مهمترین بیماری های درخت گردو که باغداران را تهدید می کند

مهم ترین بیماری های درخت گردو که باغداران را تهدید می کند

بیماری های درخت گردو یکی از عوامل مخرب است که هر باغداری را تهدید می کند. بیماری های گیاهی در کنار آفت های گیاهی به درخت گردو آسیب وارد می‌کنند و ممکن است اثرات جبران ناپذیری بر کل باغ داشته باشند. درخت گردو در انواع و ارقام مختلف در مناطق مختلف جهان رشد می کند. ارقام جدید نهال گردو برای کاشت در باغ گردو در شرایط متفاوت آب و هوایی طراحی شده‌اند.

از آنجایی که انواع بیماری درخت گردو، کل باغ گردو را تهدید می کند، متخصصان و کارشناسان، بهترین نهال های گردو را از بهترین گونه ها تولید کرده‌اند. اگر نامی از نهال گردوی اصلاح شده، نهال گردو خوشه ای و نهال گردو پیوندی شنیدید به گونه های جدیدی از ارقام نهال گردو اشاره دارد که بسیار مقاوم و پر بازده هستند.

مقاوم بودن درخت گردو دلیل بر آن می‌شود که بیماری های درخت گردو را نادیده بگیرید. نهال گردو یا درخت گردو چند سال پس از کاشت همچنان نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. درخت گردو با هدف بهره برداری از میوه گردو و چوب درخت پرورش داده می‌شود. گردو ارزش تغذیه ای بالایی دارد و در صنایع غذایی جایگاه شناخته شده ای به خود اختصاص داده است.

برخی از انواع ارقام نهال گردو، دو یا سه سال پس از کاشت به بازدهی می رسند، اما برخی از درختان گردو ممکن است اولین محصول انبوه خود را حدود ۵ تا ۸ سال پس از کاشت تولید کنند. اگر از درختان گردو مراقبت کنید، تا حداکثر ۳۰ تا ۵۰ سال این درخت برای شما بازدهی دارد. بررسی بیماری ها و آفت های درخت گردو توسط کارشناسان و متخصصان علم گیاه پزشکی و کشاورزی یکی از عواملی است که به طول عمر درختان باغ گردو بسیار کمک می کند.

از آن جایی که بررسی و کنترل بیماری های نهال گردو نقش مهمی در بازدهی باغ گردو و مرغوب بودن میوه گردو دارد. در این مطلب درباره این موضوع به طور تخصصی صحبت می‌کنیم.

مهمترین بیماری هایی که درخت گردو را تهدید می کنند

دسته اول: بیماری های ویروسی درخت گردو

بیماری برگ قاشقی درخت گردو

بیماری برگ قاشقی درخت گردو

یکی از شایع ترین و متداول ترین بیماری های درخت گردو بیماری برگ قاشقی نام دارد که با عبارت لاتین Cherry leaf roll نمایش داده می شود. عامل این بیماری ویروس ها هستند. اگر درخت گردو به این ویروس آلوده شود به تدریج قدرت درخت کاهش پیدا می‌کند، برگ ها زرد و پژمرده می شوند و درخت زودتر از موعد مقرر، برگ ‌های خود را از دست می دهد.

ویروس برگ قاشقی درخت گردو باعث ضعیف شدن جوانه ها می شود و از رشد معمول آنها جلوگیری می کند. این ویروس همچنین باعث ترک خوردن یا سوراخ شدن پوست گردو و پوست درخت می شود. اگر پوست درخت که مورد حمله این ویروس واقع شده از درخت جدا شود، شما یک خط سیاه را در زیر آن مشاهده می کنید. ویروس برگ قاشقی از طریق گرده افشانی و پیوند زدن درخت گردو منتقل می شود.

بیماری برگ قاشقی درخت گردو

برای حذف بیماری برگ قاشقی درختان گردو، حذف ویروس از باغ گردو اقدامات پیشگیری ‌کننده و کنترلی را باید انجام دهید. بهترین روش برای رها شدن از این ویروس، حذف درختان آسیب دیده از باغ گردو است. از طرف دیگر هنگامی که می‌خواهید پیوند زدن درخت گردو را انجام دهید باید از پیوندها و قلمه های سالم استفاده کنید تا این بیماری منتقل نشود.

دسته دوم: بیماری های باکتریایی درخت گردو

1- بیماری باکتریوز درخت گردو

بیماری باکتریوز درخت گردو

یکی دیگر از بیماری های درخت گردو که اثرات نامطلوبی دارد، توسط یک عامل باکتریایی ایجاد می‌شود که به آن سوختگی گردو یا باکتریوز می‌گویند. سوختگی گردو توسط یک باکتری به نام Xanthomonas juglandis ایجاد می‌شود و به سرعت شیوع پیدا می‌کند.

بیماری باکتریوز به برگ های درخت گردو، جوانه ها، گل آذین و میوه‌های درخت حمله می کند. لکه هایی که روی برگ های درخت مشاهده می‌کنید نشانه هایی از همین باکتری هستند. این لکه ها به سرعت بزرگ و بزرگ ‌تر می‌شوند و کل برگ را فرا می ‌گیرند.

جوانه های درخت گردو که به بیماری باکتریوز مبتلا شده حالت قهوه ای رنگ و چسبناک پیدا می کنند. در شرایط آب و هوایی مرطوب، جوانه ها خمیده می شوند و سپس خشک شده و از بین می روند. اگر این بیماری درخت گردو شدیدتر شود، روی میوه های جوان تر، لکه های تیره تر ظاهر می شود که در نتیجه کل محصول را ممکن است از بین ببرد. همچنین این آثار به داخل میوه گردو نفوذ می کنند و هسته داخلی را هم از بین خواهند برد.

در فصل زمستان، عامل ایجاد بیماری باکتریوز درخت گردو روی بقایای درخت یا گل های نر باقی می‌ماند و از طریق گرده افشانی به گل های ماده منتقل می شود. عامل بیماری از طریق روزنه ها یا شکاف ها یا هرگونه منفذ روی درخت گردو به داخل نفوذ می کند و سپس سایر قسمت ها را آلوده خواهد کرد.

بیماری باکتریوز درخت گردو

مهمترین راهکار برای پیشگیری و کنترل بیماری درخت گردو شامل باکتریوز، این است که باید جوانه های آسیب دیده را تا قسمت سالم درخت برش بزنید و جدا کنید. قسمت هایی که آسیب دیده اند را با پوشش رزین بپوشانید تا از شیوع عامل بیماری زا جلوگیری کنید. برخی از سموم شیمیایی که بر پایه فلز مس تولید شده‌اند برای جلوگیری از گسترش این بیماری پیشنهاد می شوند.

2- بیماری گال درخت گردو یا تومور

بیماری گال درخت گردو یا تومور

یکی دیگر از  بیماری های درخت گردو که عامل آن نوعی باکتری است، با نام گال درخت گردو یا Crown gall معرفی  می ‌شود.

این بیماری توسط عامل  Agrobacterium radiobacter pv. Tumefaciensتولید می گردد. این عامل بیماری زا در ریشه ها و ساقه درخت گردو یک تومور یا غده برجسته ایجاد می کند. این غده ها در ابتدا نرم و کوچک هستند اما پس از مدتی، حالت چوبی و سخت و محکم پیدا می‌کند. اندازه و شکل این تومورها متفاوت است.

تومورها و غده هایی که جزو بیماری های درخت گردو در این دسته شناخته شده ‌اند، همانند یک بافت زنده، برگ، جوانه و زائده های زیادی را تولید می کنند. سلول های تشکیل دهنده این تومورها بزرگ و تغییر شکل یافته هستند. عامل این بیماری از طریق نماتدها و عوامل سوراخ کننده به داخل درخت نفوذ می کند. شرایطی که این بیماری بسیار می پسندند و در آن شرایط گسترش می یابد، دمای بین ۲۲ تا ۳۰ درجه سانتیگراد و رطوبت هوا ۸۰ درصد است.

بیماری گال درخت گردو یا تومور

برای اینکه از ایجاد بیماری گال یا همان تومورها جلوگیری کنید، باید مطمئن شوید که خاک باغ گردو به ‌درستی زهکشی شده، ضدعفونی شده و برای کاشت نهال گردو آماده است. نهال هایی که برای کاشت انتخاب می کنید باید مرتب و سالم باشند.

اگر بیماری های گردو را در این حالت روی درخت مشاهده کردید، شاخه های آسیب دیده را تا بخش سالم درخت برش بزنید و جدا کنید. اگر ریشه درخت گردو به این عارضه مبتلا شود، چاره ای جز استفاده از سموم شیمیایی با درصد بسیار کم ندارید. حتماً برای درمان این نشانه ‌ها از کارشناسان با تجربه کمک بگیرید.

دسته سوم: بیماری های درخت گردو ناشی از قارچ

1- لکه برگ درخت گردو یا میکوزیس

لکه برگ درخت گردو یا میکوزیس

یکی دیگر از مهمترین و شایع ترین بیماری درخت گردو، بیماری میکوزیس یا لکه های قرمز قهوه ای روی برگ درخت است. عامل آن نوعی قارچ به نام  Gnomonia juglandis  است. اگر این عامل بیماری زا به درخت گردو حمله کند روی برگ و میوه نشانه‌های خود را خواهد گذاشت. روی برگ ها لکه های کوچک و خاکستری در ابتدا ظاهر می‌شود که حاشیه لکه ‌ها، قهوه‌ای رنگ هستند. اگر این بیماری را سری عتر تشخیص ندهید لکه ها به یکدیگر می پیوندند و پس از یکپارچه شدن، کل برگ را از بین می برند.

اگر بیماری لکه برگی یا میکوزیس به  میوه درخت گردو حمله کند، کل میوه را به رنگ قهوه ‌ای تغییر می دهد؛ سپس بافت نرم میوه را از بین می برد و به تدریج کل درخت مبتلا می‌شود. این عامل بیماری زا می تواند جوانه های تولید شده را به رنگ قهوه ‌ای تغییر دهد و سپس آن ها را از بین ببرد.

مهمترین اقدام پیشگیرانه و کنترل کننده برای بیماری لکه برگ درخت گردو، سوزاندن برگ ها و دفع برگ ها در مکانی دور از باغ گردو است.

2- سیاه شدن گردوها ناشی از اثرات قارچی

سیاه شدن گردوها ناشی از اثرات قارچی

یکی دیگر از مهم ترین بیماری های درخت گردو که ناشی از اثرات یک قارچ به نام Nectria  است، باعث می‌شود که گردوها سیاه شوند. این نوع بیماری پس از قلمه زدن از طریق یک پیوند بیمار و ناسالم به درخت سالم نفوذ می‌کند. به دلیل اینکه پوست ناحیه قلم ه‌زنی برداشته می شود، عامل بیماری که همان قارچ است، سریع تر به بافت نرم درخت نفوذ می کند. ناحیه ای از درخت گردو که با این بیماری آلوده شده یک منطقه ای سرطانی محسوب می شود.

قارچ Nectria  می تواند به تمام اندام های هوایی درخت از جمله میوه ها حمله کند. میوه ها به تدریج می پوسند و روی زمین می افتند. اگر این بیماری به ساقه درخت حمله کند، درخت گردو خشک می شود و هرگز امکان نجات دادن آن وجود ندارد. بنابراین درخت را باید به ‌طور کامل ریشه‌کن کنید!!

برای جلوگیری از عامل بیماری سیاه شدن گردوها و تاثیر قارچ  Nectria، حتماً نهال گردو را قبل از کاشت بررسی کنید که سالم باشد. ابزارهایی را که برای کاشت درخت گردو و کاشت نهال گردو در اختیار دارید حتماً با مواد کلردار یا الکل ضدعفونی کنید. کوددهی درخت گردو و شرایط آبیاری باید دوره ای و منظم باشد.

پس از اینکه این نوع از بیماری های درخت گردو را مشاهده کردید، بلافاصله شاخه آسیب دیده را باید برش بزنید و از باغ جدا کنید.

3- پوسیدگی ریشه درخت گردو ناشی از اثرات قارچی Phytophthora 

پوسیدگی ریشه درخت گردو ناشی از اثرات قارچی

یکی دیگر از بیماری های درخت گردو که در اثر حمله عامل قارچ ایجاد می شود، بیماری پوسیدگی ریشه نام دارد. عامل این بیماری نوعی قارچ به نام Phytophthora است که این بیماری بر همین اساس نامگذاری شده است. عامل بیماری زا باعث پژمرده شدن برگ درخت می شود. درخت گردو که به این قارچ آلوده شده، کندتر رشد می کند و زودتر از موعد خشک می شود.

برخی از نشانه های پوسیدگی ریشه در پایه های درخت، مشاهده ضایعاتی است که به بیماری گال درخت گردو یا Crown-gall  شباهت دارد. در هوای مرطوب ممکن است ضایعاتی نظیر مایعات چسبناک هم در این حالت مشاهده کنید. این عامل بیماری زا در شرایط رطوبت زیاد در سطح زمین ظاهر می شود.

بهترین اقدام پیشگیرانه برای بیماری پوسیدگی ریشه درخت گردو، آبیاری منظم و دوره ای با مقدار کافی است. کارشناسان عقیده دارند که اگر درخت گردو به این بیماری مبتلا شود، هیچ درمانی برای آن وجود ندارد! در نهایت درخت گردو به طور کامل از بین می رود!!

جمع بندی و نتیجه گیری

بیماری های درخت گردو و آفت های درخت گردو مهمترین مسئله ای است که در بازدهی یک باغ گردو تاثیر دارد. شاید تصور کنید نهال گردو که به تازگی کاشته شده چندان نیاز به مراقبت ندارد؛ این تصور غلط است! نهال های گردو اگرچه جوان و مقاوم هستند، اما اگر نتوانند با شرایط باغ گردو سازگار شوند، در یک سال پس از کاشت به طور کامل از بین خواهند رفت. این یعنی سرمایه شما برای توسعه باغ گردو از بین می رود.

به همین دلیل، چه درخت گردو بکارید، چه بهترین نهال گردو را بکارید، توجه به شرایط نگهداری از نهال های گردو اهمیت دارد. روش صحیح کوددهی و آبیاری دو عامل مهم هستند که از درختان گردو مراقبت می کنند.

بیماری های درخت گردو را بر اساس عامل بیماری زا به سه دسته بیماری ‌های ویروسی، بیماری های قارچی و بیماری های باکتریایی تقسیم بندی می کنند. هر سه عامل، سلامت درخت گردو، برگ ها، جوانه ها، ریشه درخت و میوه درخت گردو را تهدید می‌کنند. این مشکلات، همه باغداران را به دردسر می‌اندازند. عامل بیماری زا در شرایط بسیار شدید تمام درخت را فرا می گیرد و درخت از بین می رود.

بهتر است پس از مشاهده اولین علائم در هر کدام از بیماری درخت گردو محل آسیب دیده را جدا کنید. استفاده از سموم شیمیایی طبق برنامه در برخی موارد ضرورت دارد.

نهالستان پالیز گردو به عنوان مرجع تخصصی پرورش و تولید انواع نهال گردو، سعی دارد باغداران عزیز را در راستای توسعه باغ گردو یا احداث باغ گردو حمایت کند.

نهال های گردو ارائه شده در پالیز گردو همه شناسنامه دار هستند و با بهترین کیفیت و قیمت مناسب ارائه می شوند. اگر برای خرید نهال گردو یا روش های کاشت نهال گردو و مراقبت از درختان گردو نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان و متخصصان پالیز گردو آماده ارائه راهنمایی های لازم به شما عزیزان هستند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *