نکات مهم هرس درخت گردو که هر باغداری باید بداند

نکات مهم هرس درخت گردو که هر باغداری باید بداند

اجرای به موقع هرس نهال گردو و روش صحیح هرس کردن درختان، یکی از مهمترین نکات نگهداری از باغ گردو است. وقتی تمام اقدامات را برای نگهداری از درختان گردو به کار می‌برید یعنی به سلامت باغ گردو اهمیت  می‌دهید. این یعنی در آینده باعث می‌شود درختان گردو به باردهی مناسبی دست پیدا کنند. محصول دهی مناسب درختان گردو، موجب افزایش فروش و سودآوری خواهد شد.

تمام افرادی که صاحب باغ گردو هستند یا مسئولیت مراقبت از نهال‌ها و درختان گردو را بر عهده دارند، باید به اصول هرس نهال گردو زمان مناسب هرس کردن و روش صحیح این کار تسلط داشته باشند. اگر درختان گردو را خارج از فصل مناسب هرس کنید، چیزی جز اینکه ضرر و زیان به باغ وارد شود، نتیجه‌ای ندارد. به طور نمونه، هرس کردن درختان، درست زمانی که در حال جوانه زدن هستند، کاری به شدت اشتباه است.

 چگونه درخت گردو را هرس کنیم؟

درختان گردو پیوندی معمولاً از سال چهارم پس از عملیات پیوند زدن به باردهی قابل ‌توجهی می‌رسند. معمولاً درختان پیوندی، جزو درختان حساس و آسیب پذیر دسته ‌بندی می‌شوند، بنابراین مسئله هرس کردن درخت گردو از حدود سال چهارم یا پنجم باید مورد توجه قرار گیرد.

در سال اول یا دوم پس از باردهی درخت گردو و زمانیکه باغدار مشاهده کند شاخه‌های درخت گردو بیش از حد پراکنده و بزرگ شده‌اند، عملیات هرس درختان گردو می‌تواند انجام شود.

در ادامه این مطلب درباره روش مناسب هرس درخت گردو صحبت می‌کنیم. برای هرس کردن درختان گردو می‌توانید از باغبان‌های باتجربه کمک بگیرید. از طرف دیگر می‌توانید شخصاً با کمی دقت و توجه این کار را انجام دهید.

 چگونه درخت گردو را هرس کنیم؟

 چگونه درخت گردو را هرس کنیم؟

شما به تنهایی می‌توانید درختان گردو را هرس کنید اما اگر درختان گردوی شما تنومند هستند یا سال‌های زیادی از کاشت آنها می‌گذرد. برای هرس درخت گردو حتماً از باغبان‌های با تجربه کمک بگیرید.

به طور کلی، پس از اینکه یک تا دو سال از رشد درختان گردو گذشت باید آنها را طبق روش صحیح هرس کنید. هرس کردن درختان گردو کمک می‌کند که درختان شروع به شکل گیری کنند و فرایند رشد و بلوغ درخت گردو طبق مراحل طبیعی انجام گیرد. زمانی می‌توانید عملیات هرس کردن را آغاز کنید که مشاهده کنید تعداد ۴ یا ۶ شاخه جانبی بر روی درختان گردو رشد کرده است.

اصول کلی هرس درختان گردو می‌گوید شاخه‌های آسیب دیده و آویزان شده از درخت را باید جدا کنید. شاخه‌هایی که به نوعی برای رشد شاخه‌های جوان‌تر، مزاحمت ایجاد می‌کنند را باید هرس کنید. ممکن است لازم باشد برخی از شاخه‌ها را به طور کامل قطع کنید یا حتی این امکان وجود دارد که این شاخه‌ها را از نیمه با ابزار مناسب جدا کنید.

دقت داشته باشید که در هر ۳ تا ۵ سال یک بار باید درختان گردو را هرس کنید. با نگهداری منظم از درختان گردو می‌توانید باغ گردو را سالم‌تر نگه دارید. به طور کلی هرس باغ گردو کمک می‌کند که پتانسیل رشد درخت‌ها به حداکثر برسد.

 برای هرس درختان گردو طبق نکات زیر می‌توانید این کار را انجام دهید

1- برای هرس کردن یک درخت گردو باید به تنه اصلی درخت و شاخه‌های جانبی توجه کنید. اگر یک درخت یک ساله تا دو ساله را می‌خواهید هرس کنید، به شکل اصلی درخت توجه کنید. سعی کنید شاخه‌های جانبی و فرعی را پیدا کنید. ضخیم‌ترین شاخه‌ها به تنه اصلی درخت متصل‌اند که آنها را باید نگه دارید. شاخه‌های ضعیف‌تر و باریک‌تر که جزو انشعابات شاخه‌های اصلی محسوب می‌شوند، برای هرس کردن مناسب‌تر هستند. هرگز نباید هنگام هرس درختان گردو، آسیبی به شاخه‌های ضخیم‌تر و تنه اصلی درخت وارد شود.

هرس درخت گردو

2- توجه کنید که هنگام هرس درختان گردو، یک شاخه قطور، درست بر بالای درخت که در امتداد تنه درخت است را حتماً باید نگه دارید. این قسمت را هرس نکنید. سایر شاخه‌های فرعی در بالاترین قسمت درخت گردو را می‌توانید کوتاه کنید. این شاخه‌ها از ورود نور و هوای مناسب به شاخه‌های زیرین جلوگیری می‌کنند. اگر شاخه‌های باریک‌تر و شلوغ‌تر را از درخت جدا کنید، امکان رشد شاخه‌های پایین‌تر درخت گردو بهتر فراهم می‌شود. هرس باغ گردو کمک می‌کند مواد مغذی، بهتر در اختیار شاخه‌های جوان‌تر درخت گردو قرار بگیرد.

هرس درخت گردو

3- سعی کنید شاخه‌هایی را روی درخت گردو هرس کنید که ضخامت آن‌ها بیشتر از یک سوم ضخامت تنه درخت باشد. موقع هرس کردن درختان گردو و شاخه‌ها، حتماً عملیات هرس کردن را با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید؛ یعنی اگر شاخه‌های قطور را قطع می‌کنید، در زاویه ۴۵ درجه این کار را انجام دهید. به این ترتیب شاخه‌های هرس شده هنوز هم مقداری مواد مغذی دریافت می‌کنند و مجدداً می‌توانند رشد کرده و سالم و قوی باشد.

هرس درخت گردو

اگر درخت گردوی شما بیشتر از یک شاخه قطور و ضخیم دارد، حتماً امکان رشد و توسعه را برای شاخه‌های جوان‌تر از بین می‌برد. فراموش نکنید که اگر همیشه شاخه‌های ضخیم را روی درخت باقی بگذارید، به سرعت می‌توانند مواد مغذی را از درخت جذب کنند؛ بیش از حد رشد کنند و این به معنای این است که شاخه‌های باریک‌تر، دسترسی کمتری به مواد مغذی دارند.

هرس درخت گردو

4-هنگام هرس درخت گردو حتماً شاخه‌هایی را در ابتدا قطع کنید که حالت انشعابی یا حالت چنگالی پیدا کرده‌اند. کوتاه کردن شاخه‌های چنگال مانند، به ویژه نزدیک به نوک شاخه‌ها، کمک می‌کند مواد مغذی بیشتری به سایر قسمت‌های درخت برسد. اگر شاخه‌های درخت گردو بسیار انبوه است، باید با ابزارهای مناسب، تک تک شاخه‌ها را هرس کنید.

هرس درخت گردو

5- نکته پنجم برای هرس باغ گردو توجه به شیوه رشد شاخه‌ها است. قبل از اینکه درخت گردو را هرس کنید به نحوه رشد شاخه‌ها دقت کنید. شاخه‌هایی را که از هم عبور کرده‌اند یا به هم برخورد داشته‌اند یا مانع رشد شاخه‌های زیرین شده‌اند، آن‌ها را باید کوتاه کنید.

به طور کلی شاخه‌هایی را هرس کنید که در هم فرو رفته هستند و امکان رشد بیشتر را ندارند. برخی از شاخه‌ها نیز ممکن است به واسطه پیچ و خم‌های یا برخورد با شاخه‌های دیگر، امکان باردهی گردو را نداشته باشند. این شاخه‌ها را نیز باید از درخت جدا کنید.

هرس درخت گردو

6- شاخه‌های آسیب دیده و آویزان را حتماً کوتاه کنید. اگر شاخه‌ها کمتر از یک و نیم متر طول دارند، برای هرس کردن گزینه خوبی هستند. شاخه‌هایی که از درخت گردو آویزان شده‌اند، شکل‌ظاهری درخت را شلوغ و نامنظم جلوه می‌دهد. اگر شاخه‌های ضعیف درخت گردو را کوتاه نکنید، درصدی از مواد مغذی را جذب می‌کنند، بدون اینکه رشد قابل توجهی داشته باشند. این شاخه‌ها معمولاً چندان گردوی مناسبی تولید نمی‌کنند.

 جمع بندی و نتیجه گیری

یکی از روش‌های اصولی نگهداری از باغ گردو، هرس درختان گردو است. درختان بالغ را باید ۳ تا ۵ سال یکبار هرس کنید تا شکل آنها حفظ شود. زمان هرس کردن درختان جوان، حتماً به شکل و ساختار کلی درخت دقت داشته باشید. با هر بار هرس کردن، جلوه ظاهری درخت بهتر خواهد شد.

برای هرس درخت گردو می‌توانید از قیچی باغبانی، اره دستی یا اره برقی استفاده کنید. برای شاخه‌های باریک‌تر و جوان‌تر، استفاده از قیچی باغبانی و اره دستی کفایت می‌کند. برای قطع کردن شاخه‌های ضخیم‌تر درخت گردو، از اره برقی استفاده کنید.

اگر خود شما شخصاً نمی‌توانید باغ گردو را هرس کنید، حتماً از باغبان‌های با تجربه کمک بگیرید. استخدام یک باغبان برای رسیدگی به درختان گردو به رشد بهتر آنها کمک می‌کند که این منجر به افزایش باردهی و سودآوری باغ گردو خواهد شد.

مرکز تخصصی پالیز گردو، مرجع پرورش نهال گردو، تأمین و فروش نهال‌های گردو می‌باشد. برای خرید نهال گردو در انواع مختلف می‌توانید با این کارشناسان نهالستان پالیز در تماس باشید.

 

کلیدواژه : هرس
پالیز گردو
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • احد حسینیان 26 آگوست 2021 / 8:01 ب.ظ

  با تشکر از ایده شما برای راهنمایی کشاورز و تبلیغ کسب و کارتان ، بنظرم زمان دقیق هرس از قلم افتاده
  موفق و سرافراز باشید

  • پالیز گردو 27 آگوست 2021 / 4:16 ب.ظ

   با تشکر از نظر سازنده شما دوست عزیز
   چشم مورد اشاره شده فوق را در آپدیت های آتی لحاظ خواهیم کرد.
   با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *