حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهر سمنان

خرید و فروش انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار جهاد کشاورزی در شهر سمنان

شهر سمنان مرکز استان سمنان یکی از مهم ترین و پرجمعیت ترین شهرهای کشور در جنوب رشته کوههای البرز است. این شهر در شمال دشت کویر قرار داشته و با پایتخت یعنی شهر تهران حدود 216 کیلومتر فاصله دارد. مهم ترین بخش های جنوبی در این شهر دشت کویر؛ ریگ جن، تپه های میرک دلازیان و تپه دلازیان است. در این شهر جریان های رودخانه ای مهم فصلی مثل گل رودبار که در شمال غرب سمنان قرار دارد، از مهم ترین منابع آبی در این شهر محسوب میشود. در این مطلب قصد داریم تا بهترین نهال گردو در شهر سمنان را به شما معرفی نماییم.

موقعیت جغرافیایی شهر سمنان

همسایه شرقی شهر سمنان؛ شهرهای دامغان و شاهرود است. این شهر از شمال به درجزین و مهدی شهر و شهمیرزاد میرسد. از سمت غرب نیز به شهر سرخه مرز مشترک دارد.

ارتفاع از سطح دریای شهر سمنان

ارتفاع از سطح دریای شهر سمنان 1130 متر است.

آب و هوای شهر سمنان

آب وهوای شهر سمنان خشک و معتدل است. این شهر به علت قرارگیری در میان کوهستان و بیابان؛ دارای دو بخش کلی آب وهوایی است. در بخش های جنوبی گرم تر و در بخش های شمالی که کوهستان قرار دارد؛ سردتر است. میانگین بارندگی سالیانه در شهر سمنان 140 میلی متر است. دمای هوای این شهر به طور میانگین 17 درجه سانتیگراد است. بیشترین و کمترین دما در این شهر 43.5 و 8.4- درجه سانتیگراد است. این شهر 48 روز از سال را در برف و یخبندان سپری میکند. جریان بادهای گرم و خشک کویری غربی در آب وهوای این شهر تاثیر گذار است.

نهال های گردو بهترین عملکرد را در شهر سمنان دارند به همراه قیمت روز نهال گردو در شهر سمنان در سال 1400

نهال های گردویی در شهر سمنان بهترین باردهی را دارند؛ که بتوانند با آب وهوای این شهر مطابقت کامل یافته و با ارتفاع از سطح دریای شهر سمنان سازگاری کامل بیابند. بهتر است نهال هایی را در شهر سمنان بکاریم که تحمل سرمایی آن ها بیشتر است. برای خرید انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار در شهر سمنان نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر سمنان معرفی میکند:

به جرئت میتوان گفت اولین و بهترین انتخاب برای راه اندازی باغ گردو در شهر سمنان؛ خرید نهال گردو چندلر در شهر سمنان است. این رقم در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریای آزاد بهترین عملکرد را دارد. میوه های این رقم بسیار درشت و با کیفیت و با وزن 15 گرم وجود دارند. 10 گرم از این وزن متعلق به مغز میوه است. عمر مفید درختان گردو بیش از 100 سال بوده و در طول این سالها قادرند تا 7 تن در هکتار محصول باکیفیت تولید نمایند. شکل میوه گردو چندلر بیضی و ضخامت پوسته چوبی آن نازک است. قدرت رشد این درختان متوسط و نیمه راست است و ارتفاع درختان در دوران رشد کامل به 5 متر میرسد.

خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در شهر سمنان و کاشت و پرورش آن، تا سالیان سال شما را از خرید نهال گردو بی نیاز میکند. این رقم اصلاح شده و با شرایط آب وهوایی در اکثر نقاط کشورمان از جمله شهر سمنان سازگاری کامل دارد. از مهم ترین ویژگی های این رقم عمر اقتصادی 2 برابری آن است. یعنی با کاشت نهال گردو ژنوتیپ برتر در شهر سمنان تا 200 سال میتوانید بهترین محصولات را از درختان برداشت نمایید. بهترین ارتفاع از سطح دریای آزاد برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ برتر بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا است. همانطور که پیش تر اشاره نمودیم، ارتفاع از سطح دریای شهر سمنان در این بازه قرار دارد. قدرت رشد درختان بسیار بالا و مقاومت بسیار عالی در برابر آفات و بیماری ها از خود نشان میدهد. ارتفاع درختان گردو ژنوتیپ برتر از 4 متر فراتر نمیرود. و این موضوع برداشت محصولات را توسط باغدار محترم آسان تر میکند. نهال گردو ژنوتیپ برتر محصول کشور ایران است که از سن 5 سالگی به بعد سالیانه تا 8 تن باردهی برای باغدار به همراه دارد. البته رسیدن به عمر اقتصادی و محصول دهی حداکثری در درختان به نحوه رسیدگی و شرایط رشد درختان نیز وابسته است.

نهال گردو اسرائیلی یک رقم مشهور در بین باغداران سمنانی است. این رقم با تحمل خشکی بسیار بالا و مقاومت عالی در برابر بیماری های درختان گردو و آفات، بهترین گزینه در لیست خرید نهال گردو در شهر سمنان به شمار میرود. نهال گردو اسرائیلی را باید در ارتفاع 0 تا 2000 متر از سطح دریا بکارید تا درخت بتواند بهترین عملکرد خود را که برابر 8 تن در هکتار است را عرضه نماید. میوه های گردو اسرائیلی 10 گرم وزن دارند و به شکل بیضی و پوسته ی کاغذی دیده میشوند. مغز این میوه سفید شیری با چربی نسبتا زیاد؛ پرمغز و سالم با کمترین درصد خرابی است. به طور کلی خرید نهال گردو اسرائیلی در شهر سمنان؛ یک انتخاب عالی و اقتصادی در این شهر به حساب میاید. برای بهبود عملکرد درختان گردو اسرائیلی لازم است نهال گردو گرده زا در باغ کاشته شود.

نهال گردو ژنوتیپ کانادایی که با نام نهال گردو پالیز کانادایی نیز در بین باغداران سمنانی شهرت یافته است. یک رقم اصلاح شده و متناسب با وضعیت اقلیمی و آب وهوایی در شهر سمنان است. این رقم که در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریای آزاد بهترین عملکرد را از خود نشان میدهد؛ قادر است سالیانه تا 16 تن در هکتار باردهی داشته باشد. باردهی این رقم 2 برابر سایر ارقام گردو است و این مورد مهم ترین علت خرید نهال گردو ژنوتیپ کانادایی در شهر سمنان شناخته میشود. میوه های این رقم با درصد چربی بالا و بسیار با کیفیت با وزن 15 گرم (وزن مغز 8.9 گرم) وجود دارند. شکل ظاهری آنها بیضی و درشت و به رنگ بسیار روشن هستند. از ویژگی های قابل توجه در این رقم، قدرت رشد بسیار عالی درختان؛ آغاز محصول دهی از سال اول، مقاومت بسیار بالا در برابر آفات و بیماری ها و تحمل خشکی بسیار بالای آن است. عمر مفید نهال گردو پالیز کانادایی 100 سال است. ارتفاع این درخت از 5 متر تجاوز نمیکند.

از مهم ترین مزایای خرید نهال گردو فرنور در شهر سمنان قدرت رشد بالای درختان است. این رقم در سال اول پس از کاشت محصول دهی را آغاز نموده و در سن 3 سالگی محصول دهی آن به 3 تن میرسد. در دوران بلوغ درختان گردو فرنور قادرند بین 7 الی 8 تن محصول باکیفیت تولید نموده و تا 100 سال این محصول دهی حداکثری را حفظ نمایند. از خصوصیات میوه گردو فرنور وزن میوه برابر 13 گرم و چربی آن 57%  و رنگ آن روشن است. شکل ظاهری آن گرد و پوست چوبی آن برجسته و تقریبا کاغذی است و به راحتی با دست جدا میشود. برای افزایش باردهی درختان و انجام بهتر عملیات گرده افشانی لازم است رقم گرده زا در باغ بکاریم. ارتفاع مطلوب از سطح دریای آزاد برای کاشت نهال گردو فرنور بین 0 تا 3000 متر میباشد.

اگر قصد راه اندازی باغ گردو در شهر سمنان را دارید؛ توصیه میکنیم خرید نهال گردو تویسرکان در شهر سمنان، انتخاب اول شما باشد. علت اصلی این انتخاب تحمل خشکی بسیار بالای درختان گردو تویسرکان است. از طرف دیگر مقاومت بسیار بالای درخت در برابر آفات و بیماری ها، هزینه های ناشی از نگهداری و مبازره با بیماریها و آفات را کاهش میدهد. نهال گردو تویسرکان در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا رشد بسیار عالی دارد. این رقم که در سن 5 تا 7 سالگی قادر است تا 6 تن محصول دهی در هکتار را آغاز نموده و این روند را بین 40 تا 50 سال ادامه دهد. بهتر است برای بهبود محصول دهی درختان گردو تویسرکان؛ رقم گرده زا در باغ بکارید. از ویژگی های این رقم, ارتفاع بلند تا 20 متر، میوه های بیضی و با کیفیت و درشت با وزن 16 گرم، قدرت رشد بسیار بالای درختان، درصد چربی بالای مغز میوه و از همه مهم تر تحمل خشکی بسیار بالای درختان آن است.

بهترین ارقام گرده زا برای ارقام معرفی شده، نهال گردو فرانکت و نهال گردو فرنت هستند.

7 موردی که در احداث باغ گردو در شهر سمنان باید به آن توجه شود چیست؟

هنگام احداث باغ گردو در شهر سمنان باید کلیه شرایط آب وهوایی و اقلیمی منطقه و وضعیت خاک باغ خود را به دقت بررسی نماییم. برای این کار میتوانید به جستجو در اینترنت بپردازید. ارتفاع دقیق منطقه باغتان از سطح دریا؛ آگاهی از حداقل و حداکثر دمای منطقه و همچنین میانگین بارندگی سالیانه را بدست آورید. سپس با آزمایش خاک از وضعیت خاک باغ خود آگاه شده و با همراه داشتن این اطلاعات و مقایسه ی آن با نیازهای نهال گردو، میتوانید بهترین نهال گردو در شهر سمنان را بیابید. در این مورد قصد داریم تا 7 مورد از مهم ترین اصول احداث باغ گردو در شهر سمنان را به شما معرفی نماییم.

 1. وضعیت آب وهوایی شهر سمنان و مقایسه ی آن با آب و هوای مطلوب نهال گردو

همانطور که گفتیم؛ شهر سمنان آب وهوای خشک و معتدل دارد. و دارای دو جریان آب وهوایی شمالی و جنوبی است. در بخش های شمالی تحت تاثیر نواحی کوهستانی سردتر بوده و در بخش های جنوبی به علت قرارگیری در نزدیکی کویر؛ گرم است. به طور کلی درخت گردو میتواند در آب وهوای شهر سمنان به خوبی رشد کند.

 1. مقایسه بهترین دما برای کاشت نهال گردو و دمای میانگین شهر سمنان

دمای هوای شهر سمنان در بازه 43.5 تا 8.4- درجه سانتیگراد قرار دارد. این شهر به طور میانگین 17 درجه سانتیگراد دما دارد. با مقایسه این مقدار با دمای مطلوب رشد نهال گردو که برابر 5 تا 20 درجه سانتیگراد است. خواهیم دریافت که خرید نهال گردو در شهر سمنان با سازگاری کامل همراه است.

 1. آزمایش خاک باغ و مقایسه آن با بهترین خاک برای کاشت نهال گردو

از چند قسمت از خاک باغ گردوی خود نمونه برداری نموده و با ارسال آن برای آزمایشگاه های مخصوص خاک، از شرایط خاک باغ خود آگاه شوید. سپس مقادیر را با استانداردهای زیر مقایسه نمایید.

 • شوری خاک برای راه اندازی باغ گردو در شهر سمنان 4 میلی موس بر سانتیمتر
 • Ph خاک بین 5.6 تا 5.7
 • وجود 14 عنصر اصلی
 • جنس خاک لومی، شنی، رسی
 • عمق خاک بیش از 3 متر
 1. ارتفاع از سطح دریای شهر سمنان و ارتفاع مطلوب برای کاشت نهال گردو

شهر سمنان به طور میانگین در ارتفاع 1130 متر از سطح دریا قرار دارد. اغلب بهترین ارقام گردو در شهر سمنان، که پیش تر معرفی نمودیم در این بازه قرار دارند. بنابراین کلیه نهال های گردو معرفی شده در کلیه مناطق شهر سمنان قابل کاشت است.

 1. بهترین الگوی کاشت نهال های گردو در شهر سمنان

الگوی کاشت استاندارد برای کاشت نهال گردو در شهر سمنان الگوهای مستطیلی و مربعی هستند. در الگوی مربعی فاصله کاشت 6 در 6 متر مربع و 7 در 7 متر مربع و در الگوی مستطیلی فاصله کاشت 6 در 7 متر است.

 1. نحوه ی آبیاری نهال های گردو در شهر سمنان

بارندگی سالیانه در شهر سمنان 140 میلیمتر است. بنابراین نمیتوان درختان گردو را در شهر سمنان به صورت دیمی آبیاری نمود. بهترین روش آبیاری نهال های گردو، آبیاری تحت فشار بابلر است. حجم کل آبیاری درختان گردو بین 7000 تا 10000 متر مکعب است. به طور میانگین هر 7 تا 10 روز یکبار باغ گردوی خود را آبیاری کنید.

 1. نحوه ی دریافت نور خورشید توسط درختان و علت لزوم آن

درختان گردو باید بین 6 تا 8 ساعت از روز را در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. شهر سمنان به خصوص در نواحی جنوبی نور خورشید را به طور کامل دریافت میکند. بنابراین محدودیتی بابت کاشت نهال گردو در شهر سمنان وجود ندارد.

نهالستان پالیزگردو با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی بیش از نیم قرن است که به عنوان بزرگترین مرکز فروش نهال گردو در شهر سمنان و همچنین در سرتاسر کشور شناخته میشود. برای خرید نهال گردو در شهر سمنان و یا کسب اطلاع از قیمت نهال گردو در شهر سمنان با مشاوران ما در نهالستان بزرگ پالیزگردو تماس بگیرید.

X