو

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که هر باغدار باید به آن توجه نماید؛ ارتفاع از سطح دریای منطقه است. ارتفاع از سطح دریا؛ در واقع دربرگیرنده ی فاکتورهای مهمی همچون حداقل و حداکثر دما؛ میزان رطوبت و شرایط اقلیمی است. که در انتخاب و خرید نهال گردو در اردبیل بسیار تاثیرگذارند. همانطور که گفته شد، ارتفاع از سطح دریای شهر اردبیل 1350 متر است. که این ارتفاع به صورت میانگین از بلندترین ارتفاع و پست ترین ارتفاع بدست آمده است. از این رو برای کسب اطلاع از ارتفاع از سطح دریای دقیق منطقه ی خود میتوانید از نرم افزار گوگل ارث استفاده کنید. برای مقایسه ی ارتفاع از سطح دریای منطقه ی خود با ارتفاع مطلوب نهال؛ میتوانید به سایت پالیزگردو مراجعه نمایید.

بهترین خاک برای باغ گردو چیست؟

همانطور که میدانید؛ بستر اصلی برای رشد درختان، خاک است. به این ترتیب هرچه خاک باغ غنی تر و دارای بافت مناسب تری برای رشد درختان باشد؛ درختان رشد بهتری داشته و عملکرد آنها افزایش چشمگیری میابد. لازم است بدانید بهترین خاک برای رشد نهال گردو؛ خاک های شنی؛ رسی و لومی است. خاک باید دارای عمق حداقل 3 متر باشد تا ریشه ی درختان بتوانند به خوبی در آن رشد نمایند. شوری مورد نیاز خاک باید 4 میلی موس برسانتیمتر باشد. و میزان اسیدی یا بازی بودن خاک که با فاکتور ph به آن اشاره میشود نیز باید بین 5.6 تا 5.7 باشد.

حجم کل آبیاری سالیانه باغ گردو

شهر اردبیل در تمام سال بارندگی دارد. بیشتر بارندگی ها در فصول بهار و پاییز قرار دارند. به همین دلیل باید آبیاری درختان را در این شهر کاهش دهیم. توصیه میکنیم برای جلوگیری از بروز یخبندان در فصل زمستان و پاییز آبیاری را کاهش داده و یا متوقف نمایید. در فصل بهار و تابستان درختان نیاز بیشتری به آبیاری دارند. در این فصول میتوانید آبیاری درختان را کمی افزایش دهید. با آبیاری درختان با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای میتوانید علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب؛ آبیاری درختان را به صورت دقیق کنترل نمایید.

آبیاری درختان گردو به طور معمول بین 8 تا 10 هزار متر مکعب در سال است. که با استفاده از روش قطره ای به 6 تا 8 هزار متر مکعب در سال تقلیل میابد. (اعداد اعلام شده توسط جهاد کشاورزی و برای مناطقی با بارندگی 400 میلی متر در سال است.)

دمای مطلوب برای نهال گردو چقدر است؟

دما یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین فاکتورها در عملکرد درختان گردو است. همانطور که گفتیم هوای شهر اردبیل بسیار سرد است. میانگین دمای این شهر در طول سال 8.5 درجه سانتیگراد است. لازم است بدانید که شهر اردبیل 130 روز از سال را در برف و یخبندان سپری میکند. میانگین بارش سالیانه شهر اردبیل 315 میلی متر است. گرم ترین دمای اردبیل 38 درجه سانتیگراد و سردترین آن 33- درجه سانتیگراد است.

اهمیت نور خورشید در رشد نهال گردو

به علت اهمیت ویژه ی نورخورشید در رشد درختان گردو، باید نورگیری مناسب نهال گردو را به عنوان یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در راه اندازی باغ گردو در اردبیل بررسی نماییم. درختان گردو در طول روز نیاز به دریافت 8 ساعت نور مستقیم خورشید را دارند. تا بتوانند عملیات فتوسنتز را به خوبی انجام داده و محصول تولید کنند. زمین هایی با شیب ملایم جنوبی نور خورشید بهتری دریافت میکنند. اما با توجه به شرایط آب وهوایی در شهر اردبیل این مناطق مستعد برای بروز سرمازدگی ناگهانی در فصل پاییز و بهار خواهند بود. حتما هنگام کاشت نهال گردو؛ فاصله کاشت استاندارد را رعایت نمایید؛ تا درختان مانع از دریافت نور خورشید توسط یکدیگر و اختلال در عملیات فتوسنتز نشوند.

بهترین طرح الگوی کاشت برای نهال گردو

متخصصین کشاورزی با درنظر داشتن کلیه فاکتورهای موثر در رشد درختان و همچنین دریافت بهتر نور خورشید توسط درختان در دوران نهالی و بلوغ، الگوهای کشت متناسب با راه اندازی باغ گردو در اردبیل را معرفی نموده اند. شما میتوانید باغ های گردوی خود را به صورت مربعی؛ مثلثی؛ داربستی و مستطیلی و لوزی راه اندازی نمایید. در این بین پرطرفدارترین الگوی کشت در اردبیل؛ الگوی کشت مربعی و مستطیلی است. فاصله ی کاشت مناسب برای راه اندازی باغ گردو در اردبیل ایجاد مربع هایی به ضلع 7 متر مربع است. البته در شرایط خاص میتوانید فاصله کاشت را به صورت مستطیلی با ضلع 6 در 7 متر کاهش دهید.

بهترین نهال گردو در اردبیل کدام است؟ به همراه قیمت مصوب نهال گردو

در بالا به تمامی فاکتورهای موثر در انتخاب و خرید نهال گردو در اردبیل به طور دقیق اشاره نمودیم. با آگاهی از شرایط فوق؛ و جستجو در لیست نهال ها؛ با توجه به شرایط محیطی ویژه ی هرنهال میتوانیم؛ تمامی ارقام گردوی مناسب در اردبیل را بیابیم. در این بین برخی از ارقام عملکرد و تطبیق پذیری بیشتری با شرایط شهر ما دارند که تحت عنوان بهترین نهال گردو در اردبیل معرفی میشوند. با توجه به ارتفاع از سطح دریای شهر اردبیل که برابر 1350 متر است. برای خرید نهال گردو در اردبیل نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر اردبیل معرفی میکند:

نهال گردو پالیزکانادایی با نام دیگر نهال گردو ژنوتیپ کانادایی نیز شناخته میشود. این رقم یکی از بهترین ارقام نهال گردو برای کاشت در مناطق سردسیری به خصوص در شهر اردبیل است. که قادر است در ارتفاع بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را داشته باشد. نهال گردو ژنوتیپ کانادایی پس از رسیدن به سن بلوغ باردهی بینظیر 16 تن در هکتار دارد. این درخت تا 100 سال به محصول دهی حداکثری خود ادامه داده و به عنوان یکی از بهترین نهال های گردو در اردبیل محسوب میشود. بنابراین خرید نهال گردو پالیزکانادایی در شهر اردبیل با سودآوری مالی بسیار زیادی همراه خواهد بود.

اگر قصد خرید نهال گردو اسرائیلی در اردبیل را دارید باید بگویم بهترین انتخاب را نموده اید. نهال گردو اسرائیلی یکی از شناخته شده ترین نهال ها برای باغداران گردو میباشد. که امروزه با اصلاحاتی که توسط نهالستان ها، روی آن انجام میگیرد. عملکرد درختان بهبود چشمگیری یافته است. نهال گردوی اسرائیلی نیز قدرت رشد و محصول دهی در مناطق بسیار سرد نظیر شهر اردبیل را دارد. بهترین ارتفاع برای کاشت این رقم، ارتفاع 0 تا 2000 متر از سطح دریا است. بنابراین با توجه به ارتفاع شهر اردبیل؛ میتوان نهال گردو اسرائیلی را در شهر اردبیل کاشت. محصول دهی این رقم تا 80 سال ادامه دارد و در طول این سالها قادر است تا 8 تن باردهی برای باغدار محترم به همراه داشته باشد. وزن میوه های گردو اسرائیلی به همراه پوسته ی چوبی نازک آن به 10 گرم میرسد.

نهال گردوی تویسرکان یکی از بهترین ارقام برای کاشت در شهر اردبیل است. این رقم با تحمل سرمایی بسیار بالایی که دارد قادر است در ارتفاع بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا به خوبی رشد نموده و محصول دهی نماید. عملکرد درختان گردوی تویسرکان به صورت 6 تن در هکتار است. که این باردهی تا 50 سال ادامه دارد. گردوهای درشت تویسرکان به همراه پوسته ی نازک چوبی خود وزنی برابر 16 گرم دارند. که در بین سایر ارقام درشت تر است. به طور کلی و با توجه به قیمت نهال گردو تویسرکان و محصول پرطرفداری که دارد؛ خرید نهال گردوی تویسرکان یکی از بهترین انتخاب ها برای باغداران محترم میباشد.

نهال گردوی ژنوتیپ برتر یکی از بهترین نهال های گردو در شهر اردبیل است. این رقم اصلاح شده بهترین عملکرد را در ارتفاع بین 0 – 3000 متر از سطح دریا داشته و قادر است تا 200 سال به محصول دهی حداکثری قابل عرضه در بازار؛ ادامه دهد. عملکرد فوق العاده ی درخت؛ تولید 8 تن گردوی باکیفیت به ازای هر هکتار است. که آن را به یکی از محبوب ترین و پرطرفدرترین ارقام گردو در بین باغداران محترم تبدیل نموده است. به علت افزایش تقاضا برای خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در اردبیل باید درخواست خود را پیش از فصل فروش نهال گردو ژنوتیپ برتر در اردبیل ثبت نمایید.

نهال گردو چندلر یکی از ارقام با سازگاری بسیار عالی در شهر اردبیل است. این رقم پس از رسیدن به سن بلوغ تا 7 تن محصول دهی اقتصادی و قابل عرضه در بازار به همراه دارد. وزن میوه ی گردو چندلر به همراه پوسته ی چوبی نازک آن به 15 گرم میرسد. عمر اقتصادی درخت گردو چندلر به 100 سال میرسد. پس از آن با فروش چوب تنه ی گردو میتوانید به سودآوری مالی دست یابید. جهت خرید نهال گردو چندلر در اردبیل از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

نهال گردوی فرنور بهترین سازگاری را با آب وهوای شهر اردبیل دارد. از این رو با سازگاری حداکثری، بیشترین محصول دهی را از درختان گردو فرنور شاهد خواهیم بود. عمر اقتصادی این رقم بیش از 100 سال است یعنی با یکبار خرید نهال گردو فرنور در اردبیل و کاشت آن تا 100 سال شاهد محصول دهی حداکثری درختان خواهید بود. محصول دهی سالیانه این رقم 8 تن در هکتار است. میوه های گردو فرنور بسیار درشت است و وزن آن به همراه پوسته ی چوبی در حدود 13 گرم است.

اگر قصد خرید نهال گردو در شهر اردبیل را دارید؛ میتوانید از ارقام اشاره شده به عنوان بهترین نهال گردو در اردبیل بهره ببرید.

ارقام گرده زای سازگار با ارقام فوق، نهال گردوی فرانکت و نهال گردو فرنت میباشند. که به ازای هر 10 اصله از رقم اصلی؛ 1 اصله در هر ردیف کاشته میشوند. کاشت رقم گرده زا در مراحل تولید محصول و باردهی درختان تاثیر جدی و مستقیم دارد.

نکته: با توجه به آب وهوای سرد در شهر اردبیل و ارتفاع از سطح دریای نهال گردو چندلر (بین 0 تا 1200 متر از سطح دریا) توصیه میشود این رقم را در باغ گردوی خود نکارید.

بهترین نهالستان نهال گردو در اردبیل کدام است؟

نهالستان پالیزگردو یکی از بهترین نهالستان های گردو در شهر اردبیل میباشد. این نهالستان به عنوان بزرگترین نهالستان گردو در شمال غربی کشور شناخته میشود. و یکی از بهترین مراکز برای خرید نهال گردو در اردبیل به شمار میرود. پالیزگردو کلیه مجوزهای معتبر و رسمی را از جهاد کشاورزی دریافت نموده و با استفاده از دانش به روز و تجهیزات پیشرفته اقدام به تولید کلیه ارقام نهال گردو، ارقام گردو اصلاحی و ژنوتیپ ها نموده است. این مرکز به عنوان یکی از بزرگترین مراکز فروش نهال گردو در اردبیل و همچنین در شمال غربی کشور شناخته میشود. جهت کسب اطلاع از قیمت نهال گردو در اردبیل؛ پیش خرید و یا خرید نهال گردو با ما به صورت آنلاین, تلفنی و یا حضوری در ارتباط باشید.

خدمات ویژه در نهالستان پالیزگردو

پالیزگردو سایر خدماتی همچون مشاوره رایگان راه اندازی باغ گردو؛ احداث باغ گردو به صورت حضوری و مشاوره بیماری شناسی و آفت زدایی را در اختیار باغداران محترم قرار داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما مستقر در دفتر مرکزی نهالستان بزرگ پالیزگردو در تماس باشید.

X