معرفی روش های متداول پیوند زدن درخت گردو

معرفی روش های متداول پیوند زدن درخت گردو

آموزش پیوند زدن درخت گردو به باغداران کمک می کند که شرایط درختان گردو را برای رشد بهتر و باردهی بیشتر فراهم کند. به طور کلی، پیوند زدن با این هدف انجام می ‌شود که درختان از برخی جهات، تقویت شوند.

یک باغدار از پیوندهای سالم تر و جوان تر یا همان قلمه های جوان استفاده می کند و آنها را به درختان قدیمی ‌تر پیوند می زند و به این ترتیب، شرایط رشد بهتر برای درخت فراهم می گردد. پیوند زدن یا قلمه زنی در شرایطی پیشنهاد می شود که درخت گردو نیاز به رسیدگی بیشتر داشته باشد؛ یا با کمبود مواد مغذی رو به ‌رو شده و اکنون نیاز به پیوندزنی دارد.

بحث پیوند یکی از مهمترین مفاهیم در نگهداری از درختان گردو محسوب می شود. پیوند زدن درخت گردو نمی تواند در هر شرایطی انجام شود. شما باید فصل خاص و زمان خاص را برای این کار انتخاب کنید. عوامل مختلفی در قلمه زدن به درخت گردو تاثیر دارد که مهمترین آن در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، شرایط باغ گردو، فیزیولوژی درخت گردو و بررسی آفت ها و بیماری های گیاهی، درست در زمان قلمه زدن یا پیوند زدن می باشد.

اگر شما پیوند درخت را در خارج از زمان مناسب انجام دهید یا پیوندزنی، زمانی انجام شود که بیماری های درخت گردو شیوع پیدا کرده اند، نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت. پیوند زدن درخت گردو شرایط و فوت و فن های خاص خودش را دارد. پس از اینکه شما پیوند یا قلمه را به درخت گردو متصل کردید، پس از یک مدت، شرایط پیوند جدید با درخت سازگار می شود و به عنوان یک شاخه جانبی به خوبی رشد می کند.

چرا پیوند درخت گردو اهمیت دارند؟

قبل از آنکه به مهمترین و متداول ترین روش های پیوند درخت بپردازیم در یک مقدمه کوتاه به اهمیت پیوندزنی درختان گردو اشاره می کنیم.

هدف کلی از پیوند زدن درخت گردو این است که شرایط فیزیولوژی درخت گردو را با شرایط حاکم بر باغ گردو سازگار کنیم. وقتی یک باغدار، پیوندزنی را انجام می دهد، شرایطی را فراهم می ‌کند که در سال ‌های بعد، قلمه یا پیوندهای جدید به عنوان یک شاخه جانبی کوتاه رشد کنند. پیوندزنی باعث می شود که آسیب های جزئی روی تنه درخت برطرف شود. در این صورت، درخت در سال‌ های بعد، بهتر باردهی خواهد داشت.

در مبحث آموزش پیوند بسیار توصیه شده است که هنگام پیوند زدن، محل پیوندزنی روی ساقه یا شاخه درخت یا تنه درخت گردو را به خوبی شکاف دهید تا بافت نرم پیوند و بافت نرم درخت گردو با یکدیگر تلاقی پیدا کنند و به این ترتیب، بهتر جوش می‌خورند و قلمه یا پیوند می تواند به خوبی رشد کند.

پیوند درخت گردو به چند روش انجام می شود؟

روش های مختلفی برای پیوندزنی درخت گردو معرفی شده است. هر کدام از این روش ها طبق یک دستورالعمل خاص امکان پذیر هستند و باید در شرایط و فصل مناسب انجام گیرند. برای هر روش پیوندزنی درخت گردو یک سری ابزار و وسایل نیاز است. همچنین فیزیولوژی درخت گردو مشخص می ‌کند که قلمه زدن یا پیوند زنی را چگونه انجام دهید و چه مدت پس از این کار، قلمه ها رشد می کنند. همچنین شرایط نگهداری از درختان گردو که پیوند زنی برای آن انجام شده متفاوت است.

 • روش پیوند زنی T برای درخت گردو

روش پیوند زنی T برای درخت گردو

اولین روش که برای پیوند زدن درخت گردو بررسی می کنیم و بسیار متداول است، روش T نام دارد. روش T پیوند T برای تکثیر درختان گردو بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای اجرای این روش، روی پایه پذیرنده درخت گردو، یک شکاف به شکل حرف T انگلیسی ایجاد می کنید. اندازه دو طرف در برش عمودی باید حدود ۲ سانتی متر باشد. برش افقی را به طول یک سانتی متر ایجاد کنید تا حرف T انگلیسی مشاهده شود.

پیوند یا قلمه جدید را که برای پیوند درخت گردو در نظر گرفته ‌اید از نظر سالم بودن و بیماری های گیاهی بررسی کنید. پس از آن جوانه و قلمه را به همان شکل T و با همان شرایط برش بزنید. اندازه برش T که برای قلمه جدید انتخاب کرده اید، باید چند میلی متر از اندازه برش T که در روی درخت اصلی وجود دارد، کوتاه تر باشد. پیوند جدید را روی پایه قرار دهید و با نوار پلاستیکی مقاوم و محکم آن را ببندید. در نظر داشته باشید که قسمت نوک پیوند جدید باید بیرون از برش باشد تا بتواند به خوبی رشد کند.

 • پیوند امگا برای درخت گردو

پیوند امگا برای درخت گردو

یکی دیگر از روش های متداول پیوندزنی درخت گردو با نام روش پیوند امگا شناخته می شود. برای پیوند امگا باید از یک وسیله خاص استفاده کنید. ضخامت پیوند یا قلمه با ضخامت شکاف که در درخت گردو ایجاد می شود باید با هم برابر باشد. این دو قسمت روی هم قرار می گیرند. پیوند یا قلمه جدید درست روی پایه انجام می گیرد، بنابراین از نظر اندازه باید با هم مساوی باشند. دو قسمتی که روی هم قرار می گیرد، داخل یک دستگاه خاص که درجه حرارت معینی دارد، قرار داده شده، قسمت مورد نظر از طریق یک موم ذوب شده به هم متصل می ‌گردد.

در مرحله بعدی، این قسمت داغ در آب سرد قرار داده می شود تا استحکام لازم را به دست بیاورد. در این روش پیوندزنی درخت گردو، نیاز است که محل پیوندزنی در مدت سه هفته داخل خاک با شرایط مناسب با دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود. این نوع روش پیوند زنی معمولاً در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام می شود. زمانی که ریشه ها رشد کردند، برای کاشت در خاک آماده خواهند شد.

 • پیوند اسکنه برای پیوندزنی درخت گردو

پیوند اسکنه برای پیوندزنی درخت گردو

یک روش متداول اما قدیمی برای پیوندزنی درخت گردو با نام روش پیوند اسکنه معرفی شده است. در این روش باید شاخه هایی که برای پیوندزنی درخت گردو در نظر گرفته اید را کوتاه کنید تا فضای لازم آماده شود.

بهتر است سر شاخه های بریده شده را با چاقوی تیز، تمیزتر و صاف تر کنید. در مرحله بعدی، یک برش عمودی روی این قسمت به وجود بیاورید. ارتفاع شاخه پیوندی شما یا همان قلمه مشخص می ‌کند که اندازه برش عمودی چند سانتی متر باشد. مثلاً این اندازه می‌تواند از ۵ تا ۸ سانتی متر، متفاوت باشد.

پیوند جدید را داخل این شکاف قرار دهید و روی آن را با نوار پلاستیکی مقاوم بپوشانید. بهتر است پیوند جدید را در دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد قرار دهید و پس از هفته پنجم، روکش قلمه را بردارید و به این ترتیب، قلمه های جدید با شرایط جدید، سازگار می ‌شوند. بهترین زمان انجام روش پیوند اسکنه برای درخت گردو، اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد است.

 • پیوندزنی درخت گردو به روش وصله ای

پیوندزنی درخت گردو به روش وصله ای

یکی از متداول ترین روش های پیوند درخت گردو، روش وصله ا‌ی نام دارد. در روش وصله ای، باید یک قلمه یا پیوند سالم را انتخاب کنید. برای اجرای این روش و آماده کردن قلمه جدید، باید دو طرف آن را به اندازه ۲ سانتی متر با چاقوی تیز در حالت عمودی برش دهید. این قسمت روی پایه قرار می گیرد.

روی پایه پذیرنده قلمه، حتماً همین برش را ایجاد کنید تا  قسمت برش خورده پیوند و برش خورده پایه پذیرنده روی هم منطبق شوند. در مرحله بعدی، پیوند درخت گردو را روی پایه محکم کنید و با نوار پلاستیکی دور تا دور آن را بپوشانید. پس از ۶ هفته، نوار پلاستیکی را باز کنید تا قلمه‌ ها با شرایط سازگار شوند.

بهترین زمان برای پیوند درخت گردو به روش وصله ای، نیمه دوم تیرماه تا نیمه اول مرداد ماه است و بهترین شرایط دمایی ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد می باشد.

پیوند درخت گردو چه مزایایی دارد؟

پیوند درخت گردو چه مزایایی دارد؟

اکنون که با متداول ترین روش های پیوند درخت گردو آشنا شدید، می ‌توانید حدس بزنید که چقدر پیوند زنی به سود درختان گردو خواهد بود. درختان قدیمی گردو در باغ گردو به طور پیوسته در سال‌ های مختلف باردهی دارند، بنابراین ممکن است از توان باردهی آن یا مواد مغذی آنها کاسته شود. پیوندزنی درختان گردو باعث می شود که درختان بهتر رشد کنند، شاخه های جوان تر داشته باشند و بنابراین میوه های درشت تر و با کیفیت تر حاصل خواهند کرد.

میوه هایی که روی شاخه های پیوند زده شده روی درخت گردو رشد می کنند، در طولانی مدت، ماندگار تر هستند، مواد مغذی بهتری را در اختیار دارند و در برابر شرایط اقلیمی مقاوم تر هستند. میوه های رشد یافته روی شاخه های پیوند زده شده، در صورت رسیده شدن، دیرتر از روی درخت به زمین می ‌افتند. به این ترتیب میوه های گردو روی درختان پیوند زده شده، کیفیت بهتری پیدا می ‌کنند.

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای پیوندزنی درخت گردو افزایش باردهی کل باغ گردو است. فرض کنید تعداد خاصی درخت گردو قدیمی در باغ دارید که از نظر باردهی و وضعیت متوسط قرار دارند. شما می توانید با قلمه زدن درخت گردو، میزان باردهی درختان قدیمی‌تر را افزایش دهید.

نکات تکمیلی برای آموزش پیوند درخت گردو

 • فراموش نکنید که پیوند زدن درخت گردو باید در زمانی انجام شود که دوره رشد و فعالیت گیاه است. پیوند زدن درخت گردودر زمانی که درخت در خواب یا استراحت به سر می برد، کار مناسبی نیست و نتیجه ای ندارد.
 • با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و فیزیولوژی گیاه، باید شرایط دمایی را برای پیوند زنی درخت گردو و نگهداری از آن ها اجرا کرد. در سرمای شدید ممکن است پیوندها دچار سرمازدگی و یخ زدگی شوند و به خوبی رشد نکنند. قبل از شروع فصل سرما، بهتر است پیوندزنی درخت گردو را به پایان برسانید.
 • قلمه های جدید یا پیوندهای جدید باید از گیاهان جوان و سالم انتخاب شوند.
 • پیوندهایی که برای پیوندزنی درخت گردو انتخاب می کنید، باید بدون آفت های گیاهی یا بیماری های گیاهی باشند.
 • زمان مناسب را برای قلمه زدن درخت گردو انتخاب کنید تا شاخه های جوان زودتر رشد کنند و باردهی بهتری داشته باشند.
 • پیوند جدید را از قسمت های میانی یک شاخه جوان انتخاب کنید تا ثمردهی بهتری داشته باشند.
 • جدا کردن پیوند جدید از گیاه جوان را درست در زمان خواب و استراحت گیاه انجام دهید؛ اما پیوند زدن به درخت گردو باید در زمان پویایی آن انجام شود.
 • دانستن فیزیولوژی ارقام نهال گردو و درخت گردو می تواند شرایط پیوندزنی درختان را ساده تر و بدون دردسر پیش ببرد.

جمع بندی و نتیجه گیری

آموزش پیوند درخت گردو طبق دستورالعمل های متداول انجام می ‌شود. پیوندزنی درخت گردو یک روش متداول است که باعث تقویت درختان قدیمی شده و به باردهی آنها کمک می‌کند. پیوندهای جدید که برای درخت گردو انتخاب می ‌شوند، جوان و سالم هستند و پس از پیوند زنی، به عنوان یک شاخه جانبی رشد می کنند، میوه می دهند و باردهی درخت پذیرنده را بیشتر خواهند کرد.

انواع روش های پیوندزنی درخت گردو شامل پیوند وصله ‌ای، پیوند امگا، پیوند اسکنه و پیوند T یا پیوند شکمی می باشد. آنچه مهم است اینکه پیوند زدن درخت گردو باید در فصل خاص انجام شود و این فصل درست در زمان پویایی و رشد درختان گردو خواهد بود. برای نگهداری از درختان گردوی پیوند زده شده، شرایط دمایی را تنظیم کنید تا قلمه ها یا پیوندها در محل مناسب به خوبی جوش بخورند.

اگر تجربه ای در پیوند زنی درخت گردو ندارید یا به مشاور احتیاج دارید می توانید با کارشناسان این حوزه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. شرایط فیزیولوژی درخت گردو و شرایط پیوند جدید باید با یکدیگر سازگار باشند، در غیر این صورت، نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت.

در همین راستا برای توسعه باغ گردو می توانید انواع نهال گردو پیوندی شناسنامه دار جهادکشاورزی را از نهالستان پاییز گردو خرید کنید. نهالستان پاییز گردو، یک مرجع تخصصی است که می تواند نهال های باکیفیت از ارقام مختلف را در اختیار باغداران قرار دهد. شرایط باغ گردوی شما تعیین می‌کند که به کدام یک از انواع ارقام نهال گردو نیاز دارید. برای مشاوره خرید نهال گردو، شرایط کاشت نهال گردو و مراقبت از درختان گردو می ‌توانید به متخصصان و کارشناسان پالیز گردو اعتماد کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *