شرایط کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید

شرایط کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید

برنامه ریزی برای تنظیم شرایط کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید به ویژه در یک تا شش سال اول زندگی نهال ها در باغ گردو بسیار اهمیت دارد. در چند دهه اخیر، روش کاشت درخت گردو به صورت سنتی و بدون اطلاعات علمی انجام می ‌شد؛ باغداران بدون آنکه بدانند، درختان گردو را در باغ می کاشتند و به صورت دوره ای و بر حسب تجربه از آنها مراقبت می کردند. امروزه وضعیت نگهداری از نهال های گردو به ویژه نهال های جوان کمی متفاوت شده است.

قبل از اینکه نهال جوان گردو را بکارید باید شرایط کاشت آنها را فراهم کنید. نکات مهم خرید نهال گردو بارها در مقالات قبلی عنوان شده است. وقتی نهال گردو را از نهالستان گردو خریداری کرده‌اید، باید در کوتاه ترین زمان ثبت به کاشت آن اقدام کنید. این کار کمک می کند که ریشه نهال ها از بین نرود و به سرعت با شرایط خاک باغ گردو سازگار شود.

یکی از کارهایی که باید برای کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید انجام دهید، تعیین موقعیت کاشت نهال ها است. برای توضیح این جمله دو حالت را در نظر می گیریم؛ حالت اول، زمانی است که باغ گردو تازه راه اندازی شده است و باغدار می خواهد فقط نهال های جوان را در باغ بکارد. در این شرایط، فاصله استاندارد بین هر نهال گردو رعایت می شود و بر اساس ارزیابی رشد نهال ها در چند سال آینده، مقدمات نگهداری از نهال گردو فراهم می شود.

در حالت دوم برای کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید، فرض می کنیم که باغ گردو  تعداد کافی درختان گردو دارد؛ باغدار قرار است نهال های جوان گردو را در حد فاصله درختان قدیمی تر یا اندکی دورتر بکارد. برای اینکه باغ گردو بازدهی بیشتری داشته باشد و نهال های گردو رشد کنند، قبل از کاشت نهال های جوان، درختان گردو را هرس کنید.

معمولاً هرس درختان گردو برای درختانی انجام می شود که سن آنها ۵ سال و بالاتر از آن است. اگر درختان گردو را هرس نکنید و نهال ها را در فاصله نزدیکی از آن بکارید، درختان قوی تر و بزرگ تر، امکان رشد و بازدهی زودرس را از نهال های جوان می گیرند.

نگهداری از نهال های گردو پس از خرید طبق اصول علمی

نگهداری از نهال های گردو پس از خرید طبق اصول علمی

زمانی می‌توان گفت که کاشت نهال های گردو پس از خرید به بازدهی مناسب می رسد که شرایط کاشت فراهم شود و اصول نگهداری از نهال های گردو هم به طور کامل اجرا شوند.

بهترین راهکار که توسط متخصصان و کارشناسان نهالستان گردو و افرادی که در این حوزه تجربه دارند پیشنهاد می شود این است که کاشت نهال ها درست در زمان مناسب انجام شود. این جمله به مفهوم آن است که خاک باغ گردو باید از هر نظر زهکشی شده باشد و شرایط آن برای رشد نهال ها در حال متعادل و مناسب تنظیم شود.

برخی از باغداران برای توسعه باغ گردو، نهال های گردو را می خرند بدون آنکه درختان قدیمی‌تر را هرس کرده باشند یا شرایط خاک را مساعد کنند. به این ترتیب ممکن است پس از کاشت نهال های گردو در مدت کوتاهی این نهال ها از بین بروند.

به عبارت ساده‌تر می خواهیم بگوییم که یک مدیریت قوی کمک می کند پس از خرید نهال گردو، به راحتی بتوانید آنها را به بازدهی و محصول دهی قوی برسانید.

بهترین شرایط کاشت نهال گردو پس از خرید چیست؟

نهال گردو پس از خرید، در تمام فصل های سال قابل کاشت است اما بهتر است این گیاهان را زمانی جابجا کنید که در دوره خواب زمستانی خود هستند؛ به شرطی که در زمین سرد یا یخ زده کاشته نشوند.

درختان گردو یا نهال‌های گردوی جوان که ریشه برهنه دارند و هیچ پوششی برای آن وجود ندارد بهتر است در اواخر پاییز و اوایل بهار کاشته شوند.

یکی از مهمترین شرایط کاشت نهال گردو پس از خرید این است که خاک مورد نظر برای کاشت نهال ها را در منطقه‌ای با دسترسی کامل به آفتاب انتخاب کنید و این خاک باید کاملاً زهکشی شده باشد. خاک مناسب کاشت نهال گردو باید قابلیت نفوذ رطوبت و آب را داشته باشد.

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو، خاک های قلیایی هستند. سعی کنید نهال های گردو را در خاک هایی بکارید که احتمال یخ زدگی آنها کمتر است. سرمازدگی و یخ زدگی نهال گردو باعث دیررس شدن جوانه های اولیه می شود، بنابراین ممکن است باردهی محصول را به تاخیر بیندازد.

بهترین شرایط کاشت نهال گردو پس از خرید چیست؟

پس از خرید نهال گردو ابتدا یک گودال با عمق مشخص حفر کنید و مطمئن شوید که عرض گودال به اندازه رشد ریشه ها جای کافی دارد. ریشه های نهال گردو را داخل گودال قرار دهید و به اندازه کافی روی آن را با خاک بپوشانید و اندکی بکوبید. سپس به مقدار کافی آبیاری انجام دهید.

یکی دیگر از شرایط کاشت نهال گردو پس از خرید این است که محل کاشت نهال را به طور کامل از علف های هرز و هر گونه پوشش گیاهی اطراف پایه نهال پاکسازی کنید. اگر پوشش مالچ در آن قسمت وجود دارد آن ها را بردارید تا کاشت نهال ها به راحتی انجام بگیرد.

دقت داشته باشید که در طول یک سال یا دو سال پس از کاشت نهال ها، بخصوص نهال های جوان، اجازه ندهید که خاک نهال خشک شود. همچنین از غرقاب شدن نهال گردو جلوگیری کنید، چون باعث پوسیدگی آنها خواهد شد.

در اولین بهار پس از کاشت نهال گردو، حتماً کوددهی را آغاز کنید. زمانی که درختان گردو به اندازه کافی رشد پیدا می کنند، هرس کردن درختان را در اواسط زمستان آغاز کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

آماده کردن شرایط کاشت و نگهداری نهال گردو پس از خرید به باردهی نهال های گردو در یک تا پنج سال پس از کاشت بسیار کمک می کند. تفاوتی نمی کند که کدام یک از ارقام نهال گردو را می کارید؛ آنچه مهم است اینکه باید به خوبی از آنها مراقبت کنید تا در موقع مناسب گلدهی داشته باشند و سپس گردوی مرغوب حاصل شود.

تنظیم شرایط خاک کاشت نهال گردو، آبیاری مناسب، اندازه حفر گودال برای کاشت نهال ها، رعایت اندازه استاندارد بین هر نهال گردو، مواردی است که باید در باغ گردو در نظر بگیرید.

پس از خرید نهال گردو از نهالستان پالیز گردو، کارشناسان مشاوره های لازم را برای کاشت نهال ها به شما ارائه می دهند. نهال های گردو از هر نظر با کیفیت هستند و چنانچه شرایط کاشت و نگهداری از نهال ها را به درستی  فراهم کنید، گردوهای مرغوب حاصل می شوند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *