از بیماری پوسیدگی زغالی گردو چه میدانیم؟

از بیماری پوسیدگی زغالی گردو چه میدانیم؟

درخت گردو به دلیل تولید میوه های با کیفیت در دسته ارقام ارزشمند قرار میگیرد و مورد استقبال باغداران نیز قرار گرفته است، توجه به آفات و بیماری های رایج درختان گردو یکی از دغدغه های اصلی باغداران می باشد، توجه به تغذیه مناسب گردو از زمان کاشت نهال بسیار اهمیت دارد زیرا درختانی که از سلامت کافی برخوردار نیستند و یا از نظر تغذیه کمبود دارند بیشتر در معرض بیماری و آفات قرار می گیرند،در ادامه شما را با یکی از بیماری های خطرناک درخت گردو به نام پوسیدگی زغالی گردو آشنا می کنیم با ما همراه باشید تا در مورد علائم پوسیدگی زغالی گردو و روش های مبارزه با بیماری پوسیدگی زغالی گردو اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

بیماری پوسیدگی زغالی گردو

نهال درخت گردو را باید متناسب با شرایط اقلیمی خریداری و کشت کرد،توجه به این نکته به سلامت باغ کمک می کند، امروزه به دلیل واردات ارقام مختلف احتمال انتقال آلودگی و بیماری بین درختان گردو بیشتر شده است اما جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا بیماری را می توان در مراحل ابتدایی شیوع به طور کامل کنترل و مهار نمود،یکی از انواع بیماری های رایج در بین درختان گردو بیماری پوسیدگی زغالی گردو می باشد.

بیماری پوسیدگی زغالی گردو از بیماری های قارچی بوده و بیشتر در مناطق بسیار خشک که خاک غنی و حاصلخیز ندارد شیوع پیدا می کند، به منظور جلوگیری از این نوع بیماری باید زمین هایی را برای کشت نهال گردو در نظر گرفت که خاک غنی و حاصلخیز دارند، استفاده از مواد معدنی و اصلاح خاک زراعی در کنترل این نوع بیماری نقش اساسی دارد. توجه  داشته باشید زمین های سنگلاخی که کمتر در معرض آب هستند نیز بستر را برای بیماری پوسیدگی زغالی فراهم می کنند، هر چه زمین خشک تر و فقیر تر باشد بیماری سریعتر درختان را مورد حمله قرار می دهد.

بیماری پوسیدگی زغالی را شبیه ترین بیماری به پوسیدگی فاتوفترایی می دانند با این تفاوت که بیماری فایتوفترایی در مناطقی که رطوبت بالا داشته باشد رخ می دهد اما بیماری پوسیدگیی زغالی گردو در مناطق خشک درختان را آلوده می کند. زمین های سنگلاخی به دلیل اینکه آب را سریعتر عبور می دهند و زمین دچار تنش آبی می شود بستر شیوع و رشد این بیماری همیشه فراهم است، توصیه می شود زمین های سنگلاخی را برای کاشت نهال گردو در نظر نگیرید.

از علائم تا میزان خسارت بیماری پوسیدگی زغالی گردو

از علائم تا میزان خسارت بیماری پوسیدگی زغالی گردو

بیماری پوسیدگی زغالی گردو از بیماری های دارای علامت می باشد و به راحتی قابل مشاهده است، علائم روی اندام بیرونی درخت گردو دیده می شود. پوسیدگی در ریشه، طوقه و تنه درخت از علائم این بیماری می باشد، که رفته رفته موجبات ضعیف شدن درخت خواهد شد و در نتیجه برگ ها زودتر از موعد مشخص شروع به ریزش می کنند و میوه ها نیز به دلیل ضعیف شدن درخت رشد و کیفیت مطلوب را نخواهند داشت.

بیماری پوسیدگی زغالی گردو همانطور که از نامش مشخص است بیشتر پوست درخت را درگیر می کند توجه داشته باشید چنانچه در مراحل ابتدایی رشد بیماری نسبت به کنترل و مهار آن اقداماتی صورت نگیرد درخت به شدت بیمار شده و خشک خواهد شد در چنین شرایطی هم به منظور آلوده نشدن درختان دیگر باید نسبت به قطع کردن آن اقدام کرد. زمانی که پوسیدگی عمیق باشد موجب ترک خوردن تنه درخت گردو خواهد شد و در چنین شرایطی شیرابه سیاه رنگی از محل ترک خوردگی ترشح می کند.

زرد شدن برگ ها از دیگر علائم بیماری پوسیدگی زغالی می باشد که به دلیل ضعیف شدن تدریجی شاخه ها اتفاق می افتد، درخت گردو در چنین شرایطی به تدریج ضعیف و ضعیف تر می شود و قدرت رشد و توانایی رساندن مواد معدنی و مفید به شاخه ها را ندارد،البته دلیل اصلی چنین اتفاقی فقیر بودن خاک است زیرا زمانی که خاک مواد معدنی لازم را برای تغذیه درخت گردو نداشته باشد، درخت دچار ضعف و بیماری خواهد شد. تنها درمان موثر در کنترل بیماری پوسیدگی زغالی گردو غنی نمودن خاک است،در چنین شرایطی باید به منظور پیشگیری از رشد سریع بیماری  خاک را با خاک زراعی اصلاح کرد.

روش های مبارزه با بیماری پوسیدگی زغالی گردو

روش های مبارزه با بیماری پوسیدگی زغالی گردو

بیماری پوسیدگی زغالی گردو شاید تنها بیماری بین درختان گردو باشد که روش درمان قطعی ندارد، البته لازم به ذکر است که قبل از کاشت نهال و در زمان مراقبه از آن چنانچه برخی نکات مهم مورد توجه قرار گیرد امکان بروز چنین بیماری نخواهد بود.

در ادامه به چند نمونه از اقدامات لازم جهت مقابله با بیماری پوسیدگی زغالی گردو اشاره می کنیم:

1- آبیاری منظم

همانطور که اشاره شد تنش آبی یکی از علائم تشدید و شیوع بیماری پوسیدگی زغالی می باشد، به همین منظور باغداران درخت گردو باید توجه داشته باشند که آبیاری کاملا اصولی و به صورت منظور انجام گیرد.

2- استفاده از زمین مناسب

زمین های خشک و سنگلاخ بستر بیماری پوسیدگی زغالی گردو را فراهم می کند،همچنین به منظور پیشگیری از این بیماری می توان در زمان کاشت نهال گردو در زمین های شنزار از کود های مخصوص برای غنی نمودن خاک استفاده کرد سپس نسبت به کاشت اقدام کرد. کاشت نهال گردو روی خاک های مرتفع به طوری که در زمان آبیاری آب اطراف ریشه درخت را پوشش ندهد نیز در بروز بیماری پوسیدگی زغالی موثر می باشد.

3- خاک حاصلخیز و مرغوب

باغداران عزیز توجه داشته باشند که به حداقل رساندن مدت اشباع خاک جهت کاشت نهال گردو همچنین زهکشی خاک به منظور تهویه مناسب از نکات بسیار مهمی است که باید قبل از کاشت نهال مورد توجه قرار گیرد.

4- توجه به شرایط اقلیمی

در زمان خرید نهال توجه به شرایط اقلیمی مناسب و ارزیابی منطقه کاشت نهال بسیار اهمیت دارد، همچنین توجه به ارقام مختلف نهال گردو و کسب اطلاعات در زمینه هر کدام از ارقام نیز دارای اهمیت می باشد، در واقع کسب اطلاعات به شما کمک می کند بدانید کدام رقم در کدام منطقه رشد مطلوب تری خواهد داشت. مناطق خشک،کم آب و شنزار و سنگلاخ در بروز بیماری پوسیدگی زغالی نقش موثر دارد.

جمع بندی

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کرد باغدارانی که قصد احداث باغ و یا خرید انواع نهال گردو در سطح وسیع دارند باید به چندین نکته توجه ویژه داشته باشند، یکی از ابتدایی ترین مراحل در باغداری انتخاب نهال می باشد که بسیار دارای اهمیت است، در واقع خرید نهال سالم یکی از دغدغه های اصلی باغداران است، نهال سالم به داشتن باغ سالم کمک می کند و در نهایت از بروز خسارت و بیماری ها نیز جلوگیری می کند.
در این مسیر انتخاب نهالستان معتبر می تواند نقش موثری داشته باشد،چرا که تضمین کننده سلامت نهال است. پالیز نهال یکی از مراکز فعال در زمینه نهال گردو می باشد، این مرکز با داشتن تیم فنی و تخصصی شما را در خرید نهال گردو آشنایی با بیماری  پوسیدگی زغالی گردو همراهی می کند.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *