حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهر بوشهر

خرید و فروش عمده انواع ارقام نهال گردوی لیبل دار جهاد کشاورزی در شهر بوشهر

شهر بندری بوشهر مرکز استان بوشهر است. که از مهم ترین استان های بخش جنوب غربی در کشورمان محسوب میشود. این شهر پرجمعیت ترین شهر این استان و سومین شهر پرجمعیت در جنوب ایران است. این بندر در بخش های جنوب؛ غرب و جنوب غربی به خلیج فارس میرسد. در این مطلب قصد داریم تا بهترین نهال گردو در شهر بوشهر را معرفی نماییم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

موقعیت جغرافیایی شهر بوشهر

بندر گناره همسایه شمالی بندر بوشهر است. در شمال شرقی این شهر؛ برازجان قرار داشته و در سمت شرق آن شهر اهرم است. در جنوبی شرقی نیز مرز مشترکی با شهر دلوار دارد. در جنوب و جنوب غربی و غرب این بندر، خلیج فارس قرار دارد. جزیره ی خارک نیز در سمت شمال غربی این بندر است.

ارتفاع از سطح دریای شهر بوشهر

ارتفاع از سطح دریای شهر بوشهر 18 متر است.

آب و هوای شهر بوشهر

آب وهوای شهر بوشهر بیابانی و نیمه بیابانی و بسیار گرم است. میانگین دمای شهر بوشهر 25 درجه سانتیگراد است. بیشترین دما را در ماه تیر به طور میانگین 33 درجه سانتیگراد دارد. و در دی ماه سردترین دمای آن به طور میانگین 14 درجه سانتیگراد است.  بارندگی در این شهر به طور میانگین 220 میلی متر و 1 روز از سال را در برف و یخبندان سپری میکند. نواحی ساحلی این شهر به علت نزدیکی به خلیج فارس دارای هوای شرجی با رطوبت بالا است. در نواحی داخلی شهر رطوبت نسبتا کاهش میابد. میانگین رطوبت در این شهر 71 درصد است.

نکات مهم پیش از احداث باغ گردو در شهر بوشهر چیست؟

شهر بوشهر به علت همسطح بودن با سطح دریای آزاد؛ و قرارگیری در موقعیت خاص جغرافیایی، دارای آب وهوای گرم و شرجی است. از این رو فقط ارقام خاصی از درختان در آن قابل رشد است. پیش از راه اندازی باغ گردو در شهر بوشهر، باید شرایط مناسب برای رشد درختان را فراهم نموده و با توجه به آنها بهترین نهال گردو در شهر بوشهر را شناسایی کنیم. فاکتورهایی در ادامه معرفی مینماییم، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در رشد درختان گردو در شهر بوشهر است. که عدم رعایت هریک ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به درختان و باغ وارد نماید.

ارتفاع از سطح دریای منطقه و مقایسه آن با ارتفاع مناسب نهال گردو

ارتفاع از سطح دریا از مهم ترین خصوصیاتی است که هر باغداری باید به آن توجه نماید. در بخش معرفی محصول، به ارتفاع از سطح دریای مناسب برای رشد هریک از درختان اشاره شده است. اگر درختان در ارتفاع مطلوب رشدشان کاشته نشوند؛ ممکن است در کمتر از 2 تا 3 سال پس از کاشت با کاهش محصول دهی و یا بیماری و مرگ درختان مواجه شوند.

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو در بوشهر

خاکی که نهال گردو را در آن میکاریم، باید دارای بافت ریز و یکدست و زهکشی مناسب باشد. به این ترتیب ریشه ی درختان در خاک به خوبی اکسیژن دریافت نموده و همچنین آب آبیاری به خوبی از آن خارج شود. باقی ماندن آب و رطوبت دائمی در ریشه میتواند زمینه ساز بروز بیماری های قارچی در درختان شود. بهترین خاک برای کاشت نهال گردو در شهر بوشهر؛ لومی، رسی و یا شنی است. پیش از کاشت نهال گردو در بوشهر با انجام آزمایش خاک از وضعیت فعلی خاک و فاکتورهایی همچون شوری خاک؛ جنس خاک، PH خاک و عناصر موجود در خاک به همراه مقادیر آنها و… آگاه شده و با مقایسه این نتایج با شرایط مطلوب برای رشد نهال گردو؛ خاک خود را تقویت و اصلاح مینماییم.

