تقویم زراعی پرورش درخت گردو

تقویم زراعی پرورش درخت گردو

پرورش درخت گردو یکی از پرسودترین فعالیت های زراعی است و خود میوه گردو نیز در بین دیگر میوه های خشک باغی ارزش بالایی دارد. پرورش درخت گردو امروزه در باغ های کشور ما نیز به صورت گسترده انجام می شود و حتی به صادرات نیز می رسد اما به دست آوردن محصول مرغوب گردو نیز نیاز به مراقبت تخصصی دارد. در این مقاله، به تفکیک هر ماه ما نکات مراقب پرورش درخت گردو را برای شما آورده ایم. بنابراین، اگر در بازدهی و یا پرورش درخت گردو خود مشکلی می بینید، خواندن این مقاله مفید برایتان کمک کننده خواهد بود.

آبان ماه

در آبان ماه اول از همه، باید اطمینان حاصل شود که نهال های گردو شما به خوبی پیوند زده شده، نامگذاری می شوند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

گودال هایی که نهال گردو پیوندی در آن کاشته می شود، باید دارای اندازه 60 × 60 سانتی متر بوده و خاکشان با مخلوط کود حیوانی پر شود تا بهترین موادمغذی را در فصل رویشی بهار و تابستان جهت پرورش درخت گردو داشته باشد.

برای نهال گردو بسیار مهم است که بذر آن در خاک زیاد فشرده نشود. خاک مناسب نگهداری گردو خاکی است که به اندازه کافی متخلخل و خوب شخم زده باشد تا نهال را در زمستان گرم و در تابستان مرطوب و خنک نگه دارد. افزودن زیاد کود می تواند این فضای بین ذرات خاک را پر کرده و در پرورش درخت گردو مشکلاتی ایجاد کند، از این رو پیشنهاد ما به شما این است که به مقدار مناسب از کودهای حیوانی یا کودهای شیمیایی مانند 20-20 یا 18-46 (DAP) استفاده نمایید. مقدار مناسب کوددهی نهال گردو باید حدود 200-1500 گرم به ازای هر درخت باشد.

ریشه نهال گردو را به طور کامل در گودال قرار داده و ریشه آن را با خاک به خوبی بپوشانید. سپس جهت تثبیت ریشه نهال گردو در خاک، با حدود 5 لیتر آب آبیاری انجام گیرد.

آذر ماه

از آذر ماه تا اوایل دی ماه از آنجا که نهال گردو خواب است، دیگر نیازی به مراقبت خاص نیست. کاشت و پرورش درخت گردو همانطور که در آبان ماه توصیف شد، در این زمان نیز می تواند انجام شود.

دی ماه

در دی ماه نیز همچنان درخت گردو در حالت خفتگی قرار داشته و نیاز به مراقبت ندارد. در این فصل هم می توانید کاشت نهال گردو را با تمام توضیحاتی که قبلا داده شد، انجام دهید.

بهمن ماه

برای نهال گردو قلمه زده شده burgundy slurry 2% استفاده شود.

تهیه بوردو: بوردو ترکیبی از مخلوط بلوستون (سولفات مس 98٪) و آهک است که تهیه می شود. مخلوط 2٪ بوردو را برای نگهداری گردو به شرح زیر ایجاد نمایید: 2 کیلوگرم بلاستومر در 50 لیتر آب حل شود. سپس 1 کیلوگرم آهک خام در مقدار کمی آب به اندازه نیمی از مقدار سنگ سرخ حل گردد. آهک حل شده را فیلتر کرده و با 50 لیتر آب مخلوط نمایید. سپس دو مخلوط به دست آمده با هم ترکیب شده و به ظرف 100 لیتری منتقل می شوند تا دوغاب آبی روشن به دست آید.

در این مرحله نیز همچنان کاشت نهال گردو را می توان انجام داد.

اسفندماه

در اسفندماه، باید مراقبت از نهال گردو افزایش یابد.

در طول زمستان، بارش برف و باران سبب ایجاد شکاف در خاک می شوند و در این زمان، لایه سفت شده رویی خاک باید به صورت دستی شکسته شود تا آب جمع شده در ریشه نهال ها تبخیر شده و نهال گردو از طریق ریشه بتواند تنفس کند. علاوه بر این، اطمینان حاصل می شود که باران ها تا زمان آبیاری بهتر جذب خاک می شود.

در این مرحله نیز همچنان کاشت نهال گردو را می توان انجام داد.

فروردین ماه

نقطه واکسیناسیون درخت گردو به طور مکرر بررسی شده و شاخه های آشفته و پریشان حاصل از آن قطع شوند.

به جز در روزهای اول بهار که همچنان هوا سرد است و درخت گردو در خفتگی به سر می برد، در باقی روزهای این ماه کاشت درخت گردو توصیه نمی شود.

اردیبهشت ماه

برای رشد و پرورش درخت گردو، از اوایل و اواسط اردیبهشت ماه برای اولین بار می توان از 100 گرم کودهای نیترات آمونیوم یا سولفات آمونیوم به ازای هر سال سن هر درخت استفاده شود.

خشک شدن منابع آب خاک از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می شود و بنابراین در این زمان آبیاری به موقع جهت پرورش درخت گردو اهمیت زیادی دارد. البته در مناطق خشک یا کم باران ممکن است آبیاری از فروردین ماه هم نیاز باشد که این موضوع به جنس خاک منطقه کاشت نهال گردو هم بستگی دارد.

اگر نهال های گردو دارای لکه های سیاه باشند، از burgundy slurry 1% یا موارد آماده بر پایه مس استفاده شود.

burgundy slurry 1% به صورت زیر تهیه می شود: 1 کیلوگرم سنگ قهوه ای در 50 لیتر آب حل می شود. سپس نیم کیلوگرم آهک در مقدار کمی آب به اندازه نیمی از مقدار سنگ سرخ حل گردد. آهک حل شده را فیلتر کنید و با 50 لیتر آب مخلوط نمایید. سپس دو مخلوط به دست آمده با هم ترکیب شده و به ظرف 100 لیتری منتقل می شوند تا دوغاب آبی روشن بدست آید.

در صورت مشاهده آسیب برگ ها، از داروهای حشره کش می توانید استفاده کنید. البته، بسته به نوع و منشا آسیب مهم است که در این زمینه با متخصص مشورت نمایید تا بتوانید با کمترین هزینه، بهترین نوع حشره کشی یا سم پاشی را برای پرورش درخت گردو تهیه نمایید.

خردادماه

از سال اول کاشت نهال، در اوایل و اواسط خرداد ماه برای رشد درخت گردو، کودهای نیترات آمونیوم یا سولفات آمونیوم به میزان 100 گرم به ازای هر سال سن درخت داده می شود.

آبیاری درخت گردو در خردادماه همچنان ادامه دارد و میزان آن بستگی به نوع منطقه باغ گردو متفاوت خواهد بود. اگر در این زمان هر نوع آسیبی مشاهده گردد، حتما باید با سم پاشی مناسب همراه با آبیاری رفع گردد. متخصصین ما در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

تیرماه

در طی این ماه نیز آبیاری درختان گردو ادامه دارد.

مردادماه

از اواخر مردادماه آبیاری کاهش می یابد و نهال گردو برای زمستان آماده می شود. البته این مورد هم به آب و هوای منطقه، بارش ها و بافت خاک منطقه باغ درخت گردو شما بستگی دارد. در این زمینه می توانید با کارشناسان ما مشاوره داشته باشید.

شهریورماه

از آنجایی که این فصل بسیار خشک است، آبیاری در این ماه به اندازه ای باید باشد که تنها پرورش درخت گردو ادامه یابد. همچنین در طی این ماه میوه درخت گردو برداشت می شود و بنابراین باید از آبیاری زیاد درخت گردو خودداری نمایید.

مهرماه

برگ های ریخته شده از درخت گردو را جمع آوری کرده و بسوزانید. پس از برداشت گردو و سبک شدن درخت، می توانید هرس کردن شاخه های خشک و آسیب دیده را انجام دهید تا درخت برای فصل خفتگی در زمستان آماده شود.

پرورش درخت گردو در هر فصلی نیاز به مراقبت های خاصی دارد تا بتواند بیشترین مزیت اقتصادی را برای شما داشته باشد. در صورت هر گونه سوال یا مشکلی در این زمینه، می توانید با کارشناسان و متخصصین ما که در این زمینه اطلاعات و تجارب زیادی دارند، ارتباط برقرار نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاه‌ها 0

*
*

مشاوره خرید

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید نهال گردو لطفا  از طریق شماره های قید شده ذیل در ارتباط باشید و یا اینکه فرم مشاوره را پر نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات تماس :‌
امکان ثبت ۲۴ ساعته سفارش

مشتریان محترم به راحتی می‌توانید هر ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته، سفارش خود را ثبت نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز از ساعت 7 الی 24 آماده پاسخگو‌یی به تماس شما عزیزان می‌باشد. برای برقراری ارتباط، پرسیدن سوالات و مشاوره قبل از خرید، با ما در تماس باشید.