از بیماری لکه برگی گردو چه می دانید؟

از بیماری لکه برگی گردو چه می دانید؟

یکی از درختان با ارزش در دنیا،درخت گردو می باشد که کاشت آن به لحاظ پراکندگی معمولا در بیشتر مناطق معتدل صورت می گیرد خاستگاه اصلی گردو آمریکا است ولی امروزه این محصول در بیشتر نقاط ایران نیز کشت می شود،گردو از مهمترین محصولات خشکبار در جهان است و با توجه به کیفیت و ارزش بالا توانسته بعد از بادام هندي و بادام، رتبه سوم خشکبار را در جهان کسب کند. میزان تحمل و سازگاری  درخت گردو با کم آبی در نژاد های مختلف متفاوت است و شرایط اقلیمی متناسب با نژاد را می طلبد اما باید به این نکته توجه داشت که حتی مقاوم ترین نژاد ها نیز ممکن است در معرض آلوده شدن و بیماری قرار گیرند،به همین منظور کسب اطلاعات از انواع بیماری های درخت گردو می تواند از خسارت های ناشی از آن جلوگیری کند. آیا می دانستید بیماری لکه برگی گردو یکی از خطرناک ترین بیماری های شایع درختان گردو می باشد با ما همراه باشید تا شما را با بیماری لکه برگی گردو،علت،خسارت و روش های مبارزه با آن بیماری بیشتر آشنا کنیم.

با بیماری لکه برگی گردو چقدر آشنایی دارید؟

درخت گردو به دلیل تولید میوه های مقوی  در دسته درختان با ارزش قرار میگیرد،نوع مقاومت درخت گردو را باید متناسب با نوع نژاد آن در نظر گرفت،امروزه به دلیل تغییرات آب و هوایی و واردات نژاد های مختلف و متنوع شیوع بیماری و آلودگی درختان گردو یک امر طبیعی به شمار می آید،در بین بیماری های مختلف می توان به بیماری لکه برگی اشاره نمود،این بیماری همان طور که از نام آن مشخص است برگ های درخت گردو را تحت تاثیر قرار میدهد اما با پیش روی بیماری میوه ها نیز رشد مطلوب را از دست داده و بی کیفیت خواهند شد.

بیماری لکه برگی گردو امروزه بیشتر باغات گردو در دنیا را تحت تاثیر قرار داده است عامل اصلی این بیماری  نوعی قارچ به نام Cylindrocladium  و Calonectria   می باشد،این بیماری با درگیر کردن برگ ها پیشروی خود را آغاز می کند و رفته رفته با خشک شدن برگ ها به سمت ساقه ها حرکت کرده و در نهایت درخت رشد خود را از دست داده و خشک خواهد شد. دلیل عمده بیماری لکه برگی را آبیاری غیر اصولی و بیش از اندازه می دانند،همانطور که اشاره شد بیماری لکه برگی یکی از بیماری های خطرناک بین درختان گردو است و چنانچه اقدامات لازم جهت کنترل و مقابله با آن صورت نگیرد خسارت های جبران ناپذیری به باغداران وارد خواهد نود.

باغداران توجه داشته باشند درخت گردو نیز برای رشد مطلوب نیاز به مواد مغذی دارد کمبود برخی عناصر مهم مانند پتاسیم و منگنز نیز می تواند در بروز هر نوع بیماری و بیماری لکه برگی گردو موثر باشد،پس توجه به تغذیه درختان گردو نیز دارای اهمیت است.

از علائم تا خسارت های ناشی از بیماری لکه برگی گردو

از علائم تا خسارت های ناشی از بیماری لکه برگی گردو

بیماری لکه برگی گردو بیماری علامت داری است،زمانی که درخت مورد حمله آلودگی قرار میگیرد بیماری به شکل لکه های کوچک قهوه ای رنگ و دایره ای شکل برگ را پوشش می دهد،لکه ها ابتدا اندازه کوچکی دارند اما رفته رفته بزرگ تر شده و نا منظم می شوند،این بیماری بیشتر در ساقه ها و دمبرگ ها مشاهده می شود برگ با آلوده شدن به بیماری طراوت و تازگی خود را از دست داده و در مواردی نیز زودتر از موعد مشخصص شروع به ریزش می کند.

قدرت پیشروی بیماری لکه برگی سریع می باشد و ممکن است در مدت زمانی کوتاه درختان دیگر را نیز آلوده کند،خشکی درختان و تغییر حالت برگ ها یکی از خسارت های بارز این بیماری می باشد،در واقع خشکی ابتدا از برگ ها شروع شده و دیگر قسمت های درخت گردو را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری لکه برگی میوه های درخت را نیز مورد حمله قرار میدهد و این موجب می شود میوه ها به رشد مطلوب نرسند و از کیفیت مغز آنها نیز کاسته خواهد شد.

این نوع بیماری بافت های زنده درخت و ساقه ها را از بین می برد و با آلوده شدن برگ ها و از بین رفتن بافت و سلول های زنده برگ،بیماری سایر قسمت ها را نیز درگیر می کند و موجب سوختگی ساقه ها نیز می شود همچنین پیشروی بیماری  ریشه های درخت گردو را رفته رفته پوسیده می کند و در نهایت درخت دیگر باروری نخواهد داشت و باید نسبت به قطع کردن  آن  اقدام کرد.

روش های مبارزه با بیماری لکه برگی گردو

بیماری لکه برگی و در کل تمام بیماری های درختان گردو چنانچه به مرحله کنترل و مقابله نرسند مشکلات شدید تری را در بر خواهند داشت،باغدارن چنانچه علائم ابتدایی را در درختان مشاهده کردند باید سریعتر نسبت به کنترل آن اقدام کنند،مقابله با بیماری لکه برگی گردو در ابتدای پیشروی آسان تر می باشد.

برای مقابله با بیماری لکه برگی گردو روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- مبارزه شیمیایی

یکی از روش های پر کاربرد در مقابله با این بیماری،مبارزه شیمیایی می باشد در این روش باید سموم مخصوص بیماری را تهیه نمود. معمولا دو نوبت سمپاشی می کنند یکی ابتدای رشد و پیشروی بیماری یعنی فصل بهار و دیگری اواخر فصل پاییز که تمام برگ ها ریزش کرده اند.

2- کاشت نژاد مقاوم

روش های مبارزه با بیماری لکه برگی گردو

یکی دیگر از روش های کنترل این بیماری  انتخاب نژاد های مقاوم به بیماری می باشد،همچنین باغداران باید در زمان کاشت درخت به برخی اصول از جمله رعایت فاصله کاشت توجه ویژه داشته باشند،رعایت فاصله کاشت موجب اکسیژن رسانی بین درختان می شود و به سلامت دیگر درختان نیز کمک کی کند.

3- هرس درختان گردو

درختان گردو نیز مانند دیگر درختان نیاز به هرس سالانه دارد،این امر موجب می شود شاخ و برگ اضافی و خشک شده جای خود را به شاخ و برگ تازه دهند،همچنین جمع کردن برگ های خشک شده پای درختان نیز در کنترل بیماری لکه برگی گردو موثر است زیرا یکی از روش های انتقال بیماری تجمع آلودگی در بین این برگ ها می باشد.

4- آبیاری اصولی

همانطور که اشاره شد دلیل عمده بیماری لکه برگی گردو آبیاری بیش از اندازه می باشد،آبیاری را می توان متناسب با فصل و گرمای هوا تنظیم نمود. باغداران عزیز توجه داشته باشند که رطوبت بیش از اندازه در تشدید بیماری نقش مهمی دارد. استفاده از روش مناسب در آبیاری نیز می تواند در کنترل بیماری موثر باشد.

 جمع بندی

با توجه به نکاتی که در خصوص بیماری لکه برگی گردو در اختیار شما قرار دادیم ،باغداران عزیز توجه داشته باشید خرید نهال سالم یکی از نکات بسیار مهم می باشد که باید قبل از احداث باغ به آن توجه ویژه داشته باشید،سلامت نهال در نهایت به سلامت باغ شما منجر خواهد شد و از بروز خسارت های احتمالی نیز جلوگیری خواهد کرد،خرید نهال از نهالستان و مراکز معتبر نیز یکی دیگر از گزینه ها می باشد که باید به آن توجه ویژه داشته باشید،پالیز نهال یکی از مراکز فعال در زمینه نهال گردو می باشد که شما می توانید با اطمینان نسبت به خرید نهال سالم  اقدام کنید،توجه داشته باشید که این مرکز با داشتن تیم تخصصی به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات قوی و مناسبی در زمینه نهال گردو و مراقبت های لازم و انواع بیماری های آن کسب کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *