حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهر بجنورد

خرید و فروش انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار جهادکشاورزی در شهر بجنورد

شهر بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی و یکی از مهم ترین شهرها در شرق کشورمان محسوب میشود. این شهر در منطقه ای کوهستانی در جنوب رشته کوه کپه داغ و در شرق رشته کوه آلاداغ واقع شده است. این شهر در شمال رشته کوه البرز قرار داشته و از این رو آب وهوای آن تحت تاثیر آب وهوای کوهستانی قرار گرفته است. این شهر به عنوان بزرگترین شهرهای استان خراسان شناخته میشود. فاصله ی این شهر تا پایتخت 821 کیلومتر است. در این مطلب قصد داریم تا بهترین نهال گردو در شهر بجنورد را به شما معرفی نماییم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی شهر بجنورد

همسایه شمالی شهر بجنورد کشور ترکمنستان است. سرتاسر بخش شرقی این شهر را شیروان فراگرفته است. همسایه جنوبی آن اسفراین و در جنوب غربی آن شهر جاجرم است. شهر آشخانه در غرب و راز و جرگلان در شمال غربی آن قرار دارد.

ارتفاع از سطح دریای شهر بجنورد

ارتفاع از سطح دریای شهر بجنورد؛ 1070 متر است.

آب و هوای شهر بجنورد

شهر بجنورد دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است. آب وهوای این شهر در تابستان ها ملایم و در زمستان ها، بسیار سرد است. گرم ترین دمای این شهر 32.8 درجه سانتیگراد و سردترین دمای آن 3.4- درجه سانتیگراد است. میانگین بارندگی سالیانه در شهر بجنورد؛ 260 میلی متر است.

7 اصول اصلی مدیریت باغ های گردو در شهر بجنورد

احداث باغ گردو در شهر بجنورد که آب وهوای نسبتا خنک و کوهستانی دارد؛ کار چندان سختی نیست. اما پیش از خرید نهال گردو در بجنورد و راه اندازی باغ، لازم است تا به برخی از نکات توجه کافی داشته باشیم تا به بیشترین بهره وری از باغ با کمترین هزینه و رسیدگی دست یابیم. در این بخش قصد داریم تا مهم ترین اصول مدیریتی در احداث باغ گردو در شهر بجنورد را بررسی نماییم. با توجه به نکات اعلام شده، شما میتوانید بهترین نهال گردو را در شهر بجنورد کاشته و بیشترین درآمدزایی از باغ را تجربه نمایید.

  1. آبیاری باغ های گردو در بجنورد

احداث باغ گردو در شهر بجنورد با میانگین بارندگی سالیانه 260 میلی متر؛ نیازمند به آبیاری درختان با استفاده از روش های مختلف دارد. اغلب باغداران گردو؛ باغ خود را به روش آبیاری غرقابی آبیاری مینمایند. باید گفت این روش یکی از بدترین روش های آبیاری از لحاظ عملکرد و هزینه محسوب میشود. در مقابل بهترین روش آبیاری باغ گردو در بجنورد، استفاده از روش آبیاری قطره ای است. به طور کلی درختان گردو را هر 7 الی 10 روز یکبار آبیاری نمایید. حجم کل آبیاری در روش آبیاری غرقابی بین 7000 تا 10000 متر مکعب و در روش آبیاری قطره ای بین 6000 تا 8000 متر مکعب خواهد بود.

  1. بهترین الگوی کاشت درختان گردو در بجنورد

باغات گردو در شهر بجنورد به گونه ای احداث میشوند که علاوه بر استفاده ی کامل از ضرفیت باغ و با توجه به نقشه ی زمین؛ امکان دریافت نور خورشید توسط تمامی شاخه و برگ ها و همچنین دریافت آب و مواد مغذی از خاک برای درخت فراهم باشد. عبور و مرور وسایل نقلیه کشاورزی آسان تر شده و برداشت محصولات با دشواری مواجه نشود.

به این ترتیب در کلیه باغ های گردو از 2 الگوی اصلی مربعی و مستطیلی استفاده میشود. در الگوی مربعی طول هر ضلع 6 الی 7 متر در نظر گرفته میشود. و در الگوی مستطیلی طول اضلاع مستطیل 6 در 7 متر مربع است.

البته از الگوهای کشت دیگری همچون داربستی؛ مثلثی و لوزی و… نیز برای احداث باغ گردو در بجنورد استفاده میشود. انتخاب بهترین الگوی کاشت بر اساس طرح توجیهی و همچنین نقشه ی زمین انجام میشود.

  1. دریافت نور خورشید در باغ های گردوی شهر بجنورد

شهر بجنورد دارای منطقه ی کوهستانی است. بنابراین باید به منطقه ی زمین و شیب آن برای دریافت نور کافی خورشید توجه شود. درختان گردو نیاز دارند تا 6 الی 8 ساعت از روز را در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. آنها به این عمل برای انجام صحیح عملیات فتوسنتز و تولید انرژی مورد نیاز برای محصول دهی نیاز دارند. بنابراین هنگام کاشت نهال گردو به نورگیر بودن محل باغ توجه فرمایید.

  1. خاک باغات گردو در شهر بجنورد

بهترین خاک برای احداث باغ گردو در شهر بجنورد, خاک های رسی؛ لومی و شنی هستند. به طور کلی خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد و به خوبی شخم زده و بخش های مختلف آن با یکدیگر ترکیب شده باشد. شوری خاک برای راه اندازی باغ گردو در بجنورد 4 میلی موس بر سانتیمتر و ph خاک بین 5.6 تا 5.7 باشد. درختان گردو برای رشد بهتر نیاز به 14 عنصر اصلی از خاک دارند. که پس از انجام آزمایش خاک؛ میزان هریک در خاک مشخص خواهد شد. به این ترتیب و با آگاهی از عناصر مورد نیاز؛ خاک باغ گردو را با کودهای شیمیایی و آلی مخصوص تقویت مینماییم.

  1. ارتفاع از سطح دریای باغ گردو در شهر بجنورد

مهم ترین فاکتوری که باید پیش از راه اندازی باغ گردو در بجنورد به آن توجه شود؛ ارتفاع از سطح دریا است. در هر ارتفاعی از سطح دریا؛ وضعیت آب وهوایی و شرایط اقلیمی خاصی حاکم است. که شرایط مساعد برای رشد ارقام خاصی از درختان را فراهم میسازند. از طرفی ارتفاع از سطح دریای مطلوب برای کاشت هر رقم در بخش اطلاعات محصول قرار دارد. با کاشت نهال گردو در ارتفاع اعلام شده بهترین سازگاری را از درختان شاهد خواهیم بود. در غیر اینصورت درختان گردو در اثر سرما و یا گرمای بیش از حد سوخته و یا محصول دهی آنها کاهش میابد و رشد نمیکنند. این مورد، توجه به ارتفاع از سطح دریای هر رقم را دو چندان میکند.

  1. آب وهوای مناسب برای احداث باغ گردو در بجنورد

آب وهوای شهر بجنورد کوهستانی است. این شهر در فصل تابستان ملایم است در حالیکه زمستان های سردی دارد. به این ترتیب ارقام گردویی در این شهر بهترین عملکرد را دارند که تحمل سرمایی نسبتا بیشتری دارند. برخی از بهترین ارقام گردو سردسیری در شهر بجنورد؛ نهال گردو تویسرکان, نهال گردو فرنور؛ نهال گردو پالیزکانادایی؛ نهال گردو ژنوتیپ برتر و نهال گردو چندلر و نهال گردو اسرائیلی هستند.

  1. دمای هوای باغات گردو در بجنورد

بازه ی دمایی شهر بجنورد بین 32.8 تا 3.4- درجه سانتیگراد است. این شهر دارای آب وهوای نسبتا سرد است. بهترین دما برای رشد درختان گردو نیز بین 5 تا 20 درجه سانتیگراد است. بنابراین میتوان درختان گردو را در شهر بجنورد کاشت.

بهترین ارقام نهال گردو سردسیری برای کاشت در شهر بجنورد + قیمت نهال گردو در بجنورد

پس از کسب آگاهی لازم از 7 فاکتوری که پیشتر به آنها اشاره شد. حال نوبت به انتخاب بهترین نهال گردو در شهر بجنورد میرسد. بهترین ارقام از لحاظ سازگاری با آب وهوای منطقه؛ عملکرد و باردهی درختان؛ عمر اقتصادی و کیفیت محصولات و… انتخاب میشوند. برای خرید نهال گردو در شهر بجنورد نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر بجنورد معرفی میکند:

نهال گردو پالیزکانادایی به همان نسبت که تحمل سرمایی بسیار ویژه ای دارد؛ در مقابل گرما نیز به خوبی مقاوم است. ارتفاع از سطح دریای این نهال بین 0 تا 3000 متر است. و با کاشت نهال در ارتفاع اعلام شده و نگهداری از درخت قادر است تا 16 تن محصول دهی در هکتار داشته باشد. باید بدانید که محصول دهی این رقم 2 برابر بیشتر از سایر ارقام گردو است. بنابراین خرید نهال گردو پالیزکانادایی در شهر بجنورد سودآوری مالی بسیار عالی را برای باغدار محترم به ارمغان خواهد آورد. عمر اقتصادی نهال گردو پالیزکانادایی نیز بیش از 100 سال است. یعنی این رقم تا 100 سال قادر است به محصول دهی حداکثری خود ادامه دهد. با پایان عمر اقتصادی و ورود نهال به دوره ی کهنسالی محصول دهی درخت با افت چشمگیری مواجه میشود.

نهال گردوی فرنور یکی از خوشمزه ترین و سالم ترین میوه ها را دارد. این رقم که قادر است در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین باردهی را داشته باشد؛ امروزه به صدر جدول خرید نهال گردو در بجنورد دست یافته است. نهال گردوی فرنور محصول کشور فرانسه است. که امروزه در اکثر نهالستان های نهال گردوی معتبر و رسمی کشور به فروش میرسد. این رقم میوه های درشت با چربی متوسط دارد که وزن آن ها به همراه پوسته ی چوبی به 13 گرم میرسد. پوسته ی کاغذی آن بسیار نازک است و به راحتی از مغز روشن آن جدا میشود. این رقم قادر است 1 تن در سن 3 سالگی و 7 الی 8 تن در سن بلوغ محصول دهی کند. نیاز سرمایی این رقم بین 700 تا 1500 ساعت قرارگیری در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد است. برای افزایش محصول دهی درختان گردو فرنور باید نهال گردوی گرده زای سازگار در باغ بکاریم.

اگر قصد خرید بهترین نهال گردو در شهر بجنورد را دارید؛ ما به شما خرید نهال گردو اسرائیلی در بجنورد را معرفی مینماییم. از مشخصات اصلی این رقم میتوان به ارتفاع از سطح دریای آن اشاره نمود که بین 0 تا 2000 متر است. این محصول اسرائیلی بهترین گردوها با کمترین میزان خرابی و پوکی را دارد. که وزن میوه ها 10 گرم و چربی آن ها نسبتا بالا و به رنگ سفید شیری دیده میشوند. تحمل خشکی درختان گردو اسرائیلی بسیار عالی است. این ارقام در برابر سرمای هوای شهر بجنورد بهترین تحمل را داشته و از سال اول نیز محصول دهی را آغاز میکنند. محصول دهی درختان 8 تن در هکتار است. و عمر اقتصادی این رقم نیز در شرایط نگهداری بهینه و رسیدگی کافی به درخت به 80 سال میرسد. این رقم همچنین دارای مقاومت بسیار بالا در برابر آفات و بیماریهای درختان گردو است.

درخت گردو تویسرکان یک رقم ایرانی اصلاح شده است. این رقم در اکثر مناطق کشور با ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا به خوبی رشد میکند. محصولات آن درشت بوده و تا 16 گرم وزن دارند. درصد چربی مغز میوه بالا و برای مصرف در غذا؛ سالاد؛ کیک و شیرینی و… بسیار مناسب است. محصول دهی این رقم 6 تن در هکتار است. ارتفاع درختان گردو تویسرکان به 20 متر میرسد. به طور کلی با خرید نهال گردو تویسرکان در بجنورد؛ درختان قادرند تا 50 سال محصول دهی بهینه به همراه داشته باشند. برای باردهی بهتر درختان گردو تویسرکان باید رقم گرده زای سازگار در باغ کاشته شود. مغز میوه های آن روشن و به شکل بیضی با پوسته ی چوبی نازک بوده و طرفداران زیادی دارد.

نهال گردوی آمریکایی چندلر یکی از ارقام سازگار با آب وهوای شهر بجنورد است. این رقم که در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را دارد؛ یک انتخاب عالی برای کاشت در این شهر به حساب میاید. خرید نهال گردو چندلر در شهر بجنورد به علت محصول دهی بسیار عالی در حدود 7 تن در هکتار و عمر اقتصادی بیش از 100 سالی که دارد؛ بهترین انتخاب برای این شهر به شمار میرود. نهال های این رقم قابلیت سازگاری بسیار عالی در شهر بجنورد را داشته و قادرند در شرایط آب وهوای این شهر بهترین باردهی را به همراه داشته باشند. میوه های گردو چندلر با وزن 15 گرم دیده میشوند، که 10 گرم آن وزن مغز است. نیاز سرمایی درختان گردو چندلر؛ بین 600 تا 800 ساعت قرارگیری در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد است که در سرمای زمستانه شهر بجنورد این نیاز درختان به طور کامل برطرف میشود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر یک رقم بومی کشور ایران است که تحمل خشکی و سرمایی بسیار عالی دارد. این رقم قدرت رشد بسیار بالا دارد و از سال اول محصول دهی را آغاز میکند. ارتفاع این رقم حداکثر به 4 متر میرسد؛ از این رو هزینه های اضافی در برداشت محصول به حداقل میرسد. این رقم تا 13 گرم وزن دارد و وزن مغز آن 6.3 گرم است. درخت گردو ژنوتیپ برتر تا 8 تن محصول دهی به همراه دارد. بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ برتر بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا است. ضخامت پوسته ی میوه این رقم نازک است و به راحتی با دست میشکند. این رقم برای محصول دهی نیازی به رقم گرده زا ندارد. به طور کلی خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در شهر بجنورد با بهترین عملکرد و باردهی در این شهر همراه خواهد بود.

نکته:برای بهبود عملیات گرده افشانی درختان گردو توصیه میکنیم از دو رقم نهال گردو فرانکت و نهال گردو فرنت به عنوان گرده زا در باغ استفاده نمایید.

نهالستان پالیزگردو؛ با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی مرکز اصلی فروش نهال گردو در بجنورد میباشد. برای پیش خرید و یا خرید نهال گردو در بجنورد و یا کسب اطلاع از قیمت نهال گردو در بجنورد، کافیست با ما تماس بگیرید. مشاوران ما همه روزه و به صورت رایگان آماده ی پاسخگویی به کلیه سوالات شما باغداران محترم میباشند.

 

X