ویژگی های نهال گردو پایه بلند + نکات مهم در کاشت و نگهداری

ویژگی های نهال گردو پایه بلند

نهال گردو پایه بلند یکی از ارقام قدیمی نهال گردو است که باغداران در روش‌ های سنتی در چند دهه گذشته آن را در باغ می کاشتند. تنها تفاوت نهال های پایه بلند و نهال گردو پایه کوتاه، اندازه ارتفاع آنها است. با پیشرفت هایی که در حوزه پرورش ارقام مهم مختلف نهال گردو انجام شده است، نسل جدید نهال های گردو با عنوان نهال های خوشه ای پایه کوتاه یا نهال های اصلاح شده یا نهال های گردو پیوندی در این زمینه معرفی شدند. بسیاری از نهال های پایه کوتاه که از گونه های اصلاح شده ژنتیکی هستند، پر بازده و زود بازده می باشند. این نهال ها در ارقام مختلف نهال گردو، مقاوم به سرما و مقاوم به خشکی در دسترس قرار دارند.

نهال گردو پایه بلند یک سری مزایا و معایب نسبت به نهال گردو پایه کوتاه دارد. همان طور که می دانید درخت گردو به آرامی رشد می‌ کند اما ارتفاع آن در حالت بلوغ پس از چندین سال ممکن است به بیش از ۳۰ متر برسد. شاخه های درخت گردو، وسیع و پهناور رشد می کنند و سایه انداز خوبی دارند. درختان تنومند گردو هم باردهی بیشتری دارند، هم میوه های غنی تری تولید می کنند و از همه مهمتر، در برابر شرایط محیطی هم مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل است که اکثر باغداران قدیمی هنوز به نهال های گردو پایه بلند علاقه مند هستند و از آنها برای توسعه باغ گردو استفاده می کنند.

لازم است خاطرنشان کنیم نهال های گردو پایه کوتاه در حال حاضر در شرایط خاص، جایگزین مناسبی برای نهال گردو پایه بلند هستند. درخت گردو بومی کشورهای آسیایی است که به تدریج در قرن شانزدهم به بریتانیا راه پیدا کرد. از آن زمان، چوب درخت گردو به عنوان ماده اولیه در سوخت، و ساخت مصنوعات چوبی به کار می‌ رفت و میوه گردو هم به عنوان یک منبع غذایی مناسب مصرف می شد.

با خرید نهال گردو پایه کوتاه می توانید باغ گردوی خود را در مدت زمان کوتاه تری توسعه دهید. خرید نهال های گردو زودبازده و بهترین ارقام نهال گردو چندلر، نهال گردو کانادایی، نهال گردو اسرائیلی و ده‌ها گونه دیگر، از طریق بهترین نهالستان در ایران امکانپذیر است.

نهال گردو پایه بلند چه ویژگی هایی دارد؟

نهال گردو پایه بلند چه ویژگی هایی دارد؟

نهال گردو پایه بلند همانطور که از نام آن می توان فهمید، نهال هایی هستند که ارتفاع بلندتری دارند. وقتی نهال های پایه بلند را می کارید، استحکام ریشه در خاک بیشتر است، بنابراین به مرور زمان همراه با رشد بیشتر، نهال ها مقاومت بالاتری در برابر وزش باد و طوفان ها دارند.

نهال های پایه بلند در چندین سال پس از کاشت در خاک، ریشه‌ های قویتری پیدا می ‌کنند و بنابراین در برابر تغییرات شرایط خاک، پایداری خود را حفظ خواهند کرد. اگر باغ گردوی شما در شرایط آب و هوایی متغیر قرار دارد، هم می توانید نهال گردو پایه بلند را بخرید و بکارید، هم از بهترین ارقام نهال گردو پربازده و مقاوم استفاده کنید، در هر صورت پیشنهاد می کنیم قبل از خرید نهال گردو، گزینه های مختلف را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که هنگام کاشت نهال گردو پایه بلند در سال اول، ممکن است چالش ها و مشکلات چندان به نظر نیایند، اما به مرور زمان همچنان که این نهال ها رشد می کنند و تبدیل به درختان بزرگ و پربار گردو می شوند، مشکلات نمایان خواهند شد.

بزرگترین مشکلی که برای درختان گردو وجود دارد، هرس کردن آنها است. اگر نهال گردو پایه کوتاه را کاشته باشید، هرس کردن آنها راحت تر است؛ چون ارتفاع کمتری از زمین دارند اما این ویژگی برای نهال های پایه ‌بلند وجود ندارد.

روش مراقبت از درخت گردو که از کاشت نهال گردو پایه بلند حاصل شده است، دشوارتر از مراقبت از نهال های گردوی پایه کوتاه است. برای سم پاشی درختان تنومند گردو، هم به ابزارهای خاص نیاز دارید و هم زمان بیشتری طول می کشد تا کل درخت را سمپاشی کنید. ریشه های درختان بزرگ گردو، قوی‌تر هستند و در عمق بیشتری در خاک نفوذ کرده اند، بنابراین باید از نظر آبیاری، مقادیر بیشتری از آب را در نظر بگیرید.

برای توسعه باغ گردو می توانید نهال های پایه کوتاه و پایه بلند را برای کاشت انتخاب کنید. متخصصان و کارشناسان نهال گردو عقیده دارند، از آنجایی که کشاورزی و باغداری به تدریج به سمت روش های جدید و اصولی تغییر پیدا کرده است، بهتر است باغداران نسبت به خرید ارقام نهال گردو که جدید ویژه هستند و ویژگی ‌های بهتری دارند اقدام نمایند.

 چگونه از نهال گردو پایه بلند مراقبت کنیم؟

 چگونه از نهال گردو پایه بلند مراقبت کنیم؟

روش مراقبت از نهال گردو پایه بلند با روش های مراقبت و نگهداری از نهال گردو پایه کوتاه تفاوتی ندارند. ارقام مختلف نهال گردو هم به آبیاری نیاز دارند، هم باید کوددهی مناسب برای آنها انجام شود، هم درختان گردو نیاز به هرس کردن دارند، هم باید شرایط خاک را بررسی کنید و هم درختان و نهال ها را از نظر بیماری های گیاهی یا آفت های گیاهی کنترل نمایید.

شرایط نگهداری از نهال گردو پایه بلند در زمستان با تابستان یا فصل ‌های دیگر، متفاوت است. اگر یخبندان برای باغ گردو اتفاق بیفتد، نهال های گردوی پایه بلند، مقاومت بهتری نسبت به نهال های جوان  پایه کوتاه دارند.

نهال های پایه کوتاه از نوع ارقام نهال گردو مقاوم به سرما در این چنین شرایطی بسیار مقاوم هستند. با این حال اگر نهال ها را تازه در باغ کاشته اید، برای محافظت در برابر سرما و یخبندان حتماً از پوشش مناسب استفاده کنید.

انواع نهال گردو پایه بلند از حدود پنج سال پس از کاشت به باردهی می رسد و می تواند محصولات فراوانی ایجاد کند. ارقام مختلف نهال گردو اصلاح شده، نهال گردو پایه کوتاه و نهال های جدید که به بازار ارائه شدند، از یک تا سه سال پس از کاشت به باردهی می رسند. همانطور که مشاهده می کنید انتخاب های مختلفی برای خرید نهال گردو پیش رو دارید. بهتر است با کارشناسان نهالستان مشورت کنید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

نهال گردو پایه بلند

جمع بندی

خرید اینترنتی نهال گردو از ارقام مختلف از طریق نهالستان پالیز گردو به راحتی امکان پذیر است. در هر کدام از شهرهای ایران که ساکن باشید و باغ گردوی شما در هر شرایطی که باشد، می‌توانید نهال گردو متناسب با نیاز خود را پیدا کنید.

پیشنهاد می کنیم با کارشناسان مجرب نهالستان پالیز گردو مشورت کنید. مشاوره خرید بهترین نهال گردو و ارائه روش های نگهداری از نهال گردو، کاشت نهال گردو از طریق این مجموعه به باغداران عزیز ارائه می شود. شما می توانید با اطمینان خاطر، بهترین نهال های گردو شناسنامه دار را از نهالستان های مجموعه پالیز گردو در حجم دلخواه سفارش دهید.

پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *