آیا ریختن نمک پای درخت گردو مفید است؟

آیا ریختن نمک پای درخت گردو مفید است؟

ریختن نمک پای درخت گردو و تاثیر آن برای رشد بهتر درختان گردو، یک سوال مهم است که اکثر باغداران با آن مواجه هستند. برخی تصور می‌ کنند که اگر مقداری نمک در اطراف پایه درخت گردو بریزند، املاح خاک را غنی تر می کنند و به رشد ریشه درخت کمک خواهد کرد!!

این فرضیه می تواند درست یا غلط باشد؛ برای تایید کردن یا رد کردن این فرضیه باید عوامل موثر در رشد درخت گردو را از نظر املاح معدنی و مواد مغذی بررسی کرد.

آنچه مسلم است اینکه ریختن نمک پای درخت گردو به تنهایی نمی تواند نیازهای گیاه را برآورده کند. تنها زمانی می ‌توان متوجه شد که درخت گردو به مواد مغذی نیاز دارد، که شرایط خاک باغ گردو به صورت دوره‌ای بررسی و آنالیز شود.

همچنین در صورتی که اولین علائم ناشی از کمبود مواد مغذی در هر کدام از قسمت های درخت گردو مشاهده شود، باز هم می توان به این نتیجه رسید که باید مواد مغذی را برای درختان گردو فراهم کرد. این کار با استفاده از روش صحیح کوددهی درخت گردو امکان پذیر است.

موضوع مهم در این باره این است که ریختن نمک پای درخت گردو هرگز یک روش کوددهی محسوب نمی شود! نمک، یک ماده معدنی است که با نام کلرید سدیم شناخته می ‌شود.

کلرید سدیم، یک کود شیمیایی یا کود گیاهی نیست که بتواند عناصر مغذی را در اختیار درختان گردو قرار دهد. شاید افزودن نمک به خاک درخت گردو باعث شود که تعادل یون ها و املاح معدنی در خاک بر هم بخورد؛ در نتیجه، این عمل، تعادل دسترسی ریشه گیاه به مواد مغذی را کاهش خواهد داد. همچنین افزایش بیش از حد غلظت یک یا چند یون در خاک به صورت اثرات سمی روی درخت گردو مشاهده می شود.

آیا ریختن نمک پای درخت گردو مفید است؟

با توجه به نکاتی که در قسمت قبلی اشاره کردیم می توان پیش بینی کرد که ریختن نمک پای درخت گردو نه تنها به رشد درخت کمک نمی ‌کند، بلکه ممکن است شرایط طبیعی خاک را بر هم بزند.

این در حالی است که باغداران سنتی خلاف این عقیده را دارند؛ بنابراین به شدت توصیه می کنیم اگر به سلامت درختان گردوی خود اهمیت می دهید، حتماً از کودهای مناسب درخت گردو که به صورت تجاری وجود دارند استفاده کنید. افزودن نمک، وضعیت خاک و درخت گردوی شما را بدتر می کند.

اثرات منفی افزودن نمک پای درخت گردو

اثرات منفی افزودن نمک پای درخت گردو

برای آن دسته از افرادی که هنوز به تاثیرات منفی ریختن نمک پای درخت گردو عقیده ای ندارند، این قسمت را به صورت تخصصی عنوان می‌کنیم و امیدواریم که با دانستن این نکات، گام مهمی در سلامت درختان گردو بردارید.

این نکات به عنوان یک راهنمای علمی برای باغداران سنتی، بیشتر توصیه می ‌شود. افزودن نمک به خاک درختان گردو، چیزی جز ضرر و زیان درپی ندارد. دلایلی که در ادامه بیان می شوند، نمونه هایی از مهمترین معایب و اثرات منفی ناشی از این اقدام غیر علمی هستند:

 • اگر نمک به خاک درختان گردو اضافه کنید باعث می شود که حجم یون کلر در خاک افزایش زیادی داشته باشد و اثرات سمی این روی برگ های درخت گردو ظاهر شود.درخت گردو یکی از درختانی است که به حجم زیادی از یون های سدیم و کلر، حساسیت شدیدی نشان می دهد. با افزودن نمک به درخت گردو باعث می شوید که درخت شما مسموم شود.
 • مسمومیت درخت گردو با افزودن نمک، به صورت سوختگی نوک و حاشیه برگ ها ظاهر می شود.
 • با افزودن نمک، به ویژه نمک خوراکی به خاک درختان گردو، میزان جذب آب توسط ریشه کاهش پیدا می‌کند و تاثیرگذاری کودهای آهن و مس نیز بسیار کمتر خواهد شد. این یعنی مواد مغذی از دسترس درخت گردو خارج می شود.
 • ریختن نمک پای درخت گردو شرایط یونی خاک را بر هم می ‌زند، بنابراین آسیب های شدیدی به سلول ‌های ریشه درخت وارد خواهد شد. در نتیجه، جذب آب کمتر می شود.
 • شوری بیش از حد خاک درخت گردو موجب پیری زودرس درختان خواهد شد و میزان باردهی آنها را به شدت کاهش می دهد.
 • افزودن نمک می تواند مقاومت درخت گردو در برابر بیماری ها و آفت های گیاهی را به شدت کاهش دهد.
 • اگر حجم نمک موجود در خاک درخت گردو به شدت افزایش پیدا کند، اندازه برگ درخت، کوچک تر می شود و این، تاثیر زیادی در کاهش حجم میوه گردو هم خواهد داشت.
 • درختان گردو باید مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق کودهای مناسب دریافت کنند. وقتی شما املاح معدنی که در واقع کود گیاهی نیستند را به خاک اضافه می کنید، تعادل طبیعی یون های ضروری بر هم زده می شود و خاک درخت گردو به یک خاک شور با ساختار غیر آلی تبدیل خواهد شد. شوری خاک، بر تنه درخت، شاخه ها، برگ ها، پوست درخت و مغز گردو تاثیر منفی دارد.

چگونه بفهمیم درخت گردو به کوددهی نیاز دارد؟

چگونه بفهمیم درخت گردو به کوددهی نیاز دارد؟

اکنون که با مضرات و تاثیرات منفی ریختن نمک پای درخت گردو آشنا شدید، شاید بپرسید که چگونه بفهمیم درخت گردو به کوددهی نیاز دارد؟ این سوال در واقع مهم ترین سوال بسیاری از باغداران است.

چند توصیه مهم در این قسمت ارائه می دهیم که به شما کمک می ‌کنند بهترین و مناسب ترین زمان را برای کوددهی درخت گردو مشخص کنید:

 • در درجه اول، قبل از کاشت درخت گردو، بهتر است سطح نمک یا املاح معدنی را در خاک ارزیابی کنید. شوری خاک را در آزمایشگاه کنترل کیفیت، مختص خاک باغ گردو بررسی کنید و مطمئن شوید که شرایط خاک باغ گردو برای کاشت درخت ها مناسب است.
 • پس از کاشت نهال گردوی جوان در باغ گردو لازم است که شرایط مناسب را برای کوددهی فراهم کنید. این شرایط برای درخت گردو که چند سال پس از کاشت قرار دارد، متفاوت است. کوددهی درخت گردو در هر سال پس از باردهی انجام می‌شود. اگر کوچک ترین نشانه هایی نظیر سوختگی برگ ها یا کوچک شدن میوه گردو مشاهده کردید نشان می دهد که زمان کوددهی مناسب درخت گردو فرا رسیده است.
 • در حال حاضر، بهترین کود برای درخت گردو،کودهای npk هستند. این کودها درصد مشخصی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم را برای رشد بهتر درخت و باردهی مناسب تر فراهم می سازند.
 • اگر شوری خاک و حجم مناسب مواد مغذی در خاک را کنترل نکنید، به صورت اثرات سمی برای درخت گردو ظاهر می شوند. این اثرات، تولید هورمون های گیاهی را کاهش داده و جذب مواد مغذی را مختل می کنند.

جمع بندی و نتیجه گیری

ریختن نمک پای درخت گردو یک اقدام غیر عاقلانه و غیر علمی است که برخی به اشتباه نسبت به آن اقدام می کنند. دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد افزودن نمک به خاک درخت گردو نه تنها اثرات مثبتی ندارد، بلکه باعث از بین رفتن شرایط متعادل خاک می شود.

شدیدترین تاثیر اضافه کردن نمک به خاک درختان گردو، افزایش شوری خاک است. شوری خاک، شرایط یون های خاک را بر هم می زند و به نوعی درخت گردو را دچار مسمومیت می کند.

افزایش نمک به خاک درختان گردو باعث می شود که جذب آب و جذب یون های مغذی توسط ریشه کاهش پیدا کند. اثرات مسمومیت ناشی از شوری بیش از حد خاک به صورت سوختگی نوک و کناره های برگ درخت گردو و کاهش اندازه میوه گردو ظاهر می شود.

حتی اگر آبی که برای آبیاری درخت گردو استفاده می کنید میزان شوری و سختی زیادی داشته باشد، همین حالت ایجاد می‌شود. بنابراین حتی اگر نمک را هم به خاک درختان گردو اضافه نکنید، اما آب نامناسب برای آبیاری به کار ببرید باز هم درختان گردو علائم خواهند شد.

بهترین کار این است که شرایط خاک باغ گردو و شرایط آب آبیاری را از نظر املاح و شوری آب و سختی آب بررسی کنید و سپس برای نگهداری از درختان گردو اقدام نمایید. در همین راستا برنامه ریزی دقیقی برای کوددهی درختان گردو هم داشته باشید.

نهالستان پالیز مرجع تخصصی پرورش انواع نهال گردو از ارقام مختلف، خدمات و محصولات خود را برای توسعه باغ گردو و احداث باغ گردو ارائه می دهد. انواع نهال گردو که از این نهالستان تهیه می کنید جزو با کیفیت ترین نهال های گردو هستند؛ شناسنامه دار هستند؛ تضمین کیفیت آنها به تایید سازمان های مربوطه رسیده است و از همه مهمتر، از نظر قیمت و بازدهی در بهترین شرایط قرار دارد.

برای خرید نهال گردو و قیمت انواع نهال گردو یا مشاوره کاشت نهال ها و حتی نگهداری از درختان گردو می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
پالیز گردو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *