راهنمای کامل کاشت نهال گردو به روش اصولی

راهنمای کامل کاشت نهال گردو به روش اصولی

مهمترین نکته برای کاشت نهال گردو، توجه به فاصله نهال ها از یکدیگر در باغ گردو است. باید شرایط رشد ریشه های درخت گردو را تا عمق ۳ متری در نظر بگیرید.

همانند کاشت سایر درختان میوه، کاشت درخت گردو نیاز به آفتاب کامل و خاک زهکشی شده دارد. برای کاشت نهال های جوان گردو در باغ گردو باید ابتدا خاک را از نظر شرایط مناسب برای رشد نهال ها آماده کنید. درختان گردو در خاک های آهکی و شنی و زهکشی شده بهتر رشد می کنند. سعی کنید قبل از کاشت درخت گردو در باغ گردو، خاک را آبیاری کنید و مواد آلی را برای رشد بهتر نهال ها به خاک اضافه نمایید.

انواع ارقام مختلف نهال گردو می توانند دامنه وسیعی از PH را در خاک تحمل کنند. این محدوده از PH ۵ تا PH  ۸ متغیر است. یکی از ملزومات کاشت نهال گردو این است که شرایط خاک را در PH حدود 5/6 ثابت نگه دارید. اکثر باغداران برای تنظیم شرایط خاک در باغ گردو از آهک استفاده می‌کنند تا PH خاک در همین محدوده ثابت باقی بماند.

فراموش نکنید که انواع نهال گردو نسبت به غلظت بالای سدیم، کلر و بور حساس هستند. بهترین مکان ها برای کاشت نهال گردو حاشیه رودخانه ها، کوهپایه ها و مناطق ساحلی با شرایط آب و هوایی خنک است.

همانطور که در مقالات متعدد هم اشاره کردیم بهتر است از احداث باغ گردو در جایی که در میان کوهستان ها یا تپه ها محاصره شده اند خودداری کنید. این مکان توسط توده های هوای سرد محاصره می شوند و جریان هوا کمتر اتفاق می ‌افتد.

پس از کاشت نهال گردو از غرقابی کردن آنها خودداری کنید. اگر باغ گردوی شما در جایی قرار دارد که آب باران تجمع پیدا می‌کند، حتماً فکری برای تخلیه آب باران داشته باشید؛ در غیر این صورت، نهال گردو به زودی از بین می رود.

درخت گردو می تواند تا حدود ۳ متری در عمق خاک، ریشه های خود را گسترش دهد. وقتی می‌خواهید باغ گردو احداث کنید به شرایط خاک و شرایط نفوذ پذیری خاک توجه داشته باشید. آزمایش های مکانیک خاک برای همین هدف انجام می‌شود.

خاک باغ گردو نباید تا عمق 5/1 متری لایه های غیر قابل نفوذ داشته باشد. زمانی که کارشناسان برای سنجش خاک باغ گردو مراجعه می‌کنند، هر اندازه ابزار آنها سخت‌تر داخل خاک فرو رود، به معنای آن است که ریشه های درخت گردو هم همین سختی را خواهند داشت.

قبل از کاشت نهال گردو چه اقداماتی انجام دهیم؟

قبل از کاشت نهال گردو چه اقداماتی انجام دهیم؟

به دنبال تمام مراحل فوق، قبل از کاشت نهال های گردو در خاک باید حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر عمق خاک را شخم بزنید. هدف از این کار از بین بردن علف های هرز چند ساله در خاک است. همچنین بافت کلوخه ای خاک را با شخم زدن از بین می برید. اگر خاک باغ گردو را شخم بزنید، فضای کافی برای رشد و توسعه ریشه ها در ماه اول فراهم می شود.

بسیاری از باغداران قبل از این که کارهای مقدماتی را روی خاک باغ گردو انجام دهند، برای اقدامات اصلاحی، اغلب نمونه‌ های خاک را می‌گیرند و به آزمایشگاه ارسال می کنند. آزمایش های مختلفی روی همین خاک انجام می شود تا شرایط مساعد برای کاشت نهال گردو فراهم باشد.

یکی دیگر از اقدامات قبل از کاشت نهال گردو این است که چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ تن کود مناسب در هر هکتار باید به خاک اضافه شود. این کار کمک می‌کند حاصلخیزی خاک افزایش پیدا کند و بافت خاک بهبود یابد. یک هکتار، ده هزار متر مربع است و یک تن کود معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم می باشد. شرایط استفاده از هر نوع کود را باید از متخصصان سوال کنید.

چطور یک نهال گردو را در باغ گردو بکاریم؟

قبل از کاشت نهال گردو چه اقداماتی انجام دهیم؟

همانطور که در قسمت های قبلی به آن اشاره شد، نهال گردو در خاک های آهکی بهتر رشد می کند. وقتی می‌خواهید برای کاشت نهال گردو اقدامات لازم را انجام دهید، به این نکته توجه کنید که نهال های گردو اگر چه جوان و کوچک هستند اما در صورتی که رشد آنها ادامه پیدا کند، ارتفاع آنها می تواند تا ۲۰ متر و گستردگی پهنای آن تا ۱۵ متر برسد.

بنابراین می توان انتظار داشت که ریشه گیاه در خاک به صورت عمیق نفوذ می کند. خاک محل کاشت نهال های گردو باید نفوذپذیر و غنی از مواد مغذی باشد.

برای کاشت نهال گردو، چند هفته قبل از زمان کاشت، یک گودال به اندازه کافی بزرگ حفر کنید. اندازه گودال یک متری مناسب است. مکان گودال ترجیحاً در معرض آفتاب باشد.

وقتی نهال های گردو را داخل گودال قرار می دهید باید مراقب یخ زدگی ریشه ها باشید. اگر در فصلی غیر از زمستان، نهال ها را می کارید، حتماً خاک و کمپوست را مرطوب کرده و سپس ریشه های بدون محافظ را داخل گودال قرار دهید.

پس از آن، به آرامی خاک اطراف ریشه را روی ریشه ها بپوشانید و به طور منظم اطراف ریشه ها را مرطوب کنید. پس از کاشت نهال های گردو باید حداقل ۵۰ لیتر آب در داخل گودال بریزید تا به اندازه کافی خاک را در عمق آبیاری کند. نهال های گردو جوان و آسیب پذیر هستند، برای اینکه در برابر وزش باد آسیبی نبینند می‌ توانید یک تکیه گاه برای آنها نصب کنید.

فاصله مناسب برای کاشت نهال گردو چقدر است؟

فاصله مناسب برای کاشت نهال گردو چقدر است؟

در همین ابتدای بحث لازم است خاطرنشان کنیم که از آنجایی که هدف از پرورش درختان گردو، تامین چوب مرغوب گردو و پرورش گردوی مرغوب به عنوان آجیل است، شرایط کاشت نهال گردو در هر مورد متفاوت است.

قبل از کاشت نهال های گردو در باغ باید موقعیت درختان در هر قسمت را برچسب‌زنی کنید. به عنوان یک قاعده کلی، وقتی درختان گردو را برای حاصل شدن چوب مرغوب می کارید، باید فاصله بین دو درخت گردو کمتر از زمانی باشد که هدف شما پرورش گردو به عنوان آجیل است.

اگر وقتی هدف شما از کاشت نهال گردو پرورش گردو در جایگاه آجیل و مغز گردو باشد، فاصله نزدیک تری را انتخاب کرده باشید، پس از اینکه درختان رشد پیدا کردند، روی همدیگر به طور متقابل سایه می‌اندازند؛ بنابراین شاخه های کناری و شاخه های پایین درخت به خوبی رشد نمی کنند.

درختان گردو به صورت عمودی مستقیم رشد می‌ کنند، بنابراین تنه درختان، بلند و بلندتر می شود. این همان چیزی است که تامین چوب گردو را به دنبال دارد.

وقتی فاصله بیشتری را برای کاشت نهال گردو در نظر می‌گیرید، رشد جانبی شاخ ه‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی پوشش گیاهی و رشد میوه گردو تقویت می شود.

