حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهرکرد

خرید و فروش انواع ارقام نهال گردو در شهرکرد

شهرکرد یکی از شهرهای مرتفع از استان چهارمحال و بختیاری محسوب میشود. جالب است بدانید به علت مرتفع و کوهستانی بودن این شهر به بام ایران شهرت دارد. شهرکرد در 85 کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در بخش شمالی رشته کوه زاگرس قرار دارد. همانطور که میدانید آب و هوای این شهر تحت تاثیر آب و هوای کوهستانی بوده بنابراین در تابستان ها معتدل و در زمستان ها بسیار سرد و پربارش است. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا بهترین نهال گردو در شهرکرد را به شما معرفی نماییم.

موقعیت جغرافیایی شهرکرد

شهرکرد از شمال با دو شهر سامان و بن مرز مشترک دارد. این شهر در بخش هایی از شمال غربی و شرق خود با شهر اصفهان همسایه است. غرب آن به کوهرنگ و از جنوب به شلمزار میرسد. بروجن و فارسان به ترتیب در جنوب شرقی و غربی آن واقع شده است.

ارتفاع از سطح دریای شهرکرد

ارتفاع از سطح دریای شهرکرد به طور میانگین 2050 متر است. حداکثر ارتفاع از سطح دریای آن به 2310 متر میرسد.

آب و هوای شهرکرد

به علت کوهستانی بودن این شهر، بارش برف و باران و سرمای هوا در آن بسیار زیاد است. زمستان های طولانی و سرمای شدید، حکایت هرساله مردم در این شهرستان است. میانگین بارش سالیانه در این شهر 316 میلی متر و میانگین دما در آن 11.5 درجه سانتیگراد است. 124 روز را نیز در سرما و یخبندان به سر میبرد. به طور کلی اقلیم شهرکرد نیمه مرطوب و معتدل و با تابستان های خنک و معتدل و زمستان هایی با سرمای شدید است. سردترین دمای را در دی ماه و گرم ترین دما را در مرداد ماه تجربه میکند.

اصول مدیریتی مهم در انتخاب و کاشت بهترین نهال گردو در شهرکرد

احداث باغ گردو در شهرکرد همانند سایر رشته های تخصصی نیازمند کسب آگاهی و تجربه در خصوص کلیه اقدامات مرتبط با باغداری است. فاکتورهای متعددی وجود دارد که در خرید نهال گردو در شهرکرد تا کاشت و نگهداری از آنها باید رعایت شود، تا باغ گردو دارای باردهی متناسب و بازگشت سرمایه حداکثری برای باغدار محترم باشد. از جمله ارتفاع از سطح دریا؛ دمای هوا؛ شرایط اقلیمی و آب و هوا و خاک باغ و… همه و همه باید به صورت دقیق و تخصصی مورد توجه قرار بگیرند. در این قسمت قصد داریم تا مهم ترین اصول مدیریت در احداث باغ گردو در شهرکرد را بررسی نماییم:

آیا اقلیم آب وهوایی شهرکرد برای کاشت نهال گردو مناسب است؟

شهرکرد؛ یکی از شهرهای کوهستانی کشور با برف و باران فراوان و سرمای زیاد است. زمستان ها در این شهر طولانی و شدید است. و برای جلوگیری از سوختن جوانه ها باید از ارقام دیرگل تر در باغ استفاده کنیم. بنابراین فقط میتوان از ارقام نهال گردوی سردسیری در شهرکرد استفاده نمود.

بهترین ارقام نهال گردوی سردسیری در شهرکرد

  • نهال گردو فرنور
  • نهال گردو ژنوتیپ کانادایی
  • نهال گردو ژنوتیپ برتر
  • نهال گردو تویسرکان

ارتفاع از سطح دریا و تاثیر آن در رشد نهال ها در شهرکرد

با توجه به ارتفاع از سطح دریای شهرکرد، خواهیم دانست که این شهر در منطقه ای محصور در کوهستان قرارگرفته است. از این رو به شدت تحت تاثیر آب وهوای کوهستانی و جریان های هوایی بسیار سرد است. هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد، منطقه سردتر است و غلظت اکسیژن در آن کاهش میابد. و فقط ارقام خاصی از گردو توانایی تحمل این شرایط را خواهند داشت. درمقابل هرچه ارتفاع کمتر باشد؛ منطقه پست تر بوده و به همین نسبت هوا گرم تر و رطوبت افزایش میابد. این شرایط نیز در رشد برخی از ارقام درختان تاثیرگذار است. از این رو باید ارقامی را در باغ بکاریم که با ارتفاع از سطح دریا منطقه ما تناسب داشته باشد. برای آگاهی از ارتفاع دقیق منطقه ی باغ خود میتوانید نام شهر خود را در گوگل جستجو نموده و یا از نرم افزار گوگل ارث استفاده نمایید. و برای کسب آگاهی از ارتفاع از سطح دریای مطلوب نهال نیز میتوانید به سایت پالیز گردو، بخش اطلاعات محصول مراجعه نمایید. توجه کنید که تنها در صورت تطابق این دو عدد میتوانید اقدام به خرید نهال گردو در شهرکرد نمایید.

چه خاکی برای کاشت نهال گردو در شهرکرد مناسب است؟

بهترین خاک برای درختان گردو، باید دارای 2 ویژگی باشد:

  • شرایط عمومی خاک: ویژگی هایی همچون شوری خاک برابر 4 میلی موس برسانتیمتر، PH برابر 5.6 تا 5.7 و جنس خاک که بهتر است شنی، لومی و رسی با عمق حداقل 3 متر باشد.
  • شرایط خاص خاک: پس از آگاهی از شرایط عمومی خاک؛ نوبت به بررسی دقیق تر میرسد. خاک مناسب برای کاشت نهال گردو در شهرکرد باید دارای 14 عنصر اصلی به میزان خاصی باشد. که کمبود با افزایش هریک را میتوانیم با افزودن کودشیمیایی و یا آلی کنترل نماییم.

برای آگاهی از شرایط خاک پیش از کاشت نهال گردو در شهرکرد، لازم است یک نمونه خاک از چند قسمت زمین برداشته و با ارسال آن به لابراتوارهای مخصوص از شرایط خاک باغ خود آگاه شوید. پس از کاشت نهال گردو در شهرکرد نیز به علت عدم دسترسی به لایه های مختلف خاک، دیگر آزمایش خاک انجام نمیشود. در عوض 100 عدد برگ از درختان جدا نموده و به عنوان نمونه به آزمایشگاه ارسال میکنیم.

آبیاری نهال گردو در شهرکرد چگونه انجام میشود؟

به علت سرمای هوای شدید شهرکرد در فصل زمستان برای جلوگیری از برف و یخبندان بهتر است آبیاری درختان را متوقف نمایید. همچنین در فصل پاییز به دلیل دریافت آب کافی از باران، میتوانید آبیاری را کاهش داده و یا متوقف کنید. با توجه به میانگین بارندگی سالیانه شهرکرد که برابر 316 میلیمتر است. برای دریافت آب کافی، لازم است درختان گردو را بین 8000 تا 10000 متر مکعب در سال آبیاری نمایید.

آیا درختان گردو در دمای هوای شهرکرد نمیسوزند؟

برای پاسخ به این سوال لازم است حداقل و حداقل دمای شهرکرد را با دمای مطلوب نهال گردو مقایسه نمایید. میانگین دمای هوای شهرکرد 11.5 درجه سانتیگراد است. این شهر در ماه مرداد بیشترین دما و در ماه دی سردترین دما را دارد. لازم است بدانید بهترین دما برای رشد ارقام گردو بین 5 تا 20 درجه سانتیگراد است. یعنی شما میتوانید ارقام نهال گردو سردسیری را در شهرکرد بکارید و نگرانی از بابت سوختن درختان در فصل زمستان نداشته باشید.

نیاز به دریافت نور خورشید در شهرکرد

در فصل پاییز و زمستان اغلب آسمان شهرکرد ابری به همراه بارش فراوان برف و باران است. درختان گردو نیاز دارند تا حداقل 6 ساعت از طول روز را در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند تا عملیات فتوسنتز در آنها به خوبی انجام شود. برای برطرف سازی این نیاز لازم است، زمین باغی که خریداری میکنید، دارای نورگیری کافی باشد. زمین های شیب دار (بجز زمین های با شیب ملایم جنوبی) معمولا نور کمتری دریافت میکنند. بنابراین برای کاشت نهال گردو در شهرکرد مناسب نیستند.

الگوی کاشت نهال گردو در شهرکرد

به علت سرمای شدید هوا در فصل زمستان لازم است درختان گردو کمی نزدیک تر به یکدیگر کاشته شوند؛ تا بتوانند در فصل زمستان محیط باغ را کمی گرم تر نگاه دارند. همچنین شما میتوانید از حصار و بادگیرهایی در اطراف باغ استفاده کنید تا باعث جلوگیری از ورود سرمای شدید به درون باغ بشود. همانطور که گفته شد؛ فاصله کاشت را باید طوری در نظر بگیریم که درختان مانع از دریافت نور خورشید توسط یکدیگر نشوند. از این رو بهترین فاصله کاشت نهال گردو ایجاد مربع هایی به ضلع 6 در 6 متر است.

چه نهال گردویی برای شهرکرد مناسب است؟ به همراه قیمت نهال گردو در شهرکرد

همانطور که دیدیم شهرکرد در منطقه ای مرتفع و کوهستانی قرار دارد، بنابراین در هنگام انتخاب و خرید نهال گردو در شهرکرد باید توجه داشته باشیم که نهال های با قدرت سرمایی بالاتر و سازگار با مناطق مرتفع را خریداری کنیم. بهترین راه انتخاب صحیح نهال، استفاده از فاکتور ارتفاع از سطح دریا است. شما باید ابتدا از ارتفاع از سطح دریای دقیق منطقه خود آگاه شده و سپس با ارتفاع از سطح دریای مناسب رقم گردو مقایسه نمایید. به این ترتیب ارقامی که مناسب برای کاشت در باغ شما میباشند را به سادگی پیدا میکنید.

برای خرید نهال گردو در شهرکرد نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهرکرد معرفی میکند:

اولین و بهترین انتخاب برای راه اندازی باغ گردو، خرید نهال گردو پالیزکانادایی در شهرکرد است. این رقم که با نام نهال گردو ژنوتیپ کانادایی نیز شهرت یافته است. یکی از ارقام اصلاح شده با حداکثر سازگاری و بهره وری در شهرکرد به حساب میاید. نهال گردو پالیزکانادایی قادر است در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین باردهی را داشته باشد. محصول دهی حداکثری درختان از سن بلوغ درخت آغاز میشود. نهال گردو پالیز کانادایی قادر است به طور سالیانه 16 تن محصول مرغوب در هکتار تولید کند. این رقم بیشترین باردهی را در بین سایر ارقام گردو دارد. عمر اقتصادی درخت گردو ژنوتیپ کانادایی بیش از 100 سال است و حتی پس از پایان عمر اقتصادی نیز درخت به محصول دهی ادامه میدهد. اما کیفیت و حجم محصولات با افت چشمگیری همراه خواهد بود. پس از توقف باردهی نیز میتوانید با فروش چوب درختان سودآوری بسیار خوبی برای خود به ارمغان بیاورید.

نهال گردو اسرائیلی مقاومت نسبتا خوبی در برابر سرما و گرما از خود نشان میدهد. از آنجایی که ارتفاع از سطح دریای این رقم بین 0 تا 2000 متر است. خرید نهال گردو اسرائیلی در شهرکرد؛ فقط در نقاط با ارتفاع کمتر توصیه میشود. این رقم نام آشنا محصول دهی بسیار عالی دارد. هر هکتار از باغ درخت گردو اسرائیلی در سال تا 8 تن باردهی به همراه دارد. عمر اقتصادی این درخت 80 سال بوده و میوه های آن نسبتا درشت اند. وزن میوه ها به همراه پوسته ی چوبی آن ها به 10 گرم میرسد.

اگر قصد راه اندازی یک باغ گردوی پرمحصول و با سوددهی بالا در شهرکرد را دارید؛ توصیه میکنیم خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر در شهرکرد را فراموش نکنید. این نهال عمری جاودانه دارد. با رسیدن نهال به سن بلوغ محصول دهی آن به 8 تن در هکتار میرسد و این محصول دهی تا 200 سال ادامه دارد. این رقم اصلاح شده است و قادر است در بیشتر مناطق در کشورمان به خوبی رشد کند. بهترین ارتفاع از سطح دریا برای کاشت نهال گردو ژنوتیپ برتر بین 0 تا 3000 متر است. محصولات درخت ژنوتیپ برتر بسیار پرطرفدار بوده و نظر خریداران بسیار را به خود جلب مینماید.

به علت شرایط آب وهوایی خاص شهرکرد؛ ارقام میوه زیادی قادر به رشد در این شهر نیستند. بنابراین خرید نهال گردو تویسرکان در شهرکرد یکی از بهترین انتخاب ها برای راه اندازی باغ در این شهر است. این رقم در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا به خوبی رشد میکند. و قادر است تا 6 تن محصول دهی به ازای هر هکتار تولید نماید. عمر اقتصادی درخت گردو تویسرکان حداکثر 50 سال است. اما لازم است بدانید که گردوی تویسرکان یکی از درشت ترین و سنگین ترین گردوها به شمار میاید. از این رو خریداران زیادی دارد. وزن میوه به همراه پوسته ی چوبی آن حدود 16 گرم است. که بیشتر وزن را مغز تشکیل داده است.

نهال گردو فرنور یکی از ارقام نهال گردوی سردسیری در شهرکرد به حساب میاید. که بهترین باردهی را در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا دارد. بیشترین محصول دهی درختان پس از گذر از سن بلوغ به 8 تن در هکتار میرسد. و این روند محصول دهی تا 100 سال ادامه خواهد داشت. میوه های گردو فرنور بسیار خوشمزه و با چربی بالا وزنی برابر 13 گرم (به همراه پوسته ی چوبی) دارند. با خرید نهال گردو فرنور در شهرکرد؛ بیشترین سازگاری و بهترین باردهی را از باغ شاهد خواهید بود.

نهال گردو چندلر یکی از ارقام با کیفیت است که برای کاشت در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریا بسیار مناسب است. نهال گردو چندلر پس از رسیدن به سن بلوغ قادر است تا 7 تن باردهی در هکتار برای باغدار به ارمغان بیاورد. محصول دهی حداکثری درختان تا 100 سال ادامه دارد. میوه گردو چندلر پوسته ی چوبی نازکی دارد که به‌راحتی و با دست جدا میشود. وزن آن نیز به همراه پوسته ی چوبی حدود 15 گرم است. برای خرید نهال گردو چندلر در شهرکرد با ما تماس بگیرید.

اگر قصد خرید نهال گردو در شهرکرد را دارید؛ نهالستان بزرگ پالیزگردو ارقام فوق را به عنوان بهترین نهال گردو در شهرکرد به شما معرفی مینماید.

از نهال گردو فرانکت و نهال گردو فرنت نیز میتوانید به عنوان رقم گرده زا (در صورت سازگاری با رقم اصلی) در باغ استفاده نمایید.

نکته: ارتفاع از سطح دریای مطلوب نهال گردو چندلر بین 0 تا 1500 متر از سطح دریا میباشد. با توجه به ارتفاع بالای شهرستان شهرکرد، به شما توصیه میکنیم؛ این رقم را در باغ خود نکارید. چرا که با توجه به مقاومت سرمایی ضعیف نهال گردو چندلر این رقم تنها 2 تا 3 سال پس از کاشت در باغ به طور کامل میسوزد.

معرفی بهترین نهالستان نهال گردو در شهرکرد

نهالستان پالیزگردو سالهاست که به عنوان مجهزترین و بزرگترین نهالستان در شمال غربی کشور شناخته میشود. این نهالستان با بیش از نیم قرن تجربه در حوزه فروش انواع ارقام نهال از جمله فروش نهال گردو در شهرکرد فعالیت گسترده ای دارد. نهال فروشی پالیزگردو دارای تمامی مجوزهای معتبر از سوی جهاد کشاورزی میباشد. مثل گواهی ثبت اختراع؛ گواهینامه معتبر و رسمی و شناسنامه معتبر.

پالیزگردو با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دانش به روز، موفق به تولید انواع ارقام نهال؛ ارقام اصلاحی و ژنوتیپ ها برای سازگاری هرچه بیشتر نهال ها با آب و هوا و اقلیم خاص کشورمان شده است. و همچنین جهت افزایش رفاه حال باغداران محترم به همراه تمامی نهال ها گواهی سلامت و ضمانتامه کتبی قابل رهگیری ارائه میدهد.

شما میتوانید به صورت آنلاین؛ تلفنی و یا حضوری با کارشناسان ما در پالیزگردو تماس بگیرید و هرگونه سوالات و مسائل خود را در حوزه نحوه راه اندازی باغ گردو در شهرکرد، اطلاع از قیمت نهال گردو در شهرکرد؛ پیش خرید و یا خرید نهال گردو در شهرکرد با ما در میان بگذارید.

X