آب و هوای مناسب برای کاشت نهال گردو در شهر بوشهر

اکثر درختان گردو در آب و هوای معتدل و سرد رشد بهتری دارند. بنابراین با توجه به آب وهوای شهر بوشهر که گرم و شرجی است؛ باید درختانی را برای کاشت در باغ انتخاب نماییم که تحمل گرمایی عالی داشته و قادر باشند در آب وهوای شهر بوشهر بهترین باردهی را به همراه داشته باشند. بهترین درختان گرمسیری در شهر بوشهر، نهال گردو پکان آمریکایی؛ نهال گردوی ژنوتیپ گرمسیری؛ نهال گردوی ژنوتیپ برتر؛ نهال گردوی فرنور؛ نهال گردو اسرائیلی, نهال گردو چندلر و… است.

بهترین دما برای رشد نهال گردو در بوشهر

دمای هوای مطلوب برای درختان به طور میانگین بین 5 تا 20 درجه ی سانتیگراد است. با توجه به دمای میانگین این شهر که برابر 25 درجه سانتیگراد است. خواهیم دانست که بغیر از ارقام معرفی شده؛ ارقام دیگر گردو قادر به رشد در این دما نخواهند بود. و در اثر گرمازدگی میسوزند.

دلایل اهمیت دریافت نور خورشید توسط درختان گردو

نور خورشید از منابع مهم برای تولید انرژی و انجام عملیات فتوسنتز در درختان است. به این ترتیب با قرارگیری درختان بین 6 تا 8 ساعت از روز در معرض نور مستقیم خورشید این نیاز درختان به خوبی برطرف خواهد شد. خوشبختانه شهر بوشهر به علت قرارگیری در موقعیت جغرافیایی خاص، به خوبی نور خورشید را دریافت میکند. از طرفی برای جلوگیری از سوختن درختان در اثر نور شدید خورشید؛ میتوانید با استفاده از روش هایی همچون رنگ سفید زدن به تنه درختان و… از شدت آن بکاهید.

نحوه ی کاشت نهال گردو در شهر بوشهر

در شهر بوشهر اغلب باغ ها به صورت مربعی و مستطیلی راه اندازی میشوند. انتخاب الگوی کاشت درختان؛ به نقشه ی زمین و رقم درختان بستگی دارد.

  • در الگوی مربعی فواصل کاشت به صورت 6 در 6 متر مربع و یا 7 در 7 متر مربع است.
  • در الگوی مستطیلی فواصل کاشت به صورت 6 در 7 متر مربع است.

درختان گردو را در شهر بوشهر چگونه آبیاری نماییم؟

اغلب درختانی که در ادامه معرفی مینماییم دارای تحمل خشکی بسیار خوبی بوده و قادرند گرمای این شهر را تحمل نمایند. با آبیاری منظم و بهینه علاوه بر افزایش سلامت درختان و جلوگیری از خشکی آنها؛ شاهد افزایش محصول دهی و در نتیجه افزایش سودآوری از باغ خواهید بود. درختان گردو در شهر گرم بوشهر باید در سال بین 8000 تا 10000 متر مکعب آبیاری شوند. بهترین روش برای آبیاری درختان گردو در شهر بوشهر، استفاده از روش آبیاری قطره ای است. که مخاطرات آبیاری به روش غرقابی را کاهش میدهد.

بهترین نهال گردو در شهر بوشهر چیست؟ به همراه قیمت مصوب نهال گردو در شهر بوشهر در سال 1400

برای خرید نهال گردو در شهر بوشهر ابتدا باید به شرایط فعلی باغ خود از جمله ارتفاع از سطح دریا؛ آب وهوا و وضعیت منطقه و… توجه نموده و سپس با مقایسه ی آن ها با شرایط مطلوب هر رقم؛ بهترین نهال گردو در شهر بوشهر را انتخاب کنیم. برای خرید نهال گردو در شهر بوشهر نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر بوشهر معرفی میکند:

نهال گردوی فرنور, یکی از بهترین ارقام گردو با تحمل خشکی و گرمایی بسیار بالا یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید نهال گردو در شهر بوشهر است. این رقم قادر است تا 100 سال در بوشهر به محصول دهی بسیار عالی بپردازد. و سپس با گذر از عمر اقتصادی و کاهش محصول دهی؛ با فروش درختان گردو فرنور به سود بسیار خوبی دست خواهید یافت. میو های درختان گردو پوسته ی چوبی نازک (تقریبا کاغذی) برجسته ای داشته، که وزن آنها به 13 گرم میرسد. با شکستن پوسته ی چوبی با دست به مغز با کیفیت آن میرسیم. مغز گردوی فرنور؛ بسیار خوشمزه و با رنگی روشن و چربی بالا (تقریبا 57%) دیده میشود. محصول دهی درختان گردو فرنور در همان سال اول 1 تن در هکتار است. با رسیدن به سن اقتصادی در سن 3 سالگی محصول دهی سالیانه درختان به 7 تا 8 تن در هکتار میرسد. البته رسیدن به محصول دهی حداکثری درختان نیازمند به کاشت درختان در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا است. این رقم نیازی به رقم گرده زا ندارد؛ و خودسازگار است. با خرید نهال گردوی فرنور در شهر بوشهر بهترین عملکرد را از درختان گردو شاهد خواهیم بود.

خرید نهال گردو اسرائیلی در شهر بوشهر با تحمل خشکی بسیار بالا و محصول دهی بینظیر با چربی نسبتا زیاد یکی از بهترین انتخاب ها در لیست خرید شما به حساب میاید. این رقم در ارتفاع 0 تا 2000 متر از سطح دریا، رشد بسیار عالی داشته و با رسیدن به سن بلوغ با قدرت به تولید محصولات 8 تن در هکتار میپردازد. محصول دهی درختان تا 80 سال ادامه داشته و در طول این مدت گردوهای سالم و با کیفیت و با کمترین میزان پوکی و خرابی را به همراه خواهد داشت. میوه گردوی اسرائیلی با اندازه ای متوسط (حدود 10 گرم) و بیضی شکل خود؛ پوسته ی کاغذی نازکی دارد که به راحتی جدا میشود. مغز میوه نیز به رنگ سفید شیری؛ و چربی نسبتا زیاد؛ مناسب برای مصرف به صورت آجیل؛ استفاده در غذا و یا سالاد و کیک و… است.

نهال گردوی تویسرکان یک رقم ایرانی است که تحمل خشکی بسیار عالی دارد؛ از این رو برای کاشت در شهر بوشهر بسیار مناسب است. این رقم در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین باردهی را داشته و با قدرت رشد بسیار عالی که دارد؛ در سن 5 تا 7 سالگی قادر است سالیانه 6 تن باردهی برای باغدار محترم به همراه داشته باشد. این محصول دهی درختان تا 50 سال ادامه داشته و پس از پایان عمر محصول دهی روند آن کاهش میابد. شکل میوه های گردو تویسرکان, بسیار درشت با وزن 16 گرم؛ بیضی و پوسته ی آنها نازک است. با شکستن پوسته ی کاغذی آن به مغز میوه میرسیم که رنگ روشنی دارد. میوه های گردو تویسرکان بسیار خوشمزه و طرفداران بسیار زیادی دارد. از این رو خرید نهال گردو تویسرکان در بوشهر بسیار مورد توجه باغداران محترم قرار گرفته است.

نهال گردو چندلر به علت سازگاری بسیار بالا در بیشتر شرایط آب وهوایی کشورمان, یکی از ارقام مشهور و پرطرفدار گردو شناخته میشود. این رقم که در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریای آزاد بهترین باردهی را دارد. با باردهی سالیانه 7 تن در هکتار؛ سوددهی بسیار عالی را برای باغدارن محترم به همراه خواهد داشت. میوه های بسیار درشت این درخت تا 15 گرم وزن دارند که 10 گرم از آن وزن مغز گردو است. مقاومت بسیار بالا در برابر گرما و خشکی، مقاومت بسیار عالی در برابر بیماری ها و افات و قدرت رشد درختان از دلایل اصلی خرید نهال گردو چندلر در شهر بوشهر به شمار میرود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر یکی از ارقام بی نظیر از نظر محصول دهی و سازگاری پذیری در کشورمان محسوب میشود. این رقم به علت عملکرد بسیار عالی تا 8 تن در هکتار در سن 5 سالگی به یکی از بهترین نهال های گردو در شهر بوشهر شهرت یافته است. و اما علت اصلی خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در شهر بوشهر، عمر اقتصادی بینظیر آن است. با خرید این رقم و کاشت آن در باغ تا 200 سال محصول دهی حداکثری را از درختان شاهد خواهیم بود. این درخت خودسازگار بوده و از سال اول کاشت نیز محصول دهی را آغاز میکند. ارتفاع درختان پس از رسیدن به دوران بلوغ تا حداکثر 4 متر رشد میکند. این مورد برداشت محصولات درختان را برای باغدار آسان تر خواهد نمود. وزن میوه گردو ژنوتیپ برتر به همراه پوسته ی چوبی تخم مرغی شکل خود 13 گرم است. پوسته ی چوبی ضخامت کمی داشته و  به راحتی با دست جدا میشود. بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ برتر بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا است. که با ارتفاع شهر بوشهر سازگاری کامل دارد.

خرید نهال گردوی پکان آمریکایی در شهر بوشهر؛ یکی از بهترین انتخاب ها، از نظر سازگاری؛ تحمل گرمایی و محصول دهی در این شهر به حساب میاید. درخت گردو پکان آمریکایی نیاز سرمایی بسیار پایینی دارد تا با توجه به زمستان های نسبتا گرمتر شهر بوشهر؛ این نیاز به طور کامل برطرف شود. از طرف دیگر این رقم قادر است در برابر خشکی و گرما مقاومت بسیار عالی داشته باشد. (البته باید درختان گردو در شهر بوشهر به خوبی آبیاری شوند.) محصول دهی درختان گردو پکان آمریکایی با رسیدن به سن بلوغ به حداکثر مقدار خود که برابر 5 تن است میرسد. محصول دهی حداکثری این درختان با نگهداری صحیح و فراهم سازی شرایط مساعد برای کاشت درختان؛ تا 100 سال بعد نیز ادامه خواهد یافت. ارتفاع مطلوب برای کاشت این رقم بین 0 تا 2500 متر است. درختانی که در این ارتفاع کاشته شوند, میوه های درشت تا 16 گرمی خواهند داشت. این رقم علاوه بر مناطق گرمسیری مثل شهر بوشهر؛ در شهرهای سردسیری کشورمان نیز قابل کشت است.

  • نهال گردوی ژنوتیپ گرمسیری

نهال گردوی ژنوتیپ گرمسیری همانطور که از نام آن پیداست یک رقم اصلاح شده و مناسب سازی شده برای کاشت در مناطق بسیار گرم در کشورمان به خصوص شهر بوشهر است. این رقم که با نام دیگر نهال گردو ژنوتیپ پالیز نیز شهرت یافته است؛ یکی از ارقام با محصول دهی بسیار عالی (6 تن در هکتار) و عمر اقتصادی بسیار بالا (تا 80 سال) شناخته میشود. البته محصول دهی درختان و همچنین عمر اقتصادی آنها، نیازمند فراهم سازی شرایط مطلوب برای رشد درختان است. نهال گردوی ژنوتیپ پالیز یک رقم با سازگاری بسیار بالا در تمامی ارتفاع ها از سطح دریا است. با کاشت این رقم در تمامی نقاط کشورمان؛ با هر دما و ارتفاعی؛ شاهد رشد درختان خواهید بود. این مورد نشان دهنده ی قدرت بینظیر این رقم و قابلیت سازگاری پذیری آن با هر شرایط آب وهوایی در کشورمان است. برای خرید نهال گردوی ژنوتیپ گرمسیری با ما تماس بگیرید.

بهترین نهال گردوی گرده زا برای کاشت در شهر بوشهر؛ دو رقم نهال گردو فرنت و نهال گردو فرانکت میباشند.

برای خرید نهال گردو در شهر بوشهر و یا کسب اطلاع از قیمت نهال گردو در بوشهر؛ با ما در دفتر مرکزی نهالستان بزرگ پالیزگردو در تماس باشید. پالیزگردو؛ با بیش از نیم قرن تجربه بزرگترین مرکز تولید؛ پرورش و فروش نهال گردو در شهر بوشهر میباشد.

X