صفر تا صد آبیاری درخت گردو و راهنمای کاربردی نگهداری از نهال ها

صفر تا صد آبیاری درخت گردو و راهنمای کاربردی نگهداری از نهال ها

آبیاری درخت گردو و آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده، هر دو جزو مسائل مهمی هستند که به بازدهی باغ گردو و نهالستان گردو بسیار کمک می کنند. در کنار آبیاری نهال های گردو، پرداختن به نکات مهم نگهداری از نهال های جوان حائز اهمیت است.

نهال های گردو که تازه کاشته شده اند، هم به کوددهی مناسب نیاز دارند و هم باید روش‌های صحیح آبیاری برای آنها انجام شود و از همه مهمتر، لازم است نهال ها از نظر بیماری های گیاهی یا آفت ها به صورت دوره ‌ای کنترل شوند. اگر به احداث باغ گردو یا توسعه نهالستان گردو فکر می کنید، لازم است برنامه‌ریزی دقیق تری را برای آبیاری و خرید ابزارهای و لوازم آبیاری نهال های گردو ترتیب دهید.

به طور کلی، فرایند آبیاری کردن گیاهان یکی از مهمترین عملیاتی است که موفقیت باغ گردو را تضمین می کند. میزان بارندگی در طول یک سال نشان می‌دهد که به طور طبیعی، چقدر درختان یا نهال های گردو از آب باران بهره‌ مند شده ‌اند.

در چند دهه گذشته، درصد زیادی از باغستان های گردو متاسفانه از آب کافی بهره مند نشدند. از آنجایی که کشاورزی سنتی به سرعت به کشاورزی با روش های مدرن مبدل شد، باغداران گردو و صاحبان نهالستان گردو به دنبال به کارگیری روش هایی بودند که آبیاری درختان گردو را ساده تر و موثرتر سازد.

به دنبال صحبت فوق، فناوری ‌های جدید آبیاری درختان گردو و آبیاری نهال گردو به این سمت حرکت کرد که از منابع آب مصنوعی برای آبیاری استفاده شود. ابزار آبیاری شامل لوله های پلی اتیلن مخصوص آبیاری، آبیاری قطره ای یا شیلنگ های پلی اتیلنی هستند که در آن، آب از یک مخزن، به واسطه پمپ، به سمت نهال ها و درختان گردو هدایت می شود.

به طور کلی اگر آبیاری درخت گردو یا نهال های تازه کاشته شده با بازدهی بالا انجام گیرد، رشد چشمگیری از نظر تولید گردوی مرغوب شاهد خواهیم بود. از طرف دیگر، چوب درختان گردو پس از رسیدن به سن بلوغ، مرغوب بوده و می‌توان از آن برای مصنوعات چوبی بهره گرفت.

مبانی و اصول آبیاری درخت گردو

مبانی و اصول آبیاری درخت گردو

به عنوان قاعده اول از اصول آبیاری درخت گردو، به طور متوسط، درختان گردو که به صورت تجاری بهره برداری می شوند در هر سال به 1270 میلی متر، معادل ۵۰ اینچ، بارندگی نیاز دارند.

به عنوان دومین قاعده از اصول آبیاری درختان گردو، این گیاهان در طول فصل تابستان، یعنی در ماه‌ های ژوئن، جولای و آگوست به بیش از ۵۰ درصد از منابع آبی در طول یکسال، نیاز خواهند داشت. با این حال اگر شرایط آب و هوایی یک فصل بسیار خشک باشد، در مراحل خاص و با برنامه ریزی دقیق تر، آبیاری نهال های گردو باید به سرعت انجام شود.

در منابع گزارش شده است که آبیاری نهال گردو در زمستان در مناطقی که میزان بارندگی بسیار محدود است باعث افزایش رشد گیاهان در بهار می شود. علاوه بر این، حداکثر رشد گردو روی نهال ها و درختان در هفته پنجم تا هفتم پس از شکوفه زدن، رخ می دهد. در صورت عدم بارش باران، کمبود آبیاری در این دوره حساس ممکن است منجر شود اندازه گردوها بیش از حد کوچک باشد.

به عنوان یکی از فوت و فن های آبیاری درختان و نهال های گردو لازم است خاطرنشان کنیم بسیاری از کشاورزان، درختان گردو را از محیط خارجی در قسمت بالا، یعنی تاج درخت، شروع به آبیاری می کنند. این کار باعث می شود آب کمتری به تنه درخت برسد.

دلیل این کار این است که اگر تنه درخت که قسمت پایین نزدیک خاک قرار دارد با آب سیراب شود، احتمال شیوع بسیاری از بیماری ها را برای درخت گردو گسترش می دهد.

در این قسمت باز هم تاکید می کنیم قوانین آبیاری نهال های گردو در سال های مختلف پس از کاشت، به نوع نهال و ارقام مختلف گردو بستگی دارد. شرایط آب و هوایی نهالستان گردو و میزان بارش سالانه نشان می دهد که نیاز درخت گردو یا نهال گردو به آبیاری چقدر است.

متداول ترین روش های آبیاری درخت گردو و نهال گردو چیست؟

برای پرورش نهال های گردو و درختان گردو، چند روش ثابت به عنوان رایج ترین روش های آبیاری درخت گردو و نهال گردو تعریف شده است. برای نهالستان و باغ گردو که به صورت تجاری، گردوهای مرغوب تولید می کند، روش های غرقابی، آبیاری شیاری، آبیاری با نوار تیپ، آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای پیشنهاد می شود.

روش های آبیاری، به باروری بهتر گردوها کمک می کند. از طرف دیگر، ترکیبی از فرایند کوددهی و آبیاری باعث می‌شود مواد مغذی، راحت‌ تر در اختیار ریشه گیاه قرار بگیرند. از این تکنیک ها برای کودهایی استفاده می شود که محلول در آب هستند و باید توسط سیستم های آبیاری برای گیاهان اعمال گردد.

پیشنهاد می شود روش آبیاری غرقابی برای نهال های گردو و درختان گردو در فصل رشد گیاهان، هفته ای یکبار انجام گیرد. این توصیه، یک تعریف کلی است و ممکن است نیاز آبی نهال های گردو با یکدیگر متفاوت باشد. اگر برای آبیاری نهال های گردو دچار تردید هستید با مشاوران ما صحبت کنید تا جزئیات را در اختیار شما قرار دهند.

نکته دیگر درباره روش های آبیاری نهال گردو، توجه به فصل سال است. در فصل تابستان، آبیاری درختان گردو باید هفته ای چند بار انجام شود.

کشاورزی نوین باعث شده دستگاه ها و حسگرهای مدرن، به حوزه آبیاری درخت گردو نیز معرفی شوند. در این روش ها، دستگاه های مجهز به سنسور در خاک استفاده می‌شوند که می‌توانند زمان و مدت آبیاری را مشخص کنند؛ در نتیجه از غرقاب شدن درختان گردو جلوگیری می شود. این دستگاه ها را می توانید به صورت دستی تنظیم کنید تا در حالت اتوماتیک، میزان نیاز گیاه را به صورت علائم هشدار نشان دهند.

چگونه درخت گردو را آبیاری کنیم؟

درصد زیادی از گردوهای پرورش داده شده در جهان به بازارهای صادراتی راه پیدا می کنند. معروف ترین نهال های گردو نظیر نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو کانادایی، نهال گردو آمریکایی، نهال گردو چندلر و نهال گردو تویسرکان، مرغوب ترین گردو را حاصل می کنند که برای صادرات، بهترین گزینه هستند.

قیمت گذاری برای خرید و فروش گردو به ارزش تغذیه ای مغز گردو، شکل ظاهری، طعم و مزه آنها بستگی دارد. درختان گردو که خوب رشد کرده باشند، آفت یا بیماری گیاهی کمتری داشته باشند و به خوبی تغذیه شده باشند، قطعاً گردوهای بهتری به بار می دهند و از نظر قیمت، گرانتر هستند.

نتیجه صحبت های فوق این است که چنانچه آبیاری نهال گردو از روی اصول و قواعد دستورالعمل‌های مربوط به هر گونه از ارقام گردو باشد، این چنین نتیجه مثبتی را خواهد داشت.

با توجه به اینکه درختان گردو در چه خاک با چه شرایطی پرورش داده شده اند، میزان نیاز آبی آنها متفاوت است. ممکن است یک درخت گردو به آب فراوان نیاز داشته باشد؛ در مقابل، نیاز آبی گونه دیگری از درختان گردو کمتر باشد.

چگونه درخت گردو را آبیاری کنیم؟

به طور کلی چند نکته مهم وجود دارد که به شما می گوید باید چگونه درخت گردو را آبیاری کنید. در ادامه پیرامون همین مسئله صحبت می‌کنیم.

مرحله اول:

اولین مرحله مهم در آبیاری درخت گردو و نهال گردو این است که منطقه ریشه ای مهم درخت گردو را یا به صورت ذهنی و یا با اشیای فیزیکی مانند آجر یا سنگ مشخص کنید. منطقه بحرانی ریشه، یک دایره فرضی است که از تنه درخت تا خط آبیاری قطره ای گسترش می یابد؛ یعنی نقطه اول از نزدیک تنه درخت روی سطح خاک آغاز می شود و مستقیماً در زیر شاخه های انتهایی درخت به پایان می رسد.

مرحله دوم:

درخت گردو را به طور مساوی در کل منطقه حیاتی ریشه آن آبیاری کنید. با آبیاری کافی، خاک را تا عمق 2 فوت مرطوب کنید.

مرحله سوم:

3 تا 4 اینچ مالچ (mulch) را در سطح خاک، در منطقه حیاتی ریشه درخت گردو پخش کنید. مواد مالچ شامل تراشه های چوب خرد شده است. مالچ، چندین هدف مفید مربوط به آبیاری را برای شما فرآهم می کند؛ این مزایا شامل کاهش اتلاف رطوبت از طریق تبخیر و جلوگیری از رشد علف های هرز (= که با درخت گردو برای مواد مغذی خاک و آب رقابت می کنند) هستند.

مرحله چهارم:

پس از خشک شدن لایه بالایی خاک، مجدداً درخت گردو را آبیاری کنید. سعی کنید از آبیاری بیشتر خودداری کنید؛ زیرا این عامل می تواند رشد درخت را آهسته تر کند و یا حتی ریشه های آن را از بین ببرد، در نتیجه باعث از بین رفتن درختان گردو می شود.

مرحله پنجم:

این برنامه آبیاری را در 24 ماه اول پس از کاشت درختان گردو ادامه دهید. پس از این، آبیاری را به ماهیانه یک بار کاهش دهید.

یک استثنا: همیشه یک درخت گردو را بلافاصله پس از لقاح، آبیاری کنید – این کار معمولاً در بهار و هنگامی که درخت گردو علائم جدیدی از رشد را نشان می دهد انجام می گیرد – برای کمک به انتقال مواد مغذی کود به ریشه های درخت و به حداقل رساندن خطر سوختگی ناشی از ازت، این روش الزامی است.

 نتیجه گیری و جمع بندی کلی

آبیاری درختان گردو در کنار فرآیندهایی نظیر کوددهی مناسب و تنظیم شرایط خاک برای رشد نهال ها و درختان گردو اهمیت دارد. چنانچه عملیات آبیاری نهال های گردو به درستی و به موقع انجام گیرد، در میزان باردهی آنها موثر است. نیاز آبی گونه‌ های مختلف نهال گردو متفاوت است.

هنگام خرید نهال گردو باید به این مسئله توجه کنید که با میزان بارندگی در شرایط اقلیمی نهالستان یا باغ گردو چگونه است. بهترین زمان برای آبیاری گردوها بسته به فصل سال، در هر هفته، یک بار است اما این نیاز می ‌تواند تا چندین بار در هفته برای فصل خشک تابستان افزایش پیدا کند.

آبیاری صحیح در کنار استفاده از کودهای محلول در آب ضرورت دارد. گردوهایی که درشت تر هستند و طعم بهتری دارند، در مناطق پر باران رشد کرده‌ اند یا آبیاری صحیح برای آنها اعمال شده است.

اگر اصول آبیاری درخت گردو را رعایت نکنید، موجب رشد علف های هرز، خفگی ریشه گیاه یا بیماری‌های متعدد برای درخت گردو خواهد شد.

هنگام خرید بهترین نهال گردو تمام نکات را در مورد نحوه نگهداری از نهال ها و کمک به پرورش گردوی مرغوب، از تولید کننده نهال گردو سوال کنید. کارشناسان پالیز گردو تمام این موارد را به شما راهنمایی خواهند کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *