سوالات متداول گردو

اگر قصد دارید نهال دریافتی از نهالستان را دو یا سه روز بعد از تحویل بکارید میتوانید در فضای بسته با یک دستمال مرطوب پیچیده و نگهداری نمایید اگر شما به مدت طولانی تر به کاشت نهال احتیاج دارید میتوانید به مدت یک یا دو ماه در یک گودال که حداقل نیم متر میباشد ریشه نهال هارو به طور کامل زیر خاک ببرید و هر 10 روز یک بار آبیاری کنید البته این روش تا آخر اسفند ماه فرصت دارید حتما باید نهال تا آخر اسفند کاشته شود حتما در موقع خاک کردن نهال ها با به صورت عمودی یا اندکی دراز کشیده چال شود تمام ریشه ها حتما در خاک و هیچ قسمت ریشه در معرض بیرون نباشد. اگر نهال به طور کامل از خاک پر نشوند ریشه در اثر باد و سرما آسیب جدی می ببینند حتما ریشه های نهال به خاک فشرده کنید تا از ورود هوا جلوگیری شود نگهداری نهال در فضای بسته مفید خواهد بود
یک روش دیگری هم وجود دارد که بتوانید در سردخانه نگهداری کنید. ولی بهترین روش نگهداری ریشه در خاک میباشد

اگر نهال گردو در منطقه کاشته می شود که در آن درجه حرارت بالا تا 50درجه مشاهده می شود ، این وضعیت منجر به ریخته گری میوه می شود. اما با خنک کننده ها می توان از این آسیب جلوگیری کرد. کائولین خنک کننده خوبی در بین این داروها است. داروی پودر شده با آب مخلوط شده و روی تنه درخت ، شاخه ها ، برگ ها و میوه ها پاشیده می شود و یک لایه محافظ در برابر اثرات مضر خورشید تشکیل می دهد. به عبارت دیگر فتوسنتز باعث می شود گیاه به روش بهتری مواد مغذی تولید و توسعه یابد. کائولن تقریباً 15 روز موثر است و در صورت نیاز باید چند بار دیگر روی درختان بمالید. علاوه بر این ، در صورت بارندگی ، دارو با شستشو اثر خود را از دست می دهد. ولی از همه مهمتر حتما در مورد کاشت نهال گردو به اب هوا و مناطق کرمسیری و سردسیری و مسایل دیگر رقمی را انتخاب کنید که دیگر به مشکلات دچار نشوید گردو پکان بهترین رقمی هستش که برای مناطق گرمسیری جواب میدهد

از آنجا که روزنه ها بسته میشوند ، میزان فتوسنتز کاهش می یابد و کیفیت میوه کاهش می یابد. اندازه ، رنگ و عملکرد میوه تأثیر منفی می گذارد. طبیعتا قیمت گردو تحت تأثیر کیفیت پایین قرار خواهد گرفت و شما مجبور خواهید بود کالای خود را با قیمت پایین تر به بازار عرضه کنید.

رشد و بهره وری در گردو کاهش می یابد. علاوه بر این ، از آنجا که کربوهیدرات به اندازه کافی قابل ذخیره نیست ، مقاومت آن در برابر سرمازدگی اول و سرما در زمستان کاهش می یابد.

برای جلوگیری خود درخت در مقابل یخ زدگی حتما بعد از چیدن درخت ابیاری یک بار انجام بدهید کافی هست چون در موقع ابیاری بیش از حد تنه درخت ابدار میباشد و میتواند در سرمای شدید زمستان خسارت وارد کند علاوه بر این ، حتما از هرس سنگین در درخت گردو جلوگیری اشود و با دادن کودهای ازت بیش از حد مفید خواهد بود. به طور کلی ، اگر نوع گردوی مناسب برای منطقه انتخاب شود ، تحت تأثیر یخبندانهای اولیه بهار و زمستان نخواهد شد

کاشت پاییز در مناطقی توصیه می شود که زمستان ها سخت نباشند. از آنجا که نهال ها در دوره استراحت پاییز قرار دارند ، ترمیم ریشه های آسیب دیده و نگهداری ریشه ها به خاک بسیار ساده تر خواهد بود. کاشت نهال گردو با ریشه باز در پاییز از نظر کیفیت مناسب تر خواهد بود. در مناطقی که زمستان های سخت دارد ، میتوان در اسفند ماه کاشت نمود و نهالی که در پاییزه کاشت میشود یکسال جلوتر می افتد

درخت گردو به جز 2-3 سال اول به آب زیادی احتیاج دارد و از سال 4 به بعد میتواند تقریبا تا حدی از اب های زیر زمینی استفاده کند اگر بخواهیم ترتیب گونه ها را با نیاز بیشتر آب ترتیب دهیم ، به ترتیب آلو ، سیب ، گلابی ، گیلاس ، هلو ، زردآلو ، و آلبالو. همانطور که مشاهده می کنید ، گردو و بادام در این رده بندی قرار نمی گیرد. با این حال ، این بدان معنی نیست که بعد از 3 سال کاشت نهال گردو ، آب به درخت داده نمی شود. با توجه به توزیع بارش در تابستان ، مناسب است 2-3 بار آب داده شود تا درختان در دوره های خشک از درخت تغذیه کنند. در بهار ، رطوبت کافی در خاک وجود دارد ، بنابراین درختان به سرعت رشد می کنند و دارای سطوح بزرگ برگ هستند. اما اگر این رطوبت در خاک از بین برود ، رشد شاخه ها کند می شود ، جوانه های اوج زودرس شکل می گیرند و رشد پس از مدتی متوقف می شود. بنابراین باید رطوبت خاک به خوبی تنظیم شود. علاوه بر این ، درخت نمی تواند رطوبت را در اواخر بهار جذب کند و جوانه های اوایل تابستان شروع به شکل می دهد و باعث کوچک شدن می شود. این بدان معنی است که شاخه های جدید در بهار آینده اندک باقی می مانند و حتی جوانه های گل آلوده میوه ای به بار نمی آورند. با توجه به این اثرات ، آبیاری کا شت و نگهداری نهال های گردو باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرد.

با این حال ، فقط در موارد شدید آسیب خواهد دید. به عنوان مثال اگر دمای هوا پایین تر از منفی 30 درجه سانتیگراد باشد ، درخت گردوها آسیب می بینند.

خطرناکترین و مضرترین نوع یخبندان ، یخبندان اواخر بهار است. اولین کاری که می توان برای جلوگیری از این یخبندان ها انجام داد ، پیش بینی است. برای این منظور ، داده های هواشناسی باید در نظر گرفته شود. اما ، در صورت عدم دستیابی به اطلاعات از داده های هواشناسی ، در یک مشاهده خوب کار خواهد کرد. اگر آسمان از ساعات عصر شفاف و روشن باشد ، و در ابتدای تاریکی ستاره ها و ماه به وضوح قابل مشاهده باشند ، و وزش باد از جهت شمال کمی باد می شود ، اگر فشار هوا افزایش یابد یا در درجه بالایی باقی بماند ، در این موقع یخبندان پیش بینی می شود. اگر هوای روز گرم باشد و آسمان پوشیده از ابر باشد ، در هوای مرطوب دمای هوا قابل توجه باشد ، اگر وزش باد به شدت باد شود و جهت وزش باد شمال نباشد ، یخبندان انتظار نمی رود.
اصل فرایند جلوگیری از آسیب رسیدن به یخبندان جلوگیری از هدر رفتن گرما در گیاه و بازگرداندن گرمای از دست رفته است. علاوه بر این ، کاربردهای شیمیایی در پاییز یا اوایل بهار (مانند ریختن مس به گیاه) مفید هستند. مجدداً در طی سرمازدگی یخ زدگی ، دمای داخلی گیاه کاهش می یابد و از آسیب دیدن یخبندان جلوگیری می کند. از نظر شیمیایی نتایج موفقیت آمیزی به اسم st Frostguard yerine به جای مس تولید کرده است. علاوه بر این موارد ، روشن کردن دودزا ، گرمایش و استفاده از جمله فعالیتهایی است که می توان برای جلوگیری از سرمازدگی انجام داد. خاک اره ، لاستیک اتومبیل ، ذغال سنگ لیگنیت یا روغنهای موتور استفاده شده را می توان در مزرعه برای گرم کردن سوزاند. آبیاری تا زمانی که دمای هوا در زمان پاشش به 05-درجه سانتیگراد افزایش یابد ادامه می یابد .
علاوه بر این ، مهمترین احتیاطی که باید در مناطقی که در اواخر بهار در معرض خطر سرمازدگی قرار دارند ، کاشت نهال های گردو دیرگل توصیه می شود. میتوان از رقم فرنور . یا چندلر یا ژنوتیپ پالیز استفاده کرد این گونه ها با کیفیت ترین کارآمد ترین و دیرگل ترین و تجاری ترین میباشد نهال های گردو چندلر ، فرنور ، ژنوتیپ پالیز به ویژه در مناطقی که ارتفاع آن به طور کلی بالاتر از 1100 متر و خطر سرمازدگی در اواخر بهاراین ساخته شده است. نهال گردوچندلر، فرنور، پالیز در حال حاضر برای این ارتفاعات توصیه می شود زیرا این گونه ها آخر از همه گردو گل میکنند و دیرگل ترین گردو ها میباشند. کیفیت میوه و عملکرد میوه نیز بسیار مناسب است. حتما در موقع کاشت نهال با کارشناسان نهالستان مهندس سعید قاسمی در ارتباط باشید تا بهترین ها را براتون انتخاب کنیم

خسارت بزرگی وارد نمی کند مگر اینکه برف و نوع آن بیش از حد باشد. اگر درختان در مناطقی که زمستان طولانی به طول می انجامد در زیر برف بمانند ، چون ریشه ها آب بیشتری به خود می گیرند ،. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در هوا می تواند به درخت آسیب برساند. مشتریهای ما که به کاشت نهال گردو فکر می کنند و می پرسند آیا ارتباطی با این رویداد دارند ، می گویند که کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است. به خصوص اگر درخت کنده شود ، احتمال آسیب دیدن درخت افزایش می یابد. علاوه بر این ، ممکن است به دلیل بارندگی برف ، شاخه هایی از درختان کنده شود.

وزش باد شدید ، تأثیر مثبتی بر درختان می گذارد ، در حالی که وزش باد شدید می تواند منجر به شکسته شدن میوه و شکسته شدن شاخه ها شود. علاوه بر این ، اگر وزش باد شدید هنگام لقاح ، مایع قندی را در بالای درختان خشک کند و لقاح تحت تأثیر منفی قرار می گیرد.

از آنجا که خاک های شنی آب ندارند ، درختان می توانند در اثر کمبود آب آسیب دیده و خسارت ببینند. با این حال ، می توان آن را کاملاً مناسب برای کشت گردو تهیه کرد به شرط آنکه غالباً بارور شود و به اندازه کافی به آب سیراب شود . علاوه بر این ، خاک شنی فرآوری آسان است.

از آنجایی که خاک های رس رس بیش از حد آب را حفظ می کنند ، باعث پوسیدگی ریشه در درختان می شود ، شاخه ها به خوبی شکوفه نمی زنند ، درخت دیر بیدار می شود و میوه ها دیر می رسند. با این وجود می توان با ایجاد لقاح مناسب و به ویژه کار پرورش دام با کود حیوانات سوخته ، زمین به حالت پوکی کشاند با این روش میتوان یک باغ مناسب گردو احداث کرد.

خاکهای آهک مطابق نسبت آهک با ماسه ، خاک رس و هوموس مخلوط می شوند و برای تولید گردو مناسب می شوند. قبل و بعد از تهیه این مخلوط ، نسبت آهک باید با تجزیه خاک تعیین شود. درصد آهک زمین نباید از 10 بیشتر باشد.

بهترین خاک برای نهال کاشت گردو نه ماسه ای باشد نه رسی از هردو خاک به صورت مساوی داشته باشد تا ریشه ها بتوانند اگسیژن جذب کنند و ریشه ها خوب رشد کنند و پوسیدگی ریشه دچار نشوند و در این خاک میتواند میوه ای عالی تولید کند.

در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بیش از 1 مترباشد. هیچ نوع میوه برای احداث باغ مناسب نیست . با این وجود ، ترجیح داده می شود زیر 2-4 متر باشد. اگر این مورد رعایت نشود ، درختی که برای سالهای اول سالم به نظر می رسد ، طی چند سال به تدریج خشک می شود.

اگر شوری خاک زیاد نباشد درخت گردو خوب جواب میدهد در گونه های سخت هسته ای مانند گردو ، pH خاک باید در حد خنثی باشد. علاوه بر این ، اگر مقدار نمک در مزرعه بسیار زیاد باشد ، می توان نمک را با شستن خاک حل کرد. البته در پایان این فرآیند با کوددهی خاک نیز برای افزایش سرعت هوموس مفید است.

درخت دچار ضعف میشود و میتواند به انواع بیماریها مبتلا شود رشد خوبی نخواهد داشت و برگ های درختان به رنگ سبز تغییر داده خواهد شد برای درمان این کار میتوان زمین را به ازمایش داد کمبود زمین را شناسایی کرد و کود های تقویتی استفاده کرد تا به این صورت زمین را اصلاح کنیم

نیازهای آبی درخت گردو باید در سطح عادی برآورده شود. به عبارت دیگر ، بسته به ساختار خاک و شرایط کلی آب و هوایی ، آبیاری باید انجام شود. اگر درختان آبرسانی نشوند ، به دلیل تشنگی ممکن است کمبود جوانه های گل مشاهده شود. در صورت آب دهی بیش از حد ، از رشد شاخه ها می توان در درختان پر رشد جلوگیری کرد و از تشکیل جوانه گل جلوگیری می شود.

اندامهای نر و ماده در گونه های گردو در گلهای جداگانه ای یافت می شوند ، یعنی یک ساختار مجزا جنسی (زن و مرد جداگانه). برای این کار ، گرده افشانی کاملاً ضروری است. حتما باید از گرده افشان استفاده کرد در صورت استفاده نکردن از گرده افشان ، 50٪ عملکرد کاهش می یابد. ارقام گرده افشان باید 5 تا 10 درصد از ارقام اصلی را از نظر تعداد تشکیل دهند. مثل برای گرده افشانی رقم چندلر حتما باید از فرنت برای گرده افشانی استفاده شود.

پیوند فرآیندی است که با پیوند کردن بخشی از گیاه انجام می شود. بنابراین ، ساختار ژنتیکی گیاهان تکثیر یافته به ریشه تلقیح شده (بستر) منتقل می شود و حامل همان ژن ها است. این امر امکان دستیابی به درختان استاندارد را فراهم می آورد. بنابراین ، شما نیازی به پیوند دوم برای نهالهای گردوی پیوندی که دریافت کرده اید ، ندارید.

مواد مغذی مورد نیاز گیاه ، مقدار ، خاک باید حتما مورد ازمایش قرار گیرد . تا مواد مفقود یا اضافی آن مشخص شود. مهم است که نمونه های خاکی که برای تجزیه و تحلیل می گیرید از اعماق مختلف مانند 0-15 ، 15-30 ، 30-60 سانتی متر باشد. اگر شما به مقدار 1 هکتار میخواهید زیر گشت ببرید باید 5 جای زمین نمونه برداری کنید از 4 گوشه و 1 نمونه از وسط و از دیوار های چاله ها برداشت نمایید

اگر میخواهید در ختی را خریداری کنید حتما اندازه متوسط از نهالستان بخواهید چون در موقع خیلی کوچک بودن نهال نمیتواند در مقابل سرما و گرما مقاومت نشان دهد درخت خشک میشود و درختی که بزرگ باشد در مرحله اول گیرایی درخت خیلی کم میشود در مرحله دوم کم رشد میشود ودیر به محصول دهی میکند ولی در اندازه متوسط نتیجه خوبی را خواهید گرفت

برای نهال های دارای ریشه باز ،50 اصله نهال که پس از شاخ و برگ برداشته و هرس می شوند و برای نهال ها لیبل زده میشود تا کشاورزان در موقع تحویل نهال به مشکل مخلوط شدن ارقام نهال ها نشوند جمع شده و به صورت دسته جمعی با پلاستیک بسته بندی میشوند تا آسیب نبیند. ما برای هر یک از محصولات مجوز تولید می کنیم ، برای تعداد کم سفارش ، نهال هایی که به صورت بسته در بسته بندی نایلونی بسته بندی شده اند ، توسط اتوبوس به آدرس شما ارسال می شوند. در تعداد زیاد سفارشات ، نهال ها در کامیون قرار می گیرند و سپس با یک پوشش پلاستیکی روی کامیون پوشانده می شوند.

پس از کاشت ، خاک باید به خوبی فشرده شود و باید آب داده شود تا هوا از ریشه جلوگیری شود. وبعد از ده روز یکبار دیگر ابیاری گردد و درخت گردو در اولین سال نیاز به هرس ندارد و اگر جاهای شگسته درخت را هرس کردید حتما چسب باغبانی بزنید

گردو گیاهی است که آب زیادی نمی خواهد ، اما به خصوص در سالهای اول باید با دقت و به طور مرتب آب داده شود. ، اما در صورت نیاز حتما باید به موقع آب داده شود. آبیاری تابستانی بسیار مهم است. آبیاری بسته به شرایط متفاوت است ، اما ممکن است از ماه اخر فروردین آغاز شود. اگر بهار خشک باشد ، آبیاری باید زود شروع شود. در غیر این صورت نگرش و کیفیت میوه کاهش می یابد. آبیاری نامنظم (آبیاری ناکافی و نامنظم) ممکن است باعث ضعیف شدن میوه شود .فرآیند آبیاری در گردو بویژه در میوه های کوچک ، دوره های پر شدن و نزدیک به درشت بودن بسیار مهم است. ، ایده آل ترین نوع آبیاری برای احداث باغ ، آبیاری قطره ای یا نفوذ آب است. در ضمن حتما باید برای درخت که شگوفه روی درخت هست نباید اب داد چون کلیه شکوفه ها را خراب میکند و محصول درخت خیلی کاهش مییابد

نیتروژن رشد برگ ها و ساقه ها را در درختان تسریع می کند. در صورت عدم وجود برگ در انتهای درختان زرد می شوند ، رشد برگهای کوچک و رگرسیون شاخه های ضعیف انجام می شود.

پتاسیم در گلدهی و رشد میوه تأثیرات مهمی دارد. در کمبود ، لبه های برگ قهوه ای می شوند. مقاومت در برابر بیماری کاهش می یابد. گل ها از نظر رنگ کاملاً کم رنگ هستند ، میوه ها کوچک می شوند و عملکرد آنها کاهش می یابد. و مغز میوه به حالت رنگ قهوه ای میشود.

هرس گردو ؛ این شکل شکل گیری برای کنترل ساختار تاج درختان است ، یعنی تشکیل یک تاج صاف و قوی ، افزایش عمر اقتصادی آن ، بهبود کیفیت میوه ، اطمینان از ورود نور و گردش هوا ، اطمینان از شکوفایی خوب ، از بین بردن قسمت های آسیب دیده و به دست آوردن بیشترین درآمد هنگام مشاهده به عنوان یک کل. ولی در گردو هرس به شکل دیگر هستش هر سبک انجام میگیرد

الف) هرس زمستانی در گردو
o عملکرد هرس در دوره استراحت.
o تشویق ظهور بقیه هرس درختان زمستان. در هرس سنگین زمستانی به تنهایی ، بیشتر انرژی درخت را به کار می برد ، رشد جسمی بیش از حد را تقویت می کند و باعث رشد و نمو می شود. بنابراین هرس زمستانی باید کمی سبک تر انجام شود.
o هرس زمستانه باید نسبت به پایان زمستان تا آنجا که ممکن انجام می شود، در غیر این صورت خسارت سرما ممکن است منجر شود. اگر درختان جوان باشند ، از هرس زودرس بیشتر آسیب خواهند دید.
o
ب) هرس تابستانی در گردو
o همچنین هرس سبز نامیده می شود. برای تمیز یا اصلاح هرس زمستانی ، برای افزایش آفتاب گرفتن ، هرس است.
o این امر به ویژه در شکل گیری سالها مهم است. هدف اصلی تنظیم رشد رویشی است.
o اگر رشد جسمی بیش از حد است ، باید هرس تابستان اعمال شود.
o برای جلوگیری از آسیب که ممکن است در زمستان هرس آن باید به عنوان اصلی 15 آگوست انجام است رخ دهد.
o با هرس تابستانی ، میوه های گردو حمل و نقل بیشتری در برابر آفتاب و افزایش کیفیت و کیفیت میوه می دهند.
o درختان هرس توسط هرس تابستان کنترل می شوند و اگر درختان از مناطق اختصاص یافته عبور کرده اند ، کنترل انجام می شود.
o به منظور افزایش جذب نور ، از قسمت میانی درخت برش بزنید. نکته ای که هنگام کوتاه کردن شاخه ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر 30 سانتی متر یا کوچکتر باشد ، کشویی بریده نمی شود ، شاخه ها از مداد ضخیم تر بریده می شوند و روند کوتاه شدن آن یک سوم طول شاخه است.
o اگر می خواهید نهال گردو صددرصد گواهی سفارش دهید یا از هرس کردن نهال های خود کمک بگیرید ، می توانید با کارشناسان نهالستان پالیز گردو تماس بگیرید.

o با افزایش سن درختان ، هرس محصول شدیدتر است. شاخه های پیچ خورده و خم شده باید برداشته شوند. اگر شاخه هایی با هم همپوشانی دارند ، باید از بین بروند و آنهایی که بیش از حد بین شاخه های کمکی گسترش می یابد ، کوتاه شوند.
o شاخه های قدیمی باید بریده و تجدید شوند.
o شاخه های خشک ، بیمار ، درهم تنیده و ضعیف باید قطع شود.
o شاخه را خم نکنید و خم نکنید. با این حال ، شاخه ها می توانند به عنوان باند استفاده شوند. اگر شاخه ها به دلیل وزن میوه خم شده اند ، می توان با اتصال با شاخه های دیگر تعمیر کرد.
o انواع قدیمی تر از گردو در که انواع گردو بومی رخ می دهد در قالب برش آپیکال میوه جوانه ساقه یک بخش خاصی از هرس سالانه باید انجام شود. اما در ارقام گردو با بازده بالا و به عبارتی در گونه های گردو جنس می توان فرآیند برش مانند شاخه سالانه (1/4 – 1/5) را انجام داد.
هنگام برش شاخه ها ، خیلی نزدیک یا دور از چشم خود را قطع نکنید. زاویه برش نباید خیلی شیب دار و خیلی پائیز باشد و باید با زاویه حدود 30 0 – 45 0 بریده شود .

معیار برداشت  گردو ترک خوردن پوسته بیرونی گوشتی (باید در 30٪ درخت مشاهده شود) و جدا شدن از شاخه است. روش تشخیص مشاهده یا مشاهده دستی است.

درصورتی که پاسخ سئوال خود را پیدا نکردید میتوانید آن را برای کارشناسان نهالستان پالیز گردو ارسال کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. همچنین با ارسال سئوال خود به ما کمک میکنید تا این صفحه را کامل‌تر کنیم.

سوالات متداول


مشاوره : 09331832393

کارشناس : 09371832393