آیا میخ زدن به درخت گردو در رشد و باروری آن تأثیری دارد؟

آیا میخ زدن به درخت گردو در رشد و باروری آن تأثیری دارد؟

میخ زدن به درخت گردو یک تفکر قدیمی است که در ذهن بسیاری از باغداران سنتی ایجاد شده و بر این تصور انجام می شود که مقدار جزئی آهن از طریق میخ به عنوان یک ماده مغذی برای رشد درخت گردو در اختیار آن قرار داده شود!! دلایل زیادی وجود دارد که این ادعا را اثبات یا مردود اعلام می کند.

از آنجایی که رشد درخت گردو و باردهی آن اهمیت زیادی در سودآوری یک باغ بزرگ دارد، لازم است به این نکته بسیار مهم و بسیار جزئی توجه داشته باشیم. اگر چه میخ زنی به تنه درخت گردو یک اقدام بسیار ساده است و هیچ هزینه ای در پی ندارد، اما باید ببینیم که این کار باعث رشد بهتر درخت گردو می شود؟ آیا این کار می تواند ضررهایی را برای درخت در پی داشته باشد؟

اگر درباره روش میخ زدن به درخت گردو با یک باغدار قدیمی و با تجربه صحبت کنید، شاید به طور قطع به شما بگوید که این کار باعث باروری بهتر درخت گردو می شود. در حقیقت، این چنین نیست!

شاید در سال ها و قرن‌های گذشته، کشاورزان با کوبیدن میخ های آهنی در تنه درخت گردو به باروری بهتری دست پیدا می‌کردند اما علت رشد درختان و باردهی آنها، به کوبیدن میخ در درخت مربوط نبوده است! در واقع عوامل دیگری باعث رشد بهتر درختان گردو بودند که باغداران قدیمی از آن اطلاعی نداشتند.

به همین دلیل است که اکثر باغداران با تجربه و کهنسال که سالهاست در حوزه پرورش درخت‌ گردو فعالیت دارند فکر می کنند با میخ زدن به درخت گردو، رشد درخت بهتر می شود و درخت به یک منبع از آهن مورد نیاز برای رشد بهتر دسترسی خواهد داشت. به عبارت کلی، میخ کوبیدن به درخت گردو یک سنت قدیمی است که ریشه در اعتقادات مردمان گذشته دارد. نمی‌توان از این روش برای باغداری مدرن امروزی استفاده کرد.

میخ زدن به درخت گردو چه معایبی دارد؟

میخ زدن به درخت گردو چه معایبی دارد؟

روش ‌های مدرن کشاورزی و باغداری با پیشرفت فناوری های جدید بسیار متنوع شده است. بر اساس نیازهای درخت گردو برای رشد، این روش ها استانداردهای دیگری را تعریف کرده اند؛ بنابراین می ‌توان پیش ‌بینی کرد که میخ زدن به درخت گردو نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است مشکلاتی را برای درخت گردو به وجود بیاورد!

برخی به اشتباه تصور می کنند با کوبیدن میخ به درخت گردو، عناصر مغذی آهن را در مقیاس میکرو در اختیار درخت قرار می دهند اما مقدار آهن که با این کار وارد درخت می ‌شود به قدری اندک است که تأثیری در رشد و باردهی درخت گردو نخواهد داشت. در مقابل، این کار می‌تواند سلامت درخت‌ گردو را تهدید کند. در این قسمت به معایب میخ زدن به درخت گردو اشاره می کنیم.

یکی از مهمترین مشکلاتی که با میخ کوبیدن به درخت گردو به وجود می آید، ایجاد عفونت ها و برخی بیماری های برای درخت گردو است. در منابع عنوان شده است که زمانی که شما به تنه درخت گردو، میخ های آهنی می‌کوبید، درخت را مستعد ابتلا به بیماری بلایت گردو می کنید.

بیماری بلایت گردو ناشی از یک عامل باکتریایی است و به صورت یک عفونت در درخت ایجاد می شود و به تدریج توسعه پیدا می کند. این بیماری به جوانه ها حمله می کند و میوه ها را از بین می برد. قطعاً اگر شما یک باغدار حرفه ‌ای باشید، با این چنین اقدام ناآگاهانه ای هرگز درختان خود را به خطر نمی اندازید.

تصور نکنید اگر درختان شما دچار یکی از بیماری ‌های گیاهی شده باشد با میخ زدن به درخت گردو، بیماری را از آنها دور می کنید. روش های جدید امروزی مبتنی بر دانش و علم کشاورزی و باغداری پایه‌گذاری شده است، بنابراین اگر می خواهید بیماری درخت گردو را درمان کنید یا به رشد بهتر گیاه کمک کنید، باید از کودهای مناسب یا محلول های مغذی استفاده کنید.

کمبود آهن در درخت گردو را چگونه تامین کنیم؟

اگر فکر می کنید که درختان گردوی شما در باغ با کمبود آهن و مواد مغذی روبرو شده اند، جبران آن راهکار ساده ای دارد. شما در ابتدا باید نیاز درخت گردو به مواد مغذی را بسنجید. این کار را با بررسی علائم ناشی از کمبود مواد مغذی در درخت گردو که روی شاخه ها، برگ ها و میوه گردو ظاهر می شود، می توانید انجام دهید.

درختان گردو، ریشه های عمیق و گسترده ‌ای دارند، بنابراین در درجه بعدی می توانید آزمایش های مربوط به سنجش خاک را انجام دهید و ببینید که مواد مغذی در خاک تا چه اندازه موجود هستند و چه مقدار را باید از طریق کودهای گیاهی و شیمیایی تامین کنید.

بهترین روش برای رفع کمبود عناصر مغذی درخت گردو، استفاده از کوددهی مناسب است. شما نمی توانید کمبود آهن برای درخت گردو را با میخ زدن به درخت گردو جبران کنید. بهتر است این کمبود را با کودهای مناسب مبتنی بر ریز مغذی های آهن جبران نمایید.

یکی از این راهکارها این است که بهترین کود آهن را طبق دستورالعمل برای خاک درخت گردو تامین کنید. استفاده از کود آهن برای نهال گردو جوان تازه کاشته شده و استفاده از آن برای درختان گردو با سن بیشتر، متفاوت است. استفاده از بهترین کود آهن می ‌تواند فتوسنتز درخت را بالا ببرد، میزان مواد آلی خاک را افزایش دهد و همچنین حساسیت درختان را برای آفت ها و بیماری های درخت گردو کاهش می دهد.

به جای اینکه به میخ زدن به درخت گردو فکر کنید، درباره مصرف کودهای مغذی کود آهن و سایر کودهای مناسب برای درخت گردو با یک متخصص و کارشناس باغداری و کشاورزی مشورت کنید.

بررسی نیازهای درخت گردو برای رشد بهتر و باردهی بیشتر، یک تکنیک و دانش تخصصی است. اکثر باغداران از این موضوع اطلاع دارند، بنابراین بهتر است آداب و رسوم گذشته را رها کنید و نسبت به اجرای روش‌های مدرن باغداری در باغ گردو، حساسیت بیشتری به خرج دهید.

حتی اگر با پیشنهادی روبرو شدید که به شما می گوید مقداری براده آهن در خاک درخت گردو بریزید تا جذب درخت شود، این کار را قبول نکنید. براده های آهن اجسام فلزی هستند و عناصر آهن را به صورت قابل جذب در اختیار ریشه گیاه قرار نمی ‌دهند. فراموش نکنید هر گونه اقدام غیر علمی، جز اینکه سلامت درختان شما را تهدید کند، نتیجه دیگری ندارد!!

چگونه از درختان گردو بهتر محافظت کنیم؟

کوبیدن میخ به درخت گردو

به عنوان آخرین مطلب که در این قسمت بیان می‌کنیم باید گفت که زمانی یک باغ گردو به سودآوری قابل توجهی می رسد که باغداران به نحو احسن از درختان گردو مراقبت کنند. درختان گردو در سال های سوم تا پنجم پس از کاشت معمولاً به حداکثر باردهی خود می رسند. اگر نهال گردوی تازه کاشته شده را در باغ دارید، شرایط مراقبت از نهال گردو باید حساس تر و دقیق تر دنبال شود. نهال های گردو باید با شرایط باغ گردو سازگار باشند.

نحوه مراقبت از درختان گردو و نهال گردو بر اساس روش های کوددهی، آبیاری مناسب، هرس کردن درختان، بررسی شرایط خاک درخت گردو، تامین عناصر مغذی برای درخت و بررسی آفت ها و بیماری های درخت گردو می باشد.

به ‌عنوان یک باغدار باید از علائم کمبود مواد مغذی در درخت گردو مطلع باشید. به محض اینکه اولین نشانه ها را مشاهده کردید باید نسبت به روش کوددهی درخت گردو و خرید بهترین کود اقدام کنید. مشورت با کارشناسانی که در این زمینه تجربه کافی دارند و می‌توانند بهترین محصولات را به شما معرفی کنند، به سلامت درختان گردوی شما بهتر کمک می کند.

در حال حاضر، بهترین کود برای تامین عنصر مغذی آهن برای درختان گردو، کودهای سولفات آهن است. سعی کنید هرگز به روش میخ زدن به درخت گردو فکر نکنید، یا حتی از براده های آهن در خاک درخت گردو استفاده نکنید. این کارها فقط شرایط خاک و سلامت درختان گردوی باغ شما را تهدید می کند.

جمع بندی و نتیجه گیری

کشاورزان قدیمی طبق آداب و سنت ها و باورهایی که دارند تصور می کنند میخ زدن به درخت گردو می تواند عنصر مغذی آهن را در اختیار درخت قرار دهد. این تصور غلط بر مبنای تامین عنصر آهن برای رشد بهتر گیاه و باردهی درخت گردو است. این تفکر و روش، کاملاً اشتباه است و هرگز از نگاه علمی به تایید نرسیده است.

اگر قرار است شما عناصر مغذی را برای درختان گردوی خود تامین کنید، این کار را با روش کوددهی صحیح درخت گردو به سادگی انجام خواهید داد. برای اینکه بفهمید درختان گردوی شما به چه عناصر مغذی نیاز دارند، بهتر است خاک گردو را آزمایش کنید یا مراقب علائم کمبود عناصر مغذی در درختان و نهال های گردو باشید.

با فراهم کردن شرایط مناسب برای درختان گردو و نهال گردو، آنها زودتر و بهتر به بار می نشینند و میوه‌های گردو بهتر رشد می کنند. توجه به کوددهی مناسب، آبیاری مناسب و بررسی آفت ها و بیماری های درخت گردو به بازدهی یک باغ گردو بسیار کمک می کند.

نهالستان پالیز گردو، یک مرجع تخصصی برای خرید انواع ارقام نهال گردو پیوندی جهادکشاورزی است که می‌ توانید برای توسعه واقع گردوی خود از نهال های شناسنامه دار آن استفاده کنید. کارشناسان متخصص در این مجموعه آماده هستند تا کشاورزان و باغداران را برای کاشت درخت گردو، کاشت نهال گردو و مشاوره نگهداری از درختان گردو راهنمایی کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *