حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در استان لرستان

خرید و فروش عمده انواع ارقام نهال گردو در استان لرستان

استان لرستان یکی از مهم ترین استان های غربی در شهر ایران است. این استان سیزدهمین استان پرجمعیت کشور شناخته میشود. بیشتر قسمت های این استان کوهستانی و با ارتفاع زیاد است. کوه های زاگرس سرتاسر این شهر را فراگرفته و البته چند دشت نیز دارد. 3 شهرستان دورود؛ ازنا، الیگودرز از جمله شهرهای نسبتا هموار این استان هستند. این استان سومین استان پرآب در ایران است. رودخانه های پرآب؛ چشمه ها و چاه های بسیار، از مهم ترین منابع آبی استان لرستان به حساب میایند. دریاچه گهر؛ دریاچه کیو و دریاچه شط تمی و دریاچه خان آباد از مهم ترین دریاچه های این استان به شمار میروند. استان لرستان دارای 11 شهرستان؛ 29 بخش و 85 دهستان است. مرکز این استان شهر خرم آباد است. فاصله این استان با شهر تهران 363.01 کیلومتر است. در این بخش به معرفی بهترین نهال های گردو در لرستان خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

موقعیت جغرافیایی استان لرستان

این استان با استان های همدان و مرکزی و از شرق با استان اصفهان همسایه است. این استان از جنوب با استان خوزستان و از بخش های غربی با دو استان کرمانشاه و ایلام مرز مشترک دارد. در بخش هایی از جنوب شرقی آن نیز مرز کوچکی با استان چهارمحال و بختیاری دارد.

ارتفاع از سطح دریای استان لرستان

ارتفاع بخش های مرتفع آن در کوه اشترانکوه به 4150 متر و ارتفاع مناطق پست تر در این شهر حدود 500 متر از سطح دریا است.

آب و هوای استان لرستان

تنوع آب و هوایی استان لرستان از شمال شرق به جنوب غربی آن متفاوت است. به طور کلی لرستان دارای 3 ناحیه آب وهوایی است. آب وهوای سرد و کوهستانی؛ آب وهوای معتدل مرکزی و آب وهوای گرم جنوبی که در شهرهای مختلف این استان دیده میشود. زمستان در بخش های شمالی این استان بسیار سرد و پربارش برفی است. درحالیکه در بخش های جنوبی آن آب وهوای مطبوع با بارش باران همراه است. اختلاف دمای شهرهای استان لرستان بین 47.4 تا 35- درجه سانتیگراد است. میانگین بارش سالیانه در این استان بین 550 تا 600 میلیمتر است.

بهترین نهال گردو برای کاشت در همه ی شهرهای استان لرستان کدام است؟ به همراه قیمت نهال گردو در لرستان

نهالی را باید برای کاشت در شهر خود انتخاب کنیم که ارتفاع از سطح دریای آن با ارتفاع شهر ما متناسب باشد. برای این کار ابتدا باید با جستجوی عبارت “ارتفاع از سطح دریای شهر خرم آباد” و قراردهی نام شهر خودتان به جای کلمه خرم آباد؛ در اینترنت از ارتفاع از سطح دریای منطقه خود آگاه شوید. سپس با توجه به اطلاعات محصول، میتوانید ارقامی که برای کاشت در شهر شما مطابقت دارند را بیابید. توصیه میکنیم فقط ارقام مطابق را در باغتان بکارید. درغیر اینصورت ممکن است نهال در باغ شما رشد کافی نداشته و یا به طور کامل بسوزد.

برای خرید نهال گردو در استان لرستان نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در لرستان معرفی میکند:

یکی از بهترین نهال ها برای کاشت در بیشتر نقاط استان لرستان نهال گردو ژنوتیپ برتر است. با خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در لرستان محصول دهی بسیار عالی و عمر اقتصادی بینظیری از درختان شاهد خواهیم بود. نهال گردو ژنوتیپ برتر محصول دهی سالیانه 8 تن در هکتار دارد. این رقم تحمل خشکی و آفات و بیماری بسیار بالایی دارد. به این ترتیب هزینه های باغداری ناشی از بیماری و مرگ درختان کاهش میابد. وزن میوه های این رقم 13 گرم است که به طور میانگین 6.3 گرم از آن وزن مغز است. میوه های گردو ژنوتیپ برتر به شکل تخم مرغی و به رنگ سفید شیری دیده میشوند. بهترین ارتفاع برای کاشت این رقم بین 0 تا 3000 متر از سطح دریای آزاد است. این رقم نیازی به کاشت نهال گرده زا در باغ ندارد. اما تجربه نشان میدهد که کاشت یک رقم گرده زا در باغ، به بهبود محصول دهی درختان کمک میکند.

نهال گردو تویسرکان محصول کشور ایران است. از این رو سازگاری بسیار عالی در آب وهوا و شرایط اقلیمی کشورمان دارد. همچنین به دلیل اصلاح این رقم؛ امروزه میتوان آن را در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا کاشت. بیشتر نقاط کشورمان در این ارتفاع قرار دارند. محصول دهی سالیانه درختان گردو تویسرکان 6 تن در هکتار است. میوه های آن بیضی شکل و با پوسته ی نازک (پوست کاغذی) هستند. این درخت بسیار بلند قد است. و میتواند تا ارتفاع 20 متر نیز رشد کند. محصول دهی درختان از سن 5 تا 6 سالگی آغاز شده و تا 40 الی 50 سالگی درختان ادامه خواهد داشت. به علت میوه های باکیفیت و با درصد چربی بالا؛ امروزه خرید نهال گردو تویسرکان در لرستان؛ بسیار مورد توجه باغداران لرستانی قرار گرفته است.

نهال گردو فرنور یک رقم فرانسوی است که قدرت رشد بسیار عالی در آب وهوا و شرایط جغرافیایی کشورمان را دارد. خرید نهال گردو فرنور در لرستان؛ یکی از بهترین انتخاب ها برای راه اندازی باغ گردو در این شهر محسوب میشود. میوه های گردو فرنور 13 گرم با رنگ روشن و با پوسته ی تقریبا کاغذی هستند. پوسته ی میوه به راحتی و با دست جدا میشود. با کاشت نهال گردو فرنور از سال اول محصول دهی آن آغاز شده و با رسیدن درخت به سن 1 سالگی محصول دهی آن به 1 تن در هکتار میرسد. این رقم در سن 3 سالگی قادر است بین 7 الی 8 تن باردهی بهینه داشته باشد. این محصول دهی تا 100 سالگی درخت ادامه خواهد یافت و در این مدت با فروش میوه های درخت گردو فرنور به درآمدزایی بسیار عالی دست یابید.

به جرئت میتوان گفت بهترین انتخاب برای خرید نهال گردو در لرستان، خرید نهال گردو پالیز کانادایی در لرستان است. این رقم که با ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا سازگاری کامل دارد. میتواند در شرایط آب وهوایی و اقلیمی تمامی شهرهای استان لرستان باردهی بسیار عالی داشته باشد. درصد چربی میوه ای این رقم بسیار بالا و در حدود 73% است. گردو پالیز کانادایی بیضی شکل و بسیار درشت است. وزن میوه های آن 15 گرم است که 8.9 گرم از آن را مغز میوه تشکیل داده است. نیاز سرمایی این رقم بین 600 تا 800 ساعت قرار گیری در دمای بین 5 تا 7 درجه سانتیگراد است که در آب وهوای شهرهای استان لرستان به خوبی برطرف میشود. درخت گردو پالیزکانادایی در سن 8 سالگی قادر است تا 16 تن در هکتار محصول تولید نماید. این روند محصول دهی درختان تا 100 سال ادامه دارد. این رقم خود سازگار است. یعنی نیازی به کاشت رقم گرده زا در باغ ندارد. اما با کاشت رقم گرده زا در باغ میتوانیم عملکرد درختان را بهبود دهیم.

نهال گردو اسرائیلی همانطور که از نام آن پیداست برای اولین بار در کشور اسرائیل کشت شد. این رقم تحمل خشکی بسیار بالایی دارد. و قادر است در شرایط آب وهوایی مختلف به خوبی رشد نماید. محصول دهی سالیانه درخت گردو اسرائیلی 8 تن در هکتار است. میوه های درخت متوسط و با وزن 10 گرم و به شکل بیضی با مغز پر و سالم به رنگ سفید دیده میشوند. پوسته ی چوبی روی میوه ها به راحتی با دست قابل شکستن است. نهال گردو اسرائیلی خود گرده زا است یعنی برای انجام عملیات گرده افشانی نیازی به کاشت رقم گرده زا در باغ وجود ندارد. توجه داشته باشید که ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت نهال گردو اسرائیلی بین 0 تا 2000 متر است. بنابراین هنگام خرید نهال گردو اسرائیلی در لرستان, ارتفاع دقیق شهر خود را با جستجو در اینترنت بدست آورده و فقط در صورت مطابقت ارتفاع از سطح دریای شهر خود با ارتفاع مطلوب این نهال؛ میتوانید نهال گردو اسرائیلی را در شهر خود بکارید.

نهال گردو چندلر محصول کشور آمریکا یکی از بهترین و مشهورترین نهال گردو در لرستان است. این رقم به علت محصولات درشت و با کیفیتی که دارد همواره در صدر لیست خرید نهال گردو در استان لرستان قرار گرفته است. میوه های گردو چندلر به طور میانگین 15 گرم وزن دارند؛ که 10 گرم از آن وزن مغز است. و در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریا قادرند بهترین باردهی و عملکرد را از خود نشان دهند. خرید نهال گردو چندلر در لرستان؛ فقط به باغداران شهرهایی توصیه میشود که در بازه ی ارتفاعی 0 تا 1500 متر از سطح دریا قراردارند. سایر شهرهای مرتفع تر نیز باید از ارقام معرفی شده دیگر در این مطلب استفاده نمایند. درخت گردو چندلر در 1 سالگی محصول دهی را آغاز میکند و در سن 5 سالگی با رسیدن به سن بلوغ، محصول دهی آنها حداکثری میشود. محصول دهی حداکثری درختان گردو چندلر بین 6 تا 7 تن در هکتار است. و این روند بیش از 100 سال ادامه میابد.

مهم ترین نکات مدیریتی برای کاشت و احداث باغ گردو در لرستان

در ابتدا باید گفت راه اندازی باغ گردو در شهر لرستان یکی از بهترین انتخاب ها برای بهره وری بسیار بالا از فضای زمین و باغ و درآمدزایی شناخته میشود. شهرهای استان لرستان دارای بهترین آب وهوا و بهترین سازگاری با شرایط مطلوب نهال گردو بوده و با کاشت نهال گردو در لرستان, بهترین باردهی را از درختان گردو شاهد خواهیم بود. در این بخش قصد داریم تا مهم ترین نکات مدیریت در راه اندازی باغ گردو در استان لرستان را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

ارتفاع از سطح دریای شهرمان و ارتفاع مطلوب نهال

اولین فاکتوری که همواره برای احداث هر باغ میوه ای به آن توجه داشته باشیم، ارتفاع از سطح دریا است. بازه ارتفاع از سطح دریا در استان لرستان بین 500 متر تا 4150 متر است. مناطق بسیار مرتفع و کوهستانی بالاتر از 3000 متر از سطح دریا برای کاشت نهال گردو در استان لرستان مساعد نبوده و بسیار سرد است. هنگام معرفی هر رقم گردو؛ ارتفاع از سطح دریای آن نیز اعلام شده است. بنابراین فقط در صورت مطابقت ارتفاع از سطح دریای منطقه تان با ارتفاع مطلوب نهال آن را بکارید.

دمای هوای مطلوب نهال گردو و مقایسه آن با شرایط دمایی استان لرستان

در ابتدا باید بدانیم که بهترین دما برای رشد بیشتر نهال های گردو بین 5 تا 20 درجه سانتیگراد است. درختان در فصل های مختلف شرایط دمایی متفاوتی را تجربه میکنند. دمای هوا در شهرهای استان لرستان در فصل زمستان به حداقل 35- درجه سانتیگراد و در فصل تابستان به حداکثر 47.4 درجه سانتیگراد میرسد. با توجه به تحمل سرمایی و گرمایی بسیار بالای ارقام معرفی شده؛ به طورکلی میانگین دما در بیشتر شهرهای لرستان برای کاشت و بهره برداری از باغ گردو مناسب است.

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو در استان لرستان

سعی کنید خاک باغ خود را پیش از خرید نهال گردو در لرستان به خوبی شخم زده و با افزودن کودهای شیمیایی آن را تقویت کنید. بهترین خاک برای کاشت نهال گردو، خاک های لومی و شنی و رسی هستند. به علاوه خاک باید دارای شوری 4 میلی موس بر سانتیمتر و ph بین 5.6 تا 5.7 باشد. 14 عنصر مورد نیاز درختان گردو باید به میزان کافی در خاک وجود داشته باشد تا ریشه درختان به خوبی بتواند از آنها تغذیه نماید. همچنین خاک باید عمیق با عمق حداقل 3 متر بوده و دارای زهکشی مناسب برای تخلیه آسان آب و رشد ریشه باشد.

آبیاری نهال های گردو در استان لرستان

استان لرستان دارای بارندگی سالیانه بین 550 تا 600 میلی متر است. این مقدار بارندگی بسیار عالی برای راه اندازی باغ به صورت دیمی میباشد. البته باید توجه داشته باشید که در باغ هایی که به صورت دیمی راه اندازی میشوند؛ عمر اقتصادی و عملکرد درختان کاهش یافته و همچنین درختان ضعیف تر میشوند. به این ترتیب بیماری ها و آفات آسان تر به درخت حمله ور میشوند. به طور کلی درختان گردو هر 7 تا 10 روز یکبار به آبیاری نیاز دارند. این نیاز در فصل رشد و فصل گرم سال افزایش یافته و در فصل بارندگی و فصل سرد سال کاهش میابد. حجم کل آبیاری باغ گردو سالیانه بین 7000 تا 10000 متر مکعب است.

فاصله و نحوه ی کاشت نهال گردو در استان لرستان

کاشت نهال های گردو در لرستان باید به گونه ای باشد که درختان بتوانند به خوبی نور خورشید دریافت کنند. همچنین ریشه ی درختان به راحتی به تغذیه از خاک بپردازد. از دیگر دلایل اهمیت رعایت فاصله کاشت؛ عبور و مرور آسان تر وسایل نقلیه کشاورزی در باغ و برداشت محصول آسانتر است. الگوی کاشت معمولا براساس نقشه ی زمین و برای استفاده ی بهینه از حداکثر ضرفیت زمین انتخاب میشود. الگوهای مرسوم کاشت نهال گردو به صورت مربعی؛ لوزی؛ داربستی و مستطیلی است. بهترین الگوی کاشت نهال گردو در لرستان؛ الگوهای مستطیلی و مربعی است. فواصل کاشت معمولا به صورت 6 در 6 متر مربع؛ 7 در 7 متر مربع و یا 7 در 6 متر مربع میباشد.

علت لزوم دریافت نور خورشید توسط درختان و تاثیر آن در رشد درختان گردو

درختان از طریق عناصر موجود در خاک و همچنین هوا؛ مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت نموده و از طریق نور خورشید، انرژی لازم برای تبدیل این مواد مغذی به میوه را تولید مینمایند. در درختان گردویی که نور کافی دریافت نمیکنند، علاوه بر کاهش محصول دهی؛ کاهش انرژی درختان و افزایش احتمال بروز بیماری ها و حمله آفات را شاهد خواهیم بود. هر درخت گردو نیاز دارد تا حداقل 6 ساعت از روز را در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. به این ترتیب میتواند بهترین عملکرد در باغ را داشته باشد. خوشبختانه تمامی شهرهای استان لرستان دارای تابش نور خورشید کافی بوده، بنابراین میتوانید با خیالی آسوده نهال های گردوی خود را در لرستان بکارید.

بهترین نهالستان نهال گردو در لرستان

نهالستان پالیزگردو با بیش از نیم قرن تجربه یکی از بهترین و مجهزترین نهالستان های نهال گردو در استان لرستان میباشد. این مرکز با استفاده از دانش به روز باغداری، اقدام به تولید و فروش بهترین نهال گردوی پیوندی در لرستان نموده است. جهت پیش خرید و یا خرید نهال گردو در استان لرستان، فقط کافیست تا با کارشناسان ما در پالیزگردو تماس بگیرید. متخصصین ما پس از مشاوره رایگان؛ بهترین نهال گردو در لرستان را به شما معرفی نموده و پس از ثبت سفارش از طریق اتوبوس؛ وانت؛ کامیون و یا سایر وسایل حمل و نقل اختصاصی به همراه گواهی سلامت و ضمانتامه کتبی معتبر و قابل پیگیری برای شما باغداران محترم ارسال مینمایند.

این مرکز علاوه بر فروش نهال گردو در لرستان خدمات دیگری از قبیل مشاوره رایگان در حوزه کلیه اقدامات مرتبط با راه اندازی باغ گردو در لرستان, احداث باغ گردو به صورت حضوری در لرستان و همچنین مشاوره بیماری شناسی و آفات تحت نظر متخصصین گیاه شناسی نیز دارد.

X