راهنمای انتخاب نوع منطقه مناسب برای کاشت و راه اندازی باغ گردو

راهنمای انتخاب نوع منطقه مناسب برای کاشت و راه اندازی باغ گردو

برای راه اندازی باغ گردو در مرحله اول باید به فکر فراهم کردن یک زمین مناسب برای کاشت درختان گردو باشید. موقعیت باغ گردو برای کاشت نهال های گردو به اندازه ای اهمیت دارد که می تواند موجب سودآوری یا حتی ضرردهی باغ شود.

اگر به دنبال راه اندازی باغ گردو هستید و می خواهید در ابتدا یک مکان مناسب را برای باغ خود در نظر بگیرید، باید پیش از خرید نهال گردو این کار را انجام دهید.

سرمایه گذاری برای راه اندازی یک باغ گردو مستقل، فرآیندی متفاوت از فرآیند خرید نهال گردو دارند. به عنوان کسی که می‌خواهید باغ گردو داشته باشید، بهتر است در ابتدا با افرادی که در این حوزه تجربه دارند مشورت کنید. در هر مرحله از راه اندازی یک باغ نیاز دارید که یک راهنمای گام به گام در اختیار داشته باشید تا هر آنچه چیزی که نیاز دارید را به شما نشان دهد.

تفاوتی نمی کند که هدف شما از راه اندازی باغ گردو چیست؛ در ابتدا باید یک مکان مناسب پیدا کنید. البته به طور قطع نمی‌توان گفت که انتخاب نهال گردو هیچ ارتباطی به موقعیت مکانی باغ گردو ندارد! درست بر عکس! هر آنچه که از مرحله ابتدایی خرید باغ گردو تا مرحله کاشت نهال ها نیاز دارید، به نوعی به هم گره خورده اند.

برای راه اندازی یک باغ گردو نیاز دارید که توصیه هایی در مورد محل کاشت نهال ها، نحوه مراقبت از نهال گردو، موارد استفاده از گردو و خرید گردو گرده افشان یا نهال میوه را به دست آورید.

برای راه اندازی باغ باید اطلاعات شما از بیماری های مخصوص درخت گردو، آفت ها یا شرایط کوددهی درخت گردو کامل باشد. زمانی درختان گردوی شما در باغ، محصولات پر بار ایجاد می کنند که شرایط استاندارد را از ۰ تا ۱۰۰ برای این درختان فراهم کنید.

به دلیل اهمیت گردو از نظر ارزش غذایی و موارد استفاده به عنوان آجیل، یا چوب گردو، این مطلب به طور اختصاصی درباره مواردی صحبت می‌کنیم که به شما کمک می کنند مکان مناسب را برای راه اندازی باغ سریع‌تر و بهتر پیدا کنید.

اگر به یک سرمایه‌گذاری در این حوزه فکر می کنید، این مسیر را صحیح آمده‌اید. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. سپس می توانید تصمیم درست را بگیرید.

مقدمه‌ای بر راه اندازی باغ گردو و انتخاب مکان مناسب برای کاشت نهال ها

راه اندازی باغ گردو و انتخاب مکان مناسب

داشتن اطلاعات در مورد انواع ارقام گردو برای راه اندازی باغ الزامیست. پرورش گردوی ایرانی، گردوی انگلیسی، گردوی کانادایی، گردوی اسرائیلی و گونه‌های دیگر از انواع نهال گردو هر کدام مستلزم تامین یک سری شرایط محیطی هستند.

نیاز آبی انواع نهال گردو متفاوت است. هر کدام از نهال ها به اندازه های مختلف رشد می کنند. دوره بازدهی و میوه دهی و گلدهی هر یک از نهال های گردو متفاوت است و این موضوعات می‌تواند بر روی انتخاب مکان مناسب برای کاشت درخت گردو تاثیر داشته باشند.

درخت گردو سریع رشد می کند و سایبان های گسترده ای به عرض ۱۸ متر را ایجاد خواهد کرد. ارتفاع یک درخت گردو در حداکثر مقدار خود به ۳۰ متر می رسد. درختان گردوی مرتفع، یک گونه خوب برای باروری و سوددهی هستند. درختان بزرگتر دسترسی به نور بیشتر دارند.

خواب زمستانی درختان گردو و زمان گلدهی نهال گردو، هر کدام در یک دوره مخصوص نسبت به ارقام مختلف گردو متفاوت است. به طور متوسط، از اواسط ماه آوریل تا اواخر ماه مه، بسته به ارقام نهال گردو جوانه‌ها از خواب زمستانی بیدار می‌شوند.

ریزش برگ درختان گردو معمولاً در  ماه نوامبر اتفاق می افتد. گلدهی درخت گردو تقریباً به صورت همزمان است و شما می توانید گل های نر و ماده را روی یک گیاه پیدا کنید؛ یعنی توزیع آن ها یکنواخت است. گرده افشانی درخت گردو توسط باد انجام می شود.

میزان مقاومت نهال های گردو نسبت به شرایط دمایی در ارقام مختلف، متفاوت است. برخی از نهال های گردو مقاوم به سرما هستند و برخی دیگر از گونه های نهال گردو در برابر گرما و خشکی مقاومت دارند؛ بنابراین برای راه اندازی باغ گردو نیاز دارید که شرایط اقلیمی منطقه را دقیقاً بررسی کنید.

اگر مکانی که برای کاشت درخت گردو انتخاب کرده‌اید شرایط آب و هوایی کوهستانی دارد، باید ارقام نهال گردو مقاوم به سرما زدگی را انتخاب کنید.

عرض جغرافیایی زیاد برای مکان کاشت درخت گردو شرایطی را فراهم می کند که درختان گردو در فصل بهار گلدهی داشته باشند. این درختان نسبت به سرمای بهاره آسیب‌پذیر هستند. ارقام مختلف نهال گردو برای کاشت در مناطق سردسیر موجود است. این وضعیت برای شرایط آب و هوایی گرم و خشک هم وجود دارد.

نکته دیگری که به عنوان مقدمه راه اندازی باغ باید بدانید این است که از آنجایی که گرده افشانی درختان گردو توسط باد انجام می شود، فاصله بین ردیف های کاشت نهال های گردو باید به گونه ‌ای باشد که گونه های گرده افشان را هم شامل شود.

به طور مثال در یک باغ گردو، یک ردیف گونه گردوی گرده افشان به ازای هر ۸ ردیف درخت گردوی اصلی باید کاشته شود. گردو گرده افشان باید در مسیر جهت وزش باد کاشته شود.

پرورش درخت گردو با کاشت بذر

پرورش درخت گردو

یکی از راهکارهای راه اندازی باغ گردو این است که شما به جای خرید نهال گردو با کاشت بذر، این درختان را پرورش دهید. درختان گردو که با کاشت بذر رشد می کنند، رشد نسبتاً آسان تر و سریع تری دارند. درخت گردو که از بذر رشد می کند در 8 تا ۱۲ سالگی، شروع به تولید میوه می کند. مطمئناً درختی که از بذر رشد کرده به هیچ عنوان خصوصیاتی شبیه درخت والد را نخواهد داشت.

اگر از ارقام گردو پیوندی برای راه اندازی باغ استفاده کنید، درختان گردو در سال پنجم میوه می دهند. اکثر نهال های گردو پس از دو سال می توانند به بار بنشینند، اما برخی از گونه ها از سال سوم به بعد باردهی خواهند داشت. مکانی که برای باغ گردو انتخاب می کنید در این موارد تاثیرگذار است.

بهترین مکان برای کاشت درخت گردو

بهترین مکان برای کاشت درخت گردو

بهترین مکان برای راه اندازی باغ گردو و کاشت درختان گردو، مکان ‌هایی آفتابگیر با یک سایه نسبی است. ترجیحاً از انتخاب موقعیت هایی که در معرض سرمازدگی و یخ زدگی قرار دارد خودداری کنید.

خاک باغ گردو باید حالت آهکی داشته باشد؛ حاصلخیز باشد؛ PH خاک بین ۶ تا ۷ باشد و ترجیحاً خاک زهکشی شده باشد. اکثر ارقام درخت گردو می توانند تا حداکثر  PH 4 تا 8 را نیز تحمل کنند.

وقتی می‌خواهید مکانی برای کاشت نهال گردو انتخاب کنید، داخل محوطه را بررسی کنید و مطمئن شوید که گیاهان مخرب در زمین رشد نکرده باشند. مطالعات نشان داده است که برخی گیاهان می توانند تنفس درخت گردو را مهار کنند و انرژی مورد نیاز برای گیاهان را از آنها سلب کنند و در نتیجه آب و مواد مغذی در اختیار درخت گردو قرار نمی گیرد.

یکی از ترکیباتی که این اثرات منفی را ایجاد می کند juglone نام دارد. این ترکیب یک بازدارنده برای درختان گردو و مانع رشد بهتر آنها محسوب می شود.

برای انتخاب مکان و راه اندازی باغ محاسبه کنید که گونه های گردو گرده افشان و نهال گردو اصلی را در چه قسمت‌هایی می کارید و تعداد آنها چقدر است.

چه مشکلاتی برای راه اندازی باغ گردو وجود دارد؟

مشکلاتی برای راه اندازی باغ گردو

درختان گردو جزو گیاهان چند ساله هستند، بنابراین مانند هر گیاه دیگری در معرض آسیب ها و مشکلاتی قرار دارد. برای راه اندازی باغ باید از تمام مشکلات و چالش ‌های این حوزه مطلع باشید.

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که برای درختان گردو به وجود می آید، آفتاب سوختگی است. در گرمای بیشتر از ۳۸ درجه سانتیگراد یا همین حدود درخت ها دچار سوختگی می شوند و برگ آنها تیره خواهد شد؛ همچنین وجود تنش کمبود رطوبت می تواند این حالت را به وجود بیاورد.

از دیگر مشکلات باغ گردو، سرمازدگی درختان است. اگر می خواهید درخت گردوی شما از یخبندان زودرس در امان باشد، ارقام گردو دیرگل را انتخاب کنید.

انواع آفت های گیاهی و حشرات مانند پروانه، مگس پوست گردو، شته و نماتد، مشکلات دیگری هستند که درختان گردو را درگیر می‌کنند. بیماری های گیاهی هم می توانند سلامت تاج گردو و ریشه گیاهان را در معرض خطر و آسیب قرار بدهند.

هدف از راه اندازی باغ گردو چیست؟

 

به طور کلی برای راه اندازی باغ گردو سه هدف تعیین شده است. هدف اصلی، همان پرورش درخت گردو و تولید میوه گردو برای آجیل مصرف به عنوان مغز گردو است.

از قسمت های مختلف درخت گردو می توان استفاده های فراوانی کرد. مغز گردو به صورت خام یا بو داده شده در بازار وجود دارد. مغز گردو به قدری مقوی است که از چربی های سالم برخوردار بوده و حتی می تواند منبع خوبی برای تولید روغن گردو باشد.

با توجه به توضیح فوق، دومین هدف از راه اندازی باغ گردو تولید روغن گردو است. مغز گردوی مرغوب تحت فشار و حرارت قرار می گیرد تا روغن آن استخراج شود. چیزی حدود بیشتر از ۵۰ درصد وزن هسته را روغن تشکیل داده است. روغن گردو بسیار سالم بوده، ارزش غذایی دارد و برای پخت و پز یا مصرف به صورت خام پیشنهاد شده است.

یکی دیگر از مهمترین اهداف راه اندازی باغ گردو، استفاده از چوب درخت گردو است. درخت گردو که برای بهره برداری از چوب پرورش داده می شود باید چوب محکم، ضخیم و مقاوم داشته باشد. تراکم چوب گردو در حد متوسط است و به راحتی می‌توان آن را برش داد یا مورد پردازش قرار داد. تولید چوب درخت گردو با رنگ های قهوه ای، شکلاتی، مشکی یا بنفش روشن برای ساخت مصنوعات چوبی بسیار پرطرفدار است.

برخی عقیده دارند می توان از پوست درخت گردو و برگ های گردو به عنوان یک راهکار درمانی استفاده کرد. البته این گزینه، هدف احداث باغ گردو نیست اما در منابع مختلف به آن اشاره شده است.

جمع بندی و نتیجه گیری

هدف از ارائه این بحث، شرح مهمترین نکاتی بود که در راه اندازی باغ گردو و انتخاب مکان مناسب برای کاشت درخت گردو باید بدانید. هر کدام از انواع ارقام نهال گردو یک خصوصیات منحصر به فرد دارند. باغ گردو باید شرایط آب و هوایی متوسط و تقریباً خنک داشته باشد. مکانی که برای باغ گردو انتخاب می کنید نباید در معرض یخ زدگی و سرمازدگی قرار داشته باشد؛ در غیر این صورت حتماً باید از ارقام گردو دیرگل استفاده کنید.

خرید نهال گردو و راه اندازی باغ گردو هرکدام به مشاوره و برنامه ریزی مجزایی نیاز دارند. اگر مکان باغ گردو را درست انتخاب کنید، شرایط خاک باغ را تنظیم نمایید و پس از خرید نهال گردو به راحتی آنها را می‌کارید و در طول ۲ تا ۵ سال، نسبت به نوع نهال گردو، شاهد باروری آنها خواهید بود.

نهالستان پالیز گردو به عنوان مرجع تخصصی نهال گردو، انواع ارقام نهال گردو را برای کاشت در شرایط اقلیمی متفاوت آماده می کند. چیزی که شما نیاز دارید یک مشاوره ساده با این کارشناسان است. کیفیت و قیمت نهال های گردو تضمین شده و شما طبق برنامه می توانید برای بازدهی باغ گردوی خود عمل کنید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *