با خواص شگفت انگیز برگ گردو بیشتر آشنا شویم

با خواص شگفت انگیز برگ گردو بیشتر آشنا شویم

خواص برگ گردو در کنار خوردن مغز گردو در چند سال اخیر از نظر ویژگی های تغذیه ای و درمانی مورد توجه قرار گرفته است. خوردن گردو در رژیم غذایی سالم برای تمام گروه های سنی پیشنهاد می شود. اگر تمایل دارید که سبک زندگی سالم را پیش بگیرید باید گردو را به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه خود انتخاب کنید.

فواید خوردن گردو برای سلامتی برای تمام گروه های سنی به ویژه مادران باردار بسیار زیاد است. فهرست کاملی از ارزش تغذیه ای گردو و خواص گردو برای سلامتی، بارها در منابع مختلف بررسی شده‌اند. ما نیز در مقالات متعدد قبلی به این موضوع بسیار اشاره کرده ایم.

علاوه بر خوردن مغز گردو باید توجه ویژه ‌ای به خواص برگ گردو و ترکیبات موجود در آن داشت. برگ درخت گردو مزایای شگفت انگیزی برای سلامتی انسان دارد. فواید برگ گردو برای سلامتی از هر نظر اثبات شده است. هر آنچه که از خواص درمانی گیاهان سراغ دارید، به طور قابل توجهی در برگ گردو وجود دارد و توسط آن تامین می ‌شود.

به طور مثال از برگ گردو به صورت جوشانده و دم کرده می‌توان برای تسکین درد، خاصیت ضد میکروبی و عامل درمان بیماری های پوستی استفاده کرد. این گزینه ها تنها گوشه کوچکی از بیشمار خواص برگ گردو هستند. برای اینکه با فواید برگ گردو بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انواع برگ گردو از نظر خواص، متفاوت هستند

انواع برگ گردو از نظر خواص، متفاوت هستند

قبل از اینکه به طور کامل به بررسی خواص برگ گردو برای سلامتی بپردازیم، لازم است خاطرنشان کنیم که انواع ارقام درخت گردو از نظر اندازه برگ، ویژگی ها و ترکیبات موجود در برگ ها متفاوت هستند. ممکن است شما ارقام گردوی انگلیسی را با یک سری از ویژگی ها در بازار پیدا کنید، در حالی که برگ گردو کانادایی و برگ گردوی آمریکایی، خواصی متفاوت از گونه ‌های دیگر دارد.

میزان سختی و نرمی برگ انواع درخت گردو هم با یکدیگر متفاوت است. همانطور که انواع میوه گردو در ارقام مختلف نهال گردو با هم فرق دارد، برگ درخت گردو و خواص برگ گردو نیز متفاوت است. ممکن است شما خواصی که از برگ گردو می‌ شناسید در ارقام گردو زود بازده، گردوی کانادایی، گردوی آمریکایی و گردوی اسرائیلی متفاوت باشد. به همین ترتیب، قیمت برگ گردو از انواع گونه های مختلف نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

ارزش تغذیه ای برگ گردو و خواص آن برای سلامتی

ارزش تغذیه ای برگ گردو و خواص آن برای سلامتی

وقتی صحبت از مزایا و خواص برگ گردو به میان می آید ارزش غذایی آن برای سلامتی چندان تفاوتی با مزایای خوردن مغز گردو یا برگ گردو از انواع ارقام گردو ندارد.

در منابع گفته شده است که این گیاه، بهترین خواص را در مبارزه با عفونت های قارچی ارائه می دهد. برگ درخت گردو که به صورت خشک شده در می آید در سراسر جهان در فهرست مهم ترین گیاهان دارویی با خواص مهم برای سلامتی قرار می گیرد.

در بسیاری منابع، باز هم عنوان شده است که می‌توان از برگ خشک شده درخت گردو برای تهیه چای گیاهی استفاده کرد. خوردن چای گیاهی با استفاده از برگ گردو از بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.

در قسمت زیر به مهمترین مزایای شگفت انگیز و انواع خواص برگ گردو اشاره می کنیم. این موارد در انواع درخت گردو مشترک هستند.

 • برگ درخت گردو دارای خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی است

اولین و مهمترین خواص برگ گردو را می‌توان در ترکیباتی دانست که باعث ایجاد خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی در برگ ها می شود. ترکیبات موجود در برگ گردو، یک ضد انگل بسیار موثر است، به همین دلیل است که از آن برای قرن ها به طور سنتی به عنوان یک داروی خانگی استفاده می ‌شده است. مردمان باستان از برگ گردو برای درمان عفونت ها بسیار استفاده می کردند.

 • مزایای برگ گردو برای بیماری های پوستی

تصور می کنید چه تعداد بیماری های پوستی را می توان با استفاده از برگ درخت گردو درمان کرد؟ فهرستی که از انواع بیماری های پوستی قابل درمان با برگ گردو عنوان شده، بسیار جالب توجه است. شما می توانید با برگ گردو و عصاره آن، بیماری های پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس و برخی دیگر از لکه های پوستی روشن را درمان کنید. عوامل ضد قارچی موجود در برگ های درخت گردو باعث ایجاد این چنین خاصیتی می ‌شوند.

 • خواص برگ گردو، بهترین راه حل آفتاب سوختگی

یکی دیگر از مهمترین مزایای برگ گردو این است که در درمان آفتاب سوختگی بسیار موثر عمل می ‌کند. برگ درخت گردو برای بیماری های پوستی که ناشی از باکتری ها و قارچ ها هستند مفید است. التهاب پوست که در اثر تابش شدید آفتاب به وجود آمده با برگ درخت گردو برطرف می ‌شود.

 • برگ درخت گردو برای خارش سر

یکی دیگر از مهمترین خواص برگ گردو، استفاده از آن به عنوان یک درمان طبیعی خارش سر است. افراد زیادی در جهان به خارش پوست سر مبتلا هستند که بسیار آزار دهنده است و اگر درمان نشود منجر به اثرات شدید و بیماری های پوستی می شود.

خارش شدید سر می‌تواند شرایط شوره سر، موخوره و ریزش مو را ایجاد کند. همه ما از فواید روغن های گیاهی نظیر روغن بادام برای سلامت پوست سر و جلوگیری از خارش سر آشنا هستیم؛ اما ممکن است کمتر کسی از مزایای برگ گردو برای این عارضه ناراحت کننده اطلاع داشته باشد.

برای اینکه از خواص و اثرات مفید برگ گردو برای سلامت پوست سر خود بهره مند شوید، موهای خود را با آب مخلوط شده با برگ خشک گردو شستشو دهید. این شستشو می‌تواند خارش سر و هر ناراحتی پوست سر شما را برطرف کند.

 • برگ درخت گردو، حشرات را دفع می کند

برگ درخت گردو، حشرات را دفع می کند

بسیاری از منابع قدیمی، بخصوص مجلات کشاورزی بیان کردند که اکثر کشاورزان در دوران قدیم از برگ گردو به عنوان عامل دفع حشرات استفاده می‌کرده‌اند. بنابراین این گزینه را می توان یکی از خواص شگفت انگیز برگ‌گردو دانست. به جای آن که از حشره کش برای دفع حشرات استفاده کنید که البته می‌تواند برای سلامتی انسان خطرناک باشد، استفاده از برگ های خشک شده درخت گردو به عنوان دفع کننده حشرات، نه تنها سالم است، بلکه برای محیط زیست هم مفید خواهد بود.

 • در برگ درخت گردو، ترکیبات قابض وجود دارد

یکی از خواص برگ گردو که بیش از قرن ها به طور سنتی مورد استفاده قرار گرفته است، به دلیل قابض بودن آن است. از برگ های گردو می توان برای کاهش تعریق زیاد با کوچک شدن غدد عرق استفاده کرد.

 • برگ گردو به کنترل منوراژیا (Menorrhagia ) کمک می کند

در دنیای پزشکی، برگ های گردو برای کنترل منوراژیا استفاده می شود. منوراژیا، یکی از شرایطی است که در آن، زنان از خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی رنج می برند. اگرچه خواص برگ گردو، این بیماری به طور کامل درمان نمی کند، اما ثابت شده است که می تواند با کنترل آن، مانع از دست رفتن بیشتر خون شود.

 • خواص برگ گردو برای درمان اسهال

خواص شگفت انگیز برگ گردو برای درمان اسهال اثبات شده است، اما این حقیقت را هنوز بسیاری از افراد نمی دانند! اسهال یک پدیده طبیعی است که در اثر اختلال در عملکرد سیستم گوارشی در روده ها به وجود می آید. به جای اینکه داروهای شیمیایی مصرف کنید، می توانید با برگ خشک شده درخت گردو و استفاده آن به صورت جوشانده یا دم کرده، اثرات اسهال را از بین ببرید. اگر در کنار سایر دم‌ کرده ها و جوشانده ها یا گیاهان دارویی خشک، در آشپز خانه خود مقداری برگ گردو هم داشته باشید چندان ضرر نمی کنید.

 • خواص برگ گردو به عنوان یک چای گیاهی

در کنار خواص درمانی که برای انواع برگ خشک شده گردو در قسمت های قبلی اشاره کردیم می توان از آن به عنوان یک گزینه برای تهیه چای گیاهی خوشمزه و سالم استفاده کرد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از خوردن یک فنجان چای گیاهی هنگام عصرانه لذت می برید، دم کرده برگ درخت گردو برای شما مفید است. مصرف چای گیاهی با برگ گردو در طولانی مدت توصیه نمی شود، اما به عنوان یک درمان خانگی معمولاً در فهرست چای گیاهی محبوب طبقه بندی شده است.

 • مزایای برگ گردو در روش آروماتراپی

یکی دیگر از خواص برگ گردو که در طب سنتی بارها به آن اشاره شده، استفاده از رایحه و عطر خوش آن در روش‌ های آروماتراپی است. می‌توانید برگ گردو را به آب استحمام در وان حمام اضافه کنید و هنگامی که رایحه معطر آن در فضا پراکنده شد، به شما احساس آرامش بیشتری می دهد. از طرف دیگر عوامل ضد قارچی موجود در برگ گردو برای سلامت پوست بسیار مناسب هستند.

سایر خواص شگفت‌انگیز برگ‌گردو که نباید فراموش کنید

سایر خواص شگفت‌انگیز برگ‌گردو که نباید فراموش کنید

 • برگ گردو می تواند قوای جنسی را افزایش دهد
 • جوشانده برگ گردو، ادرار آور و هضم کننده غذا است
 • برگ گردوی یک ماده طبیعی رنگ زا می باشد که به عنوان رنگ موی طبیعی می توانید از آن استفاده کنید
 • از برگ درخت گردو به عنوان حشره کش و علف کش می توانید استفاده کنید
 • برگ گردو از خونریزی جلوگیری می کند
 • برگ گردو، خاصیت ضد قارچی ضد باکتریایی و برطرف کننده عفونت دارد
 • برگ گردو از ریزش مو جلوگیری می کند
 • برگ درخت گردو برای درمان درد مفاصل و بیماری های مربوط بهاستخوان و مفصل های حرکتی مناسب است
 • جوشانده برگ درخت گردو به کاهش فشار خون و کاهش دیابت کمک می کند
 • برگ درخت گردو خاصیت ضد سرطانی دارد،ترکیبات آنتی اکسیدانی دارد و با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌ کند
 • از برگ درخت گردو می توانید برای درمان کم خونی استفاده کنید

جمع بندی و نتیجه گیری

با در نظر گرفتن تمام گزینه هایی که در قسمت بالا برای خواص برگ گردو مطرح کردیم، اما باز هم به شما توصیه می کنیم که در مصرف برگ گردو و جوشانده آن احتیاط کنید. برگ درخت گردو از قرنها پیش به عنوان یک روش درمان خانگی مورد استفاده قرار می گرفته است.

متاسفانه در منابع جدید برای بسیاری از این کاربردها هنوز تحقیقات اثبات شده ای وجود ندارد، اما هنوز هم متخصصان طب سنتی به مزایای شگفت انگیز برگ گردو برای سلامتی اشاره می کنند. تحقیقات در مورد خواص و اثرات مفید برگ‌گردو هنوز هم ادامه دارد.

از برگ گردو می توان از مهمترین خواص برگ گردو می توان به قابض بودن آن مبارزه با عفونت های قارچی و باکتریایی جلوگیری از خارش سر و ریزش مو، خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی در درمان بیماری ‌های پوستی و ده ها خاص دیگر اشاره کرد. به این ترتیب دور از انتظار نیست که پرورش انواع نهال گردو و درخت گردو بیش از پیش مورد توجه باغداران قرار بگیرد.

برای توسعه باغ گردو و کاشت نهال های گردو و پرورش میوه های جدید، نیاز به خرید انواع ارقام نهال گردو لیبل دار جهادکشاورزی با کیفیت دارید. اگر یک باغدار هستید و به دنبال بهترین ارقام نهال گردو می باشید، برای این کار، نهالستان تخصصی پالیز گردو را به شما پیشنهاد می دهیم.

پیدا کردن بهترین نهال گردو در بازار کار آسانی نیست. نهال‌های گردو شناسنامه دار و با کیفیت برای پرورش در هر شرایط آب و هوایی توسط کارشناسان متخصص در نهالستان پالیز گردو آماده شده اند. فقط کافیست نهال های با کیفیت را از این مرکز معتبر تهیه کنید. اگر برای راه اندازی باغ گردو یا خرید نهال های گردوی با کیفیت نیاز به مشاوره دارید، باز هم کارشناسان پالیز گردو، راهنمایی های لازم را به شما ارائه خواهند داد.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *