علت سوختگی برگ گردو چیست و چرا سیاه می شود؟

علت سوختگی برگ گردو چیست و چرا سیاه می شود؟

سوختگی برگ گردو یا همان سیاه شدن برگ درختان گردو به دلایل مختلفی اتفاق می ‌افتد. وقتی علائم سوختگی روی برگ درختان گردو دیده شود، در شکل ظاهری، قسمت انتهایی برگ ها و کناره برگ ها به حالت سوخته، قهوه ای تیره یا مایل به سیاه در می آید. این نشانه ها می تواند ناشی از بیماری های درخت گردو باشد یا سرمازدگی اتفاق افتاده است، یا نشان دهنده کمبود عناصر مغذی برای گیاه می باشد. اگر علت سیاه شدن برگ گردو و سوختگی برگ درختان گردو را زودتر شناسایی کنید، از آسیب‌هایی که در آینده به درخت وارد می شود جلوگیری خواهید کرد.

اگر علت سوختگی برگ گردو، کمبود عناصر مغذی باشد می ‌توانید با کوددهی مناسب درخت گردو، مواد مغذی را بر برای گیاه فراهم کنید؛ بنابراین به تدریج این نشانه های نامطلوب از درخت دور می‌شود. اگر علت سیاه شدن برگ درخت گردو، بیماری‌های گیاهی نظیر آنتراکنوز باشد، عملکرد شما متفاوت است. برای جلوگیری از توسعه بیماری درخت گردو باید هر چه زودتر اقدام کنید؛ در غیر این صورت بیماری به تدریج سایر قسمت های درخت را درگیر خود می‌کند.

سیاه شدن برگ درختان گردو

لازم است خاطرنشان کنیم بیماری آنتراکنوز گردو به علت وجود نوعی قارچ روی درختان ایجاد می ‌شود که هم در میوه گردو تاثیر می‌گذارد و هم برگ درختان را از بین می برد.

علاوه بر بیماری آنتراکنوز که موجب سوختگی برگ گردو می شود، دلایل دیگری وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. در هر صورت باید برنامه ‌ریزی داشته باشید تا به سرعت، این علائم را برطرف کنید و رشد درخت گردو را هر روز تحت نظر قرار دهید.

سوختگی برگ گردو ناشی از کمبود مواد مغذی

اگر علت سوختگی برگ گردو ناشی از کمبود عناصر مغذی باشد، می ‌توانید با روش‌ های صحیح کوددهی، این نشانه‌ها را برطرف کنید. کمبود فسفر در درخت گردو باعث تغییر رنگ برگ درخت به حالت زرد می شود و اگر ادامه پیدا کند، برگ ها حالت سوختگی پیدا می کنند. کمبود پتاسیم در درخت گردو باعث می شود کناره‌ های برگ درختان به تدریج خشک شود و تغییر رنگ پیدا کند. اگر این کمبود را برطرف نکنید، برگ درخت ممکن است در کوتاهترین زمان خشک شود و از بین برود.

علت دیگری که باعث سوختگی برگ گردو می شود، شوری بیش از حد آب است. آبی که برای آبیاری درخت گردو استفاده می کنید باید شوری متعادل داشته باشد. با انجام آزمایش های آب این موضوع را متوجه می شوید. به دلیل شوری بیش از حد آب، یا حتی اگر کود بیشتری استفاده کنید، املاح خاک از حالت تعادل خارج می شود و بنابراین تعادل عناصر مغذی در گیاه بر هم می خورد. این شرایط باعث سیاه شدن برگ درختان گردو خواهد شد.

اگر عنصر مغزی بور در خاک درخت گردو بیش از حد لازم افزایش پیدا کند، باعث سوختگی برگ گردو می شود. سعی کنید قبل از کوددهی درخت گردو و آبیاری، مقدار عناصر خاک را اندازه گیری کنید تا از این مشکلات جلوگیری شود.

سوختگی برگ گردو ناشی از سرمازدگی

علت سیاه شدن برگ گردو

یکی از مهمترین دلایلی که باعث سوختگی برگ گردو می شود، سرمازدگی درختان است. درختان گردو در مکان ‌هایی که کوهستانی هستند یا آب و هوای سرد دارند، مستعد سرمازدگی هستند. باغ گردو در فصل زمستان در معرض این خطر قرار دارد. البته با کاشت ارقام نهال گردو مقاوم به سرما می توانید از این مشکلات جلوگیری کنید. اما باغ‌ های قدیمی گردو که در مناطق سردسیر قرار دارند با این مشکل مواجه هستند. برای جلوگیری از سرمازدگی و سیاه شدن برگ درختان گردو، بهتر است از انواع کود مناسب استفاده کنید که درختان گردو را مقاوم تر می کند. مثلاً کودهایی که مخلوطی از پتاس، فسفر و اسید آمینه را دارند برای این کار مناسب هستند.

شما می توانید برای توسعه باغ گردوی خود، ارقام نهال گردو زودبازده و نهال گردو مقاوم به سرما را از نهالستان پالیز گردو خریداری کنید. با خرید نهال های با کیفیت، مطمئن هستید که بیماری های درخت گردو روی آنها وجود ندارد، نهال ها سالم هستند و در مدت کوتاه برای شما بازدهی خواهند داشت.

سایر عوامل موثر در سوختگی برگ گردو

سوختگی برگ گردو

علاوه بر مواردی که در فوق اشاره کردیم دلایل دیگری هم وجود دارد که باعث سوختگی برگ گردو می شوند. تغییرات شرایط اقلیمی، خشکی بیش از حد هوا، خشکسالی و کم آبی، بر هم خوردن تعادل املاح در خاک، بیماری بلایت درخت گردو، نمونه هایی از عواملی هستند که در این تغییرات دخالت دارند. شناختن مهمترین دلایل سیاه شدن برگ گردو به رفع مشکل کمک می‌ کند. شما می توانید بیماری های درخت گردو را درمان کنید یا کوددهی مناسب انجام دهید. حتی اگر لازم باشد شرایط و زمان آبیاری درختان گردو را نیز تغییر می دهید.

جابجایی نهال های گردو یا درختان گردو از یک باغ به باغ دیگر می‌ تواند شرایط رشد گیاه را تغییر دهد، بنابراین تا زمانی که درخت با شرایط اقلیمی جدید سازگار نشده است، ممکن است سوختگی برگ گردو، آفت زدگی، کاهش باردهی، ضعیف شدن ریشه و علائم دیگر مشاهده شود. اگر نهال های گردو را از یک باغ به باغ دیگر جابجا می کنید، حتماً برای تقویت آنها برنامه‌ ریزی داشته باشید.

جمع بندی و نتیجه گیری

دلایل مختلفی می‌توانند باعث سوختگی برگ گردو شوند. تنش های محیطی شامل سرمازدگی و خشکسالی، شوری آب و برهم خوردن تعادل املاح و مواد مغذی در خاک، این نشانه ها را موجب می شود.

اگر علت سیاه شدن برگ گردو را در همان مراحل ابتدایی شناسایی کنید، به سرعت می توانید نسبت به رفع علائم اقدام کنید. اگر سیاه شدن و سوختگی برگ گردو ناشی از بیماری‌ های قارچی آنتراکنوز باشد، یا ناشی از بیماری بلایت باکتریایی باشد، باید هر چه زودتر نسبت به جدا کردن قسمت های بیمار از گیاه اقدام کنید؛ در غیر این صورت، عامل بیماری زا، کل درخت گردو را در بر می گیرد و چاره ‌ای جز قطع کردن آن ندارید.

نگهداری از درختان گردو و نهال های گردو و نیاز به برنامه ریزی دارد. برنامه صحیح برای کوددهی درخت گردو، بهترین روش آبیاری درختان گردو، مراقبت در برابر آفت ها و بیماری های درختان گردو و…، همگی جزو برنامه ‌های توسعه باغ گردو هستند.

می توانید با خرید نهال گردو از نهالستان پالیز گردو، به بهترین شکل، باغ گردوی خود را توسعه دهید و مدیریت کنید. نهالستان پالیز گردو به عنوان بهترین نهالستان در ایران، نهال های با کیفیت و سالم را به دست باغداران می رساند. کارشناسان و متخصصان در این مجموعه تمام اطلاعات و مشاوره های لازم را در زمینه پرورش درختان گردو و باردهی محصولات بهتر ارائه می ‌دهند.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *