خواص پوست گردو برای خاک چیست و چه اثری بر رشد گیاهان دارد؟

خواص پوست گردو برای خاک چیست و چه اثری بر رشد گیاهان دارد؟

آیا از خواص پوست گردو برای خاک باغبانی و کاشت سبزیجات اطلاع دارید؟ آیا می دانید فواید گردو برای سلامتی، چیزی فراتر از مغز گردو است؟… این مسائل شاید کمتر به ذهن افراد خطور کرده باشند، اما همانطور که مغز گردو برای سلامتی افراد در سنین مختلف مفید است، از پوست گردو هم می‌توان برای باغبانی و کمک به رشد گیاهان استفاده کرد.

معمولاً ما وقتی آجیل می خوریم، پوسته آنها را در سطل زباله می ریزیم! برخی افراد از پوسته آجیل برای تولید کود کمپوست استفاده می کنند؛ اما در این میان باید بگوییم که پوست گردو می تواند یک کود آلی برای گیاهان باشد!

خواص پوست گردو برای خاک، چه در حالتی که آنها را در گلدان پخش کنید، یا در باغچه یا باغ استفاده کنید به رشد بهتر گیاهان کمک می ‌کند؛ بنابراین هر بار که گردوی تازه می خورید، پوست گردو را دور نریزید. می توانید از آنها برای مراقبت از گیاهان خانگی خود استفاده کنید یا حتی برای تقویت باغ گردو بهره ببرید.

شاید به این مسئله فکر می‌ کنید که چه مواد و ترکیباتی در پوست گردو وجود دارد که باعث شده تا این اندازه مورد توجه قرار بگیرد. اگر بخواهیم به یک سوال پاسخ دهیم که مرتبط با این موضوع باشد، باید درباره مهمترین مواد مغذی موجود در پوست گردو صحبت کنیم.

به طور کلی، گردو غنی از فسفر و پتاسیم است. این عناصر را می ‌توان درشت مغذی های ضروری در گردو دانست. گردو همچنین حاوی سدیم، آهن و روی با مقدار کافی می باشد و مقدار بسیار کمی از عناصر منگنز، کلسیم، منیزیم و مس را دارد. تفاوتی نمی کند که از پوست گردو استفاده کنید یا مغز گردو؛ در هر صورت تمام این عناصر در دسترس قرار دارند.

خواص پوست گردو برای خاک

وقتی می خواهید از خواص پوست گردو برای خاک برای کمک به رشد گیاهان استفاده کنید، پوسته ها را چه در حالت خرد شده، چه در حالت تکه تکه، روی بستر خاک پخش می کنید؛ در طول زمان به تدریج این پوسته ها تجزیه می شوند و مواد مغذی که در فوق به آن اشاره کردیم به تدریج آزاد می شوند تا بتوانند توسط ریشه گیاهان قابل جذب باشند.

برای اثربخشی خواص پوست گردو برای خاک و کمک به رشد گیاهان و بهبود شرایط خاک، باید چندین هفته منتظر بمانید. توجه داشته باشید که پوست گردو، نوعی کود طبیعی است که به آرامی در خاک رها می شود. در چند روز اول، اثرات آن را مشاهده نمی کنید، اما با پیشرفت فرآیند تجزیه پوست گردو، گیاهان مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب می کنند.

با تکیه بر خواص پوست گردو برای خاک می توانید سبزیجات با کیفیت تری بکارید. اضافه کردن کود پوست گردو به خاک، یک بستر مغذی را فراهم می کند که رشد بهتر سبزیجات را موجب می ‌شود؛ بنابراین از نظر کیفیت رشد و خواص، سبزیجات در بهترین شرایط قرار دارند.

روش استفاده از پوست گردو برای رشد گیاهان در خاک

از آنجایی که پوست‌گردو یک ماده کاملاً طبیعی است، به روش ‌های مختلفی می‌توانید از خواص پوست گردو برای خاک و کمک به رشد گیاهان استفاده کنید. به طور کلی دو روش اصلی وجود دارد که استفاده از این کود طبیعی را برای شما ساده تر می سازد:

  • روش اول: پوست گردو را روی زمین، روی خاک پخش کنید

اولین و ساده ترین روش برای استفاده از خواص پوست گردو برای خاک و رشد بهتر گیاهان این است که به طور طبیعی، پوست گردو را روی خاک پخش کنید و اجازه دهید مسیر طبیعی خود را طی کند. پوست گردو به آرامی تجزیه می شود، بدون شک یک اتفاق جالب خواهد بود؛ بنابراین، خاک باغ یا خاک گیاهان شما نسبت به شرایط قبلی، غنی تر از مواد آلی خواهد شد. به این ترتیب، ریشه گیاهان به تدریج به مواد مغذی دسترسی دارند و می‌توانند از نظر رشد در شرایط مساعدتری قرار بگیرند.

  • روش دوم: پوست گردو را آسیاب کنید

دومین روش این است که شما پوست گردو را آسیاب کنید و زمانی که به حالت پودر شده در آمد، آن را در خاک گلدان یا خاک سبزیجات در باغچه یا باغ بریزید. برای خاک گلدان، یک یا دو قاشق غذاخوری از این کود پوست گردو کافی است و سپس می توانید آبیاری انجام دهید. اگر پوست گردو را در خاک گلدان بریزید، در مدت زمان کوتاه تری به ریشه ها می رسند و بنابراین، اثربخشی با پوست گردو به صورت پودر شده نسبت به پوست گردو پودر نشده و حالت تکه ای بیشتر است.

سایر خواص پوست گردو

سایر خواص پوست گردو

در کنار خواص پوست گردو برای خاک، این سوال شاید مطرح شود که آیا پوست گردو برای انسانها هم کاربرد دارد یا خیر؟ حقیقت این است که بله؛ پوست گردو فواید زیادی برای انسان‌ها دارد.

پوست گردو برای تقویت مو بسیار مفید است، زیرا از ریزش مو آن ها جلوگیری می کند. پوست گردو در زمان‌ های قدیم به عنوان یک عامل رنگ زا برای رنگ مو استفاده می شد. برای اینکه از خواص پوست گردو برای مو بهره مند شوید و بتوانید از ریزش موهای خود جلوگیری کنید، پوسته‌ های گردو را دَم کنید و از مایع به دست آمده برای شستشوی موهای خود استفاده کنید.

اگر می خواهید از خواص رنگ زا بودن پوست گردو برای موهای خود بهره مند شوید، به این صورت عمل کنید؛ ابتدا مقدار پوست سبز گردو را بردارید و له کنید و اجازه دهید نیم ساعت بجوشد؛ پس از آنکه خنک شد، حالت خمیری به خود می‌گیرد. این ترکیب را با پنبه روی موهای خود بمالید و پس از چند دقیقه با آب بشویید.

 پوست گردو می تواند کود مناسبی برای گیاهان باشد

 پوست گردو می تواند کود مناسبی برای گیاهان باشد

به عنوان نکته های تکمیلی درباره خواص پوست گردو برای خاک، لازم است خاطرنشان کنیم پوست گردو در هر شرایطی می‌تواند به عنوان یک کود مناسب برای گیاهان مصرف شود. اگر بهترین نهال گردو را در باغ خود کاشته اید، می توانید از پوست گردو به عنوان یک کود برای رشد بهتر آنها کمک بگیرید. منظور از پوست گردو، پوسته های سبز رنگ است که از گردوی تازه جدا می شود. این پوسته های تازه را در قسمت های مختلف از خاک باغ گردو پخش کنید تا به تدریج تجزیه شوند و مواد مغذی آن به ریشه برسد. مواد موجود در پوست گردو می تواند آسیب دیدگی ها و بیماری های گیاهی در نهال گردو یا درختان گردو را برطرف کند.

ترکیباتی که در پوست گردو وجود دارند عبارتند از آلکالوئیدها، استروئیدها و آمینواسیدها، اسیدهای فنول کربوکسیلیک، کومارین، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی؛ تمام این ترکیبات، ساختارهای بیولوژیکی هستند که سبب تقویت خاک می شوند و به رشد گیاهان، نهال های گردو و درختان گردو بسیار کمک می کند.

از طرف دیگر، پوست گردو سرشار از فیبر است که بر روی رشد گیاهان در خاک تاثیر بسزایی دارد. اگر می خواهید از خواص پوست گردو برای خاک بهره مند شوید، این کار را در کنار مشاوران باغداری و کشاورزی انجام دهید.

جمع بندی

خواص پوست گردو برای خاک ناشی از تمام ترکیبات و عناصر مغذی است که در ساختار آن نهفته است. پوست ‌گردو می تواند یک منبع تغذیه ای مفید برای خاک باشد که با تجزیه تدریجی، این ترکیبات مفید را در اختیار ریشه گیاه قرار می‌ دهد. برای تقویت رشد گیاهان خانگی، کاشت سبزیجات در باغ یا پرورش بهتر نهال های گردو می‌توانید از پوست گردو به عنوان کود طبیعی مناسب استفاده کنید.

تجربه ثابت کرده است که پوسته های سبز گردو زمانی که در خاک پخش می‌ شوند، اثرات مثبتی بر رشد گیاهان دارند و به نوعی آنها را تقویت می کنند. گیاهانی که با این کود تقویت می ‌شوند، از نظر گلدهی و میوه دهی وضعیت بهتری خواهند داشت.

پوست گردو را می ‌توانید به حالت خرد شده یا پودر شده به خاک اضافه کنید. پوست گردو به تدریج تجزیه می ‌شود و املاح معدنی، فیبر، ویتامین‌ ها و بسیاری ترکیبات دیگر راحت تر در دسترس ریشه ها قرار می ‌گیرد. برخی عقیده دارند که گیاهان یا درختانی که آسیب دیده اند و نیاز به تقویت و ترمیم دارند با پوست گردو شادابی خود را به دست خواهند آورد. پیشنهاد می کنیم برای نهال های تازه کاشته شده گردو در باغ، از خواص پوست گردو برای خاک بهره مند شوید.

نهالستان پالیز گردو به عنوان مرجع معتبر و تخصصی، انواع نهال گردو را برای توسعه باغ گردو و پرورش داده و در اختیار باغداران  قرار می دهد. اگر صاحب باغ گردو هستید یا می خواهید به تازگی باغ گردو احداث کنید، می توانید خدمات مشاوره خرید نهال گردو، انتخاب بهترین ارقام گردو برای باغ، مشاوره کاشت نهال گردو، روش نگهداری از نهال گردو، بیماری های درخت گردو و بسیاری موارد دیگر را از طریق این کارشناسان حرفه ای دریافت کنید.

انواع ارقام نهال گردو با کیفیت و شناسنامه دار در نهالستان پالیز گردو ارائه می شود. نهال گردو مقاوم به سرما، نهال گردو پربازده، نهال گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو کانادایی و ده ها گونه دیگر برای خرید در دسترس هستند. برای ثبت سفارش خرید نهال گردو و اطلاع از قیمت نهال ها با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *