بهترین نهال گردو مقاوم به سرما و مناطق کوهستانی

بهترین نهال گردو مقاوم به سرما و مناطق کوهستانی

انواع نهال گردو مقاوم به سرما، جزو پرفروش ترین و جدیدترین نهال های گردو هستند. این ارقام پربازده، بر اساس ارتفاع از سطح دریا در موقعیت مکانی باغی گردو، به باغداران عزیز ارائه می شوند.

کیفیت نهال های گردو مخصوص مناطق سردسیر از هر چیز دیگری مهم تر است اگر به هر دلیلی، نهال گردو در برابر سرما آسیب پذیر شود، چیزی جز ضرر و زیان برای باغ گردو به دنبال ندارد. نهال های ضعیف، زودتر از بین می‌روند و ممکن است به فصل گلدهی و میوه دهی نرسند! سرمای بهاره و سرمای زودرس، وزش بادهای سرد و بارش برف و باران می تواند نهال های جوان گردو را در مناطق سردسیر تهدید کند.

با توجه به مقدمه فوق، فروش انواع نهال گردو مقاوم به سرما از اهمیت بالایی برخوردار است. این نهال های گردو به طور کلی جزو مقاوم ترین ارقام نهال گردو محسوب می‌شوند. خرید نهال گردو برای مناطق سردسیر از بهترین ارقام باید انتخاب شود. این نهال ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند و در برابر شرایط آسیب زننده و همچنین حمله آفت ها و بیماری های گیاهی مقاومت بالایی دارند.

اگر نهال گردو مقاوم به سرما را با کیفیت مناسب و از بهترین ارقام نهال گردو انتخاب کنید، حتماً بازدهی لازم را خواهد داشت. شرایط نگهداری از نهال گردو برای این گونه از ارقام گردو به طور کامل وجود دارد؛ یعنی شما بلافاصله پس از خرید بهترین نهال گردو باید زمینه را برای کاشت فراهم کنید و برنامه ریزی دقیقی برای کوددهی درخت گردو و آبیاری نهال ها داشته باشید.

اگر یک باغ گردو در منطقه سردسیری دارید یا می خواهید نهال گردو زود بازده بخرید، نیاز دارید که با انواع ارقام نهال گردو مقاوم به سرما آشنا شوید.

اطلاع داشتن از مهمترین ویژگی بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر به معنای ارتقای دانش شما در خصوص نهال های گردو مقاوم به سرما است؛ این یعنی کمک می کند که باغ گردوی خود را بهتر توسعه دهید و یک سودآوری خوب در انتظار شما است.

تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. تصمیم داریم درباره نحوه انتخاب و خرید بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر صحبت کنیم و سپس چند نمونه نهال گردو مقاوم به سرما را به همراه ویژگی آن ها معرفی خواهیم کرد. با نظر به این موارد می توانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

خرید نهال گردو مقاوم به سرما بر اساس چه معیاری امکان پذیر است؟

خرید نهال گردو مقاوم به سرما بر اساس چه معیاری امکان پذیر است؟

قبل از اینکه به طور کامل درباره معرفی انواع نهال گردو مقاوم به سرما صحبت کنیم، لازم است در یک مقدمه درباره معیاری که بر آن اساس خرید نهال گردو ویژه مناطق سردسیر امکان پذیر است، صحبت کوتاهی داشته باشیم.

مهمترین معیاری که می‌توان بر اساس آن، بهترین نهال گردوی مناطق سردسیر را به مشتری معرفی کرد، “ارتفاع از سطح دریا” است. ارتفاع از سطح دریا، یک معیار جغرافیایی و فیزیکی است که به مقدار اختلاف ارتفاع از یک نقطه در خشکی  و همان نقطه از سطح دریا در آب های آزاد اشاره می کند. هر چه این اختلاف ارتفاع بیشتر باشد به منزله این است که ارتفاع از سطح دریا در یک منطقه، عدد بالاتری دارد.

از آنجایی که به ازای هر ۱۰۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، کاهش دما به اندازه ۶ درجه سانتیگراد خواهد بود، لذا نهال های گردو که در این شرایط کاشته می شوند باید به قدر کافی مقاوم باشند تا دچار سرمازدگی و یخ زدگی نشوند.

جالب است بدانید که به ازای هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، سطح اشعه UV خورشید، ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند! به این ترتیب، درختان گردو در این مناطق، بیشتر تحت تأثیر عوامل منفی ناشی از این اشعه مضر قرار دارند.

با دانستن اینکه ارتفاع از سطح دریا در منطقه مورد نظر شما چقدر است، می توانید بهترین نهال گردو مقاوم به سرما را خریداری کنید. در درجه های بعدی باید نحوه کوددهی نهال گردو، شرایط آبیاری نهال های گردو و نحوه کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر را پیگیری نمایید.

به طور کلی برای خرید نهال گردو در مناطق سردسیر، طبقه بندی بر اساس ارتفاع از سطح دریا به صورت ۰ تا ۳۰۰۰ متر، 0 تا ۱۲۰۰ متر، ۰ تا ۲۰۰۰ متر و حداکثر ۳۰۰۰ متر انجام می گیرد. هر کدام از انواع ارقام نهال گردو در یکی از این دسته بندی ها قرار دارند. در ادامه در این باره بیشتر صحبت می کنیم.

معرفی بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر و کوهستانی

1- نهال گردو فرنور، بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

اولین و بهترین ارقام نهال گردو مقاوم به سرما که بسیار متداول و پرفروش است، نهال گردو فرنور نام دارد. نهال گردوی فرنور یکی از گونه های جدید برای کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی معرفی شده است. اگر باغ گردوی شما در ارتفاع بیشتر از ۱۵۰۰ متر تا حداکثر ۲۲۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد، بهترین نهال گردو همین نهال گردو فرنور برای کاشت است. کیفیت نهال گردو فرنور از نظر سازگاری با شرایط سردسیری در بهترین حالت قرار دارد.

رشد نهال گردو فرنور به عنوان یک گونه نهال گردوی مقاوم به سرما در شرایط معمولی به بهترین شکل انجام می گیرد. در هر گُل از این نهال گردو، حدود ۳ تا ۶ عدد گردو رشد می کند. گردوهای تولید شده از نهال گردو فرنور جزو گردوهای پوست کاغذی هستند و مغز گردو، طعم و شکل ظاهری بسیار عالی دارد.

با خرید نهال گردو مقاوم به سرما از گونه نهال گردو فرنور، امکان توسعه یک باغ گردو در یک منطقه کوهستانی با شرایط سرد و یخ بندان وجود دارد. نهال گردوی فرنور نسبت به یکی از مهمترین بیماری های درخت گردو شامل بلایت گردو بسیار مقاوم است. این نشان می دهد که بهترین گونه نهال گردو برای مناطق سردسیر در برابر بیماری های متداول گردو، مقاومت بالایی دارند.

نهال گردو فرنور یکی از انواع نهال گردو دیرگل است و می‌تواند در برابر سرمای بهاره مقاوم باشد. اگر شرایط آبیاری نهال گردو فرنور را به طور منظم فراهم کنید، کیفیت گردوهای تولید شده به حداکثر می‌رسد. در نظر داشته باشید که پس از خرید نهال گردو فرنور، به سرعت آن را در باغ بکارید تا از تماس سرمای هوا با ریشه‌های نهال، حتی الامکان جلوگیری شود.

بهترین زمان کاشت نهال گردو مقاوم به سرما، ماه اسفند است. اگر تجربه ای در خرید بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیری ندارید، می توانید با کارشناسان متخصص در مجموعه نهالستان پالیز گردو مشورت کنید تا اطلاعات لازم را به شما بدهند.

2- نهال گردو چندلر، بهترین و مقاوم ترین نهال گردو برای مناطق سردسیر و کوهستانی

بهترین و مقاوم ترین نهال گردو برای مناطق سردسیر و کوهستانی

دومین ارقام نهال گردو مقاوم به سرما که در کنار نهال گردوی فرنور بسیار پر فروش است، نهال گردو چندلر نام دارد. نهال های گردو چندلر برای توسعه باغ گردو در مناطق کوهستانی، بهترین گزینه هستند. اگر منطقه مورد نظر شما حداکثر ۱۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد، می ‌توانید نهال گردو چندلر را در آنجا بکارید.

این گونه از نهال گردو، شاخه های جانبی زیادی دارد که می‌تواند سوددهی متمایز مضاعف برای باغ گردو داشته باشد. نهال گردو چندلر جزو پرفروش‌ترین ارقام نهال گردو پربازده هم معرفی شده است.

نکته‌ای که در خرید نهال گردو چندلر برای مناطق سردسیر حائز اهمیت است، این که برای بارور شدن این نهال گردو نیاز به نهال گردو گونه گرده افشان دارید.

پیشنهاد شده است که به ازای هر تعداد ۲۰ نهال گردو چندلر ،حتماً یک گونه از نهال گردو گرده افشان را بکارید تا باروری باغ گردوی شما افزایش داشته باشد. برای گردوی گرده افشان بهتر است نهال گردو فرانکت را انتخاب کنید.

بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گردو چندلر در منطقه سردسیر، جایی است که ارتفاع از سطح دریا بین ۳۰ تا ۱۲۰۰ متر معرفی شده است. این در حالی است که ارتفاع مناسب برای کاشت نهال گردوی فرنور، 0 تا ۳۰۰۰ متر عنوان شده است.

3- سایر نهال های گردو مقاوم به سرما

در کنار نهال گردو فرنور و نهال گردو چندلر، سایر ارقام نهال گردو مقاوم به سرما مطرح می شوند. در این قسمت می توان به بهترین نهال های گردو نظیر:

اشاره داشت.

نهال گردوی ژنوتیپ کانادایی و نهال گردوی تویسرکان برای  مناطقی مناسبند که حداکثر ارتفاع از سطح دریا ۳۰۰۰ متر باشد. این عدد برای کاشت نهال گردو اسرائیلی در کوهستان و مناطق سردسیر در حداکثر ارتفاع ۲۰۰۰ متر گزارش شده است.

خرید بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر با ضمانت کیفیت

خرید بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر با ضمانت کیفیت

به عنوان سخن پایانی در این قسمت به اهمیت خرید بهترین نهال گردو مقاوم به سرما اشاره می کنیم. همانطور که در این مطلب هم به آن اشاره کردیم ویژگی های نهال گردو ویژه مناطق سردسیر در معیارهایی نظیر ارتفاع از سطح دریا (برای موقعیت باغ گردو)، نژاد ارقام مختلف گردو، مقاومت به سرما، مقاومت در برابر آفت ها و بیماری ها و همچنین تحمل سرمای زودرس خلاصه می شوند.

اگر بتوانید نهال های گردو را پیدا کنید که این چنین خصوصیاتی داشته باشند، قطعاً بهترین گزینه برای کاشت در شرایط سفر سیر و کوهستانی هستند. چه بسا می توان نتیجه گرفت که نهال گردو فرنور، نهال گردو چندلر، نهال گردو کانادایی، نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو تویسرکان، ۵ نمونه از بهترین ارقام نهال گردو مقاوم به سرما هستند.

بنابراین اگر باغ گردوی شما در این شرایط قرار دارد، با انتخاب یکی از گونه های فوق برای توسعه کسب و کار خود برنامه ریزی کنید. به همین دلیل است که توصیه می کنیم نهال گردو با کیفیت را از نهالستان پالیز تهیه کنید.

نهالستان پالیز، مرجع تخصصی پرورش انواع نهال گردو است که می‌تواند باغداران را برای احداث باغ گردو و تولید محصولات مرغوب تر و پربارتر یاری رساند. انواع نهال گردو در این مرکز تخصصی، شناسنامه دار هستند و تحت نظر سازمان ها و موسسات مربوط به کشاورزی به تایید رسیده اند.

خرید اینترنتی نهال گردو برای مناطق سردسیر نیز امکانپذیر است. می توانید با کارشناسان پالیز گردو تماس بگیرید تا قیمت نهال گردو و شرایط خرید را برای شما ارسال کنند.

 

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *