آموزش نگهداری از درخت گردو در ۵ سال دوم + راهکارهای کاربردی

آموزش نگهداری از درخت گردو در ۵ سال دوم

نگهداری از درخت گردو در پنج سال دوم پس از کاشت، به اندازه شرایط نگهداری از درختان در ۵ سال اول زندگی آنها اهمیت دارد. فرقی نمی‌کند که درخت گردو را برای پرورش چوب آن می کارید، یا می‌خواهید از میوه گردو بهره ‌برداری کنید؛ آنچه اهمیت دارد این است که اعداد و ارقام برای نگهداری از درختان گردو در روش های مختلف به شما نشان می دهند که باغ گردو چقدر بازدهی دارد و شما چقدر باید این معیارها را تغییر دهید.

روش های مراقبت از درختان گردو، متنوع هستند اما تمام آنها بر یک اساس عمل می‌کنند. پرورش گردوی مرغوب یا چوب با کیفیت درخت گردو، مهمترین هدفی است که در نگهداری از درخت گردو باغداران، آن را دنبال می کنند.

استفاده از چوب درخت گردو برای ساخت مبلمان و مصنوعات چوبی برای اولین بار در حدود دهه ۱۹۶۰ متداول شد و از آن زمان به بعد، درختان گردو بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

اگر بخواهید شرایط نگهداری از درخت گردو را برای به بار نشستن میوه گردو مرغوب با طعم دلپذیر فراهم کنید، باید یک برنامه چند ساله داشته باشید. در پنج سال دوم پس از کاشت، درختان ممکن است از نظر مواد مغذی ضعیف شده باشند. همچنین خاک باغ گردو ممکن است دستخوش تغییراتی شده باشد. به این ترتیب نسبت به ارقام مختلف درخت گردو، شرایط نگهداری و مراقبت از آنها متفاوت است.

اگر هدف شما از احداث باغ گردو، پرورش درختانی است که میوه گردو را تولید می کنند، شاید به جرأت می توان گفت تا ۴۰ یا ۶۰ سال پس از کاشت نهال گردو، این گیاهان نیاز به مراقبت مداوم دارند.

وقتی از درختان گردو در ۵ سال اول پس از کاشت مراقبت می کنید، شرایط را برای بلوغ کامل آنها فراهم خواهید کرد. نگهداری از درخت گردو در پنج سال دوم، با این کارهای انجام می دهید که می‌تواند میزان باردهی درختان را در ادامه فعالیت رشد، افزایش دهد. این یعنی سودآوری باغ گردوی شما بیشتر می شود.

مهمترین شرایطی که برای نگهداری از درخت گردو در پنج سال دوم اهمیت دارند

نیاز درخت گردو به نور خورشید

نیاز درخت گردو به نور خورشید

نیاز به نور خورشید برای رشد بهتر و فتوسنتز و غذاسازی یکی از نیازهای ضروری هر گیاه است. برای درختان گردو و درخت گردو این نیاز وجود دارد. دسترسی به نور کامل خورشید برای نهال های تازه کاشته شده گردو، بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می کند.

نهال گردو، جوان است و در سال اول پس از کاشت نیاز به شرایط مناسب برای رشد ریشه ها و رشد ساقه ها دارد. نور خورشید باید به محل کاشت نهال های گردو برسد، در غیر این صورت، رشد گیاه ممکن است با اختلال مواجه شود.

در شرایط نگهداری از درخت گردو در پنج سال دوم پس از کاشت، توجه به نور خورشید اهمیت دارد. درختان گردو که در پنج سال دوم پس از کاشت به سر می‌برند، از نظر رشد شاخ و برگ ها توسعه بیشتری پیدا کرده‌اند، بنابراین شاخه های بالایی می تواند شاخه های پایینی را پوشش دهند و بنابراین شاخه های پایینی، دسترسی کمتری به نور خورشید خواهند داشت.

در این شرایط، غذاسازی در شاخه‌ های پایینی به درستی اتفاق نمی افتد و ممکن است میوه‌های گردو که روی آن شاخه ها رشد کردند، از نظر ارزش غذایی یا اندازه کیفیت کمتری داشته باشند.

هرس کردن درخت گردو

هرس کردن درخت گردو

با توجه به نکات فوق درباره رشد درخت گردو در باغ، شاخه های بالایی درخت گردو تمام نور خورشید را جذب می کنند، بنابراین بهتر است در هر سال، درختان گردو را با روش صحیح، هرس کنید.

روش صحیح هرس کردن درخت گردو یکی از اصول نگهداری از درخت گردو در پنج سال دوم پس از کاشت است. درختانی که شاخ و برگ انبوه دارند و ارتفاع آنها بزرگتر شده است، ممکن است در برابر وزش بادهای شدید آسیب پذیر باشند.

تنظیم شرایط خاک درخت گردو

تنظیم شرایط خاک درخت گردو

یکی از مهمترین نکات برای نگهداری از درخت گردو به ویژه در پنج سال دوم پس از کاشت، توجه به شرایط خاک است. وقتی شما نهال گردو را در گودال استاندارد می کارید، مطمئن هستید که شرایط برای رشد ریشه ها فراهم شده است.

در اولین سال پس از کاشت، شما کوددهی درخت گردو را به طور استاندارد انجام می دهید. به علاوه زمانی که نهال های گردو بزرگ می شوند و در سال دوم و سوم به بار می نشینند، مقدار زیادی از مواد مغذی در خاک توسط ریشه نهال گردو جذب شده است.

در شرایط فوق، زمانی که درخت گردو به پنج سال دوم پس از مواد به کاشت می رسد پیش بینی می شود که خاک درختان گردو از نظر مواد مغذی، کم ارزش شده اند و همچنین سطح PH خاک نامتعادل شده و می تواند ریشه ها را تهدید کند.

برای نگهداری از درخت گردو در ۵ سال دوم پس از کاشت و تنظیم شرایط خاک به این صورت عمل کنید:

برای تنظیم شرایط خاک، سطح PH خاک را در حدود 6 تا 6/5 و حداکثر ۸ تنظیم کنید. با استفاده از کودهای مناسب می‌توانید خاک اطراف درخت گردو را تغذیه نمایید. برای کوددهی درخت گردو از روش های اسپری کردن یا زهکشی خاک استفاده کنید تا ریشه ها بتوانند مواد مغذی را سریع تر جذب کنند. استفاده از کودهای آلی، بخصوص کود NPK و برخی کودهای طبیعی برای تغذیه خاک درخت گردو پیشنهاد می شود.

آبیاری مناسب درخت گردو

آبیاری مناسب درخت گردو

یکی دیگر از روش های نگهداری از درخت گردو در ۵ سال دوم پس از کاشت، توجه به استاندارد بودن دوره های زمانی آبیاری درختان است. به عنوان یک قاعده کلی، در طول یک سال یک درخت گردو به حدود ۵۰ اینچ آبیاری نیاز دارد. بیشترین میزان آبیاری درخت گردو باید در فصل تابستان انجام شود، چرا که خشکی هوا و گرمای هوا درختان را تهدید می کند.

آبیاری درخت گردو، فوت و فن های خاص خودش را دارد که در مقالات تخصصی دیگری به این مسئله پرداختیم. سیستم آبیاری با شلنگ و آبیاری قطره ای به طور پیوسته می تواند رطوبت خاک اطراف درختان گردو را در شرایط استاندارد حفظ کند.

کوددهی مناسب درخت گردو

کوددهی مناسب درخت گردو

از دیگر اقدامات نگهداری از درخت گردو در ۵ سال دوم پس از کاشت به کار بردن کودهای مناسب است. همانطور که در قسمت قبلی هم به آن اشاره کردیم، کودهایی که حاوی مواد مغذی هستند می توانند ریشه گیاه را تقویت کنند. کود NPK، کود سولفات آمونیوم و کودهای غنی از فسفر برای این کار مناسب هستند.

روش کوددهی درخت گردو برای هرکدام از کودها متفاوت است. شرایط کوددهی برای هر کدام از انواع ارقام گردو متفاوت است.

کوددهی درخت گردو در دو دوره تابستانه و زمستان انجام می شود. این روش کوددهی نسبت به گونه گردو متفاوت است. به طور استاندارد، بهترین ترکیب برای کود درخت گردو، کودهای npk با درصد 15-15-۱۵ می باشد. پس از کوددهی درخت گردو باید آبیاری را انجام دهید تا کود در آب حل شود و به ریشه گیاه برسد.

جمع بندی و نتیجه گیری

روش های نگهداری از درخت گردو در ۵ سال دوم پس از کاشت شامل روش های آبیاری درخت گردو، کوددهی درخت گردو، تنظیم شرایط نور خورشید برای رشد درخت و کنترل شرایط خاک باغ گردو است.

اهمیت نگهداری و مراقبت از درختان گردو در باغ به اندازه نگهداری از نهال گردو قابل توجه است. بازدهی یک نهال گردو در یک تا سه سال اول دوره کاشت، بسته به ارقام نهال گردو متفاوت است.

نهال های جوان گردو، جوان و شاداب هستند و از نظر ارزش تغذیه ای، بیشترین مواد مغذی را از خاک جذب کرده‌اند. پس از آنکه درخت برای دوره اول یا دوم به بار می نشیند، درصد زیادی از مواد مغذی خاک را جذب کرده بنابراین نیاز دارد که تقویت شود.

کوددهی مناسب، درخت گردو را در پنج سال دوم پس از کاشت تقویت می کند. همچنین بهتر است آبیاری صحیح را انجام دهید تا ریشه درختان در خاک تقویت شوند و از بیماری ها و آفات درخت گردو در امان باشد.

نهالستان پالیز به عنوان مرجع تخصصی برای پرورش و فروش نهال گردو، انواع ارقام نهال گردو را در گونه های مختلف برای باغداران عزیز فراهم کرده است.

اگر به خرید نهال گردو با کیفیت متناسب با شرایط اقلیمی باغ گردوی خود نیاز دارید، با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

نهال های گردو با کیفیت از گونه های مختلف در مجموعه پالیز گردو، همه شناسنامه دار هستند و کیفیت آنها تضمین شده است. برای توسعه باغ گردو یا احداث یک باغ گردوی جدید می ‌توانید بهترین نهال گردو را از این مجموعه تهیه نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *