آزمایش های خاک برای باغ گردو که قبل کاشت نهال گردو اهمیت دارند

آزمایش های خاک برای باغ گردو که قبل کاشت نهال گردو اهمیت دارند

آزمایش های خاک برای باغ گردو به آزمون هایی گفته می شود که باید قبل از احداث باغ گردو یا کاشت نهال های گردو حتماً انجام گیرند. اهمیت آزمون خاک به اندازه‌ای است که می‌تواند در باردهی باغ گردو و سودآوری بیشتر تاثیر گذار باشد.

وقتی آزمون های خاک انجام گیرد، باغدار دقیقاً می داند که شرایط خاک چگونه است و باید چه کارهایی را برای کاشت نهال های گردو انجام دهد. مثلاً در این آزمون های بررسی کیفیت و سنجش خاک، مشخص می ‌شود که مقدار مواد شیمیایی خاک چقدر بوده و درصد آلاینده های خاک یا عناصر فلزی سنگین در خاک باغ گردو چقدر است.

وقتی آزمایش های خاک را قبل از کاشت نهال گردو انجام می دهید، در آینده مطمئن خواهید بود که خاک باغ گردو از هر نظر سالم است.  لازم به ذکر است که انجام آزمون های خاک برای کاشت نهال های گردو جزو زیر شاخه های مهندسی خاک شناسی، مهندسی کشاورزی و گرایش باغداری محسوب می شود. کسانی که در انجام این آزمون ها تخصص دارند، به استانداردهای سنجش کیفیت خاک، مسلط هستند.

هدف از انجام آزمایش های خاک برای باغ گردو چیست؟

هدف از انجام آزمایش های خاک برای باغ گردو چیست؟

به دنبال صحبت های فوق در این قسمت مجزا به معرفی مهمترین اهداف انجام آزمایش های خاک برای باغ گردو و کاشت نهال گردو اشاره می کنیم. برای اینکه اهمیت آزمون خاک قبل از کاشت درختان گردو را درک کنید، ابتدا لازم می دانیم صحبت کوتاهی درباره بافت خاک و آلاینده های آن داشته باشیم.

خاک یکی از عناصر محیط زیست است که حاوی مقادیر زیادی مواد آلی، مواد معدنی، گاز و میکروارگانیسم ها می باشد. خاک برای رشد تمام گیاهان مناسب است و یک محیط زیست را برای جانداران خاک زی فراهم می کند. زمانی که مقدار این مواد در خاک از حالت تعادل خارج شود، به آن “آلاینده‌های خاک” گفته می شود.

به طور مثال، بر اثر ورود فاضلاب های صنعتی به خاک، ممکن است درصد مواد آلی، برخی فلزات سنگین و سمی در خاک افزایش پیدا کند که در این حالت می‌گوییم “آلودگی خاک” اتفاق افتاده است.

در مقابل، وقتی شرایط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم های مضر نظیر باکتری های قارچ ها فراهم شود، این موجودات در خاک شروع به رشد و تکثیر پیدا می کنند و چنانچه کنترل نشوند، برای ریشه گیاهان مضر خواهند بود. این شرایط می تواند به ریشه درختان بزرگ گردو و نهال های تازه کاشته شده گردو آسیب وارد کند.

با انجام آزمایش های خاک برای باغ گردو مقدار تمام عوامل فوق به صورت درصد مشخص می شود و با مراجع استاندارد مقایسه می گردد. پس از آنکه نتایج به تایید رسید، می توان نهال های گردو را در باغ کاشت.

 انواع آزمون های خاک که قبل از کاشت نهال گردو ضرورت دارند

 انواع آزمون های خاک که قبل از کاشت نهال گردو ضرورت دارند

انواع آزمون های خاک که باید قبل از کاشت نهال گردو انجام شود به صورت زیر می باشند؛ لازم است خاطرنشان کنیم برای یک پاغ گردو با توجه به منطقه و امکاناتی که در دسترس است، می‌تواند تمام آزمون‌ها یا بخش بیشتری از آنها انجام شود:

 • سنجش غلظت مواد نیتروژن دار در خاک
 • اندازه گیری ترکیبات حاوی فسفر در خاک نظیر فسفات ها و فسفیت ها
 • اندازه گیری مقدار کاتیون های فلزی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم که برای رشد گیاهان ضروری هستند
 • درصد کربن موجود در خاک؛ در مواد آلی خاک اندازه گیری می شود
 • اندازه گیری درصد رطوبت خاک
 • اندازه گیری اسیدیته خاک یا مقدار PH خاک
 • سنجش شوری خاک که با معیار هدایت الکتریکی گزارش می‌شود
 • اندازه گیری درصد عناصر فلزی در خاکبرای رشد بهتر گیاهان
 • اندازه گیری درصد عناصر فلز سنگین در خاکبه عنوان آلاینده های خاک
 • اندازه گیری حضور یا عدم وجود آلاینده های آلی در خاک ناشی از حشره کش یا سموم کشاورزی

مراحل نمونه برداری خاک برای آزمایش قبل از کاشت نهال گردو

  مراحل نمونه برداری خاک برای آزمایش قبل از کاشت نهال گردو

برای اینکه آزمون های خاک قبل از کاشت نهال گردو انجام گیرد باید از خاک نمونه برداری شود. نمونه برداری از خاک، روش خاص خود را دارد. برای درک بهتر مراحل نمونه برداری خاک، این موارد را به صورت فهرست گونه در قسمت زیر اشاره کرده ایم:

 • نمونه برداری خاک باید به صورت سطحی در عمق 0 تا ۳۰ سانتیمتر یا نمونه برداری عمقی با عمق استاندارد انجام شود.
 • نمونه برداری خاک باغ گردو باید از قسمت هایی انجام شود که کود دهی یا سمپاشی نشده باشند.
 • نمونه های خاک باید از قسمت هایی برداشته شود که خارج از منطقه سایه درخت گردو هستند.
 • وسایلی که برای نمونه برداری خاک به کار می ‌روند باید کاملاً تمیز و عاری از میکروب و آلودگی باشند.
 • قبل از احداث باغ گردو باید کاملاً نمونه ‌برداری انجام شده و به پایان رسیده باشد.
 • پس از هر مرحله نمونه برداری، هر یک از نمونه ها باید در ظرف مجزا ریخته شود و برچسب‌گذاری مناسب انجام گیرد.
 • روی ظروف نمونه ها باید عمق نمونه برداری، تاریخ، محل و موقعیت نمونه درج شود.
 • نمونه برداری خاک برای باغ گردو با نمونه برداری خاک برای احداث باغ میوه تفاوت‌های جزئی دارد.
 • انجام نمونه برداری خاک کمک می کند که شرایط خاک برای کاشت نهال ها به درستی ارزیابی شود.
 • انجام آزمایش های خاک برای باغ گردو به طور کلی در آزمایشگاه ‌های مجهز امکان‌ پذیر است و باغدار به تنهایی نمی‌تواند این کارها را انجام دهد.

جمع بندی و نتیجه گیری

انجام آزمایش های خاک برای باغ گردو با این هدف انجام می‌شود که شرایط خاک، بافت خاک و کیفیت آن جهت کاشت نهال های گردو دقیقاً مورد ارزیابی قرار گیرد. در آزمون های خاک معمولاً عوامل مهمی نظیر تعیین PH خاک، شوری خاک، حضور یون های فلزی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، ترکیبات فسفاته، ترکیبات حاوی کربن، آلاینده های آلی و معدنی و همچنین ارگانیسم های خاک به دقت اندازه گیری می شود.

چنانچه شرایط خاک به درستی ارزیابی گردد، پس از کاشت نهال های گردو می توان مطمئن بود که در سال‌های آینده، محصولات مرغوبی به بار خواهند نشست. آزمون خاک باید قبل از کاشت نهال گردو یا حتی احداث باغ گردو انجام شود. حتی اگر باغ گردو راه اندازی شده است اما باغدار می خواهد باغ خود را گسترش دهد، باز هم انجام این آزمون ها ضرورت دارد.

با توجه به این شرایط، خرید نهال گردو باید دقیقاً پس از پایان یافتن آزمون های خاک باغ گردو انجام گیرد. نهالستان پالیز گردو، به عنوان مرجع پرورش نهال های گردو از ارقام مختلف، بهترین فرصت را فراهم کرده که باغداران، نهال های مرغوب را خریداری کنند.

قیمت خرید نهال های گردو از ارقام و گونه های مختلف بسیار مناسب است و کیفیت نهال ها هم مورد تایید قرار گرفته است. برای مشورت در حوزه راه اندازی باغ گردو و خرید بهترین نهال های گردو با این مجموعه در تماس باشید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
کلیدواژه : آزمایش خاک
پالیز گردو
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • اسماعیلی 20 مه 2021 / 12:38 ب.ظ

  مطلب بسیار خوبی در مورد آزمایش خاک نوشته اید. خسته نباشید

  • آرکاوب 20 مه 2021 / 1:52 ب.ظ

   با درود
   سلامت باشید دوست عزیز، امیدواریم موثمره ثمر واقع شده باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *