بررسی علت های بار ندادن درخت گردو و روش های رفع آنها

بررسی دلایل و علت بار ندادن درخت گردو یکی از کارهای مهمی است که هر باغدار باید از آن اطلاع داشته باشد. به دلایل مختلفی ممکن است درختان گردو به بار ننشیند، یا در زمان مناسب، گردوهای مرغوب را تولید نکنند! اگر علت را شناسایی نکنید، درختان روز به روز ضعیف تر می‌ شوند و این ضعف به اندازه ای خواهد رسید که  ممکن است باردهی درخت را برای سال ها متوقف کند!!

درختان گردو همانند درختان میوه و انواع دیگر آجیل، هر ساله قادر به تولید میوه هستند، اما بسته به ارقام درخت گردو، میزان باردهی در هر سال از یک الگوی خاصی تبعیت می کند. باردهی درخت گردو در سال های مختلف متفاوت است، بنابراین عملکرد یک باغ گردو می‌تواند افزایش یا کاهش  پیدا کند.

انواع درخت گردو، مستعد گلدهی و باروری هستند. در سال های متناوب پس از کاشت ممکن است محصولات یک درخت سنگین باشند و باروری عالی را حاصل کنند اما در شرایطی هم ممکن است باردهی درخت گردو مختل شود. در این شرایط، علت بار ندادن درخت گردو اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

اگر در سال های متناوب پس از کاشت، شاهد باروری مضاعف درختان گردوی خود بوده اید و در یک سال متوجه شده اید که این باردهی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، بهتر است نسبت به ریشه یابی و بررسی دلایل بار ندادن درخت گردو اقدام کنید.

از آنجایی که میزان باردهی درخت گردو به طور مستقیم با سودآوری باغ گردو در ارتباط است، هر گونه کاهش در تولید میوه گردو می تواند یک ضرر جزئی را به باغدار تحمیل کند؛ بنابراین باید دلایل و علت بار ندادن درخت گردو به طور دقیق شناسایی شود.

در این میان برخی راهکارها وجود دارد که به شما کمک می کند وضعیت باردهی درختان گردو را بررسی کنید و اگر مشکلی مشاهده کردید آنها را به سرعت برطرف نمایید.

اطلاعات تکمیلی درباره درخت گردو

درختان گردو، درختانی برگ ریز هستند که آجیل خوراکی را تولید می کنند. رشد میوه گردو روی درختان گردو با توجه به عوامل مختلفی متغیر است. یک درخت گردو می تواند تا بیشتر از ۳۰ متر هم افزایش ارتفاع داشته باشد، به شرطی که شرایط مناسب برای رشد درخت گردو برای آن فراهم گردد. درختان گردو جزو درختان سایه انداز با شاخ و برگ وسیع و گسترده هستند. طول عمر یک درخت گردو می تواند بیشتر از ۲۰۰ سال باشد!

اکثر ارقام درختان گردو طی یک فرآیند دو ساله، میوه گردو تولید می‌کنند. در یک سال، درخت گردو، گلدهی می کند و سپس گل ها به میوه تبدیل می شوند. رشد میوه درخت گردو و باردهی آن ها معمولاً در مکانی نزدیک به سر شاخه ها، به خصوص شاخه های کوتاه و جانبی مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه ارقام نهال گردو یا درخت گردو از کدام نوع است، میزان گلدهی، فصل گلدهی و رشد میوه ها متفاوت است.

برای توسعه باغ گردو در شرایط اقلیمی مختلف، انواع نهال گردو وجود دارد؛ به طور مثال نهال گردو زود بازده، و نهال گردو پربازده را می‌ توانید برای کاشت انتخاب کنید. این نهال ها پس از کاشت، بهره وری بسیار بالایی دارند؛ با این حال ممکن است با تغییر یک سری شرایط، باردهی درختان گردو مختل شود. برای انواع نهال گردو، علت بار ندادن درخت گردو قابل بررسی می باشد.

تحقیقات نشان داده است که عملکرد گردو بستگی به تعداد گل های ماده تولید شده در سال اول چرخه تولید مثل دارد. در سال دوم، گرده افشانی موفقیت‌آمیز انجام می شود و در پایان سال سوم، شاهد افزایش باردهی درخت گردو هستید.

بررسی رفتار باردهی درخت گردو در سال های مختلف

بررسی رفتار باردهی درخت گردو در سال های مختلف

چرخه باردهی متناوب درخت گردو به بررسی علت بار ندادن درخت گردو بسیار کمک می‌ کند. تولید مثل و باردهی درخت گردو به طور متناوب تا ۲ سال یک پدیده طبیعی است.

رفتار متناوب باردهی درخت گردو از نظر کارشناسان به این معنا است که یک درخت با الگوی بسیار منظم در طول یکسال، باردهی بسیار عالی دارد و ممکن است پس از این دوره، میزان باردهی و عملکرد آن اندکی کاهش پیدا کند.

این میزان کاهش باردهی می تواند در اثر این باشد که درخت از تمام پتانسیل رشد و مواد مغذی برای تولید حداکثر میوه گردو استفاده کرده است. حتی شرایط گلدهی، درست یک سال پس از باردهی حداکثری می تواند افت قابل توجهی پیدا کند. لازم به ذکر است که کاهش باردهی درخت گردو درست، یک سال پس از افزایش حداکثری محصولات، نمی‌تواند دلیل بر این باشد که درخت گردو دچار مشکلاتی شده است.

کارشناسان، این گونه نحوه باردهی درخت گردو را جزو چرخه طبیعی متناوب رشد درختان معرفی می کنند؛ بنابراین اگر این چنین تغییراتی مشاهده کردید، نیازی به بررسی علت بار ندادن درخت گردو نیست.

زمانی باید دلایل بار ندادن درخت گردو را بررسی کنید که این رفتار متناوب، خارج از از استاندارد تعریف شده مشاهده شود. مثلاً درختان گردوی شما در طول یک سال، حداکثر تولید میوه گردو را داشته اند؛ اما در سال بعد افت چند درصدی را مشاهده می کنید؛ امیدوار هستید که با روش‌های کوددهی درخت گردو، آبیاری یا هرس کردن، در سال سوم، مجدداً حداکثر باردهی را برای درختان گردوی خود مشاهده کنید.

در چنین شرایطی اگر باز هم مشاهده شد که درختان گردو، باردهی خوبی ندارند، الزاماً باید به دنبال جستجوی علت بار ندادن درخت گردو باشید؛ چون این تغییر از رفتار تناوبی طبیعی درختان خارج است.

چه عواملی می تواند در باردهی درخت گردو تاثیر بگذارد؟

چه عواملی می تواند در باردهی درخت گردو تاثیر بگذارد؟

خارج از مهم ترین عواملی که رفتار طبیعی متناوبی درخت گردو را تحت تأثیر قرار می‌ دهند، برخی عوامل وجود دارد که تقریباً غیر قابل کنترل است و ممکن است در یک دوره خاص، درختان گردو را تهدید کند.

یکی از مهمترین مواردی که جزو علت بار ندادن درخت گردو معرفی شده، فرا رسیدن یخبندان های بهاری، بیماری های گیاهی یا  وقوع خشکسالی است. این عوامل باعث کاهش شدید عملکرد درختان گردو در یک سال خاص می شوند.

این تغییرات می تواند یک چرخه تناوبی جدید را برای ورود به سال بعد و افزایش گلدهی آغاز کند. اگر به دنبال خرید نهال گردو شناسنامه دار جهادکشاورزی هستید، باید با توجه به شرایط اقلیمی باغ گردو، پیش ‌بینی این چنین تغییراتی را داشته باشید.

مثلاً ارقام گردو زودبازده یا ارقام گردو دیرگل یا نهال گردو مقاوم به سرما، نهال هایی هستند که از نظر توانایی تحمل شرایط سخت، در بهترین وضعیت قرار دارند؛ بنابراین در برابر تغییرات در چرخه رشد، مقاوم تر هستند و ممکن است تغییرات ناچیزی را در میزان باردهی آن ها مشاهده کنید.

برای اینکه باردهی درخت گردو را کنترل کرده و درختان را تشویق کنید که در طول دوره تناوب رشد خود محصولات بهتری به بار بدهند، چند راهکار مهم وجود دارد. از مهمترین اقدامات، بررسی آفت ها و بیماری های گیاهی، زهکشی مناسب برای خاک، آبیاری مناسب درخت گردو و تنظیم شرایط ph خاک بین 6.5 و 5.5 است.

علت بار ندادن درخت گردو را سریع ‌تر شناسایی کنید

علت بار ندادن درخت گردو را سریع ‌تر شناسایی کنید

علاوه بر تمام مواردی که در فوق به آن اشاره کردیم، بررسی سریع و دقیق علت بار ندادن درخت گردو به سلامت درختان کمک زیادی می‌کند. اگر یکی از دلایل بار ندادن درخت گردو ناشی از آفت ‌های یا بیماری ‌های گیاهی باشد و شما به سرعت برای درمان آن اقدام نکنید، در مدت کوتاهی، این بیماری ها به سرعت به درختان سالم‌تر پیدا می کند، بنابراین سلامت همه درختان باغ به خطر می ‌افتد.

اگر متوجه علائم کمبود مواد مغذی در گردو شدید، مطمئن باشید که یکی از دلایل بار ندادن درخت گردوی شما همین موضوع است. کمبود مواد مغذی را می توانید با کوددهی درخت گردو به خوبی جبران کنید. کمبود مواد مغذی در طول دوره رشد درختان گردو تاثیرات منفی می‌گذارد و به این ترتیب، شاخه ها شکننده می شوند، برگ ها زرد می شوند، رشد شاخه ها کمتر می شود و اندازه میوه ها هم ممکن است کوچک تر شود.

برای نگهداری از درختان گردو، به هرس کردن درختان و آبیاری به موقع توجه داشته باشید. این دو علت می تواند از دلایل بار ندادن درخت گردو باشد. به طور کلی هر عاملی که با رشد درخت گردو در ارتباط است و شما در کنترل و بررسی آنها کوتاهی کرده باشید، می‌ تواند علت بار ندادن درخت گردو باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

بررسی دلایل و علت بار ندادن درخت گردو به باغداران کمک می کند تا شرایط باغ خود را در طول دوره های مختلف کنترل کنند. این کار به سلامت همه درختان در باغ کمک می کند و از ایجاد ضرر یا زیان به محصولات باغی در سال های مختلف نیز جلوگیری خواهد کرد.

انواع ارقام گردو در باغ گردو از نظر باردهی در سال های مختلف، متفاوت اند. هر کدام از درختان گردو را نسبت به گونه خود مورد بررسی و کنترل قرار دهید تا مطمئن شوید که باردهی و عملکرد درختان در سال های مختلف در وضعیت استاندارد قرار دارد.

عواملی از جمله یخبندان، عدم آبیاری به موقع، خشکسالی، بیماری های درخت گردو، آفت های گیاهی، کمبود مواد مغذی و عدم مناسب بودن شرایط خاک برای رشد درختان گردو می توانند مهمترین دلایل بار ندادن درخت گردو باشند.

تمام کارهایی که شما برای مراقبت از درخت گردو انجام می دهید به باردهی بهتر درختان کمک می کند و این یعنی سودآوری باغ شما در سال ‌های مختلف همچنان افزایش خواهد داشت.

با توجه به این که گردو جزو انواع آجیل مغذی محسوب می شود، بسیاری از باغداران به دنبال توسعه باغ خود هستند. نهالستان پالیز گردو به عنوان یک مرجع تخصصی، انواع نهال گردو را با کیفیت بسیار عالی و قیمت مناسب برای هر شرایط اقلیمی در هر منطقه فراهم ساخته است. برای خرید انواع نهال گردو، مشاوره کاشت نهال گردو یا کسب اطلاعات بیشتر برای توسعه باغ گردو می توانید با کارشناسان پالیز گردو تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *