حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب و خرید نهال گردو در شهر تبریز

خرید نهال گردو در شهر تبریز

بدون شک شهر تبریز یکی از مهم ترین شهرهای استان آذربایجان شرقی است. این شهر پرجمعیت، بزرگترین شهر در شمال غرب کشور و سومین شهر بزرگ ایران شناخته میشود. همانطور که میدانید این استان در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. بنابراین دارای آب و هوای سرد و کوهستانی با زمستان های بسیار سرد است. آگاهی از آب و هوا و دمای هوا در زمستان و تابستان، یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که هر کشاورزی قبل از کاشت نهال باید به آن دقت کند. علاوه بر دمای هوا، شرایط جغرافیایی؛ نیاز سرمایی، ارتفاع از سطح دریا مواردی است که در ادامه ی مطلب قصد داریم آن را بررسی کنیم. به این ترتیب به خوبی درمیابیم که بهترین نهال گردو برای شهر تبریز کدام است.

موقعیت جغرافیایی شهر تبریز

شهر تبریز از غرب با دریاچه ارومیه، از جنوب با رشته کوه سهند، از شمال با کوه سرخ فام عون ابن علی همسایه است. یک رودخانه به نام آجی چای از شمال و شمال شرقی تبریز میگذرد و به دریاچه ارومیه میریزد. این شهر با پایتخت 619 کیلومتر فاصله دارد. و نزدیک ترین شهر مرزی به آن یعنی شهر جلفا (مرز بین ایران و کشور آذربایجان) با فاصله ی 150 کیلومتر در سمت شمال تبریز قرار دارد. شهرستان های شمالی تبریز، شهرستان اهر؛ شبستر و شهرستان های شرقی، شهرستان سراب و میانه و شهرستان جنوبی شهرستان مراغه و در غرب آن دریاچه ارومیه و استان آذربایجان غربی است.

به علت محدودیت شهر از 3 جهت با کوهستان و از یک جهت با زمین های هموار و شوره زار و رودخانه، این شهر تبدیل به یک جلگه ی بین کوهی گشته است.

ارتفاع از سطح دریای شهر تبریز

شهر تبریز در 1348 تا 1561 متری از سطح دریا واقع است. شیب شهر تبریز به سمت غرب است.

آب و هوای شهر تبریز

تبریز آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب مایل به سرد و خشک و کوهستانی دارد. این شهر زمستان های بسیار سرد و پربارش دارد و در تابستان خنک و دلنشین است. میانگین بارش سالیانه 308 میلی متر است.

اصول مهم مدیریتی کاشت بهترین نهال گردو در تبریز

راه اندازی باغ گردو نیازمند فراهم سازی شرایط مناسب برای رشد درختان از پیش از کاشت نهال تا رسیدن به دوره کهنسالی درختان است. درختان گردو همواره تحمل سرمایی مناسبی دارند. و بیشتر ارقام را میتوان در شهر تبریز کاشت. توجه کنید که فراهم سازی شرایط مناسب رشد یعنی، آزمایش خاک و بررسی عناصر موجود در آن؛ بررسی شرایط اقلیمی و حداقل و حداکثر دما و احتمال سرمازدگی ناگهانی؛ و ارتفاع از سطح دریا و سازگاری این فاکتورها با نیاز درختان برای رشد بهتر آن ها است.

در ادامه به مهم ترین اصول مدیریتی احداث باغ گردو در شهر تبریز اشاره مینماییم:

اقلیم آب و هوایی

همانطور که میدانید درختان گردو دارای مقاومت سرمایی نسبتا خوبی هستند به این ترتیب میتوان این درختان را در شهر تبریز با زمستان های بسیار سرد آن کاشت. از مهم ترین ارقام با مقاومت بسیار عالی در برابر سرمای هوای شهر تبریز میتوان به نهال گردو ژنوتیپ برتر؛ نهال گردو کانادایی و نهال گردو تویسرکان اشاره نمود. در ادامه بیشتر درباره ی این ارقام میخوانیم.

ارتفاع از سطح دریای شهر تبریز

مطابقت پذیری ارتفاع از سطح دریای شهر تبریز با ارتفاع نهال؛ ضامن رشد بهتر نهال در شهر شما میباشد. حتما پیش از خرید نهال گردو برای شهر تبریز از ارتفاع از سطح دریای دقیق منطقه ی باغ خود، با استفاده از نرم افزار گوگل ارث آگاه شوید. ارتفاع از سطح دریای مطلوب هریک از نهال ها به صورت دقیق در سایت پالیزگردو قرار داده شده است.

خاک مناسب برای نهال گردو

بهترین خاک ها برای درختان گردو خاک های عمیق شنی و رسی و لومی است. شوری خاک باید 4 میلی موس بر سانتیمتر بوده و ph آن نیز بین 5.6 تا 5.7 است. عمق خاک برای کاشت نهال گردو نیز باید حداقل 3 متر باشد.

آبیاری نهال گردو

با توجه به اینکه شهر تبریز در منطقه ای پرباران واقع است؛ شما باید آبیاری درختان را براساس بارندگی منطقه تنظیم نمایید. به طور کلی درختان گردو به 8 تا 10 هزار متر مکعب آبیاری سالیانه نیاز دارد. که با استفاده از روش قطره ای به علت کاهش هدررفت آب؛ این مقدار به 6 تا 8 هزار متر مکعب در سال میرسد. ارقام اعلام شده برای مناطقی است که بارندگی آنها حدود 400 میلی متر است.

دمای هوای مطلوب نهال گردو

باید درختان گردو را در منطقه ای بکاریم که نیاز سرمایی آنها به خوبی برطرف شود. درختان گردو براساس نوع رقم؛ باید بین 300 تا 1500 ساعت در دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد قرار بگیرد. حداقل و حداکثر دمای قابل تحمل برای درختان گردو در بازه 37 الی 20- درجه سانتیگراد قرار دارد. و دمای مطلوب رشد درخت بین 20 تا 5 درجه سانتیگراد است.

نیاز دریافت نور خورشید در نهال گردو

به علت جایگاه ویژه ای که نور خورشید در عملیات فتوسنتز دارد. بسیار مهم است که باغ شما نور کافی دریافت کند. برخی از مناطق به علت شیب خاص زمین؛ نور مناسب دریافت نمیکنند. که این مورد در رشد درختان و محصول دهی، اختلال جدی وارد میکند.

طرح الگوی کشت و راه اندازی باغ گردو

به علت دریافت نور کافی خورشید در درختان گردو و همچنین برداشت راحت تر محصولات و از طرفی رشد بهتر ریشه در خاک برای جذب آب ومواد غذایی از خاک؛ الگوهای کشت متعددی برای درختان گردو معرفی شده است. الگوهای مثلثی؛ لوزی، داربستی، مربعی و مستطیلی که پرطرفدارترین الگوی کشت همان مربعی و مستطیلی هستند. بهترین فاصله برای کاشت نهال گردو ایجاد مربع های 7 در 7 متر است. البته در زمین هایی با شیب متمایل جنوبی به علت دریافت بهتر نور خورشید؛ میتوان فاصله کاشت را به 6 در 7 متر رساند.

چه نهال گردویی را باید در تبریز بکاریم که بهترین باردهی را داشته باشد؟ بهمراه قیمت مصوب نهال گردو

برای پاسخگویی به این سوال؛ باید فاکتورهای متفاوتی در نظر گرفته شود. باید دقت کنید که ارتفاع از سطح دریا یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در رشد نهال است. در ادامه بهترین ارقام نهال گردوی در شهر تبریز را بررسی میکنیم.

همانطور که دانستیم شهر تبریز در ارتفاع 1348 تا 1561 متری از سطح دریا واقع است. برای خرید نهال گردو در تبریز نهالستان پالیز گردو ارقام زیر را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر تبریز معرفی میکند:

درخت گردو پالیز کانادایی ؛ دارای تحمل سرمایی بسیار عالی است. که قادر است در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا به خوبی رشد کند. این رقم به علت توان سرمایی بسیار عالی که دارد، حتی قادر است در دماهای کمتر از این نیز عملکرد مناسبی داشته باشد. این رقم عمر اقتصادی بسیار عالی در حدود 100 سال دارد. یعنی با یکبار خرید نهال گردو ژنوتیپ کانادایی و کاشت آن در باغ تا 100 سال محصول دهی بسیار عالی برای شما به همراه خواهد داشت. محصول دهی بینظیر این درخت پس از رسیدن به سن بلوغ در حدود 16 تن در هکتار است. باتوجه به محصول دهی بسیار عالی نهال گردو پالیزکانادایی؛ یکی از بهترین نهال های گردو در شهر تبریز به حساب میاید.

نهال گردوی فرنور در ارتفاع از سطح دریای 0 تا 3000 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را دارد. این رقم با محصول دهی بینظیر و عمر اقتصادی که دارد، یکی از بهترین ارقام گردو برای کاش در شهر تبریز محسوب میشود. عمر اقتصادی این رقم بیش از 100 سال و محصول دهی حداکثری آن به 8 تن در هکتار میرسد. میوه های آن بسیار درشت و وزن آن ها به طور میانگین 13 گرم است. با خرید نهال گردو فرنور در شهر تبریز، سودآوری مالی حداکثری را برای باغ خود به ارمغان بیاورید.

نهال گردو چندلر یکی از بهترین و سازگارترین ارقام گردو در شهر تبریز به حساب میاید. که در ارتفاع 0 تا 1500 متر از سطح دریا به خوبی رشد میکند. حداکثر محصول دهی آن پس از رسیدن به سن بلوغ 7 تن در هکتار خواهد بود. این رقم بیش از 100 سال محصول با کیفیت و قابل عرضه در بازار برای باغدار محترم به ارمغان میاورد. میوه های آن درشت بوده و وزن آن به همراه پوسته ی چوبی به 15 گرم میرسد. بدون شک خرید نهال گردو چندلر و کاشت آن در باغ یک انتخاب اقتصادی و مقرون به صرفه برای باغدار محترم محسوب میشود.

این رقم سازگاری و تحمل سرمایی بسیار عالی دارد. در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا به خوبی رشد میکند. و با فراهم سازی شرایط مناسب رشد؛ بهترین عمکلرد را خواهد داشت. عملکرد سالیانه درختان به 6 تن در هکتار میرسد. میوه های گردو تویسرکان به همراه پوسته ی چوبی نازک خود وزنی برابر 16 گرم دارند. عمر اقتصادی یک درخت گردو تویسرکان بین 40 الی 50 سال است. جالب است بدانید قیمت نهال گردو تویسرکان نسبت به سایر ارقام, مناسب تر بوده و خرید نهال گردو تویسرکان و کاشت آن در باغ؛ با سودآوری بسیار عالی همراه خواهد بود.

نهال گردو اسرائیلی میوه های بسیار با کیفیت و پرطرفداری دارد. با کاشت آن در ارتفاع 0 تا 2000 متر از سطح دریا به خوبی رشد میکند و هرساله سود بسیار عالی را برای باغدار به همراه خواهد داشت. این گردو بسیار در بین باغداران بسیار مشهور است. وزن میوه ی آن به همراه پوسته ی چوبی به 10 گرم میرسد. عمر اقتصادی طولانی برابر 80 سال داشته و پس از رسیدن به سن بلوغ تا 8 تن باردهی برای باغدار به ارمغان میاورد. باردهی حداکثری درخت تا پایان عمر اقتصادی ادامه خواهد داشت.

نهال گردو ژنوتیپ برتر،  به یکی از ارقام با مقاومت بالا شهرت دارد. ارتفاع مناسب برای رشد نهال گردو ژنوتیپ برتر بین 0 تا 3000 متر از سطح دریا است. عمر اقتصادی این رقم شگفت انگیز است. جالب است بدانید عمر اقتصادی نهال گردو ژنوتیپ برتر در مناطقی به 200 سال نیز میرسد. یعنی این درخت تا 200 سال به حداکثر محصول دهی خود ادامه میدهد. در صورت کاشت در شرایط مساعد آب وهوایی درخت گردو ژنوتیپ برتر قادر است سالیانه حدود 8 تن محصول در هکتار برای باغدار به همراه داشته باشد.

برای خرید نهال گردو در شهر تبریز، نهالستان پالیزگردو ارقام فوق را به عنوان بهترین نهال گردو در شهر تبریز معرفی میکند.

برخی از این نهال های معرفی شده در شرایط آب و هوایی مختلف، سازگاری مطلوب تری از خود نشان میدهند. نهال گردو ژنوتیپ برتر، نهال گردو ژنوتیپ کانادایی، نهال گردو چندلر بهترین نهال ها جهت کاشت در تبریز به شمار میروند. از نهال های فرنور و فرانکت نیز میتوانید به عنوان درخت گرده زا در باغ استفاده نمایید.

فاکتورهای شناسایی بهترین نهالستان نهال گردو در تبریز

انتخاب و شناسایی بهترین نهالستان گردو در تبریز، یکی از مهم ترین مراحل در خرید نهال گردو در تبریز به حساب میاید. نهالستان های زیادی در شهر تبریز و اطراف آن وجود دارند. شما باید به دنبال بهترین نهالستان باشید. پیش از خرید؛ مجوزهای معتبر و رسمی نهالستان را بررسی نمایید. نهالستان های مجوزدار، وظیفه دارند بهترین نهال گردو را ارائه دهند و در صورت بیماری و یا آفت زدگی و یا آسیب دیدگی در طول مسیر؛ نهال ها را گارانتی کنند. نهال هایی که در نهالستان های معتبر تولید میشوند؛ همگی سازگاری حداکثری با آب و هوا و شرایط اقلیمی منطقه ی اعلام شده دارند. از طرف دیگر باغداران محترم اذعان دارند؛ نهالی که از نهالستان های غیر رسمی خریداری نموده اند با رقمی که سفارش داده بودند؛ یکسان نیست. این امر در نهالستان های معتبر هرگز اتفاق نمیوفتد. چرا که به ملغی شدن مجوز رسمی نهالستان از سوی جهاد کشاورزی منجر خواهد شد. به این ترتیب شما با خیالی آسوده میتوانید اقدام به خرید بهترین نهال گردو در تبریز بنمایید.

معرفی همه ی خدمات نهالستان بزرگ پالیزگردو

پالیزگردو؛ نامی آشنا برای شما، با بیش از نیم قرن تجربه با افتخار بزرگترین نهالستان نهال گردو در شمال غربی کشور شناخته میشود. این نهالستان موفق به دریافت تمامی مجوزهای معتبر و رسمی از جمله شناسنامه معتبر، گواهی ثبت اختراع و گواهی معتبر گشته است. و با استفاده از به روز ترین تجهیزات و امکانات اقدام به تولید و فروش تمامی ارقام نهال میوه؛ نهال گردو، ارقام اصلاح شده و ژنوتیپ ها نموده است. همچنین با ارائه ی گارانتی معتبر قابل پیگیری و گواهی سلامت؛ شما باغداران محترم را از خریدی مطمئن آسوده خاطر میکند.

از دیگر خدمات جانبی پالیزگردو؛ ارائه مشاوره رایگان در تمامی مراحل راه اندازی باغ گردو؛ ارسال تیم تخصصی برای احداث باغ شما به صورت حضوری و خدمت ویژه ی پالیزگردو؛ ارائه مشاوره تخصصی در حوزه بیماری شناسی و آفت زدایی توسط متخصصین خبره ی بیماری شناسی و گیاه شناسی میباشد.

 

جهت راهنمایی و مشاوره خرید، کلیک کنید

X