بیماری آنتراکنوز درخت گردو و راههای مبارزه با آن

بیماری آنتراکنوز درخت گردو و راههای مبارزه با آن

درخت گردو را یکی از درختان با ارزش در جهان می دانند که کاشت آن به لحاظ پراکندگی معمولا در بیشتر مناطق معتدل صورت می گیرد خاستگاه اصلی گردو آمریکا است ولی امروزه این محصول در بیشتر نقاط ایران نیز کشت می شود،گردو از مهمترین محصولات خشکبار در جهان است و با توجه به کیفیت و ارزش بالا توانسته بعد از بادام هندي و بادام، رتبه سوم خشکبار را در جهان کسب کند. میزان تحمل و سازگاری  درخت گردو با کم آبی در نژاد های مختلف متفاوت است و شرایط اقلیمی متناسب با نژاد را می طلبد اما آیا میدانستید بیماری آنتراکنوز درخت گردو قاتل پادشاه مغز هاست؟با ما همراه باشید تا در ادامه علت این بیماری،میزان خسارت و روش های مبارزه با آن را برای شما شرح دهیم.

از بیماری آنتراکنوز درخت گردو چه میدانید؟

همانطور که اشاره شد درخت گردو یکی از درختان ارزشمند است که از مقاومت بالایی هم برخوردار می باشد اما همیشه بیماری هایی وجود دارد که حتی برای درختان مقاوم نیز یک نوع تهدید به شمار می آید و اگر به موقع نسبت به از بین بردن آن اقداماتی صورت نگیرد خسارت شدیدی به بار خواهد اورد.

بیماری آنتراکنوز درخت گردو را یکی از شایع ترین بیماری ها در بین انواع نژاد های درخت گردو می دانند که متاسفانه در کشور ایران نیز این بیماری شناخته شده و شایع می باشد،این بیماری در اصل  از یک نوع قارچ به نام Jnomonia leptostyea  تشکیل می شود. منشا اصلی این بیماری را کشور های اروپایی می دانند یعنی اولین بار این بیماری در سال 1815 در کشور های اروپایی گزارش شد  و دلیل گسترش آن واردات نژاد های مختلف از کشور های مختلف بوده و امروزه بیماری آنتراکنوز به یکی از بیماری های شناخته شده در مدیترانه و کشور های آسیایی تبدیل شده است.

از علت های اصلی بیماری آنتراکنوز بارندگی های زیاد و افزایش رطوبت بالای 65% و حرارت کم می باشد و طولانی بودن این دوره موجب تشدید بیماری شده و قدرت مقابله با آن را با مشکل مواجه می کند. بیماری آنتراکنوز به بیماری لکه سیاه و بلاچ گردو نیز شهرت دارد و غالبا شاخ و برگ را درگیر می کند  و در موارد ی به میوه درخت گردو نیز سرایت کرده و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار میدهد.

فصل پاییز زمان خزان درختان می باشد و غالبا برگ ها در اطراف هر درخت و در کف باغ ریخته می شوند جالب است بدانید یکی از مکان های تجمع انواع بیماری ها همان برگ های ریخته شده پای درختان می باشد،زیرا قارچ های سمی و عامل بیماری آنتراکنوز با تجمع در برگ های ریخته شده زمستان را سپری کرده و در فصل بهار با گرم تر شدن هوا و بارش باران شروع به تکثیر کرده و برگ های تازه سبز شده درخت را مورد هدف قرار میدهند.

علائم و میزان خسارت ناشی از بیماری آنتراکنوز درخت گردو

علائم و میزان خسارت ناشی از بیماری آنتراکنوز درخت گردو

هر نوع بیماری در ابتدای رشد و تکثیر خود علائمی را بروز می دهد البته برخی بیماری ها نیز هیچ گونه علائمی نداشته و پیشروی می کند بیماری آنتراکنوز از بیماری های دارای علامت می باشد،به طوری که وقتی بیماری شروع شده و پیشروی می کند برگ های درخت گردو دچار لکه شده و این لکه های کوچک آجری رنگ رفته رفته بزرگ تر شده و دیگر قسمت های سالم برگ را نیز در بر میگیرد.

لکه های بیماری آنتراکنوز نهال گردو ابتدا با قطر 2 تا 5 میلیمتر شروع می شود و بیشتر نوک برگ را درگیر میکند و به راحتی قابل مشاهده میباشد،این برگ دیگر شادابی برگ های سبز را ندارند و معمولا خیلی زودتر از موعد مشخص شروع به ریزش می کنند. همانطور که اشاره شد بهار با آغاز جوانه زدن و بیدار شدن درختان از خواب زمستانی بیماری آنتراکنوز نهال گردو حمله خود را آغاز میکند و در مدت زمان بسیار محدود غالب نقاط درخت را آلوده کرده و از روزنه های باز به درون اندام های داخلی هم سرایت می کند.

البته که تاثیر بیماری آنتراکنوز نهال گردو منحصر به برگ و اندام بیرونی درخت نیست بلکه میوه ها نیز مورد حمله این بیماری قرار میگیرند و کیفیت آنها دستخوش تغییر می شود در واقع پیشروی بیماری و کاهش عملکرد رشد درخت موجب می شود که میوه نیز به کیفیت مطلوب نرسد و در نتیجه مغز گردو کوچک شده و تغییر رنگ میدهد و مانند برگ درختان شروع به ریزش می کند.

بیماری آنتراکنوز چنانچه به مرحله مهار و کنترل نرسد با قدرت زیادی پیشروی می کند و تمام بافت سبز رنگ درخت را به طور کامل از بین برده و با ریزش برگ های آلوده و انتقال آنها به دیگر قسمت های باغ درختان سالم نیز در معرض آلودگی قرار می گیرند و در نتیجه کاهش محصول یکی از خسارت های اصلی بیماری آنتراکنوز نهال گردو می باشد.

روش های مقابله با بیماری آنتراکنوز درخت گردو

روش های مقابله با بیماری آنتراکنوز درخت گردو

همانطور که اشاره شد هر بیماری چنانچه در ابتدای پیشروی و حمله مورد شناسایی قرار گیرد و سریعا نسبت به مهار آن اقدامات لازم انجام شود بیماری سریعتر کنترل شده و خسارت به بار نخواهد آورد. برای کنترل بیماری آنتراکنوز درخت گردو نیز روش هایی وجود دارد که در ادامه ذکر می کنیم:

1- سمپاشی

لازم به ذکر است که سمپاشی باید در فصل مناسب صورت گیرد و حتما باید از سموم مخصوص بیماری آنتراکنوز نهال گردو استفاده کرد،برای این بیماری معمولا سمپاشی در دو نوبت را موثر میدانند یکی سمپاشی اواخر فصل پاییز یعنی زمانی که برگ ها به صورت کامل ریزش کرده اند و دیگری ابتدای فصل بهار یعنی زمان رویش برگ و بعد از ریزش گلبرگ ها،این دو دوره سمپاشی از بروز بیماری جلوگیری می کند.

2- هرس شاخه ها

درخت گردو نیز مانند دیگر درختان هر ساله نیاز به هرس دارد،این اقدام موجب می شود شاخه های خشک و آلوده جمع آوری شده و امکان رشد برای شاخه های جدید و تقویت آنها فراهم می شود،و این اقدام در نهایت در کاهش بیماری آنتراکنوز درخت گردو موثر می باشد. جمع آوری برگ های آلوده و دفن کردن آنها نیز در کاهش بیماری موثر می باشد.

3- استفاده از نژاد های مقاوم

یکی دیگر از روش های مقابله با بیماری آنتراکنوز استفاده از نژادهای مقاوم می باشد،باغداران باید در فصل مناسب و متناسب با شرایط اقلیمی خود اقدام به خرید نهال کنند،ارقام مقاوم کمتر در معرض آلودگی قرار میگیرند.

جمع بندی

هر آنچه لازم بود در خصوص بیماری آنتراکنوز درخت گردو بدانید در این مقاله در اختیار شما قرار دادیم به عنوان نکته پایانی باید اشاره کرد افرادی که قصد احداث باغ گردو در حجم وسیع دارند باید حتما قبل از اقدام به کاشت در مورد انواع نژاد های گردو و بیماری های آن تحقیقات لازم را انجام دهند سپس اقدام به خرید نهال و کاشت آن کنند. مطالعه و کسب اطلاعات در خصوص کاشت نهال گردو به داشتن محصولی با کیفیت کمک خواهد کرد و از خسارت ها نیز جلوگیری می کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *