خشکیدگی سرشاخه یا بیماری شانکر گردو، جدی ترین تهدید برای درختان گردو

خشکیدگی سرشاخه یا بیماری شانکر گردو

درخت گردو به دلیل تولید میوه های با کیفیت و مقوی در دسته درختان با ارزش قرار گرفته،  آیا می دانید چه بیماری هایی هر ساله این درختان با ارزش را تهدید می کند؟ به منظور آشنایی بیشتر شما سعی داریم در این مقاله  شما را با یکی از جدی ترین بیماری های درختان گردو به نام بیماری شانکر گردو یا خشکیدگی سرشاخه آشنا کنیم، با ما همراه باشید تا با کسب اطلاعات در خصوص علائم بیماری شانگر گردو و میزان خسارت ناشی از بیماری شانکر گردو  به مقابله  با این بیماری اقدام کنیم.

 از تهدید تا مرگ درختان با بیماری شانکر گردو

 از تهدید تا مرگ درختان با بیماری شانکر گردو

امروزه باغداری و به طور مشخص احداث باغ گردو در کانون توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است،اما  آیا احداث باغ گردو آن هم در حجم وسیع کار آسانی است؟ در پاسخ باید اشاره کرد ابتدایی ترین و مهم ترین کار در احداث باغ گردو خرید نهال سالم و مقاوم،همچنین توجه به شرایط اقلیمی می باشد.

با توجه به اینکه سلامت نهال یکی از دغدغه های اصلی باغداران می باشد،نمی توان خرید نهال مقاوم و سالم را تضمین کننده سلامت کلی درخت در طول رشد دانست در واقع مقاوم ترین ارقام نیز در معرض بیماری و آفات قرار میگیرند. در این بین می توان به بیماری شانکر گردو یا خشکیدگی سرشاخه اشاره نمود که یکی از رایج ترین و تهدید کننده ترین انواع بیماری های درختان گردو تا به امروز شناخته شده است.

عامل اصلی بیماری شانکر گردو

عامل اصلی بیماری شانکر گردو

باکتری Brenneria nigrifluens  را عامل اصلی بیماری شانکر گردو می دانند،فصل زمستان بهترین زمان برای تجمع  باکتری های آلوده در بافت درونی درخت است و اوج پیشروی بیماری نیز با شروع گرما، بارش باران و افزایش رطوبت می باشد. در واقع با شروع فصل بهار بیماری فعالیت خود را آغاز می کند و در فصل تابستان شدت می گیرد  فصل پاییز و زمستان توقف فعالیت بیماری خشکیدگی سرشاخه است.

بیماری شانکر گردو چنانچه جدی گرفته نشود رفته رفته موجب مرگ درخت گردو خواهد شد، البته شدت بیماری بستگی به این دارد که درخت گردو به کدام نوع شانکر مبتلا شده است، طبق تحقیقات  صورت گرفته توسط متخصصان در زمینه بیماری ها و آفات درختان ،بیماری شانکر گردو یا خشکیدگی سرشاخه در دو گروه دسته بندی شده است:

الف: شانکر پوستی سطحی

ب: شانکر پوستی عمیق( میزان تاثیر گذاری و خسارت بستگی به نوع بیماری دارد)

مكان اصلي فعاليت باكتري شانکر گردو  قسمت بیرونی پوست درخت است در واقع  تنه اصلي درخت جایگاه رشد بیماری است که به شاخه های اصلی نیز سرایت می کند. شاید تصور کنید بیماری شانکر گردو با شروع فصل،هر ساله متوقف می شود شود اما لازم به ذکر است که بیماری شانکر گردو هر ساله فعالیت خود را  مجدد آغاز میکند، در واقع محل شانکر های سال قبل خود جایگاه تجمع باکتری بوده و بیماری دوباره شروع به فعالیت می کند.

آیا بیماری شانکر گردو از بیماری های دارای علامت است؟

بیماری شانکر گردو یا خشکیدگی سرشاخه در ابتدای شروع فعالیت خیلی قابل مشاهده نمی باشد زیرا بیماری ابتدا در زیر لایه های خارجی پوست نفوذ کرده  و بعد از روند رشد و پیشروی مانند زخم در قالب  نقطه های کوچک و قهوه ای رنگ در روی پوست ظاهر می شود.

یکی از بارزترین نشانه های بیماری شانکر گردو لکه های قهوه ای رنگ ایجاد شده روی سطح پوست می باشد این لکه ها نظم و حالت هندسی مشخصی ندارند و اندازه آنها نیز کاملا متفاوت است،به طوری که در مواردی قسمت بزرگی از تنه درخت را در بر میگیرند و در مواردی دیگر نیز روی شاخه های اصلی نفوذ می کنند و بعد از گذشت مدت زمانی از پیشروی بیماری به شکل  اپیدرم ظاهر می شوند،اپیدرم های ایجاد شده روی پوست به راحتی قابل تراشیدن است که در چنین حالتی بافت های قهوه ای ایجاد شده روی سطح پوست را می توان مشاهده کرد. مناطق گرم مستعد ترین مکان ها برای رشد بیماری شانکر می باشد به طوری که در مناطق سردسیر بیماری شانکر رشد کمتری خواهد داشت به همین منظور توصیه می شود حتما شرایط اقلیمی را در زمان خرید نهال مد نظر داشته باشید. همچنین باید توجه کرد درختانی که در معرض تنش آبی قرار گرفته اند و یا با روش های اصولی آبیاری نمی شوند بیشتر در معرض بیماری شانکر قرار میگیرند.

خسارت ناشی از آلودگی بیماری شانکر گردو

بیماری شانکر گردو یا خشکیدگی سرشاخه بیشترین تاثیر را روی آوند های درخت می گذارد به طوری که به مرور آنها را از بین برده و به بافت درخت آسیب جدی وارد می کند و در نهایت منجر به مرگ درخت خواهد شد. توجه داشته باشید شیار ها و ترک خوردگی های روی تنه درختان راه نفوذ بیماری شانکر را فراهم می کنند و بعد از گذشت مدت زمانی از روند بیماری شیار ها محل ترشح شیرابه های قهوه ای و در مواردی سیاه رنگ خواهند شد.

با روش های زیر می توان به جنگ با بیماری شانکر گردو رفت

آیا بیماری شانکر گردو از بیماری های دارای علامت است؟

بیماری شانکر تهدید بسیار جدی و خطرناکی برای درختان گردو می باشد چرا که به مرور زمان مرگ درخت را در بر خواهد داشت به همین منظور توصیه می شود خیلی سریعتر نسبت به مهار آن اقدامات لازم صورت گیرد، در ادامه به روش های پیشگیری بیماری اشاره می کنیم:

1- سمپاشی

یکی از رایج ترین و شاید تاثیرگذارترین روش های برای کنترل بیماری شانکر گردو محلول پاشی یا سمپاشی می باشد، لازم به ذکر است که به منظور تاثیر گذاری بیشتر می توان سمپاشی را در چند مرحله انجام داد:

الف- با شروع فصل بهار و قبل از رشد جوانه ها

ب- بعد از ریزش شاتون ها

ج- بعد از رشد و تشکیل میوه

د- بعد از برداشت میوه (در صورت وجود آلودگی می توان سمپاشی را در چند نوبت تکرار نمود)

2- هرس درختان گردو

یکی دیگر از روش های موثر در کنترل بیماری شانکر گردو هرس سالانه می باشد، در این روش باید نسبت به بریدن و از بین بردن شاخه های خشک شده اقدام کرد،شاخه های خشک شده یکی از محل های تجمع باکتری و عفونت می باشد،همچنین هر ساله باید نسبت به تراشیدن شانکر های روی شاخه نیز اقدام کرد ضد عفونی کردن محل شانکر ها نیز توصیه می شود. شاخ و برگ خشک شده بعد از بریده شدن باید سوزانده شوند تا از انتقال بیماری به دیگر درختان نیز جلوگیری شود.

3- آبیاری اصولی و توجه به شرایط اقلیمی

در توضیحات به این نکته اشاره شد که توجه به شرایط اقلیمی بسیار اهمیت دارد چرا که مناطق گرم سیر در روند رشد بیماری شانکر موثر است،همچنین باید توجه داشت که آبیاری درختان گردو باید به صورت منظم باشد چرا که تنش آبی در شدت بیماری نقش اساسی دارد.

به عنوان نکته پایانی در بخش مهار بیماری شانکر باید اشاره کرد درختان مبتلا به این بیماری به صورت کامل معالجه نخواهند شد،اما توجه به هرس درختان، از بین بردن شاخ و برگ خشک شده و دور کردن آنها از باغ همچنین بریدن شانکر های موجود در پوست درختان،ضدعفونی کردن محل شانکر ها در روند رشد بیماری موثر خواهد بود و مرگ درخت را برای مدتی به تعویق خواهد انداخت.

جمع بندی

با توجه به نکاتی که در خصوص بیماری شانکر گردو یا خشکیدگی سرشاخه در اختیار شما قرار دادیم ،باغداران عزیز توجه داشته باشید خرید نهال سالم یکی از نکات بسیار مهم می باشد که باید قبل از احداث باغ به آن توجه ویژه داشته باشید،سلامت نهال در نهایت به سلامت باغ شما منجر خواهد شد و از بروز خسارت های احتمالی نیز جلوگیری خواهد کرد،خرید نهال از نهالستان و مراکز معتبر نیز یکی دیگر از گزینه ها می باشد که باید به آن توجه ویژه داشته باشید،پالیز نهال یکی از مراکز فعال در زمینه نهال گردو می باشد که شما می توانید با اطمینان نسبت به خرید نهال سالم  اقدام کنید،توجه داشته باشید که این مرکز با داشتن تیم تخصصی به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات قوی و مناسبی در زمینه نهال گردو و مراقبت های لازم و انواع بیماری های آن کسب کنید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *