نیازهای درخت گردو برای رشد بهتر شامل چه مواردی است؟

نیازهای درخت گردو برای رشد بهتر شامل چه مواردی است؟

شناخت نیازهای درخت گردو برای رشد برای کاشت و مراقبت از درخت گردو ضرورت دارد. این موارد به قدری مهم هستند که در باروری درختان در طول یک سال، به شدت تأثیرگذار هستند. شرایط کاشت نهال گردو و مراقبت از درختان گردو باید به طور کامل فرآهم گردد. این شرایط شامل نگهداری از باغ گردو، کوددهی مناسب، آبیاری به موقع و مناسب و برنامه ریزی برای کنترل آفات گیاهی و بیماری های درخت گردو است.

 مهم ترین نکات در تعیین نیازهای درخت گردو برای رشد

 • همه انواع ارقام نهال گردو و درختان گردو در خاک های حاصلخیز باpH حدود 5/5 تا 5/7 و عمق 90 سانتی متر یا 3 فوت، بهترین رشد را دارند.
 • باید درختان گردو را در مناطقی بکارید که از یخ زدگی در امان باشند. از کاشت نهال گردو در دره های پر شیب و کوهستان ها و مناطق مستعد ورود آب، خودداری کنید. انواع ارقام گردو در خاک های فشرده یا در مناطقی که دارای لایه های شن و ماسه نزدیک به سطح هستند، رشد خوبی نخواهند داشت.
 • از کاشت درخت گردو در مکان هایی که در مسیر رفت و آمد افراد هستند یا مکان هایی که شیب تندی دارند نیز باید خودداری کرد؛ در حالیکه دامنه ها با شیب ملایم تر، نزدیک به انتهای دره ها یا مناطق کوهستانی، یک مکان ایده آل هستند. در این مکان ها، هوای سرد از مسیر درختان خارج می شود و آب نیز بسیار در دسترس است.

نیازهای درخت گردو برای رشد از نظر خاک و نوع کاشت

نیازهای درخت گردو برای رشد از نظر خاک و نوع کاشت

 • قبل از کاشت درخت گردو و کاشت نهال گردو، با زیر و رو کردن خاک فشرده، از بین بردن علف های هرز و بهبود زهکشی در صورت لزوم، محل کاشت را آماده کنید. هنگام کاشت، ایده مناسبی است که مقدار کافی مالچ یا کمپوست را با خاک مخلوط کنید.
 • درختان گردو بهتر است در “گودال” با عمق مناسب کاشته شوند. باید درختان و همچنین نهال های گردو را در گودالی قرار دهید که چند سانتی متر عرض داشته باشند و عمق آنها بیشتر از یک گلدان باشد. قبل از آبیاری نهال گردو در گودال، آن را به صورت مرکزی در محل قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که ریشه ها به طور مساوی در خاک توزیع شده است. این کار را در اولین فصل رشد، مجدداً تکرار کنید.
 • درختانی که برای تولید گردوی مرغوب تر، پرورش داده می شوند، به فضای زیادی برای توسعه و باردهی بیشتر نیاز دارند؛ معمولاً حداقل 7 متر در 7 متر باید بین درختان (معادل 204 درخت در هر هکتار) فاصله باشد تا به صورت تک عددی، رشد کنند.
 • برای درختان گردو که برای تولید چوب مرغوب پرورش داده می شوند به طور معمول بین هر درخت حداقل 5 متر در 5 متر باید فاصله باشد. همچنین برای تقویت رشد درخت گردو، این گیاهان باید مستقیم در کنار سایر درختان و بوته ها کاشته شوند. این جمله به مفهوم آن است که در لا به لای درختان گردو بهتر است از گونه های دیگر درختان میوه هم استفاده کرد.

نکات مهم برای ارزیابی نیازهای درخت گردو برای رشد در باغ

 • درختان گردو می توانند تا 25 متر (80 فوت) یا حتیبیشتر رشد کنند و شاخه های گسترده (=سایبان) داشته باشند. اگر چه سرعت رشد درختان یا نهال های تازه کاشت شده گردو، بسته به نوع و شرایط باغ، به طور قابل توجهی متفاوت است، نهال گردو پیوندی یا نهال گردو اصلاح شده، سریع ترین رشد را دارند و قطر آنها در هر سال، بیش از یک سانتی متر و ارتفاع آنها چند فوت، افزایش می یابد.
 • ایده خوبی است که در اوایل فصل بهار از نظر مالچ یا کود غنی ازت، برای کوددهی درخت گردو استفاده کنید. کوددهی را اواخر تابستان انجام ندهید، زیرا این کار می تواند رشد دیررس که جوانه ها را در معرض آسیب سرما قرار می دهد، تسریع سازد.
 • هرس درختان گردو باید فقط در اواسط زمستان یا اواسط تابستان انجام شود. با حذف شاخه های مرده، آسیب دیده و بد شکل، هرس کردن را شروع کنید و بیش از 20٪ از شاخه های بالایی درختان پربار گردو را به طور هم زمان کوتاه نمایید.

باید ها و نبایدهای پرورش نهال گردو

باید ها و نبایدهای پرورش نهال گردو

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا درباره تعیین نیازهای درخت گردو برای رشد بهتر و باروری بیشتر اشاره کردیم، چند نکته جزئی دیگر وجود دارد که در این قسمت به آن می پردازیم. این موارد را تحت عنوان بایدها و نبایدهای کاشت نهال گردو عنوان می کنیم:

 • قبل از اینکه نهال های گردو را بکارید مشخص کنید که در باغ گردو قرار است تنوعی از درختان را داشته باشید یا می خواهید صرفاً یک نهال خاص را پرورش دهید! تجربه ثابت کرده است که باردهی برخی از ارقام گردو در کنار سایر درختان میوه، بیشتر خواهد بود. مثلاً می توانید حد فاصل گردوها، یک ردیف درخت میوه بلوبری به کار اید.
 • همانطور که در قسمت های قبل هم به آن اشاره کردیم فاصله استاندارد بین هر نهال گردو اهمیت دارد. زمانی که نهال های گردو بزرگتر می شوند، باید فضای کافی را برای رشد بهتر داشته باشند.
 • برای خرید نهال گردو، شرایط اقلیمی باغ گردو را در نظر بگیرید.
 • برای بهره وری بهتر باغ گردو باید عواملی که به درختان گردو آسیب می زنند را کاملاً بشناسید. نیازهای زیست محیطی برای کاشت نهال گردو شامل تمام این عوامل است؛ بنابراین آنها را باید در کنار هم اجرا کنید. قطعاً تمام این کارها با یک برنامه‌ریزی دقیق و مشاوره از کارشناسان و متخصصان امکان پذیر خواهد بود.

جمع بندی و نتیجه گیری

ارزیابی نیازهای درخت گردو برای رشد شامل تعیین مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری نهال گردو، تعیین شرایط آب و هوایی و کنترل شرایط خاک برای کاشت نهال های گردو است. ارقام مختلف نهال گردو از نظر ویژگی های ظاهری و ویژگی های ژنتیکی با هم متفاوت هستند. ارقام نهال گردو زود بازده، نهال گردو مقاوم به سرما، نهال گردو مقاوم به شرایط گرم و خشک و نهال گردو مقاوم به بیماری ها، نمونه‌ای از این گیاهان هستند.

اگر قصد احداث باغ گردو را دارید یا می خواهید باغ گردو را توسعه دهید، نیاز به خرید نهال گردو با کیفیت بالا دارید. در کنار تمام شرایط فوق می توانید از کارشناسان نهالستان پالیز کمک بگیرید و به این ترتیب بهترین نهال گردو را خریداری می کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
دیدگاه‌ها 0

*
*

مشاوره خرید

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید نهال گردو لطفا  از طریق شماره های قید شده ذیل در ارتباط باشید و یا اینکه فرم مشاوره را پر نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات تماس :‌
امکان ثبت ۲۴ ساعته سفارش

مشتریان محترم به راحتی می‌توانید هر ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته، سفارش خود را ثبت نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز از ساعت 7 الی 24 آماده پاسخگو‌یی به تماس شما عزیزان می‌باشد. برای برقراری ارتباط، پرسیدن سوالات و مشاوره قبل از خرید، با ما در تماس باشید.