فواید کود مرغی برای درختان گردو + ویژگی های آن

فواید کود مرغی برای درختان گردو + ویژگی های آن

استفاده از کود مرغی برای درختان گردو در منابع مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. برخی منابع، نظریات مثبت و برخی دیگر، دیدگاه منفی را در این باره ارائه داده اند. اگرچه روش صحیح کوددهی درختان گردو می تواند به رشد بهتر درختان کمک کند و منجر به تولید گردوهای مرغوب تر شود، اما نمی توان هر نوع کود را به درختان گردو داد. کود مناسب درخت گردو باید تعادل املاح معدنی در خاک را فراهم کند و بتواند عناصر مغذی را برای رشد درخت تأمین نماید.

با این حال، کود مرغی برای درختان گردو مورد توجه قرار دارد. کود مرغی خام می تواند باعث سوختگی و آسیب به گیاهان شود. قبل از استفاده باید آن را به فرم کمپوست تبدیل کرد. علاوه بر این، کود خام می تواند حاوی عوامل بیماری زا باشد که می تواند به افراد و حیوانات آسیب برساند و برای درختان گردو هم مناسب نیست. اگر تهیه کمپوست مناسب از کود مرغی به درستی انجام شود، این فرآیند، ارگانیسم های بیماری زا را از بین می برد و کود مرغی را برای استفاده در اطراف گیاهان یا درختان گردو و … بی خطر می کند.

ترکیب کود مرغی برای درختان گردو چیست؟

ترکیب کود مرغی برای درختان گردو چیست؟

آنچه از مرغداری بیرون می آید فقط شامل مدفوع مرغ نیست. این پسماند شامل ادرار، پرها، غذای هضم نشده و مواد بستر قفسه است. تهیه کمپوست، این مواد را به شکلی تجزیه می کند که برای گیاهان مفید است. البته آنچه به عنوان کود مرغی برای درختان گردو می شناسیم در واقع مواد تجزیه شده و تبدیل شده هستند که بسیار مفید می باشند و موجب رشد بهتر گیاهان می شوند.

فواید کود مرغی برای درختان گردو چیست؟

کود مرغی کمپوست شده، منبع خوبی برای رهاسازی مواد درشت مغذی و ریز مغذی است و به عنوان یک اصلاح کننده خاک عمل می کند. در مقایسه با سایر کودها، کود مرغی و بستر مربوطه دارای عناصر مفیدی برای رشد درختان گردو نظیر نیتروژن، پتاسیم، فسفر و کلسیم است و همچنین غنی از مواد آلی می باشد. افزودن مواد آلی به خاک باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک، بهبود هوادهی و زهکشی، کاهش فرسایش، کاهش شسته شدن کود و بهبود ساختار خاک می شود. به همین دلیل است که بر روی مزایای کود مرغی برای درختان گردو تأکید شده است.

علاوه بر این، مواد آلی موجود در کود مرغی منبع غذایی خوبی برای میکروب ‌های خاک فراهم می ‌کنند که تنوع بیولوژیکی خاک را افزایش می‌ دهد و تجزیه مواد مغذی آلی را به شکل‌ هایی تبدیل می سازد که به آسانی در دسترس گیاهان است. همه این عوامل می توانند سلامت گیاه را بهبود بخشند. این فواید برای رشد بهتر درختان گردو و انواع نهال گردو مورد توجه باغداران عزیز قرار دارد. استفاده از کود مرغی و بستر کمپوست نیز می تواند نیاز به مقادیری از کودهای اضافی را کاهش دهد.

کود مرغی برای درختان گردو از نظر ایمنی چگونه است؟

کود مرغی برای درختان گردو از نظر ایمنی چگونه است؟

مانند سایر فضولات حیوانی، کود مرغی و بستر مرغ ممکن است حاوی عوامل بیماری زا مانند E. coli، Salmonella، Cryptosporidium و غیره باشد. برای کاهش خطرات برای انسان و حیوانات خانگی، و حتی گیاهان، برخورد مناسب و اقدامات احتیاطی درباره این کودها ضروری است. کودهای انباشته شده باید در یک منطقه حفاظت شده، جایی که کودکان، حیوانات خانگی و دام دسترسی ندارند، نگهداری شوند.

قبل از استفاده از کود مرغی یا بستر در باغ میوه یا باغ گردو، باید آن را تبدیل به کمپوست کرد. در کمپوست سازی مناسب و تولید کود مرغی، دمای 140 درجه فارنهایت تا 160 درجه فارنهایت تولید می شود که برای از بین بردن بیشتر پاتوژن های انسانی و حیوانی مانند E. coli و سالمونلا کافی است.

تبدیل کود مرغی به کمپوست می تواند با ایجاد شرایط رشد نامطلوب- که با تغییر در رطوبت، دما و در دسترس بودن مواد مغذی، باعث از بین رفتن تدریجی آنها می شود- جمعیت میکروب های عامل بیماری را کاهش می دهد. پاتوژن ها به طور فعال از بین نمی روند، اما در مقابل، از تولید مثل آنها جلوگیری می شود، که منجر به کاهش آهسته جمعیت میکروب ها خواهد شد.

کود مرغی برای درختان گردو، چه کمپوست شده باشد و چه کهنه شده باشد، باید در زمان مناسب به درختان داده شود. برخی از منابع این گونه بیان کرده اند که بهتر است این کودها را با کود دیگری مخلوط کرد تا اثربخشی بهتری داشته باشد. استفاده از کود مرغی باید حداکثر 90 روز قبل از برداشت محصولات غیر تماسی با زمین مانند گوجه فرنگی، خیار و فلفل استفاده شود؛ و حداکثر 120 روز قبل از برداشت محصولات در تماس با زمین مانند کاهو، توت فرنگی و هویج استفاده شود.

شرایط ذخیره سازی کود مرغی برای درختان گردو

شرایط ذخیره سازی کود مرغی برای درختان گردو

برای استفاده کود مرغی در زمان مناسب باید نحوه رسیدگی به کود و شرایط ذخیره سازی مورد نیاز را در نظر گرفت. اندازه فضای ذخیره سازی به مقدار بستر تولید شده بستگی دارد، اما همیشه باید از دسترس کودکان، حیوانات و نفوذ آب باران مجزا شود. نباید اجازه دهید رواناب مایع در محل نگهداری و ذخیره کود مرغی جمع شود. بهتر است انبار به خوبی تخلیه شود تا از ایجاد بوهای نامطبوع و تجمع ارگانیسم های بیماری زا در آن محل جلوگیری شود. بعلاوه، محل ذخیره سازی کود مرغی برای درختان گردو نباید در جایی قرار گیرد که رواناب می تواند باغات سبزیجات، گیاهان خوراکی یا مناطق بازی کودکان را آلوده کند.

یک مرغ تخمگذار در هر شش ماه، حدود یک فوت مکعب (حدود 7.5 گالن) بستر تولید می کند، یعنی یک گله حاوی 10 مرغ، حدود سه چهارم یارد مکعب در سال، کود تولید می کند. اگر این میزان کود مرغی ذخیره شود، توده ‌ای به طول 3 فوت، عرض 3 فوت و ارتفاع 2 فوت ایجاد می ‌شود. با این حال، کمپوست سازی به مرور زمان، این حجم را به نصف کاهش می دهد.

نکات تکمیلی درباره کود مرغی برای درختان گردو

  • بستر مرغ، سرشار از نیتروژن است و می توان آن را در حدود پنج تا شش هفته، به کمپوست تبدیل کرد. کمپوست کردن کود و مواد، بستر را “خنک می کند”، به این معنی که محتوای آمونیاک آن را کاهش می دهد، بنابراین دیگر باعث سوختگی گیاهان نمی شود. این فرآیند همچنین حجم کل، وزن و بوی نامطبوع را کاهش می دهد.
  • علاوه بر این، کمپوست کردن کود مرغی برای درختان گردو، مواد مغذی را تثبیت می کند و باعث آزادسازی آهسته و طولانی مدت در طی چند سال می شود. در نهایت، دمای تولید شده در فرآیند کمپوست باعث از بین رفتن بیشتر پاتوژن ها و بذر علف های هرز می شود.
  • حذف رطوبت از کود مرغی، از رشد و تجزیه میکروبی آنها جلوگیری می کند و از بوهای آزار دهنده نیز جلوگیری می کند.
  • فقط کمپوست کود مرغی برای درختان گردو را روی خاک بریزید، مگر اینکه در پاییز قبل از کاشت برای باغ گردو استفاده شود.
  • همیشه هنگام کار کردن با کود مرغی از دستکش استفاده کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

کود مرغی برای درختان گردو

یکی از مهم ترین کارهایی که جزو روش های نگهداری از درختان گردو محسوب می شود، استفاده از کود مرغی برای درختان گردو است. این کود حیوانی، غنی از مواد آلی، نیتروژن، کلسیم، پتاسیم و فسفر است. در کنار کودهای شیمیایی ازته، یا کود NPK برای درخت گردو می توانید به استفاده صحیح از کود مرغی فکر کنید. توسعه باغ گردو می تواند در راستای استفاده اصولی از کود و روش های آبیاری درختان گردو، میسر باشد.

خوشبختانه نهالستان پالیز گردو، برترین و معتبرترین نهالستان در ایران، با ارائه انواع ارقام نهال گردو توانسته نیاز باغداران به نهال های باکیفیت را برطرف سازد. با خرید نهال گردو می توانید از خدمات مشاوره نگهداری از نهال گردو، روش کوددهی درخت گردو، روش آبیاری درخت گردو و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید. حتی می توانید درباره فواید و طرز استفاده از کود مرغی برای درختان گردو نیز مطلع شوید. همین حالا با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *