نیاز آبی نهال گردو در یک سال چقدر است؟

نیاز آبی نهال گردو در یک سال چقدر است؟

نیاز آبی نهال گردو برای ارقام مختلف گردو متفاوت است. برنامه‌ریزی برای آبیاری درختان گردو در طول سال در فصل های مختلف، یکی از کارهای مهمی است که برای نگهداری از درختان گردو ضرورت دارد. بدون تعیین نیاز آبی نهال های گردو نمی‌دانید چه موقع و به چه مقدار آبیاری را انجام دهید تا گردوهای مرغوب‌تر با مغز درشت و طعم مطلوب حاصل شود. با توجه به این نیاز ضروری، هنگام خرید نهال گردو حتماً نیاز آبی گیاهان را از فروشندگان سوال کنید و بهترین نهال گردو را خریداری نمایید.

انتخاب نهال گردو برای کاشت در باغ گردو، در کنار نیاز آبی، نیاز به کوددهی و شرایط نگهداری از نهال های گردو اهمیت دارد. نهال های گردو مقاوم به سرما برای مناطق سردسیر مناسبند؛ دردمقابل، برخی از ارقام نهال گردو نسبت به خشکسالی مقاوم ترند و بنابراین نیاز آبی درخت گردو در این شرایط تقریباً کمتر است.

اگر بخواهیم مقایسه ای در مورد نیاز آبی نهال های گردو داشته باشیم، نهال های پیوندی مقاوم به شرایط گرم و خشک، نیاز آبی کمتری نسبت به ارقام گردو با حساسیت بالا در برابر کم آبی دارند.

پس از اینکه نهال گردوی مناسب را برای توسعه باغ گردو خریداری کردید، زمینه را برای کاشت نهال ها فراهم می کنید و سپس با برنامه ریزی دقیق، نسبت به آبیاری آنها اقدام خواهید کرد. تمام این کارها برای این است که باغ گردو در موقع مناسب به بار بنشیند.

اهمیت آبیاری نهال گردو چیست؟

اهمیت آبیاری نهال گردو چیست؟

همه ما می‌دانیم که تعیین نیاز آبی درخت گردو بسیار اهمیت دارد؛ چرا که آبیاری به موقع باعث رشد بهتر نهال های گردو به ویژه نهال های تازه کاشته شده می شود. اهمیت آبیاری نهال های جوان گردو و آبیاری درختان گردو به اندازه‌ای است که در کیفیت گردوها، رنگ مغز گردو و طعم آنها تاثیر گذار است.

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، اثرات ناشی از کم آبی یا آبیاری بیش از حد یا خارج از برنامه، به صورت افت کیفیت گردوها و کاهش رشد نهال های گردو مشاهده شده است.

از دیدگاه کارشناسان درختان گردو و باغداران، به مشکلاتی که ناشی از کم آبی نهال های گردو به وجود می‌آید در اصطلاح، “تنش آبی” گفته می شود. زمانی که تنش آبی برای درختان گردو اتفاق بیفتد، وزن گردوها کاهش پیدا می کند، مغز گردو به رنگ سیاه تغییر پیدا می‌کند و چروکیده می‌شود. از طرف دیگر، ارزش غذایی مغز گردو که باید مقدار پروتئین، چربی و کربوهیدرات بالایی داشته باشد، به شدت افت پیدا می‌کند.

موارد فوق، علایم مهمی هستند که اهمیت تعیین نیاز آبی درخت گردو و آبیاری صحیح و به موقع را مشخص می کنند. بهتر است برنامه های آبیاری نهال های گردو برای فصل تابستان، دقیق تر اجرا شود. در فصل تابستان دمای هوا افزایش پیدا می کند و در یک هفته باید به دفعات بیشتری، نهال ها و درختان گردو را آبیاری کرد.

 نیاز آبی نهال های گردو و درختان گردو در ماه های مختلف فصل تابستان با هم فرق دارد. مثلاً شما یک برنامه خاص را باید برای تیرماه اجرا کنید، اما برای ماه مرداد و شهریور، این برنامه الزاماً باید تغییر پیدا کند. آبیاری صحیح و به موقع در مرداد ماه باعث می شود مغز گردو، غنی تر باشد و رنگ شفاف تری داشته باشد.

 نکات مهم برای آبیاری نهال گردو و درخت گردو

 نکات مهم برای آبیاری نهال گردو و درخت گردو

  • اگر درختان گردو را به روش غرقابی آبیاری می کنید، در فصل تابستان، یک بار در هفته این کار کفایت می کند. قبل از استفاده از روش غرقابی باید شرایط خاک را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که این روش، تهویه خاک را مختل نمی کند.
  • برای آبیاری نهال گردو به روش قطره ای، نیاز آبی نهال ها باید دقیقاً مشخص شده باشد و حجم آب به ازای هر متر مکعب، در اطراف نهال های گردو تخمین زده شود. به طور مثال، در آبیاری قطره ای، در هر ساعت، چه تعداد قطره آب در هر هکتار پراکنده می‌ شود و این تجهیزات باید به چه روشی نصب شوند. برای اجرای آبیاری قطره ای، حتماً از متخصصان و باغداران با تجربه کمک بگیرید.
  • روش صحیح آبیاری برای نهال های گردو به خصوص نزدیک به زمان رشد میوه ها ضرورت دارد. دسترسی به منابع آبی باعث می شود گردوها مغز درشت تر و خوشمزه تری داشته باشند.
  • عوامل محیطی نظیر میزان نور خورشید، شرایط اقلیمی باغ گردو، ارقام نهال گردو، شرایط ریشه های نهال های گردو یا درختان گردو، ارزیابی بارش سالانه در منطقه، درصد رطوبت هوا و تجهیزات مورد نیاز برای آبیاری، مواردی هستند که باید هنگام تعیین نیاز آبی درخت گردو و اجرای روش ها، آنها را در نظر بگیرید.
  • در روش آبیاری نهال گردو در منطقه سردسیری، لازم است به صورت دوره ای و با فواصل بیشتر، ریشه نهال ها را با آب مناسب آبیاری کنید. اگر نهال های گردو در منطقه گرمسیری کاشته شده اند، هفته ای یک بار باید آنها را به طور کامل سیراب کنید.
  • آبیاری درختان گردو در هر سال باید افزایش پیدا کند، چرا که هم درخت قوی تر شده و هم ریشه های درخت در زمین گسترده تر شده است؛ بنابراین آب کافی باید به درخت بدهید تا به عمق خاک نفوذ کند.
  • نیاز آبی درخت گردو پیوندی نسبت به سایر ارقام نهال گردو کمتر است.

جمع بندی و نتیجه گیری

توجه به نیاز آبی درخت گردو و درختان گردو جزو دستورالعمل نگهداری از باغ گردو می باشد. نهال های گردو از نظر ویژگی های ظاهری و ژنتیکی با هم متفاوتند. روش های مختلفی برای آبیاری نهال های گردو وجود دارد که به طور کلی به روش غرقابی و آبیاری قطره‌ای تقسیم بندی می شود. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ای که باغ گردو در آنجا قرار دارد، میتوان نیاز آبی درختان و نهال ها را تعیین کرد.

نحوه آبیاری نهال های گردو باید به گونه‌ای باشد که تهویه خاک از بین نرود و در عین حال، آب کافی را برای رشد گیاه در اختیار آن قرار دهد.

به طور معمول، نهال گردو پیوندی، نیاز آبی کمتری دارد اما برای نهال هایی که در شرایط گرمسیری کاشته شدند، باید حجم آب بیشتری در نظر گرفت. رطوبت هوا و ارقام گردو برای کاشت، دو عاملی هستند که نیاز آبی این نهال ها را تعیین می کند. با افزایش سن درخت گردو، نیاز آبی درخت افزایش پیدا می کند.

 نهالستان پالیز ، پرورش‌دهنده بهترین نهال های گردو، مشاوره‌ های لازم را برای نگهداری از نهال های گردو به متقاضیان عزیز ارائه می دهد. همچنین اگر به دنبال خرید عمده بهترین نهال گردو جهت توسعه باغ گردوی خود هستید، با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
کلیدواژه : آبیاری
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *