راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهرستان ملایر همدان

خرید اینترنتی نهال گردو شناسنامه دار جهادکشاورزی در شهرستان خرید اینترنتی نهال گردو شناسنامه دار جهادکشاورزی در شهرستان ملایر همدان

شهر ملایر مرکز شهرستان ملایر و یکی از شهرستان های مهم در استان همدان میباشد. پس از مرکز این استان (شهرستان همدان)، شهرستان ملایر بزرگترین شهرستان در استان همدان به حساب میاید. این شهرستان زمین های کشاورزی و باغی فراوانی دارد و اغلب مردم در این شهرستان به باغداری و کشاورزی مشغولند. از مهم ترین محصولات باغی و کشاورزی در ملایر میتوان به انگور؛ گردو و بادام؛ زردآلو و سیب همچنین گندم و جو و بنشن و… اشاره نمود. محصولات گردوی ملایر به علت کیفیت بسیار عالی که دارند؛ به سرتاسر دنیا صادر میشوند. به علت سودآوری بسیار بالای این رقم؛ اکثر باغداران ملایری علاقه مند به خرید نهال گردو در ملایر و کاشت آن در باغ های خود میباشند. با ما در نهالستان مرکزی پالیزگردو همراه باشید تا بهترین نهال گردو مناسب ملایر را به شما معرفی نماییم.

بهترین نهال گردو ملایر را چگونه انتخاب نماییم؟

نهال گردو یکی از بهترین ارقام میوه برای کاشت در شهر ملایر است. با انتخاب درست بهترین نهال گردو ملایر میتوانیم تا سالیان سال سوددهی بسیار عالی را از باغ خود دریافت نماییم. در این بخش قصد داریم بدانیم؛ مهم ترین فاکتورهایی که در خرید نهال گردو در ملایر باید به آن توجه شود چیسـت؟

سازگاری نهال با شرایط آب وهوایی و اقلیمی در شهرستان ملایر

ابتدا باید با شرایط آب وهوایی و اقلیمی در شهرستان ملایر بیشتر آشنا شویم:

ارتفاع از سطح دریای ملایر به طور میانگین حدود 1725 متر میباشد. همانطور که میدانید این شهرستان در ارتفاعات منطقه کوهستانی و در میان رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. البته بافت اصلی شهر ملایر در بین جلگه های مسطحی قرار گرفته است. بنابراین آب وهوای ملایر معتدل کوهستانی بوده و میانگین دمای سالیانه آن به 8.5 درجه سانتیگراد میرسد. بازه ی دمایی سالیانه آن بین 35 تا 25- درجه سانتیگراد میباشد. بارندگی سالیانه در این شهرستان کم و در حدود 385 میلی متر است. تعداد روزهای سرد و برف و یخبندان در ملایر به 90 روز میرسد.

همسایه های شهرستان ملایر از شمال، شهرستان های همدان و تویسرکان و از جنوب، شهرستان بروجرد در استان لرستان است. در شرق آن شهرستان اراک در استان مرکزی و در غرب آن نیز شهرستان نهاوند قرار گرفته است.

شرایط مناسب برای کاشت نهال گردو چگونه است؟

نهال گردو یکی از بهترین نهال ها برای کاشت در مناطق سردسیری است. این رقم قادر است از ارتفاع بین 0 تا 3000 متر به خوبی رشد نموده و بهترین دما برای رشد محصولات آن بین 5 تا 25 درجه سانتیگراد است. درختان گردو قادرند در زمستان های سخت و طولانی به خوبی مقاومت نموده و محصولات باکیفیت تولید نمایند. همچنین درختان گردو اغلب دیرگلند. که این موضوع از سوختن جوانه ها در برابر سرماهای ناگهانی و دیررس جلوگیری خواهد نمود. درخت گردو نیاز به آبیاری نسبتا کمتری دارد. همچنین قادر است در برابر کم آبی و خشکی به خوبی مقاومت نماید. اما لازم است بدانید تنها در صورت آبیاری منظم و نگهداری صحیح، درختان گردو قادرند به حداکثر محصول دهی و عمر اقتصادی خود دست یابند.

با مقایسه ی آب وهوای شهر ملایر و نیازهای درخت گردو دریافتیم که خرید نهال گردو در ملایر بهترین باردهی و سودآوری را از باغ برای ما به همراه خواهد داشت.

معرفی بهترین نهال های گردو ملایر

با توجه به نکاتی که در بخش قبل به آن اشاره شد. جهت خرید نهال گردو در شهرستان ملایر نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهرستان ملایر معرفی میکند:

 

رقم گردو عمر اقتصادی شروع محصول دهی ارتفاع از سطح دریا (متر) حداکثر محصول دهی مقاومت در برابر سرما برای کاشت در شهر ملایر مناسب است؟
نهال گردو چندلر پیوندی بیش از 100 سال 5 سالگی 100 تا 1500 7 تن در هکتار دارد فقط در مناطق با ارتفاع کمتر
نهال گردو پالیزکانادایی 100 سال 5 سالگی 0 تا 3000 16 تن در هکتار دارد بله
نهال گردو فرنور پیوندی 100 سال 5 سالگی 1500 تا 3000 8 تن در هکتار دارد فقط در مناطق با ارتفاع بیشتر
نهال گردو اسرائیلی

 

80 سال 5 سالگی 0 تا 2000 8 تن در هکتار دارد بله
نهال گردو ژنوتیپ برتر 200 سال 5 سالگی 0 تا 3000 8 تن در هکتار دارد بله

نحوه ی کاشت و نگهداری از بهترین نهال گردو مناسب ملایر

برای داشتن باغی پرمحصول؛ مرحله ی بعدی پس از خرید نهال گردو در ملایر؛ کاشت صحیح آن است.

بهترین خاک برای کاشت نهال؛ خاک های نیمه سنگین و شنی و رسی و لومی یکدست است. عمق خاک باید زیاد و بیش از 3 متر باشد. همچنین ph خاک بین 5.6 تا 5.7 و شوری خاک 4 میلی موس برسانتیمتر باشد. همچنین عناصر مورد نیاز درختان گردو در خاک یافت شود. برای آگاهی از موارد فوق؛ با انجام آزمایش خاک پیش از کاشت نهال گردو؛ از وضعیت خاک باغ خود آگاه خواهیم شد.

فاصله کاشت مناسب بین 6 تا 7 متر مربع میباشد. زمین های خود را میتوانید به صورت مربعی؛ مستطیلی؛ لوزی؛ داربستی و مثلثی طراحی کنید. بهترین الگو استفاده از روش مستطیلی و مربعی است. در زمین های شیب دار میتوانید فاصله کاشت را کمی کاهش دهید. بهترین زمین ها برای کاشت نهال گردو؛ زمین هایی با شیب جنوبی است.

برای آماده سازی خاک و تهیه بستر مناسب جهت کاشت، لازم است یک فصل پیشتر از کاشت نهال گردو؛ کلیه موانع فیزیکی را از خاک برداشته و با شخم زدن و زهکشی خاک و همچنین کوددهی با توجه به آزمایش خاک؛ آن را برای کاشت نهال گردو تقویت نمایید.

چاله های کاشت را به عمق 30 تا 60 سانتیمتر و قطر 30 تا 50 سانتیمتر در خاک ایجاد کنید.

کاشت نهال ها باید در بهترین زمان کاشت نهال گردو انجام شود. بهترین زمان از اوایل بهمن تا پایان سال است.

در این فصل پس از بررسی ریشه و شاخه و برگ ها و اطمینان از سلامت نهال ها، آن ها را در وسط گودال قرار دهید. به طوریکه محل پیوند 10 تا 15 سانتیمتر بالاتر از خاک قرار گیرد. و اطراف آن را با خاک پر کنید.

سپس نهال را از ارتفاع 80 تا 120 سانتیمتری با زاویه 45 درجه سربرداری کنید. و محل زخم را با چسب مخصوص بپوشانید.

پس از کاشت نهال با ضربه روی خاک آن را سفت نموده و سپس آن را آبیاری نمایید.

درباره نهالستان پالیزگردو

نهالستان پالیزگردو با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی با دارای بودن کلیه مدارک معتبر و مجوزهای رسمی از جهاد کشاورزی از جمله گواهینامه معتبر؛ شناسنامه رسمی و گواهی ثبت اختراع؛ و با بیش از نیم قرن تجربه در حوزه فروش نهال گردو ملایر؛ همدان، کبودرآهنگ، نهاوند؛ تویسرکان و… امروزه موفق به تولید انواع ارقام اصلاح شده با محصول دهی بیشتر، همچنین ژنوتیپ ها با عمر اقتصادی بالاتری شده است. این مرکز علاوه بر فروش نهال گردو ملایر؛ خدماتی همچون احداث باغ گردو در ملایر؛ ارائه مشاوره رایگان در تمامی مراحل باغداری و مشاوره تخصصی در حوزه بیماری شناسی و آفت زدایی تحت نظر متخصصین گیاه شناسی دارد. شما میتوانید جهت خرید نهال گردو در ملایر و یا کسب اطلاع از قیمت نهال گردو در ملایر با ما تماس بگیرید. پس از فروش نهال گردو ملایر؛ کلیه نهال ها به صورت استاندارد بسته بندی و به همراه گواهی سلامت و ضمانتنامه معتبر و رسمی برای شما ارسال خواهد شد. سپس میتوانید از مشاوره مادام العمر و رایگان نهالستان گردو ملایر (نهال فروشی پالیزگردو) بهره مند شوید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *