حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهر بیرجند

خرید و فروش انواع ارقام نهال گردوی جهاد کشاورزی در شهر بیرجند

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی یکی از مهم ترین شهرهای شرقی در کشورمان است. از مهم ترین محصولات کشاورزی و باغی این شهر زعفران؛ عناب؛ زرشک؛ توت؛ بادام؛ انگور، گردو، انجیر، انار؛ آلو است. در این بخش قصد داریم تا بهترین نهال گردو در شهر بیرجند را معرفی نماییم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

موقعیت جغرافیایی شهر بیرجند

شهر بیرجند در قلب استان خراسان جنوبی قرار دارد. این شهر از شمال با شهر قائنات و از شمال شرقی با زیرکوه همسایه است. همسایه شرقی این شهر درمیان بوده و از جنوب غربی با شهر سربیشه مرز مشترک دارد. بخش جنوب و جنوب غربی و غرب این شهر با شهر خوسف محدود شده است. در شمال غربی آن نیز شهر سرایان قرار گرفته است.

ارتفاع از سطح دریای شهر بیرجند

شهر بیرجند ارتفاع 1491 متر از سطح دریا دارد.

آب و هوای شهر بیرجند

آب وهوای شهر بیرجند؛ خشک و نیمه بیابانی است. زمستان ها در این شهر بسیار سرد است. و تابستان ها را در گرما و خشکی سپری میکند. بارندگی سالیانه در شهر بیرجند 171 میلی متر است. بارندگی در این شهر کم است. و اغلب از ماه آذر تا ماه اردیبهشت شاهد بارندگی در این شهر خواهیم بود. اغلب بارش ها در فصل زمستان به صورت بارش برف است. این شهر 48 روز از سال را در یخبندان سپری میکند. میانگین بیشترین دما در شهر بیرجند برابر 24 درجه سانتیگراد و کمترین دمای آن 8 درجه سانتیگراد است. رطوبت نسبی هوا در شهر بیرجند 36% است. آسمان این شهر اغلب ابری است و 12 روز را در طوفان و گرد و خاک سپری میکند.

چه نهال گردویی برای کاشت در شهر بیرجند بهتر است؟ به همراه قیمت مصوب نهال گردو در بیرجند در سال 1400

به علت آب و هوای گرم و خشک شهر بیرجند؛ ارقام میوه ی زیادی در آن قادر به رشد و محصول دهی نیستند. در این بین درختان گردو بهترین انتخاب برای کاشت در شهر بیرجند به حساب میایند. در میان ارقام گردو باید به دنبال بهترین نهال گردو در شهر بیرجند باشیم. تا بهترین باردهی و عملکرد را با کمترین هزینه و بیشترین سازگاری از درختان شاهد باشیم. برای خرید نهال گردو در شهر بیرجند نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر بیرجند معرفی میکند:

نهال گردو پالیزکانادایی محصول کشور کانادا، یکی از قدرتمندترین درختان گردو مناسب برای کاشت در شهر بیرجند است. این رقم در برابر خشکی و آفات و بیماری ها بسیار متحمل است. از این رو میتوان آن را در شهرهایی با بارندگی کمتر مثل شهر بیرجند نیز کاشت. نهال گردو پالیزکانادایی در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را دارد. این رقم در سن 8 سالگی قادر است تا 16 تن در هکتار باردهی به همراه داشته باشد. این مقدار محصول دهی حدود 2 برابر بیشتر از باردهی سایر ارقام گردو است. از این رو خرید نهال گردو پالیزکانادایی در بیرجند با بیشترین عملکرد درختان و در نتیجه بیشترین سودآوری در باغ همراه خواهد بود. این محصول دهی حداکثری درختان قدرتمند گردو پالیزکانادایی بیش از 100 سال ادامه دارد. میوه های این رقم بسیار درشت و خوشمزه با وزن 15 گرم هستند. مغز میوه گردو پالیزکانادایی به تنهایی 8.9 گرم وزن دارد.

نهال گردوی فرنور پیوندی؛ یک رقم فرانسوی با قدرت رشد بسیار بالا و قابلیت سازگاری پذیری بسیار عالی با آب وهوا و شرایط اقلیمی شهر بیرجند است. این رقم در سن 1 سالگی محصول دهی را آغاز میکند. و در سن 3 سالگی محصول دهی آن به 1 تن میرسد. با رسیدن به سن بلوغ نیز محصول دهی حداکثری 7 الی 8 تن در سال را آغاز نموده و تا 100 سال به آن ادامه میدهد. درخت گردو فرنور حداکثر تا 6 متر رشد نموده و میوه های آن بسیار خوشمزه با چربی 57% و پوسته ی نازک با وزنی 13 گرمی دارند. بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت این رقم 0 تا 3000 متر است. به طور کلی خرید نهال گردو فرنور در شهر بیرجند؛ یکی از بهترین انتخاب ها با سازگاری بسیار بالا در باغ به شمار میرود.

نهال گردو اسرائیلی یکی از مشهورترین انواع گردو در ایران است. که از مهم ترین دلایل شهرت آن محصول دهی بسیار عالی و با کیفیت است. این درخت قادر است سالیانه تا 8 تن باردهی به همراه داشته باشد. و محصولات آن همگی سالم و با کیفیت، با کمترین میزان خرابی و پوکی دیده میشوند. پوسته ی چوبی روی مغز گردو بسیار نازک است و با فشار دست به راحتی میشکند. وزن مغز با احتساب وزن پوسته چوبی به 10 گرم میرسد. و چربی آن نسبتا زیاد است. بنابراین برای استفاده در غذا؛ آجیل؛ کیک و شیرینی و سالاد و… بسیار مناسب است. با خرید نهال گردو اسرائیلی در بیرجند تا 80 سال دیگر نیازی به خرید نهال گردو دیگری نخواهید داشت. این رقم در ارتفاع 0 تا 2000 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را دارد. خوشبختانه ارتفاع شهر بیرجند در این بازه قرار دارد.

نهال گردو تویسرکان یک رقم بومی کشورمان است. که قادر است سالیانه 6 تن باردهی برای باغدار به همراه داشته باشد. میوه های این رقم به شکل بیضی و با پوسته ی چوبی نازکشان تا 16 گرم وزن دارند. مغز میوه گردو تویسرکان روشن است و درصد چربی بالایی دارد. با کاشت نهال گردو تویسرکان در ارتفاع 0 تا 3000 متر؛ درختان قادرند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. عمر اقتصادی این رقم، یعنی حداکثر زمانیکه درخت به محصول دهی حداکثری ادامه میدهد بین 40 تا 50 سال است. برای محصول دهی بهتر درختان گردو تویسرکان بهتر است از رقم گرده افشان در باغ استفاده نماییم. قدرت رشد بالای درختان؛ مقاومت در برابر آفات و بیماری ها؛ تحمل خشکی بسیار عالی این رقم از سایر دلایل باغداران برای خرید نهال گردو تویسرکان در شهر بیرجند است.

نهال گردوی چندلر یک رقم آمریکایی است. که امروزه در بیشتر کشورها به خصوص در کشور ایران به صورت گسترده کشت میشود. علت اصلی خرید نهال گردو چندلر در شهر بیرجند؛ سازگاری بسیار عالی آن با آب وهوا و شرایط اقلیمی این منطقه شناخته میشود. این رقم در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را دارد. از این رو توصیه میکنیم در مناطق با ارتفاع کمتر شهر بیرجند این رقم را بکارید. درخت گردو چندلر با رسیدن به سن بلوغ، سالیانه قادر است تا 7 تن باردهی برای باغدار به همراه داشته باشد. و محصول دهی آن تا بیش از 100 سالگی درخت گردو ادامه دارد. میوه های آن نیز بسیار باکیفیت بوده و تا 15 گرم وزن دارند. وزن مغز میوه 10 گرم و رنگ آن بسیار سفید است. درختان گردو چندلر قدرت رشد متوسط و نیمه راست تا 5 متر را دارند. مقاومت درختان در برابر بیماری ها و آفات بسیار عالی و تحمل خشکی درخت بینظیر است. نهال گردو چندلر برای باردهی بهتر نیاز به کاشت رقم گرده زا در باغ دارد.

نهال گردو ژنوتیپ برتر یک رقم ایرانی اصلاح شده متناسب برای کاشت در تمامی شهرهای کشورمان است. این رقم مقاومت بسیار عالی در برابر سرما و همچنین گرما از خود نشان داده و با سازگاری پذیری، بهترین محصول دهی را خواهد داشت. نهال گردو ژنوتیپ برتر در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین رشد را دارد. و ارتفاع آن به 5 متر میرسد. این رقم از سال اول محصول دهی را آغاز نموده و با رسیدن به سن بلوغ رفته رفته محصول دهی آن نیز افزایش خواهد یافت. محصول دهی حداکثری این رقم 8 تن در هکتار است. میوه های آن نسبتا درشت با وزن مغز 6.3 گرم هستند. از مهم ترین دلایل خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در بیرجند توسط باغداران محترم؛ عمر اقتصادی درخت است. که در شرایط آب وهوایی مطلوب حدود 150 الی 200 سال است. درصد چربی میوه ها بسیار بالا و شکل آن ها تخم مرغی و رنگ مغز آن سفید شیری است. این رقم بسیار قدرتمند در برابر آفات و بیماری ها  و همچنین خشکی بسیار مقاوم است.

رقم گرده زای سازگار با ارقام معرفی شده، نهال گردو فرنت و نهال گردو فرانکت میباشند.

اصول مدیریتی اصلی در احداث باغ گردو در شهر بیرجند

راه اندازی باغ گردو در شهر بیرجند به علت شرایط خاص آب وهوایی و جغرافیایی آن نیازمند کسب آگاهی و تجربه کافی است. در این بخش قصد داریم تا مهم ترین اصول مدیریتی در راه اندازی باغ گردو در شهر بیرجند را یک به یک بررسی نماییم:

آبیاری درختان گردو در شهر بیرجند

شهر بیرجند دارای آب وهوای بیابانی است و بارندگی در این شهر کم است. از این رو باید درختان را مرتب آبیاری نماییم. حجم کل آبیاری سالیانه به روش غرقابی بین 8000 تا 10000 متر مکعب است. درختان را هر 7 تا 10 روز یکبار آبیاری نمایید. در فصل گرم سال و فصل رشد درختان، به آبیاری بیشتری نیاز دارند، بنابراین آبیاری را در فصل بهار و تابستان به هر 5 تا 7 روز یکبار کاهش دهید.

نحوه کاشت نهال گردو در شهر بیرجند

برای دریافت نور بهتر خورشید توسط درختان گردو اغلب درختان را در الگوهای مثلثی؛ مربعی، مستطیلی؛ داربستی و لوزی و… میکارند. بهترین الگوی کاشت نهال گردو در شهر بیرجند مربعی و مستطیلی در فواصل 6 در 6 متر مربع و 7 در 7 متر مربع و 6 در 7 متر مربع است. در زمین های شیب دار میتوانید فواصل کاشت را کمی کاهش دهید.

علل لزوم دریافت نورخورشید در شهر بیرجند

درختان گردو برای انجام بهتر عملیات فتوسنتز توسط شاخه ها و برگ های خود نیاز به دریافت 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید دارند. شهر بیرجند به علت آب وهوای بیابانی و خشکی که دارد. نورکافی برای رشد درختان گردو را دریافت مینماید. بنابراین کاشت نهال گردو در بیرجند با بهترین عملکرد همراه خواهد بود.

خاک مطلوب برای احداث باغ گردو در بیرجند

پیش از خرید نهال گردو در شهر بیرجند لازم است خاک باغ خود را اصلاح نمایید. شما باید یک فصل پیش از کاشت نهال؛ با آزمایش خاک باغ خود از شرایط فعلی آن آگاه شده و با مخلوط نمودن خاک و ترکیب بخش های مختلف آن به همراه کودهای شیمیایی آن را تقویت نموده و برای کاشت نهال گردو آماده کنید.

دمای موردنیاز برای رشد درختان گردو در بیرجند

کمترین دمای شهر بیرجند 8 درجه سانتیگراد و بیشترین دمای آن 24 درجه سانتیگراد است. دمای مطلوب برای رشد درختان گردو بین 5 تا 25 درجه سانتیگراد میباشد. بنابراین دمای هوای این شهر برای کاشت بهترین نهال گردو در شهر بیرجند مناسب است. از طرفی نیاز سرمایی درختان گردو که قرار گیری در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد به مدت 600 تا 800 ساعت در فصل زمستان است؛ در این شهر به خوبی برطرف میشود.

تطابق ارتفاع از سطح دریای شهر بیرجند با نهال گردو

شهر بیرجند دارای ارتفاع 1491 متر از سطح دریا است. خوشبختانه تمامی ارقام معرفی شده در این شهر قادر به رشد و محصول دهی بهینه میباشند. بنابراین خرید نهال گردو در شهر بیرجند؛ با سودآوری بسیار عالی برای باغداران همراه است.

آب و هوای مطلوب برای کاشت نهال گردو در بیرجند

بیرجند دارای آب وهوای خشک و بیابانی است. این شهر در طول روز گرم و خشک است. اما شب های بسیار سردی دارد. خوشبختانه درختان گردو دارای تحمل گرمایی بسیار عالی هستند و درصورت رسیدگی مناسب قادرند در شهر بیرجند عملکرد متناسبی داشته باشد.

همه ی خدمات ما در نهالستان بزرگ پالیزگردو در شهر بیرجند

نهالستان بزرگ پالیزگردو با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی؛ بهترین و مجهزترین نهالستان نهال گردو در کشور ایران میباشد. که موفق به دریافت کلیه مجوزهای معتبر و رسمی از جمله گواهی معتبر؛ شناسنامه رسمی و گواهی ثبت اختراع از جهاد کشاورزی گشته است. این نهال فروشی با استفاده از دانش به روز کشاورزی موفق به تولید و پرورش و فروش نهال گردو در شهر بیرجند و سرتاسر کشور شده و به همراه کلیه نهال های تولیدی خود؛ گواهی سلامت و ضمانتنامه کتبی ارائه میدهد.

از سایر خدمات این مرکز:

  • ارائه مشاوره رایگان در حوزه راه اندازی باغ گردو و پرورش درختان در شهر بیرجند
  • احداث باغ گردو به صورت حضوری در شهر بیرجند
  • ارائه مشاوره در حوزه بیماری شناسی و آفت زدایی توسط مشاوران باتجربه و متخصص گیاه شناسی

جهت کسب اطلاع از قیمت نهال گردو در بیرجند؛ پیش خرید و یا خرید نهال گردو در شهر بیرجند با ما در پالیزگردو تماس بگیرید.

X