بهترین فاصله بین دو نهال گردو از یکدیگر حداقل ۱۴ فوت یا حدود ۴.۲ متر است. برای پرورش درخت گردو به منظور استفاده از میوه گردو در هر هکتار به این ترتیب به درختان کمتری را باید بکارید.

ابعاد و اندازه های فوق برای فاصله کاشت نهال گردو وقتی که می خواهید درختان گردو را برای بهره ‌برداری از چوب آن در باغ بکارید، چیزی حدود 4/2 در 4/2 متر خواهد بود. با یک محاسبه ساده متوجه میشوید که تعداد حدود ۱۶۸۲ درخت گردو را می‌توانید در یک هکتار بکارید.

فاصله معمول و پیشنهادی برای پرورش درختان گردو به منظور استفاده از میوه گردو، چیزی حدود 2/5 در 2/5 متر است. به این ترتیب می توانید حدود ۳۷۳ درخت در هر هکتار بکارید.

شرایط هر کدام از نهال های گردو نسبت به ارقام گردو و شرایط باغ گردو متفاوت است. برخی از باغداران ترجیح میدهند فاصله درخت گردو را به حدود ۷ متر افزایش دهند که در این صورت، تعداد ۱۷۳ درخت در هر هکتار خواهید کاشت.

شاید لازم باشد برای پرورش درختان بزرگتر گردو، فاصله بین هر دو نهال گردو را تا ۹ متر افزایش دهید. در این صورت درختان کمتری در باغ گردو دارید.

بسیاری از باغداران ترجیح می‌دهند لا به لای درختان گردو از نهال های دیگر نظیر نهال میوه هم استفاده کنند. در این صورت، فاصله مناسب برای کاشت نهال گردو حدود ۸ فوت، یا 4/2 متر است و حدود ۹ متر بین ردیف ها بین هر درخت گردو باید فاصله باشد.

توجه کنید که در این حالت، بین هر ردیف درخت گردو یک نهال میوه کاشته شده است، بنابراین شما ردیف های یک در میان را باید از نظر نهال های گردو بررسی کنید.

اگر نهال های گردو به صورت فوق کاشته شود، تعداد درختان گردو در هر هکتار به ۴۵۰ خواهد رسید. تجربه ثابت کرده است که اگر یک باغ گردو به صورت مخلوطی از نهال گردو و نهان میوه داشته باشید، محصول کمتری تولید می کند؛ اما اگر باغ گردو به طور خالص با نهال گردو پر شده باشد، محصولات بیشتری حاصل خواهد کرد.

جمع بندی و نتیجه گیری

شرایط کاشت نهال گردو در باغ گردو بسته به هدف باغدار برای پرورش میوه گردو یا به دست آوردن چوب مرغوب گردو متفاوت خواهد بود. درخت گردو در خاک های آهکی با شرایط حدود PH 5/6 بهتر رشد می کند. ریشه درخت گردو تا عمق ۵ متری می تواند نفوذ کند. اگر می خواهید نهال های جوان گردو را بکارید یک گودال با عمق مناسب باید حفر کنید و ریشه های تازه را در داخل خاک گذاشته و خاک را در اطراف ریشه ها بپوشانید. آبیاری کردن مداوم تا یک هفته پس از کاشت، ضرورت دارد.

فاصله کاشت نهال گردو بین هر دو نهال برای پرورش میوه گردو باید حدود ۵ متر باشد، چرا که نهال های گردو وقتی بزرگتر می شوند، شاخه های جانبی فضای کافی برای رشد دارند. اگر می‌خواهید از چوب درخت گردو بهره برداری کنید، درختان را در فاصله کمتر، حدود 5/2 متر می توانید بکارید.

نهالستان پالیز گردو، مرجع تخصصی پرورش انواع نهال گردو است و ارقام مختلفی را برای کارآفرینی راه اندازی باغ گردو یا توسعه یک باغ گردو فراهم می کند. نهال های گردو در پاییز گردو، همه شناسنامه دار هستند و کیفیت آنها تضمین شده است. برای خرید نهال گردو یا مشاوره خرید با این مجموعه تماس بگیرید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *